# Söker kattfälla Linköping
Author: Chr

Behöver låna/hyra en kattfälla för att locka fram vår skygga katt Zorro.

Sökt men inte funnit någon.   Någon här som vet vart vi kan vända oss?

## Comment 1
Author: pia-app

Om du inte behöver låna den så många dagar så kan du få låna vår fälla.

Pia

9Liv Östergötland

0730 202852

## Comment 2
Author: Chr

**Hej Pia, tack för ditt svar!**

**Vad är det för mått på fällan och var bor du?**

## Comment 3
Author: pia-app

Hej

Vet inte måtten men det är en sån där vanlig som dom går in i och sen trampar på en platta så att luckan går igen.

Vi finns  i Norrköping

## Comment 4
Author: Chr

**Hej,**

**Har lyckats få tag på en fälla i samma område där vi bor.**

**Men tack för att du hörde av dig!![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")**

## Comment 5
Author: Katthemsmatten

#4 Nu håller jag tummarna för att katten går i fällan illa kvickt!

## Comment 6
Author: Chr

Tack !  Är jättespänd nu, att det verkligen är vår katt som dyker upp.

## Comment 7
Author: MSH

Åh håller tummarna! Själv har jag också provat fälla, för första gången:-)! Se till att lägga massor med god makrill tex. men ni har säkert fått alla goda råd ang fällan! Nu håller vi tummarna att er Zorro går in!!!!!

## Comment 8
Author: Chr

Har du fått tillbaka din katt?

## Comment 9
Author: MSH

Nej, tyvärr!!!, efter en vecka med fälla, det enda som hände var att jag fångade en annan tjock katt; vår misse är fortfarande spårlöst borta....

## Comment 10
Author: Chr

Nej vad tråkigt!!  Hoppas den kommer fram på annat sätt !!

Vi vill så gärna tro det är Zorro som varje kväll äter av den mat vi satt ut alldeles bredvid där han hoppade ut.  Kan naturligtvis vara en annan katt eller annat djur också.  Snart får vi väl veta vilket.

Tack för hållna tummar !!

## Comment 11
Author: Sidentass

Åhhh..håller så hårt i tummarna, var i linköping är det? Är själv lambohovare.

## Comment 12
Author: Chr

Tack Sidentass ! 

Övre Johannelund, alldeles i närheten av hemmet tror vi han finns. Men 100% säkra är vi inte. Känns ändå vi gör vad vi kan nu....

## Comment 13
Author: Uppkatten

Ställ fällan så den står lite skyddat t ex intill ett buskage eller längs med en vägg. Ha ett LITET matfat längst in i fällan så att inte fällans funktion påverkas av ett allt för stort matfat. Lägg ett spår av mat in i fällan.

Kolla var tredje timme försiktigt och på långt avstånd (viktigt att fällan får stå ifred och att misse inte stressas om han/hon kommer dit för att utforska!).

Öppna inte fällan utomhus om ni vill ha med infångad misse in. Se till att fällans lucka inte går upp när ni bär in fällan med misse i. Öppna fällan i ETT rum, gärna med nedfällda persienner.

Tänk igenom redan nu hur ni ska göra om ni får annan misse i fällan. Är det en hemlösing/en misse i dåligt skick kan ni inte släppa ut den till fortsatt hemlöshet.

Ha inga filtar eller annat gosigt inne i fällan, det kan påverka fällans funktion. Däremot kan man ha en filt över delar av fällan, en del fällor blir mindre läskiga för katten på det sättet. Dock viktigt att filten inte hindrar fällans funktion.

Håller alla tummar jag har!

## Comment 14
Author: annebeate

Tänker på er och håller tummarna.

## Comment 15
Author: Chr

**Uppkatten - tack för tips och tummar. Platsen där vi haft matskålen nu är perfekt att ställa fällan också. Den kommer stå skyddad bakom en stor buske, intill väggen.  Vi har tänkt tanken att det kan vara en annan kisse som lockats av maten. Vi kommer göra vad vi kan för den i såfall, se till den hamnar rätt eller se till den på annatt sätt kommer tas om hand.**

**annebeate - tack för att du fortsätter heja på !**

## Comment 16
Author: MSH

Ett tips till som jag fick-kolla kissen i fällan noga, så att ni inte av misstag släpper ut er katt... De ser onekligen lite annorlunda ut när de är fångade... Lycka till nu!!!

## Comment 17
Author: Chr

**Tack, ja den är nog lite tilltufsad nu....**

## Comment 18
Author: Uppkatten

Räkna med att den kan vara stressad/"arg" också om den fångas.

## Comment 19
Author: Chr

**Är beredd på att han är annorlunda**

## Comment 20
Author: Sidentass

åhhh..jag håller tummarna!!

## Comment 21
Author: Chr

**Jag är jättespänd på vad som ska hända.**

**Började i går med att ställa maten utanför fällan, och den var uppäten som vanligt.**

**Undrar vem det är som kommer,  känslan vi har att det är Zorro, eller om det kanske är någon annan.**

## Comment 22
Author: MSH

Kan du inte ställa in maten i fällan..? Plus lite lite mat utanför....?

## Comment 23
Author: MSH

Håller tummarna att det är Zorro!!!!!

## Comment 24
Author: Chr

Ska pröva det i kväll ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: MSH

Åh spännande! Lycka till!!

## Comment 26
Author: annebeate

Håller tummarna!

## Comment 27
Author: Lena

Håller också tummarna! :)

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Mera tumhållning! :-)

## Comment 29
Author: Sidentass

Vi håller tassarna här för att det är Zorro och att han går in nu snart!!

## Comment 30
Author: Katthemsmatten

Hur har det gått? Spänningen är olidlig.

## Comment 31
Author: Chr

**Fångade en katt i natt.  Det var inte Zorro ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Känns nu som han är förlorad....  Vi tror inte längre han är kvar i området. Vårt hopp står nu till att någon tar hand om honom och hör av sig. Tack alla för att ni hållt tummarna.  Och ni som dagligen jobbar med att hjälpa katter till ett bättre liv - ni är fantastiska.**

## Comment 32
Author: annebeate

Känn  inte att han är förlorad. Tänk på alla de katter som kommit tillbaks efter lång tid. Det gäller att efterlysningslappar är uppe ständigt. Tänker alltid på min grannkatt som kom tillbaks efter 7 månader just genom att en lapp satt uppsatt efter så lång tid.

## Comment 33
Author: Chr

**Känslan just nu är väl sån men vi ger inte upp. Sägs ju att katten har nio liv ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")**

## Comment 34
Author: annebeate

Helt rätt inställning.

Nu finns det två trådar gällande Zorro. Det hade nog varit bättre att nu använda en, förslagsvis den andra med Zorros namn i rubriken så kan denna tråd användas nästa gång när fälla behövs. När man söker efter sin lille kisse så tror jag det samtidigt betyder mycket att få skriva av sig och få respons från andra medlemmar här på forumet.Det kan ge än mera energi i sökandet efter Zorro.Även andra medlemmar som bor i Linköping kan förhoppningsvis också hålla utkik efter honom.

## Comment 35
Author: MSH

Som sagt-tills motsatsen är bevisad..... Fortsätt med fällan!!
