Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettdjurskyddsfrågor
Läst 622 ggr
Engla
0

Trist!

/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis

modellflickan
0
#1

Hemska nyheter! Vad kommer hända nu kan man undra?!

Lena
0
#2

Inte alls bra! Fattar inte hur det tänker sig att djurskyddet ska gå till nu? Ska det inte finnas något djurskydd alls i Sverige? Eller har det något annat alterantiv i rockärmen?

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

SmillasMatte
0
#3

Det är som att gå tre steg tillbaka. Suck. Nästan varje europeiskt land har ju ett djurskydd så varför inte vi? Har politikerna fått hjärnsläpp eller?

Engla
0
#4

Tydligen har dom det….

/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis

Pelusa
0
#5

Man sparar tydligen en bra slant genom att organisera om och lägga ner (inte så viktiga) myndigheter. Djurskydds-, integrations-, länsarbetsnämnden…. osv.

Pengar som nog kommer att behövas framöver till att uppfylla vallöften om skattesänkningar… förmögenhetsskatten och fastighetsskatten bl a.

/Pelusa

Sidentass
0
#6

Örebro bibliotek d. 17/10

'

Hörde om detta på radion som hastigast..men vägrade tro att det var sant…det känns så vidrigt så man vet inte vad…*suckar*

Sessan1
0
#7

Suck suck :((

Chrizzan
0
#8

Det är så tråkigt att man tar bort Djurskyddsmyndigheten.
Vad tänker man på egentligen?????

[helenal]
0
#9

stackars alla katter:(