# Visst matar jag trollen
Author: majvi

De blir sura annars nämligen.

Mina 2 troll är svarta med lite vitt på bröstet.De kommer från en koloni som togs omhand om för 2 år sedan. Då var de c:a 5-6 månader och gömde sig på dagen och busade på nätterna. De kom i en tid då jag var ute och letade efter Busan som hade rymt och försökte fånga in Musse +att jag tog emot Lovis som plötsligt befann sig i fällan avsedd för en annan katt.Lovis fick sen kattungar hos mig..Sedan har andra katter kommit akut + ett heltidsjobb som gör att det inte går snabbt med socialiseringsprocessen. Jag får klappa en av dom ibland och klia på magen men sen är det dags att åka till eller från landet eller och de går inte in i burarna frivilligt så de blir sura på mig ett tag efteråt.

De blev också sura när Bamse flyttade in, men jag ville inte att han skulle avlivas..

Inför flytten till landet hittade jag bara på en av dom för den ena hade trollat bort sig. De gör så ibland mina troll, fast det  egentligen inte finns några okända ställen där man kan gömma sig.

## Comment 1
Author: vanessa

Fast troll kan synas när de vill och vara osynliga när de vill. Så är det med troll :-). Vilket jobb du gör Majvi. Du är verkligen värd alla applåder man kan få fram över cyberrymden. Hör du dem? /Vanessa

## Comment 2
Author: Alwyn

Jag förstår inte alls. Har du katter som du åkte ifrån och till landet och bara lämnade? Eller vaddå?

## Comment 3
Author: majvi

#2 Jag hade tänkt ta ut alla katterna och se till att de fick sin årliga vaccination på samma dag.Nu gick inte det eftersom en katt försvann. Två katter fick stanna kvar i lägenheten över helgen och sen fick de sina sprutor-motvilligt-på måndagen. Det är inte så långt mellen lägenheten och sommarstugan så visst fick de både mat och sällskap på helgen också.

## Comment 4
Author: Alwyn

Jaha hehe blev lite nervös när det stod sådär.
