
Hjälp en Goding
I söndagskväll kom katten Goding in från kylan. Han hade dykt upp som hemlös på en plats där han inte var välkommen. Godings dagar var räknade och han var dessutom sjuk, så han fick komma in akut.
Han har ett sår på höger hornhinna och saknar tårproduktion, nedre ögonlocken är mkt kraftigt inrullade (entropion) på båda ögonen och irriterar hornhinnan. Han har en varig gulgrönaktig ögoninfektion, öroninfektion och öronskabb. Han har troligen haft ett blodöra som gjort att ena örat blivit deformerat och svansen är antagligen inte född sådan utan han har förlorat det mesta av den (han har en hängande "slamsa") på något annat sätt. Tovorna på hans kropp var både många och svåra och därför blev han rakad.
Mitt i allt detta är han den mest tappra och godmodiga. Rörande! Man får verkligen perspektiv på livet när man märker deras livsvilja och tålamod.
Igår fick han sin första vård. Om medicineringen efter en vecka har fungerat kommer en tid att bokas för operation av entropion. Då såret i hornhinnan läkt börjar en behandling för att kunna få igång tårproduktionen - något som inte alls är självklart att det lyckas..
Utan tårvätska blir det mycket smärtsamt.
Visst ska Goding få en fin chans att bli frisk och lycklig! För det behövs mycket kärlek, vård, operationer och att andra godingar i landet vill hjälpa. Det kan bli flera operationer av ögonen om oturen är framme. Med besöket igår, med medicin och med operation av entropion hamnar det på närmare 7000 kronor.
Han är nu i karantän hos en underbar djursjukvårdare med familj där han ges omsorg. Han får 1 droppe cloromycetin i ögonen 6 ggr dagligen, tårersättning 1 gång i timmen, droppar i höger öga tills pupillen är vidgad, droppar som bildar en skyddande hinna, metacam mot smärta och inflammation, örondroppar mot öroninflammation. Stronghold har han fått.
Här kommer en bild på ponken.

Men en sådan tjusig kille! Det tryter i studentkassan men en liten slant ska du få för allt det fina du gör Kusten. Många bäckar små..
Om inte tårproduktionen kommer igång, går det att ta bort ögat då? Katter kan väl leva bra liv med bara ett öga?
(Och det där med att han inte är välkommen där han kom ifrån…..
)

2 - Snäll du är!
Ja jag var inne på detsamma och frågade dem om ett öga i värsta fall skulle kunna tas bort, men frågan är hur det blir om båda tårkanalerna inte kommer igång. Det måste tydligen droppa i såna fall, men man behöver göra det ofta. Nu är det en gång i timmen.. Jag vet inte så mycket om just ögon men det är svår smärta han gått med. Jag fick se när de "rullade ut" de nedre ögonlocken och det var mycket som behövde rullas.. han är alldeles lilaröd i vitan och så är det såret på hornhinnan (avläkt vad jag förstod det som).

Stackars lille kissen!! Vad mycket lidande våra älskade katter råkar ut för pga oss människor. Tack för att du finns Kusten!!
Pälsbollarna i Höganäs
Å nej! Jag hoppas verkligen att det går att få igång det, nu när han fått en chans till ett bra liv. Han ser så klok och vänlig ut.
Ojoj stackars liten så svårt han måste haft det. Vilken tur att du finns Kusten för alla dessa ärrade katter. Ska se hur det ser ut i kassan när räkningarna är betalade och ge åtminstone ett litet bidrag till dig och ditt arbete. Du är guld värd Kusten!
Stackars killen då:( Inåtrullade ögonlock är oerhört smärtsamt. Hoppas verkligen det ska gå att få honom hjälpt.
ja det hoppas jag med, lilla missen sån tur att han fick komma in :) å bli hjälpt
MEn så fin! OCh vill ni hjälpa KUsten hjälpa, så säljer jag påsar med kattgräs på Tradera för KUstens räkning!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Tack för att ni muntrar upp!
Vad snällt av dig Gunilla, Goding uppmanar alla att köpa lite gott kattgräs till era katter att mumsa på : )
Och tack chigak, de små bäckarna hjälper mycket : )
Vi får hoppas att operationerna ska bli bra. Det måste skära som eldar i de små ögonen. När han slutit ögonen ett slag blir de alldeles igenmurade och då är det skönt att där finns någon som med bomull kan torka bort det variga så att han kan se världen igen.

Kusten, de misskötta och hemlösas räddare
Så sorgligt, men Goding måste väl ha haft en tidigare ägare, tam som han verkar vara.

11 - ; ) De räddar snarare mig, från att inget ha att göra.. och från att kunna känna att man gör nåt vettigt av dygnets timmar : )
En ägare har han säkert haft, men det har än så länge inte gått att spåra någon eftersom han inget id har. Nu fick han ett chip så länge (öronmärkning får vänta tills örat är bättre), för säkerhetens skull. Har han en ägare som saknar honom borde denna gjort en efterlysning någonstans - men jag har ingen hittat hittills. Han är anmäld som upphittad.

Sätter in mitt månatliga bidrag lite tidigare

Vilken tur att han fann dig och att den underbara djursjukvårdaren ställer upp,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Oj, stackars kisse, vad ont han måste haft (har)! Han ser ut som en nallebjörn. Tur att du finns Kusten! Bidrag kommer.

Men vilken liten Goding! Kan undra hur han blir när päls och ögon rättar till sig. Säkert en skönhet! Lille gubben tur att han fick komma in även om det verkar kämpigt.
Putt för lite bidrag!!
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

Vilken Goding!
Skönt han får vård o kärlek nu.
Hoppas hans ögon blir bra.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

……… stackars fina kissekatten! Tur att han blev hittad och omhändertagen av en Kustängel!
Skönt att han får så fin omvårdnad nu, hoppas det går att hjälpa honom. Han ser ut som en fin liten nallebjörn.
Puttar för bidrag och hjälp på alla sätt.
Håller tummar och tassar här att Goding ska bli bra igen!

puttar för Goding
Åh vad skönt att han fick komma in i värmen.
ett bidrag kommer..
" En smula nyfikenhet håller oss unga"
"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"

Alla känner Kusten.
Men inte Jag .
Jag har läst på så många sidor där detta namn återkommer. En hittekatters ängel.
Men hur gör jag när jag vill lämna ett litet bidrag till denna kisse ???????????
Nalle
Men lille lille Goding, så mycket vård du behöver… 
Blir så glad över att han är i så goda händer!!

#21 Kusten har en godkänd insamling i denna tråd där man hittar all information om konto etc:
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
Puttar upp denna tråd för "godingen" skull.

Goding buffar kärvänligt och kurrar Tack alla som vill hjälpa mig!
Det är jobbigt för lille ponken men han har smärtlindring och vård fram till operationerna och det lindrar på vägen dit. Det gör ont att veta att han gått med detta ute (han har setts hemlös ett längre tag) och lidit svårt.
Han vill klara detta kurrar han vidare, nu när ni ger honom glimtar av hopp tillbaka.
Det sköna livet ska snart börja.
Men nog är det allt lite oroligt fram till dess.. 

Åhhh..finaste Goding-kissen…vilken enorm lättnad att han fick komma i dina händer..så duktig han är..och så tapper..önskar av hela mitt hjärta att han får krya på sig riktigt nu och bli en glad kisse som han såväl förtjänar…
puttar för Godingen..!

Stackars katt!
Men det går verkligen att få bukt med alla hans skador då, så att han inte behöver lida? Han är alltså inte så dålig att han måste avlivas? Hur gammal är han?

Det här är en annan katt. Vår brandskadade finns i Höganäs.
Pälsbollarna i Höganäs

Jo, jag såg det så jag ändrade i texten.

Men stackars, stackars lilla misse!
jag gråter när jag läser om dig min lilla vän.
En sån tur att Kusten finns och såg till att du får vård.
En sån go nallebjörn du ser ut att vara. Undrar jag om du smitit och förvillat dig bort eller om du är utslängd?
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Nu har jag satt in 150 kr till Goding. Det är lite men välment. Hoppas pengarna kommer fram redan idag. Det var via Nordea Internetbanken. Håller alla tummar att han blir bra. Jag önskar att jag hade möjlighet att erbjuda honom ett hem också, för det hade jag gjort i så fall. Ge honom en puss från mig 

Puttar upp och hoppas att fler kan ge Goding ett bidrag.
Vill bara tala om, att jag bara förmedlar detta fina kattgtäs. En från forumet som vill vara anonym är den snälla givaren!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#33 vart finns länken till tradera? jag vet ju att jag sett den förut men nu hittar jag den inte fast den kanske är mitt framför mig. 
här…. till just KUstens katter!
http://www.tradera.com/Lokalt-odlat-kattgrasfro-stod-hemlosa-katter--auktion_107192593
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Tack så mycket, vad mycket kul det fanns. 

(Han ser suddigt men smygläser här ändå, annars hade han inte haft det där mulliga leendet i det blågrå lilla ansiktet).. 
Goding tackar för bidrag och puttar. Så vänligt! Skriv gärna Goding och eget namn som avsändare. Redovisning kommer i tråden.
Behandling sattes in direkt för att kunna få bukt med infektion och för att göra hans vardag så behaglig som möjligt fram till op. Han är trots allt vid gott mod. Han har buffat och vill kela, vill ogärna bli lämnad själv några längre stunder. Naturligtvis är det ändå jobbigt för honom. Han kom nyss in med det sjuka och vården är inte klar, op ska bli lyckad och tårvätskorna ska komma igång. Men det hopp som finns, oavsett hur mycket det är, det lyser starkt för honom.
Det första som görs när ett sådant här "specialfall" kommer in är att kissen får träffa veterinär/specialist som berättar om det finns en chans/vad det finns för chans och om det är etiskt försvarbart m. m. Sedan pratar man vidare om vad man kan och bör göra.
Han kommer opereras av en veterinär med stora vana av dessa operationer vilket är tryggt, men självfallet är det ingen garanti för att han ska bli helt bra. Men han ska få den chansen som finns den lilla ponken. Han har tagit sig ända fram till denna dagen med sitt godmodiga nallevis, nu får vi alla hålla tummarna att det går hela stigen fram till den vårljusa gläntan.
Visst ska det bli så, eller hur lilla Goding 

Kattgräset är kalasgott, det kan jag gå i god för ;) Ja inte jag personligen då.. he he.. *pratar med munnen full av grönska*
Finfint med traderaauktionerna, tack för länken också!

Lille Goding vad du är fantastisk, och detsamma till dig Kusten. Vi knipere med tummarna här nere i Höganäs.
Pälsbollarna i Höganäs

Hoppas hoppas han blir bra den lille söte nallebjörnen.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad
putt, hoppas att det blivit lite framsteg för Goding med alla hans droppar idag.
Vilket gripande öde stackars Godingen har haft. Känns värmande för själ och hjärta att veta om att han har kommit in i värmen och nu får den vård och omsorg han behöver. En sådan fin kille! Hoppas operationen går bra. Alla postiva tankar som finns för att Goding ska bli frisk och kry och få ett långt och bra kattliv.
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Kan inte sluta tänka på Goding. Håller alla tummar att han snart ska bli helt bra. Önskar hett att man hade massor med pengar och massor av plats, så man kunde erbjuda fler katter ett gott hem.

Håller med Sagolika.
Ju mer man är inne och läser här dessto mer önskar man att man haft massor av pengar och plats för att hand om ett helt gäng katter.
Har i alla fall äntligen hittat Kustens konto så en liten slant kommer till goding
Nalle
Det som eventuellt blir över från Lovisas insamling kan gå till Goding! Återkommer!
Kram!
Sajtvärd Hundutställning Dvärgpinscher Sällskapshundar medarbetare söks
Medarbetare på Chihuahua
Puttar upp tråden. Ge kusten ett bidrag det behöver katterna.
" En smula nyfikenhet håller oss unga"
"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"
lilla lilla gubben vilke tur att han nu får den hjälp han behöver

Lyckades ta mig hem i någorlunda tid idag så jag orkade sätta in lite kosing på kontot. Hoppas att jag skrev rätt nummer
Märkte det bara från ChanelBM. Utgår ifrån att du väljer bäst till vilken kisse eller behov det bäst behövs.
Ge gärna en signal här så att jag vet att jag skrev rätt nummer ;-)
Hör av dig om du behöver hjälp med nåt annat här i GBG
Puttar upp så alla kan ge ett bidrag. Goding behöver pengar till veterinärbesökerna.
puttar på för Goding. hoppas att det går framåt.

Visst han är ju bara såååå söööt så det är inte sant.
Hoppas på allt gott för lilla godingen
Nalle
Vilken tur för lilla Goding att du räddat honom och lilla killen får den vård han så väl behöver.
Du vet att du hela tiden finns i våra tankar och hela Emjonklanen med ädelstenar håller tassar och tummar för lilla Goding.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
Skickar massor med goda tankar och kramar till dig Kusten och alla kissarna som du räddat och fortsätter att rädda i ur och skur.
/Malin
En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket.
*Nalle Puh*

Tänker mycket på lilla Goding och undrar hur det är med lilla killen?
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
ja lille Goding
putt för Goding och alla andra kissar som Kusten räddar!
En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket.
*Nalle Puh*

och putt för Kusten också… vem tar hand om dig, vännen?? du behöver också pysslas om….
Alla djur behöver någon som bryr sig!
puttar på, tänker på alla kustkissar och andra kissar ute i snön. utan Kusten hade vår Vide varit död nu..

Puttar upp! Undrar så var Kusten är? Hur går det med dig Kusten i detta hemska vinterväder? Du är väl inte ute och förkyler dig! Hoppas allt är bra med dig.
Vi tänker ju så ofta på dig och alla dina fina skyddslingar 

Goding hälsar att han kämpar på, tillsammans med alla som kämpar och hoppas sida vid sida med honom, för att ögonen ska kunna bli redo för en operation. Det har blivit lite bättre, en ljusning på himlen: Det gröna kletet är borta och han har fått kompletterande medicin (kortison och antibiotika i tablettform) för att ytterligare minska riskerna/förhindra att ögat ska spricka och för att samtidigt kunna få hornhinnan att lättare läka.
Han tycker om att bli ompysslad.. han knådar och trampar med de stora labbarna och blir alldeles utom sig av glädje för minsta lilla ömhetsbevis, vilka han får många till sig.. han sover tungt och gärna, hör rätt dåligt och ser av förståeliga skäl inte särskilt bra just nu - men han är vid fortsatt gott mod det "lilla lammet".
Jag kommer skriva lite mer imorgon och samtidigt även redovisa. Just nu är det Godingvård, snöskottande och tesörplande för hela slanten ; )
Till alla som puttar, hoppas, har samlat in till förmån för Goding: Det finns inte ord nog för hur det känns.. det tumlar om i det inre.
buster65 och nisse02 :))) - Ni härliga busfrön och glädjespridare. Tack för paketet med Teet Himlagott som smälter bort kylan och chokladen (asken gapar tom, den blev så förvånad över hur snabbt det gick att bli uppslukad hi hi ) som gör detsamma. De söta korten var jättefina!
K r a m a r

Liten Goding .
Va skönt att höra att det går bra och att han verkar att trivas trots sitt HE---- kan vara skönt att höra lite illa så man slipper bli orolig när man är katt på nytt ställe.
Kram till Lammet ( ja han ser ju faktiskt sån´ut) och till Kusten så klart.
Nalle

Pustar ut, blir lite orolig när det är för tyst. Skönt iallafall att höra att det går lite framåt med Goding och önskar att du Kusten också får lite vila.
kram till dig,Goding och alla dina skyddslingar
Putt och kramar till både dig Kusten och även till Goding! 
En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket.
*Nalle Puh*

Så skönt att höra Kusten att du kalasat på choklad och te, att du unnar dig lite rast och ro
Vi blir så glad när du hör av dig.
Bamsekramar till både Dig och fine Goding, har ser så otroligt snäll och fin ut. Hoppas att han snart blir bättre och kan få njuta av ett gott kattliv. Han har haft det så kämpigt och är värd det allra bästa som går att få. 
men så bra att det går bra för missen och att han verkar må bra efter omständigheterna

Visade tråden om Goding och bilderna på honom för en vän i hopp om att hon kanske också kunde tänka sig att ge ett bidrag till hans vård, men hon tyckte att det var grymt att hålla liv i honom och att han borde avlivas av barmhärtighetsskäl 
Skriv gärna din mening om denna hennes åsikt Kusten, så att jag kan visa henne. För som jag förstod det, så har du och veterinären bedömt att han inte lider så mycket i och med smärtlindringen och att det finns möjlighet att bota honom. Annars hade ni väl tagit bort honom om allt hopp var ute och bara lidande återstod?

Då tar jag det Om igen.
Goding har, som det står i tråden, en stor livsvilja, ett gott humör och även chans att bli frisk. Specialister har kontaktats och han har från det att han kom in blivit bättre. Han får, efter sin tid som hemlös, nu den hjälp han behöver. Det kanske inte går vägen som man hoppas, men han ska få den chansen som veterinärerna gett honom utifrån honom, hans psyke och hans förutsättningar. De låter INTE djur lida i onödan och definitivt inte jag heller. Jag kan omöjligt ta åt mig av att någon skulle beskylla mig för att vara en djurplågare, däremot tar jag illa upp. Jag jobbar med detta för att förhindra lidande.
Djur som bedöms som för svårt lidande och utan chanser har en rättighet att få somna och den rättigheten för djuret är en skyldighet att ge för alla oss som kallar sig djurvänner.
Att hålla ett djur vid liv om endast ett lidande återstod är något som endast djurplågare gör. Godings f.d ägare kan mycket möjligt varit någon/några som din vän istället kan klandra.
Spårar nu tråden ur då tackar både jag och Goding för oss.
De som vill kan i sådana fall få fortsatta uppdateringar via pm eller mejl. Hyser man inget hopp om Goding eller för arbetet kring kustkissarna, då behöver man heller inte läsa här.
Ska samla ihop mig lite och skriva redovisningen.. tack alla som fortsätter att tro och hoppas på att det ska gå bra.

Förstår att du blir ledsen av sådana här inlägg Kusten, men snälla rara låt oss få fortsatta rapporter om Goding. Vi stöttar dig till 100 % det vet du ju. Du är ju en ängel som bidrar till att minska lidandet för de mest utsatta stackars missarna.
Värmande styrkekramar till både Dig Kusten som gör ett otroligt arbete och till Goding som kommit in i värmen och får kärlek och omvårdnad på bästa sätt 
Puss och Kram från Buster och Nisse

Tusen tack för ditt utförliga svar som gav svar på tal Kusten! Ska snarast visa henne det.
Vill bara påpeka att de åsikterna är helt och hållet hennes, inte mina. JAG tror på dig och de specialister som anlitats och jag anser också att Goding förtjänar en chans efter allt han varit med om. Jag hoppas och tror att han ska klara detta, annars hade jag ju inte satt in pengar för att bidra med det jag kunde för hjälp åt honom.
Önskar dig allt gott och givetvis även alla de katter du hjälper inklusive Goding.
mvh Nina
Tack för att du finns, Kusten!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Väldigt bra skrivet kusten.
Självklart vill vi höra vidare om det lilla lammet och ditt jobb för dom hemlösa katterna.
Och vi hoppas att ingen här som jobbar med hittekatter låter en katt leva vidare om han/hon skulle lida sig genom sitt resterande liv.
Då ser man ju definitivt inte kattens värde.
Ibland undrar man varför folk ställer så dumma frågor. Läser man inte hela tråden innan man börjar att kommentera.
Nu skall jag krypa ner till 2 av mina små som ligger och värmer upp min säng önskar ibland att jag hade haft möjlighet att ta hand om en sån som Goding.
Väntar på morgondagens uppdatering.
Nalle
Kusten, du är min idol!
En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket.
*Nalle Puh*
Kusten du gör ett helt fantastiskt arbete med nödställda kissar. Det är bara någon som inte känner till dig som kan säga på det viset.
Vi som stöttar dig i ditt arbete vet att du hjärtat på rätta stället och ett bra samförstånd med veterinären och det är huvudsaken.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren

Vill återigen påpeka att JAG också stöttar Kusten, vilket tydligen inte gått fram tillräckligt tydligt.
putt

72 - 78 Tack ska ni ha, kram..! Sagolika, jag förstod att det var din väns åsikter och inte dina. Är tacksam för all er stöttning.
Vi tar en varsam dag i taget och hoppas att det ska gå fortsatt framåt. Idag bokas nytt besök in för ponken.
Jag skulle redovisat igår men hoppas det är ok att det blir ikväll (saknade min dosa igår, utan den får jag inte fram namnen).
Är snart på väg till kissen Vide och hans familj, det blir ett litet soligt avbrott i vardagen : ) Syns senare, var rädda om er!

#79 Skönt att lille Goding verkar vara nöjd med sin tillvaro trots att det tar tid med gossen.
Tag det med "knusende ro" som dansken säger och redovisa när du hinner.
Kram till dig och dina skyddslingar!
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

#79 Det var skönt att höra, Kusten :)

2010-02-22
Överföring
200,00
2010-02-22
Insättning
100,00
2010-02-22
Insättning
15,00
2010-02-22
Överföring
500,00
2010-02-21
Överföring
2.000,00
2010-02-19
Insättning
300,00
2010-02-19
Insättning
100,00
2010-02-19
Insättning
500,00
2010-02-18
Insättning
200,00
2010-02-18
Insättning
300,00
2010-02-18
Överföring
300,00
2010-02-17
Överföring
500,00
2010-02-17
Överföring
150,00
2010-02-17
Insättning
300,00
2010-02-17
Överföring
150,00
2010-02-12
Insättning
20,00
Jag blir tvungen att skriva in gåvogivare imorgon. Kunde inte ikväll, oavsett dosa, eftersom dosan lagt av. Hm. Alltid är det något vajsing här på kusten.. 
Varje dag är ett litet äventyr där inget riktigt går som planerat. Men det brukar lösa sig ändå. Jag lånar helt enkelt en annan imorgon. Så länge kan ni kika här ovan.
Visst är det fantastiskt vad ni åstadkommit!
Vilken otrolig hjälp som strömmat in till förmån för "lilla lammet". Goding är full av kärlek inför er alla. Ja jag med, vi är båda rörda till tårar, även fast just Godings glädjetårar mest rullar inombords (ska allt bli ordning på tårkanalerna snart får vi hoppas).
Goding äter med aptit, dricker, går på låda där ettan och tvåan fungerar som de ska och han tycker väldigt mycket om att bli gosad med. Hans livsaptit är lika stor som er hjälpsamhet i detta. Han hälsar natti natti till alla och hoppas få se er igen imorgon. Om han inte själv kommer in och skriver imorgon, gör han det på torsdag kväll efter sitt besök hos veterinären.
Fjärilarna fladdrar i våra magar.. massa känslor är det.
Vad fina ni är alla här på Hittekatter som hjälper till så generöst för de hemlösas skull. Tänk om fler vore som ni! 
Kul att det fortsätter gå framåt för det tjusiga lammet. 

83 - Goding spinner nattinatti till dig (kladdkakornas okrönte drottning)
och lilla söta prins Vide också 

2010-02-24
GODING/NISSE
200,00
5.835,00
2010-02-22
Maggan47
200,00
5.635,00
2010-02-22
EMJONSGÅVA
100,00
5.435,00
2010-02-22
MINOOGÅVA
15,00
5.335,00
2010-02-22
Mymlanbus
500,00
5.320,00
2010-02-21
Efvis, EVA-LENA
2.000,00
4.820,00
2010-02-19
GULLIMAT
300,00
2.820,00
2010-02-19
GODING /NISSE
100,00
2.520,00
2010-02-19
CHANELBM
500,00
2.420,00
2010-02-18
GODING/NALLE
200,00
1.920,00
2010-02-18
KATTASSEN
300,00
1.720,00
2010-02-18
Soso
300,00
1.420,00
2010-02-17
B, CATHARINA
500,00
1.120,00
2010-02-17
M, NINA
150,00
620,00
2010-02-17
GODING
300,00
470,00
2010-02-17
Vide, persikahallon
150,00
170,00
2010-02-12
TRADERAGÅVA
20,00
20,00
REDOVISNING GÅVOR TILL GODING
MÅNGA VARMA TACK! Vad ni är fantastiska på alla de sätt. Jag kommer att måla ett vykort på gubben som han gärna skickar som ett litet tack-kort till alla er som stöttar. Jag ska bara fråga honom om det är okej om det målas utan lejonmanen :)
Goding känner sig varmt glad för ert stöd och era bidrag. Han fick sin återbesökstid ombokad till fredag eftermiddag. Han hälsar att han nyss ätit lite kokt kalkon och det var riktigt smaskens :))
Än en gång, varmt tack! Kramar Maria Kusten och Goding
Lycka till lille Goding!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
säger också lycka till, Goding, som fått stå ut med så mycket i sitt liv redan, och nu äntligen får en mjuk hand, som klappar och vänlig röst som pratar till dig,
Maggan47

Ser fram emot ett målat vykort med ett Katt/Lamm på. Kommer att hänga på hedersplats bland dom andra korten på alla söta katter som pryder mina väggar.
Puss på nosen till Goding och på näsan till Kusten.
Nalle

Hoppas de sista 1200 kr eller så som fattas till hans vård kvickt trillar in nu. Ni som har möjlighet, snälla sätt in en slant till honom.
Lycka till Goding!

Hoppas allt går bra med fine Goding hos vet i em, har hållit tummar och tassar hårt hela dan …………… tänker så mycket på honom 
Puss på fina nosen till Goding och Kram till Kusten
Vi håller också tummar och tassar för goda nyheter ikväll. Goding tassade lätt in i allas hjärtan 

Väntar också med spänning på positiva besked om lille lammkatten.
Nalle

Oj vilken fin kisse! Jag blir alldeles kär ju.
Och vad härligt att han kommit i Kustens vård.
"Varje katt är ett original och ett mästerverk"

Nu är vi nog många här inne tror jag som undrar hur det har gått för fine Goding som har tagit sig in i våra hjärtans allra innersta …… hoppas på det allra allra bästa för honom ……………… men fjärilar i magen finns det …………
Hoppas hoppas så ……………….. snälla Kusten låt oss veta, vi har hållit så många tummar och tassar idag 
Lilla Goding har funnits i mina tankar också och vi har hållit både tummar och tassar för honom och hoppas på bra besked.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
undrar hur det gick hos vet?!
Hur har det gått Kusten? Undrar så…
Kram
En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket.
*Nalle Puh*

Åh vad vi är många som väntar på nyheter…. Känn ingen press Kusten!!
Pälsbollarna i Höganäs

Hej vänner! Det var positiva nyheter igår; Godmodige Godings ögon var nu ännu bättre (de gjorde lite olika tester där bland annat tårproduktionen mättes) och nästa vecka blir det troligtvis en operation. Jag ska ringa H.T som ska operera - om vilken dag som kan passa :)
Jag har vilat idag och fått avlösning, ja egentligen från igår kväll då det blev en liten ofrivillig isvurpa, men ska snart iväg till Goding igen och fortsätta med vården. Det är en ära att få pyssla om honom, han tycker om att vila panna mot panna och att pussa på nosen. Han får puss tillbaka och då är han rask på att buffa med huvudet och knåda med labbarna. "Lammet" hälsar till er med sina varmaste kurringar!
åh men så bra
Åh fantastiska Godingen! Jag blir så rörd varje gång jag läser om honom. 
Kusten, du är välkommen hit om du behöver lite mer mumsig kaka för att plåstra om "vurprumpan". 


O Buffa lite på Lammet från mig också. det är ju så gott med vänskapsbetygelser.
Nalle

Vurprumpan ler saligt! Tack! Det måtte vara den första vurprumpan som ler ha ha.. Fast nästa gång vi ses så ska jag ha med mig nåt ätligt (kan inte baka så bra, men har nu ändå börjat kunna göra ätliga saker. Tror jag..) till dig och om vi blir flera ; )
God natt hälsningar till alla läsare här, med ännu lite mer buff från Lammet..
Har följt denna tråd ett tag nu. Det är riktigt lättande att läsa att det går uppåt… Tänker ofta på Lammet…
Ge en puss på panna MITT emellan öronen på lillmissen…
Håller tummarna att allt ska gå bra…
Saknaden av små kattassar är enorm... Att överleva det varje dag är en konst...
Sajtvärd på julen.ifokus.

Puss och KRAM till vurprumpan och extra buff och puff och puss till vår älskade Goding som tar så stor plats i hjärtat redan … skönt att höra att han är på bättringsvägen … lilla Lambi 
Vi fortsätter naturligtvis att hålla både tummar och tassar att allt ska fortsätta gå bra …. visserligen får vi ju inget annat gjort, men vad gör väl det ….. 
Härligt att det går framåt med lilla Goding
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren

Så skönt att det går framåt med Goding, och att du inte mår bra trots vurpan. Kram på er!
Pälsbollarna i Höganäs
#82 & 83 Tack igen för en föredömlig redovisning! Toppenbra Kusten!
Är även glad över att det går framåt för Goding!
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Kram från Goding som samtidigt hälsar att en ny tråd är på G för er som vill fortsätta följa och stötta kisseponken.
:)
