Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettbortsprungna-upphittade-katter
Läst 71 ggr
Uppkatten
2

Katt kom hem efter nio år

Läs om katten Winston. Tack vare öronID kunde man konstatera att det var "rätt" katt som kommit hem.

https://www.hemtrevligt.se/hemmetsjournal/artiklar/manniskor/20230414/katten-winston-var-pa-rymmen-i-9-ar/

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Marie trodde inte sina ögon när hon öppnade dörren till logen – framför henne satt hennes katt Winston. Han som försvann spårlöst för nästan tio år sedan.
  • Redigerat 2023-04-14 20:30 av Uppkatten
Syntium
0
#1

Är du säker på att länken är rätt..?


"I'm too old for this shit."


OberonsMatte
2
#2

Ja, ID-märkning och ägarregistrering är fantastiskt, OM upphittaren kollar upp om hittekatten är id-märkt och ägarregistrerad, vilket upphittaren inte gjorde i det här fallet.. eller så var öronmärkningen otydlig eller oregistrerad.

I artikeln finns det några andra saker värda att uppmärksamma.

"– Det var inget ovanligt att han var borta fyra, fem nätter, för att sedan komma hem hungrig och kelsjuk. Jag har hört att det är vanligt för den rasen. Men den här gången kom han inte hem igen".

Det finns INGEN särskild "ras" som har benägenhet att vara hemifrån flera dygn i taget. Katter är revirbundna - oavsett ras. När en vuxen och socialt mogen katt håller sig undan frivilligt från sitt eget kärnrevir är det ett tydligt varningstecken som betyder att bandet till kärnreviret försvagats och riskerar att brytas helt.

I artikeln finns även info som förklarar varför den här katten började överge sitt kärnrevir för att försvinna helt när han var drygt 2 år gammal:

Flyttade in som kattunge till en äldre kattkompis som inte uppskattade nykomlingen, men lärde sig acceptera den någorlunda med tiden.

"Kattlucka" nämns - så katterna hade alltså fri tillgång till utevistelse (vilket försvårar introduktion och försvagar samhörighet inom befintlig kattgrupp).

Katten var kattunge när katterna introducerades och en kattunge är socialt omogen och innebär inte något större hot när det gäller status och revir. Fr.o.m. ca 2 års ålder börjar katter uppnå social mognad och utvecklar en vuxen katts status- och revirkänsla. Den lilla oförargliga kattungen blev en vuxen katt (i både kropp och knopp) och p.g.a. tillgång till obegränsad utevistelse stärktes förmodligen den underliggande status- och revirkonflikten mellan katterna. Den nu uppvuxna och socialt mogna katten löste problemet genom att hålla sig hemifrån dagar i sträck för att till slut ge sig av för gott.

Upphittaren bodde 2 km därifrån och katten var "mager och medtagen" när hon lät honom flytta in, så han hade alltså levt i hemlöshet under längre tid och inte bara flyttat in hos grannen istället.

Det finns så mycket tokigheter som skulle kunna undvikas helt om kattägare bara skaffade sig kunskap om hur katter fungerar och vad som krävs (av kattägaren) för att undvika självförvållade katastrofer.

Sajtvärd Katter iFokus

  • Redigerat 2023-04-14 20:18 av OberonsMatte
OberonsMatte
1
#3

#1: Artikeln dyker upp om man skrollar ner, men här är länk direkt till artikeln: https://www.hemtrevligt.se/hemmetsjournal/artiklar/manniskor/20230414/katten-winston-var-pa-rymmen-i-9-ar/

Sajtvärd Katter iFokus

Marie trodde inte sina ögon när hon öppnade dörren till logen – framför henne satt hennes katt Winston. Han som försvann spårlöst för nästan tio år sedan.
Uppkatten
0
#4

Ja, det blev visst något tok med länken. Jag har korrigerat och hoppas att det fungerar bättre nu.

Det finns i stort sett alltid anmärkningsvärda kommentarer i sådana här artiklar. Det bekräftar att kunskapen om katter är allt för låg i samhället.

Ibland undrar man också om det verkligen är "rätt" katt som hittats. Utan IDmärkning kan det vara svårt att vara helt säker efter 9 år isär…. Men här verkar det ändå ha funnits en IDmärkning.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.