
Sand
I vanliga fall när jag "bara" köper åt mina egna sju katter funkar det ganska så bra med den billiga varianten som konsum saluför "Cats". Men nu när jag har stödisarna här, och alltså 13 pälsklädda individer som brukar den märks det verkligen hur odryg den är! Den sanden är grovkorning, så nu slog det mej om det iallafall inte är drygare med dom finkornigaste, skulle förstås vilja använda evercleen, men tyvärr har jag inte råd med det med min ringa inkomst..någon som har ett tips på sand som är någorlunda dryg till ett helt fotbollslag, men som inte kostar skjortan?
Nu bär det iväg till affären för att köpa…….sand;-)
brännpellts på byggmax :) Superbra =)
Vänligen
Sofia
Medarbetare på brukshundar
Dryg och snål och bra, då är Olivers finkorniga toppen. Den får du levererad hem till dörren. OCh är du snål på rätt vis, så blir den sanden inte dyr. Du köper 30 kg för 399 kr och betalar i förskott så kommer sanden hem till dig inom 3 dagar.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
ja kör på det billigaste alternativet.. ja tar sanden från tomten, den gillar mina katter bäst.. konstigt nog så klumpar den sig väldigt bra..
Djurkompaniet och Arken har just nu kampanj på Ever Clean.
11,3 kg för 119kr
Det är rena rånarpriset!!!
Bättre sand än Ever clean hittar du inte :-)
Djurkompaniet och Arken har just nu kampanj på Ever Clean.
11,3 kg för 119kr
Det är rena rånarpriset!!!
Bättre sand än Ever clean hittar du inte :-)
JA, men du får aldrig bort lukten med varken bränslepellets elelr vanlig sand. HAr provat…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
det är nog olika. känner sphynx uppfödare som använder brännpellets och den döljer lukten även att hon har fertil hane hemma.
Vänligen
Sofia
Medarbetare på brukshundar
ja jag fick veto av min sambo i alla fall, trots att jag skötte lådan minutiöst. Nu blir min kattsandskostnad för tre vuxna katter ändå inte mer än 33,25 per vecka med Olivers.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Vanlig sand o Brännpellets luktar apa i lådan.
Vet flera som provat man känner det direkt när man kommer hem till dem, de själva känner inget för de har vant näsan. Urk för dessa två i lådan
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad
Siden, det finns en bra finkornig sand Eldorado, som är billig också. En 5kilos kostar 25 kr. MEn Catz tycker jag är bra…. HAr den till Styvsonens kattlåda.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Tack alla ni för tips! Har varit ganska så nöjd med Cats hittills..men sen stödisfamiljen kom hit så upplever jag den mer odryg än nånsin..detta med Olivers låter intressant..tänk att ha 30 kg hemma, vilken lyx!! Ska också fundera på evercleen nu när dom har extrapriser..!
Vill fortsätta med klumpar, det är man van vid sen alla år man haft katt! Ska kolla willys utbud också där jag ofta är o handlar!
Klumpe är också bra. MEn den är grov och du har inte bil. OCh har du en gång köpt av Oliver, så får du på faktura nästa gång.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Vi körde bara på EverClean till våra tidigare, bästa som finns!
Men nu är det ju några katter här hemma, 16st, så vi köpte Klumpe att blanda ut i EverCleanen och det funkar kanon. Trodde våra katter skulle rata lådan eftersom de är så petiga med sanden men det funkade. Så vi köper Klumpes 20kg för ca 80 kr och så EverClean.

#12 Är allt bra sugen på Olivers!! Njuter redan nu av blotta känslan att sitta på 30 kg hemkört här hemma;-)
ja everclean är bra, visst, men ack så dyrt……OCh Olivers doftar lite, lite viol….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

#13 Låter ju också som ett bra alternativ, just detta att kunna mixa med everclean..tror snart att kattsandshandeln börjar likna lsamma djungel som alla dessa foder!
Klumpe har en finkornig sand som är hyfsad, en del tycker den luktar, annars är pussys finkorniga bra. 79:- på kvantum.
Åh, har klumpe fått finkornig? Förut var den bara grov och lilla ömfotade Asther ville inte ha den. Nä, då kissade vi i diskhon i stället….Bon appetit!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Pussi är väl den som många blandar tillsammmans med everclean för att sänka kostnaden va?
Jag har ju bara tre katter så jag kör rakt av med everclean men innan jag hade jobb så blev det billigare alternativ som tyvärr inte var lika bra.
//Pia
Köpt klumpe på Ö&B tror det var 79:- för 10 kg

ja att mixa sand lät ju inte så tokigt..
. den som förpestar miljön här hemma så är det Bruno…. märks o hörs på en gång när han bajsat….det stinker ända till köket o sen så ska han krafsa sönder hela badrummet….
jag kör med Classic Label… gjorde storkap där förra veckan o fick köpa 3 st påsar för 99:-/st… tror dom kostar 159 eller 169 annars normalt…har aldrig tänkt på hur länge en påse räcker….
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
eldorado katt sand kör jag med till mina ca 16 katter,den är helt ok o så är den billig.annars är ever clean sanden helt suvärän men på tok för dyr om man har många katter
Köpte Eldorados igår första gången men inte hunnit prova den ännu.
Olivers med hemkört lät bra Siden
….slippa släpa.
ja Den eldorado i den lilla grå påsen är finkornig och kompakt. Den är ganska bra.Den i rosa större påse är ju den som gör vita tassarrosa, den är inte klumpande, men ur lukthänseende är den bra.Hade dengrå förut och då gick precis en sån påse åt i veckan här. MEn i slutet av veckan, då blev liksom även den obegagnade sanden mättad i luktupptagning och den klumpade inte bra, så då fick jag byta allt. Här behöver jag bara byta hälften. Sen är ju fördelen för Sidens skull att hon får den hemkörd till dörren hon har ju inte bil. ÄVen Cal le cat har den servicen, men de är bara billigarre på större order. Bra sand det med. Sen finns ju Husses, de kör ju också ut. Många använder den och lovordar den. JAg kanske hade köpt där, men de kör itne ut till mig. Sen köper ju jag också mat från Olivers.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#19 jag är en glad blandare av Everclean och Pussi compact 
och är jättenöjd, båda klumpar ju och Everclean ger lite svag doft när utblandad.
Även Bromma Zoo kör den kampanjen på 119 kr för Ever Clean, så kan vara värt kolla era närmsta Zoo-butiker med, man vet adrig
tänker mest på Siden, som inte har bil. Då är det hemske praktiskt att kunna få kvalitetssand hemkört gratis…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

perfekt att slippa köra o att bära… den dagen om 17 år när jag är tillräckligt rik så ska jag absolut ha hemkörning….det är värt hur mycket som helst att slippa kånka….
men det här med att blanda var ju urbra…min classic är ju ungefär som everclean så då borde ju pussi passa fint till där åxå…
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Om jag inte minns fel har dom stora påsar pussy på Willys..ska kolla priset där också..tar itu med det hela efter helgen då jag kommit hem från örebro, om jag nu kommer iväg..visar det sig hos vetten idag att jag behöver behandla alla missarna för ögon i tanke på smitta..ja..då tycker jag nog inte att jag vill lämna allt till sambon..

hoppas allt går bra för lilla pluttan så du kan göra din planerade resa….
sanden lär ju finnas kvar även nästa vecka..
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
ja och jag tycke att det är ju billigt när de kör hem fritt! OCh 400 kr det går ju att planera in.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

jag tror baske mig att jag börjar fundera på att prova det där Olivers.
Siden, jag förstår precis vad du menar. Helt plötsligt har kattfamiljen blivit väldigt mycket större, och det märks verkligen hur mycket dyrare och drygare det blir med sanden man har
Jag provade EverClean, jättebra, men tyvärr fruktansvärt oekonomiskt. Så jag provade Eldorados klumpbildande. Den 5kilos-påsen. Tycker den är väldigt lik Eldorado. Jag är jättenöjd.
Däremot har jag ju bil, men hade jag inte det, vet jag inte om jag skulle orkat kånka hem så mycket sant. Inte på någon buss i alla fall. Då fick jag nog hitta på andra lösningar. Någon kompis kanske, och hamstra när man väl är på affären…
Alla djur behöver någon som bryr sig!
Om ni vet någon som föder upp katter kan de köpa Olivers kattsand (10 kg) för 65 kr/påse… 
vi har eldorados kattsand, klumpbildande tycker den är bra. Tar bort lukten bra. 28 kronor för 5 kg.

#32 där skulle jag vilja vara en slug räv o nästla mej in….tack än en gång för alla era tips! Nästa vecka tar jag tag i det hela…sambon må ha ett ord i laget också eftersom han är med o betalar
..Men faktum är,..att jag tycker till och med att det är trevligare att lägga mina pengar på sand, än på det vanliga trista åt oss..såsom smör, bröd..fil..ja..allt detta slentrianmässiga..!
ja och även om du inte får uppfödarpris, så är 399 kr billigt för 30 kg. Du behövr inte ens vara hemma om du inte vill när de kommer med et. Om du vill, så ställer de det utanför dörren. OCh det går att ringa dem också!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

¤#35 Tack så jättemycket för länken, då behöver jag inte leta mera..sökte igår men hittade inte riktigt rätt..hade stavat med W i stället för V.
Jag var i en zoo-affär i Eskilstuna i somras (kommer inte ihåg vad den hette men den ligger ungefär mitt emot Årby för den som känner stan) där dom inte hade Everclean. Jag fick en lång däremot en föreläsning om att Everclean är gjort av bentonitlera från Kanada som tydligen klumpar sig bra mm. Hon sålde säckar med sand som hon påstod var gjort av samma lera som Everclean men med örter istället för parfym. Den var tydligen även mycket billigare. Naturligtvis kommer jag inte heller ihåg var sanden hette så detta är inte särskilt hjälpsamt inser jag. Det var inte heller jag som skulle handla sand just då så jag köpte den inte. Kanske någon känner igen beskrivningen och vet vad det är och om den är bra?
#37
Alla klumande sandsorter är gjorda av betonitlera. Sedan om de är parfymerade eller inte spellar egentligen ingen roll, då de kan lukta illa ändå.
Det som gör att Ever Clean unik är att man har tillsatt aktiv kol i den. Och det är just den tillsatta aktiva kolen som gör att sanden inte luktar.
ps.
Och ärligt talat så är Eldorado kattsant den värsta stinkbomben jag någonsin fått erfara..
ja, så olika uppfattningar alla har! För många år sen så fanns en sand som hette Kissobajs. Den gjorde verkligen skäl för namnet. DET var den sämsta jag nånsin haft! Sen tyvärr, miljöalternativen av papp och pellets, nä,,, inte tillräckligt bra.
Hum… aktivt kol….. Då kan man ju köpa sånt och kanske blanda i sin sand? Det kan man ju köpa på såna butiker som säljer grejer för hemgjort vin
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Det finns ju även i butiker som servar folk som har kol i sina köksfläktar. Av andelen kol man säljer så sitter det 8 köksfläktar i varje hem i norra Värmland, dessa byter kol dagligen ;-)

Aktivt kol va! Ska ni bränna hemma?
Kan även användas till att rena vatte mm mycket användbart till mycket.
Varning aktivt kol lämmnar svart dam om man inte binder upp det på något vis.
Snygga kisar med svarta tassar hi hi!
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

svart dam eller svart damm monsi?….
… fick en lätt rysning då jag tänkte på en svart dam som svävar i luften…
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

På tal om Klumpe så är den billigare på Willys såg jag idag när jag köpte en, den kostade 71kr där istället.

Buuu! MariannE
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

nääää… det var värre… det var en svart monsi…..*springer för livet*…
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
För er som bor i stockholm kan jag ju tipsa att en 10kg EverClean kan köpas för 119:- (ord.pris 199:-) på mitt jobb just nu (Bromma Zoomarknad ute vid Bromma flygplats).
Är man storförbrukare av sand kan man kolla upp om det går att ordna uppfödar-stämpelkort också, så får man (jag tror det är, vet inte om det ändrats) var femte på köpet. Prata med Severa Petfoods eller personalen i din zooaffär.
Vill man dessutom prova en 400g Iams torrfoder kan man flörta med personalen och hälsa från Cindy. Man får lyssna lite på vad personalen har för kostråd till din katt först bara ;)
Vänliga hälsningar
Cindy

# 46 jag tror inte ens man behöver vara uppfödare för att få stämpelkort…. eller är det ändrat kanske sista året?….
kostråd är alltid bra att få….
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
#47 Nej inte för det vanliga kortet med var 11:e på köpet, men det finns en specialare för uppfödare också!
Vänliga hälsningar
Cindy

aha….
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Måste här berätta om en episod som utgav sig då vi bodde i Småland. Fick hem reklamblad med kuponger, och tro det eller ej, men med dom kupongerna erbjöd man EVERCLEEN FÖR ENDAST 29 KR!! Men man fick endast köpa en förpackning per hushåll, här var goda råd dyra..sprang som en skollad råtta o tiggde reklamblad av grannar, engagerade sambon o till och med sonen som då var 7-8 år..så gick vi till affären i omgångar, man bytte kläder o frissa för varje gång..ibland var glasögonen på också:-) Så försökte man ha kollen på vilken av personalen som jobbade när man kom dit flera gånger om…himmel så skojigt det blev till slut..själva nöjet att roffa åt sig blev nästan mer viktigt än ekonomin! Önskar mej ett sånt erbjudande igen!
#50 Anledningen till att sådana erbjudanden är begränsade till ett per hushåll är ju för att det är tänkt som en värvningskampanj, som ska generera nya kunder. Blir det inte så måste de ju sluta med den sortens kampanjer, vilket jag personligen tycker är trist eftersom det går ut över andra även om man själv lyckades "roffa åt sig" ett lager billigt… 
Vänliga hälsningar
Cindy

De rike den kan vi fattiga försöker.
Tror inte att de slutar med kampanjer av den typen för att folk roffar åt sig vet att de räknar med det också.
De vet att nöjda kunder fungerar bättre än kampanjer o en näjd kund som har ett stort lager sprider gärna vidare att varan är bra.
Har jobbat innom reklam o hört dem resonera.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

#51 Förstår vad du menar! Men inte sjutton kunde man motstå när man då satt o hade många, många katter, kattungar dessutom..) Men..efter det har jag aldrig stött på nåt liknande i annonsväg..

haha måste sett kul ut!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

tur man slipper kattsanden hemma =)
men då får jag gå upp varje natt , mina vägrar göra på lådan o skall ut för behoven