# Svekatt i Hemmets Journal
Author: Lena

Hittade [denna artikel i Hemmets Journal](http://www.hemmetsjournal.se/katt/Artiklar/Nyheter/--Det-ar-inte-ratt-att-avliva-en-fullt-frisk-katt/) om Kattskyddsförbundet Svekatt.

## Comment 1
Author: Alexej

Jättebra med Hemmets Journals kattsajter men tråkigt med att i svaren på artikeln rekommenderas avlivning av en revirpinkande katt och en annan skriver nån:

Det är bra att något görs för katterna men katter som är rädda för människor är inte "friska" utan ska avlivas. Är det något som är djurplågeri så är det att försöka tämja vilda katter, tack och lov kommer detta med i nya djurskyddsalgen som presenterades för några veckor sedan. Livet är inte alltid det bästa för dessa katter.

## Comment 2
Author: Katthemsmatten

Suck!!!!!!

## Comment 3
Author: Engla

Bra att de får uppmärksamhet! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Finns reportaget även med i tidningen eller enbart på sajten?

## Comment 4
Author: Lena

#1 Såg inte att det fanns kommentarer till artikeln förrän nu. Det var ju inga vidare roliga saker som vissa har skrivit.

## Comment 5
Author: Gullimat

Vilket nr. av tidningen står detta i?
