# Hjälp min katt håller på att bli flint.
Author: Ticka

I morgon ska jag till veterinären för att undersöka katten som hittade mig för ett antal år sedan. Han är min ögonsten.

För en tid sedan märkte jag att han var tunnhårig på magen. Men de fanns inget som tydde på ohyra, eller utslag. Huden är fin och rosa och håret såg ut att vara på väg att växa tillbaka. Så jag avvaktade.

Han kliar sig inte, tvättar sig inte mer än vanligt. Verkar pigg men har gått ner i vikt, men de gör ju katter på våren när de börjar hänga ute och jaga om nätterna.

Nu har tunnhårigheten spritt sig till insidan av bakbenen, dags att åka till veterinären.

De är högst olustigt. Han bryr sig inte, men jag... Uch. Önska oss lycka till.

## Comment 1
Author: Alexej

Berättar hur det gick hos veterinären. Det kan ju finnas så många olika förklaringar!

## Comment 2
Author: Ticka

Jag rapporterar i morgon. men nu han ligger i mitt knä och kurrar. Katter vet konsten att slappna av, och hur man får matte att sluta skriva. Han lägger helt enkelt tassarna över tangenterna... jag får klappa i stället. :)

## Comment 3
Author: vanessa

Väntar på uppdatering! /Vanessa

## Comment 4
Author: Ticka

Veterinären sa att han troligen är loppallergiker.

Vissa katter kan tydligen få en reaktion på loppor... Han har fått kortison och nu börjar pälsen se bättre ut. Men han ser fortfarande ut som en riktig Steven King katt, min älskvärda rugg uggla till kisse. Men vi ska se tiden ann.. Det finns nämligen värre sjukdomar som ger samma typ av hår bortfall. Bla sköldkörtel problem mm. Men vi håller tummarna.

## Comment 5
Author: Alexej

Men loppallergi när han inte ens kliade sig?

## Comment 6
Author: Ticka

Japp. De är någon form av reaktion. Helskumt.

Men troligen så slickar han sig...  veterinären sa att katter är otroligt bra på att slicka utan att man märker det, och detta är en utekatt.

## Comment 7
Author: gubben

Fungerar inte Frontline för katter även på loppor har jag för mig? Fästingmedlet alltså.

## Comment 8
Author: Ticka

Men som jag har fattat det så har katten någon form av allergisk reaktion av loppor, så skadan är redan skedd...

Vi har något som man droppar i nacken på katten mot ohyra. Men det hjälper mot ohyra som fästingar mm. Vad det heter vet jag nu inte.

## Comment 9
Author: gubben

Det är nog Frontline för katt som ni droppar i nacken men jag menar förstås att när den allergiska reaktionen har försvunnit, förhoppningsvis med kortisonet, så kunde man försöka med något så att han inte får loppor igen.

## Comment 10
Author: Ticka

Vi droppar katterna på sommaren från och till, men loppor finns ju mest hela tiden... så jag ska tala med veterinären när jag ska dit för att återbesök.

Dessutom så tål våran katt inte riktigt dropparna heller, men de är det enda som tycks funka. Han blir ofta öm i nacken dagen efter man droppat honom.

## Comment 11
Author: gubben

Men det kan ju faktiskt vara medlet ni använder mot fästingar som han inte tål då. Hon som jag köper torrfoder av har en katt som blev allergisk mot Frontline och blev hårlös på vissa ställen. Sen kan det ju vara foderallergi också.

## Comment 12
Author: Hawknestgrove

Just det, gubben, din tankegång är inte heller fel. Men foderallergi, kan det yttra sig på sånt sätt, att det inte blir sår? esther får ju sår om det blommar upp

## Comment 13
Author: Ticka

Men vi har inte använt lopp medel i samband med att han började tappa håret, och håravfallet började på magen inte i nacken.

Han har inga sår! Han kliar sig inte! Utan är tunnhårig från magen, ut på benen. Han har fin hud under, inte svullen eller rådnad.

Vi bytte foder för en tid sedan när veterinären rekommenderade för att de skulle passa de äldre katterna bättre. Fodret köps hos vetrinären. Dessutom böjrade han bli tunnhårig innan vi bytte foder.  

Men han är i övrigt pigg och allt funkar som det ska. Om de är foder allergi borde han väll vara dålig i magen?

## Comment 14
Author: gubben

Nej de behöver inte bli dåliga i magen men däremot är det nog vanligt att de tappar päls. Gunilla H här har ju en katt som är foderallergiker, hon kanske har några tips åt dig.

## Comment 15
Author: Ticka

Å, då ska jag höra mig för.

## Comment 16
Author: Ticka

Tack!

## Comment 17
Author: Alexej

Vi hade en katt på katthemmet som var nästan kal på bakben, framförallt insidan. Troligtvis stress...

## Comment 18
Author: gubben

Kan det också vara förstås, det är ju knepigt att komma på vad sånt beror på.

## Comment 19
Author: Ticka

Stress?

Katt är en kastrerad hankatt, fd hittekatt, som numera bor på landet sen ca 6 år, med fri tillgång till naturen, mat och kärlek när han väljer det. Han delar tillvaron med tre andra katter och tycks leva ett väldigt stressfritt liv. Han bor lååångt ut på landet i en liten röd stuga, inga barn eller bilar.

Inga stora förändringar i hans tillvaro sedan han kom hit. Jo, föresten för ett år sedan kom två st 3 veckors kattungar. (Mamman överkörd).

Mr Charlies, gjorde ett fint jobb och stod för smågrabbarnas uppfostra. Han visade hur man jagar mm. Så han har nu två unga kattgrabbar att bossa med. Men jag vet inte om de är en stor stress? De ser inte ut så när de sover i en stor hög i fotädan på sängen.  

Han är en kelgris av stora mått, litar fullkomligt på sina människor. Han är den typen av katt som ligger och sover mitt i trappen så alla måste kliva över honom gång på gång.

Men visst, om han är stressad så har han hittat en faktor av stress som vi inte ser...

## Comment 20
Author: Ticka

Det ända sättet är att utesluta en sak i taget.

## Comment 21
Author: gubben

Men det är väl ingen som har sagt att din katt lider av stress? Vi sa bara att håravfall KAN bero på stress. I ditt fall beror det troligen på något annat.  Hur gammal är han? Finns det några andra symptom som t.ex ökad aptit, avmagring eller något annat? Tog din veterinär några blodprover på honom när du var där?

## Comment 22
Author: Naquita

togs det inga blodprover för att utesluta de värre sjukdomarna?

hoppas han blir bra!

## Comment 23
Author: Ticka

O, sorry vill inte verka hysterisk. Jag är på alla alternativ, vänder och vrider...

han ser ju bedrövlig ut. Om det inte vore för att de andra katterna ser så fina ut så kulle man kunna tro att jag var en dålig matte.

Han är vanligt vis en stadig katt, men på sommaren går han alltid ner en hel del i vikt, ständigt ute på jakt, så de är svårt att veta vad som beror på vad. Men han äter med go aptit. Kanhända är han lite mer kräsen nu än när han kom.

Vi vet inte hur gammal han är, han är hämtad på ett katthem för ca 6 år sedan.

Veterinären har inte tagit blodprov, men om kortisonet inte ger tillräckligt bra resultat så blir det nog nästa steg.

## Comment 24
Author: Naquita

jag hade tagit blodprov direkt, för att vara på den säkra sidan. jag har själv sett hur det blir om man avvakktar för länge, fick avliva min perserhona i April och hade då dragit ut på prover osv bara för att testa medicin först, hon var riktigt dålig i slutet. kommer aldrig mer göra om det misstaget! hellre testa en gång för mkt än för lite!

## Comment 25
Author: gubben

De brukar ju ta prov på lever, njurar och sköldkörtel till att börja med och det tycker jag nog att du ska göra. Att de äter bra men ändå går ner i vikt kan tyda på överfunktion i sköldkörteln och av det kan man också tappa hår så ett blodprov ska du absolut ta. Det är rätt vanligt på äldre katter och man medicinerar oftast det. Mina katter går inte ner i vikt bara för att det blir vår och de är ute och jagar så det lär nog bero på något annat, för han är väl kastrerad?

## Comment 26
Author: Ticka

Jag håller med.

Tack för alla bra uppslag. Nu när jag ska tillbaka till veterinären ska jag höra mig för om vad mer som går att göra.

Det är trevligt att veta att det finns så många engagerade människor. Jag tror att Mr håller med, han ligger just nu på tangentbordet och säbblar. Han hälsar.

Tack igen. Med vänlig hälsing / Ticka

## Comment 27
Author: Erika91

Tog ni några prover?

## Comment 28
Author: Hawknestgrove

Det är väl det som kallas slickdermatit? Det är faktiskt sånt som förkommer hos fåglar också. de plockar sina fjädrar. Ticka, som sagt, du får gärn maila mig, om du vill ha mer info om allergi! gunilla.hallgren@telia.com

## Comment 29
Author: Lena

Utan att lusläsa tråden skriver jag några spontana tankar som jag får när jag läser din beskrivning av problemet. Ber om ursäkt om jag upprepar det någon annan möjligen redan skrivit.

Hudbesvär kan bero på många olika orsaker. Just din beskrivning av hårlös mage och ben får mig dock att tänka på slickdermatit eller hormonella problem. De ger både den typen av håravfall.

Vid slickdermatit brukar dock även huden vara irriterad då det uppstår eksem av det envisa slickandet som orsakar håravfallet. Slickdermatit är en nervös åkomma som kan liknas med nagelbitning hos människor. Uppstår ofta när katten utsätts för någon typ av förändring/stress. Katten börja slicka sig och huden blir irriterad vilket gör att katten slickar sig ändå mera, det blir en ond cirkel.

Om det är hormonella orsaker bakom är huden fin och slät eftersom håravfallet uppstår spontant.

Behandlingen för slickdermatit är kortisoninjektioner som bryter den onda cirkeln. (Tabletter är inte tillräcklig effekt det behövs en injektion som verkar effektivare och under ca 3 veckor). Är det hormonellt behövs hormonbehandling.

Viktnedgången är ett mönster som du har sett i flera år så jag tror inte det har med hudproblemen att göra. Det förekommer helt enkelt hos vissa katter att de går ned i vikt t.ex under sommarhalvåret när de är mera aktiva.

//Lena

## Comment 30
Author: Hawknestgrove

Finns bitterspray att köpa hos välsorterade zoobutiker.Heter LIfe CareDog biterspray. svensk generalagent Unipet.det kan du ha på, om det visar sig vara slickdermatit, som är nervöst betingat.
