Nej tack, sa jag
Idag ringde det en kvinna och var intresserad av kattmamman som jag söker ett hem till. Kvinnan ville ha en ladugårdskatt men katten skulle inte få gå in i bostadshuset för fruntimret var allergisk mot katter.
Jag blev så upprörd så jag sade nog flera riktigt elaka saker. Men vad gör man inte för en trevlig katta som vill ha tag på ett gott och kärleksfullt hem?
På bilden kan ni se kattan som vill ha ett gott hem.
Nej, usch, då hade hon ju blivit alldeles smutsig om tassarna… 
Lille, inte skulle väl hon, mys-mysen, bli en stallkatt? 
Nej tack är det enda att säga. Heja dig… 
Saknaden av små kattassar är enorm... Att överleva det varje dag är en konst...
Sajtvärd på julen.ifokus.

men det finns ju de katter som skulle må bättre av att bo ute för sig själva, verkade hon bra för övrigt? alla katter vill ju inte bo inne o va knäkatter,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
jag tror att Annunaki prexis som jag reagerade på att katten aldrig FICK gå in för hon hade allergi. Då ska hon ta mig f*n ingen katt ha. Tipsa henne om att råttgift är billigare. OCh vill hon ha giftfritt råttgift så kan hon blanda havregryn med gips.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Jag kan garantera att denna katta är en kelig kurrig familjekatta! Katter är faktiskt värda att få vara familjekatter som får sitta i vardagsrumssoffan och mysa tillsammans med husse och/eller matte.
säkert ville skräpet ha kissen gratis också……
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
# 6 Så långt kom vi aldrig!
Nä, far åt h***e och mor åt gröt och båda blev de mätta, sa du väl….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Riktigt vad jag sade har jag glömt men jag var inte trevlig.
Hur kan man bara vara så pantad, att man ringer på en annons om en sällskapskatt, när man är allergisk? IQ badboll
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Det blir ju fel om de anmäler intresse för en sällskaplig kattdam som denna sköna dam. Men de skulle säkert kunna hysa en skygg kisse istället i sin lagård. En kisse som inte är intresserad av människor men gärna jagar råttor.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
ja och såna finingar har ju många av oss också under våra vingars beskydd….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Varför skulle en skyggis behöva acceptera en sådan negativ särbehandling? Om en skyggis hamnar som ladugårdskatt och inte får mer kontakt med människor än de stunder som någon är i ladugården plus att den får lite mat blir det ju omöjligt att både se om katten ska till veterinär och i så fall kunna få tag på den och behandla den.
Varför skulle en katt inte trivas med att gå i stallet? Jag har också några som jag måste ta i fällan om det är nånting. Men jag är säkert att de trivs väldigt bra med livet utan att jag tvingar mig på de.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Vet inte om jag tycker att det är liiite fel tänkt där, #13. Många har ju kissar som sitter och väntar på att bara få tak över huvet i stället för att sitta i ett stödhem och vänta. OCh med det behöver ju inte följa med, att katten kommer att sakna social kontakt. många stallar, både för häst, ko och gris är ju en arbetsplats, där folk befinner sig många timmar per dag. Så med rätt folk, så kommer ju kissen både få omsorg och kärlek. Däremot, en sån som ringde på din kisse, ska ju ingen katt ha alls. Inte ens en skyggis, för hon kan ju inte ens ta i katten för hon var ju allergisk…. Nä, såna räknar vi bort.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Ja det samtalet lät inte trevligt alls, hade också blivit arg. Men man undrar varför hon vände sig till en hjälpförening där katterna kostar en del när hon lätt kunnat få en katt gratis eller köpa sjukt billigt på Blocket.
Hoppas hon inte kommer på det och inte skaffar ngn katt alls.
Ja, Gunilla, kanske lite då men märk lite!
ja visst. Men som jag vet, tex, en god vän till mig som har stall uppe i Stockholm, där hade jag gladeligen placerat en s k stallkatt. Hennes krav är att de katterna som bor där, ska vara kastrerade och veten kommer ju ofta till stallet och då brukar ju hälsokoll för aktuella katter vara med på tapeten. Vidare kör de inte med råttgift, utan om det behövs, så är det havregryn och gips som gäller, vilket är ofarligt för katter och hundar, om de skulle få i sig en sån mus/råtta. Dragfritt och torrt krypin inne i stallarna, så de inte fryser. OCh aldrig ett hårt ord till en katt, utan de får socialisera sig om de vill själva, eller strunta i det. OCh alltid folk på plats, utom på nätterna förstås….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Suck så less jag blir…här vill man tydligen ha en bekväm och kostnadsfri råttdödare…bra att du rev i från..det hade allt jag också gjort!
Framgår det av annonsen att det var en sällskaplig katt?Stod det något om pris i annonsen?
Jag vet heller inte om det var andra i familjen,eller som jobbade i ladugården som älskade katter och skulle pyssla om henne där.Jag vet inte om hon ville hjälpa en katt trots att hon är allergisk eller om hon var beredd att betala för den.
Man ska inte döma någon förrän man vet.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.
Visst, du har lite rätt Majvi. Men just när folk säger, att de inte vill släppa in katten i bostadshuset alls, då får såna foten av mig direkt.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Den som ringde hade inte läst min annons utan fått mitt telefonnummer av någon som visste att jag hade en katta som sökte ett BRA hem. Nu spelar det ingen roll vad hon som ringde visste om katten eller inte visste för bara idén att ämna skaffa katt som inte ska få umgås med familjen över huvud taget utan bara finnas för att hålla möss och sork borta från ladugården mot att kanske få lite torrmat fär mig att tända och säga nej tack med eftertryck och än mer med tanke på att det också talades om allergier mot katt.
Man ska veta att modern drift av en gård med mjölkkor innebär att ingen ens ser korna speciellt mycket. Efter uppgifter som jag sett på nätet om en del gårdar blir det cirka 5 min/dag för vart och ett av djuren, katter och hundar oräknade om de som arbetar på gården, dvs ägare och anställda, skulle hålla på med djuren och inget annat 8 tim/dag sju dagar i veckan och så mycket håller man inte på med sina djur fr det går åt mycket tid tillutgödsling, sådd, slåtter, höbärgning och spannmålsskörd förutom underhåll av maskinparken. Dessutom arbetar anställda bara fem dagar per vecka. Så någon tid för en ladugårdskatt skulle det knappast finnas. En bonde som jag läste om i en tidning hade köpt en gård några månader tidigare och när han blev intervjuad sade han att han ännu inte hunnit ta reda på hur många katter som det fanns på gården.
#13 Jag ser absolut inget fel i att man har katt i ladgården bara katterna är kastrerade och får sin tillsyn och mat. Det handlar inte alls om negativ särbehandling, utan att se till kattens behov. Riktigt skygga katter största behov är inte att vara nära människor. Däremot behöver de tak över huvudet; tillsyn och mat.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Här är länken till en artikel om begreppet Stallkatter.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
22
Jag förstår nog inte riktigt , ok om det var fel katt för henne , men varför skälla ut en människa för att hon ringde o vill ta hand om en katt.
Kommer hon som snällt gett ut tele nr , att rekomendera någon annan att ringa , kanske missar du en bra ny ägare.
Ibland ser man hittekattsfolk leta efter stall o dyl , för katter som kanske inte är tama eller riktigt rumsrena.
Jag tror att ett bra bemötande och ev skicka henne vidare till någon som letar liknande hem för någon katt hade varit klart bättre.
Det finns ju massa olika typer av gårdar ,inte bara det extremfallet du tagit upp har ovan.
En katt ska kunna komma in till människornas bostad och inte bara vara någon slags musfångare som man bara har. Den som gett ut telefonnumret tycker nog som jag men lät mig bestämma över katten som jag har ansvaret för.
Det är knappast att bidra till att höja kattens status att ha ladugårdskatter.
Så en liten detalj: # 30 Du har inte hört vad jag sade till den som ville ha ladugårdskatt. Det går att tala om att man inte tycker som den man talar med , till och med vara otrevlig, utan att skälla ut den andra. När man inte hört ett samtal ska man inte heller sätta rubrik på det.
Gårdar och katter. På ett ställe slår man ihjäl katterna när de står och äter när det blivit för många. Jag lämnar aldrig en katt till en bondgård även om den skulle få gå in för katter blir lätt på sådana ställen andra klassens djur.

Hade inte heller satt en av våra katter som stall/ladugårdskatt!!
Pälsbollarna i Höganäs
31
Högst upp när du skapade tråden ,så står det
*Jag blev så upprörd så jag sa Nog flera riktigt elaka saker *
Jag tolka det som att du skällde ut henne ,eftersom du tydligen inte visste vad du sa , kanske feltolkat av mig.
Mina katter får vara inne eller ute som de vill , de föredrar att vara ute nästan jämt , de sover mycket gärna på någon höbal i ladan.När de kommer in vill de ha mat ,sen vill de genast ut igen.Eftersom de lever ett väldigt fritt liv , så tolkar jag det som det är så de vill ha det.
Detta är 2 omgången katter jag har , det första gänget blev mellan 16-18 år .Mina nuvarande katter är mellan 8-12 år .
Det är helt ok att säga nej till folk , om man inte tycket katten passar i en miljö , men varför säga elaka saker och vara otrevlig.Kattens status höjer man väl knappast på det sättet .
Angående din syn på bondgårdar så verkar den lite skev. Du kanske skulle åka ut lite o ta reda på fakta
Vissa ställe är bra o andra dåliga ,det beror ju på människorna.
Dåliga djurägare har inte med att göra var de bor i stan eller på landet.
Det beror väl på vilken syn man har på djur .
Det verkar som att du inte hade placerat katten där ändå .fast hon hade fått gå in , det verkar som bondgården är det stora felet
Vilka områden eller bostäder bor folk i som katterna har det bra hos menar du ?
Det finns många katter som inte trivs ihop med människor i deras hem och kan ha ett utmärkt liv i en stall. Just skygga eller chronisk ej-rumsrena katter är ofta perfekta till en stall.
Anunnaki, har du läst artikeln som Lena hänvisade till??? En stallkatt har ofta ett bättre liv än en lägenhetskatt!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Ja, vi får väl se stallar som en arbetsplats och det finns goda och dåliga. Jag håller fullständigt med Annunaki i just detta fall, när katten bara ska bli en sorts mobil råttfångare och aldrig få chansen ens en gång att få en klapp eller ett kärleksfullt ord. För den här kissen är ju definitivt ingen asocial kisse, som bara behöver mat och tak över huvudet. Men, som Alexej säger och många till, ibland så finns det kissar som inte vill ha kontakt och som vägrar bli rumsrena. På rätt ställe så kan en sån katt ju få ett himmelrike. Likaväl, som tex på en bilskrot där det alltid finns krypin och roliga upplevelser för katten. Jag talar om kastrerade katter förstås….Allt beror på folket som har ansvaret för katten. Nu får jag väl på mig en massa skäll, men jag tar bara ett exempel. Kissen blir en arbetskraft, med alla för- och nackdelar som vilken arbetskraft som helst ska ha.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#31 Citerar dig:
"En katt ska kunna komma in till människornas bostad och inte bara vara någon slags musfångare som man bara har."
"Det är knappast att bidra till att höja kattens status att ha ladugårdskatter".
Här tycker jag faktiskt att du resonerar fel. Om man håller katter på rätt sätt i ladgård är det inte alls statussänkande för katten. Med rätt sätt menar jag naturligtvis att kastrera , ge veterinärvård, tillsyn och mat. En miljö i en lagård är riktigt spännande och intressant för en katt och tillgodoser kattens behov på ett utmärkt sätt. Det som ofta blir fel är när folk inte har kontroll alls över sina lagårdskatter. Det vill säga inte kastrerar och har tillsyn över dem. Men det blir ju lika fel var man än bor och har sina katter.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Vi har några TNR kolonier på bondgårdar och de katterna har faktiskt de mest spännande liv en katt kan få. De får verkligen uttlopp för deras instinkter. Katterna är dock förvildade/skygga och har ingen som helst intresse av att umgås med människor, bara bonden, som är deras bästa kompis när han matar dom, uppskattas :)
#37 Kan tänka mig att det fungerar bra med TNR på bondgårdar. Som klippt och skuret för sådana verksamheter.
Tror många gånger att vi människor förmänskligar våra katter. Ger dem mänskliga behov som de faktiskt inte har.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Jag bor bland bondgårdar och jag har varit på flera andra av skilda skäl så jag har sett en del.
A - har raskatt inne som det gullas med men i ladugården bor en tufsig katt som bara är, ingen som bryr mer än att man ger den lite mat ibland.
B - se ovan, ny ägare har efter tre, fyra månader inte brytt sig om att ta reda på hur många katter som finns på gården.
C - förra ägaren på samma ställe hade inte koll på hur många katter som fanns p gården och flera, varav några rätt förvildade, gick till en granne som gav dem mat. Tidvis hade en vuxen katta kattungar med sig.
D - de som slår ihjäl sina katter med en bräda när det blir för många
E - i ladugården finns nästan hur många katter som helst, okastrerade
F - bonde som inte bryr sig så mycket om vare sig sina hundar eller katter
Dessa fall finns ganska nära mig allihop. Kom inte och säg att jag råkar bo på ett konstigt ställe. Alla vill att det ska framstå som att djurhållning är så bra så bra hos de svenska bönderna så att man med gott samvete kan äta skinkan och köttbullarna men verkligheten ser annorlunda ut. Verkligheten för djuren på de svenska gårdarna stämmer inte med LRF:s annonsbilder på glada grisar och skuttande kor. När bönder med djur inte ens bryr sig om att sköta de djur som de andå tjänar pengar på är det inte svårt att räkna ut att det blir inte någon omtanke om katter som ju inte betingar något ekonomiskt värde.
Jag har också viss info från veterinär om hur det är ställt med djurhållningen.
Ja, det kan ju tänkas att det finns något undantag för det finns det alltid oavsett vad man talar om.
Katt som ladugårdskatt? Aldrig en katt från mig i alla fall!
Du bor inte alls på nåt konstigt ställe. Det är likadant här. OCh du har rätt, ingen social och männskovänlig katt borde bli enbart ladugårdskatt.
MEn har du anmält dem till Länsstyrelsen? För ingen av de alternativen du nämner här är ju lagliga…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
A - djurskyddsinspektörerna visste inte att gården fanns fast den funnits där i generationer men det det har nog numera blivit en del i nspektioner där iaf.
B - anmält om katthållnigen till länsstyrelsen
C - har ju inga djur längre
D - är åtalade på grund av inspektioner efter anmälningar av andra men jag vet inte om åtalet omfattar katterna men man får hoppas på djurförbud, det finns en del om denna gård på min blogg för rättegång har ställts in tre gånger. OBS! Bönder i närheten tar denna gård i försvar!
E - inspektioner ibland osäkert om man då ser några katter
F - inspektioner kanske men det är svårt att få till anmälan om hur det är på det stället för det är detaljer man ser allt eftersom
toppen!!!! MAn får vara glad åt det lilla…….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Så för att det finns dåliga kattägare bland bönder så ska ingen bonde ha katt överhuvudtaget?
Finns även massor med annat folk som är dåliga kattägare. Ska då vi som anser oss vara bra kattägare inte heller ha katt?
De katterna som bor hos bönder som tar hand om de på ett seriöst sätt (kastrering, vacc, etc) har ett bra liv. Garanterad.
Vidhåller ändå att det är fel att mer eller mindre säga att katter inte kan ha det bra bara för att de bor på en lantgård. Miljön är det inget fel på och om det hela sköts som det ska dvs. kastrering, tillsyn och foder har i alla fall inte jag något att anmärka på.
Sedan är det alltid beklagligt i de fall där det inte fungerar. Men djurskyddslagen gäller även bönderna. De måste också ha tillstånd om de har mer än 9 katter, ha uppsikt över sina katter och sörja för att de mår bra. Fungerar det inte bör de anmälas precis som alla andra djurägare som missköter sina djur.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Vanvård händer nog lika mycket för lägenhetskatter som för stallkatter.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
#45 Vanvårdsproblemen yttrar sig på olika sätt. En vanvårdkatt i lägenhet kan på sätt och vis vara mera lämnad åt sitt eget öde än vad lagårdskatten är. Lagårdskatten slipper överfulla kattoaletter och kan fånga råttor och andra bytesdjur om maten är för knaper. Däremot ökar risken för lagårdskatterna att föröka sig obehindrat.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
# 46 Det är inte konstruktivt att jämföra två dåliga saker och sedan försöka rättfärdiggöra en av de dåliga sakerna med att det finnas annat som är lika dåligt.
Som djurhållningen ser ut när det gäller de djur som ger bonden inkomst finns ingen anledning att tro att man skulle ta bättre hand om katter som ju inte ger någon vinst.
Det är nog ytterst sällan som djurskyddsinspektörer ens tar med katter på en bondgård vid en inspektion. Delvis kanske beroende på att dessa katter är skygga och därför håller sig undan när det är inspektion.
Den som känner till någon bonde som tar väl hand om sina katter skulle kunna visa mig att katterna har varit med i kontrollrapporten från de senaste inspektionerna på den gården. Inspektioner ska genomföras regelbundet på bondgårdar med djurhållning.
Jag skulle aldrig ta risken att lämna en katt till en bondgård.
