# Vildkatter
Author: Nitro

Halloj!  
Alldeles ny på den här sidan, och jag tänkte bara höra om det är någon här som har tagit hand om "vildkatter", precis som vi gjort? Vi har två vildisar som vi började se efter för 3 år sedan. Nu är de så tama att de ligger i knä och gillar att bli kelade med.  
Vi tror att de är syskon, och de är väldigt små också. Är vildkatter mindre än tamkatter?  
  
Måns och Cissi heter sötnosarna.

## Comment 1
Author: Lena

Vad fint gjort av er att ha tagit hand om hemlösa katter!

Det finns i ordets rätta bemärkelse inga vildkatter i Sverige. De katter som ofta brukar kallas vildkatter i folkmun är förvildade tamkatter, som någon gång varit någons katt. Om inte direkt så indirekt. Ibland kan inavel göra så att dessa förvildade katter är mindre till växten är normalt. Så är det med våran nya katt Othello som kommer från en kattkoloni i Ronneby. Han ser ut som en kattunge fast att han är mer eller mindre vuxen.

På sajten här finns det många som har erfarenheter av just förvildade katter. Du har med andra ord kommit till rätt ställe! Du ska känna dig riktigt välkommen till oss här på Hittekatter! :)

//Lena

## Comment 2
Author: Issa

Att katter från kolonier blir mindre tror jag främst beror på tillgången på mat.

## Comment 3
Author: Erika91

Först måste jag välkomna dig hit!  
Jättesöta katter har du ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) De såg ju inte så små ut tyckte jag..  
Men jag tror att vissa katter är mindre än andra för att det är inavel i spelet..  
Men det är inte bara förvildade katter som drabbas av inavel, det kan de som har hem med drabbas av..men inavel drabbas ofta et fåtal okastrerade katter som finns på ett litet område..Då har de inet så många och para sig med och parar sig då med de som ligger i släkten och då blir det inavel som kan leda till att de blir små i växten..

## Comment 4
Author: Lena

Pratade med veterinären om det och han menade att det främst hade med inavel att göra när katterna blir så där småväxta. Näringsbrist och olika sjukdomar kan säkert också vara bidragande orsaker i vissa fall.

//Lena

## Comment 5
Author: modellflickan

Jättesöta katter! :)

## Comment 6
Author: Hawknestgrove

Toppenfina.... Hoppas ni haft möjligheten att kastrera dem.....Ja, inavel brukar ge små katter. ebba är en produkt av sin mor och sin storebror. Väldigt frisk, men liten....

## Comment 7
Author: vanessa

Välkommen hit Vi är väldigt många som håller på med hemlösa och förvildade tamkatter. Så du är på rätt plats. /Vanessa

## Comment 8
Author: Jenna-Gun

Vår Sara är liten

som en 10 månaders

kisse fast hon är 3 år.

## Comment 9
Author: Erika91

#8 Men vad söt hon är Sara ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 10
Author: Nitro

Ja, jag visste inte hur jag skulle skriva. Därför jag skrev "vildkatter". Förvildade var ju ett bra ord!  
  
Ja, är de inte söta? :) Och så tillgivna, fastän de inte är de mest sällskapliga. De har aldrig varit borta mer än 12 timmar, kommer alltid och säger till att de är hungriga. Och att gå in i huset och snika till sig lite hundmat, det är smaskens :)  
  
Tycker det är hemskt med alla katter som springer omkring utan någon som tar ansvar för dem.  
  
Här har de hittat en gammal traktor. "Lika bra att lägga sig och vila när det ändå inte går att få igång skiten!" ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 11
Author: Hawknestgrove

Gosig bild. men har du fått chansen att kastrera dem?

## Comment 12
Author: Nitro

#11 Hanen är kastrerad men tjejen är fortfarande så blyg och rädd att vi inte provat något sådant. Kan då nästan garanterat säga att hon aldrig haft kattungar. Liten och "smal", och håller sig konstant i närheten.

## Comment 13
Author: karins

Så gosiga katter Nitro![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 14
Author: Nitro

#13 Mm, såå mysiga. De får allt vara här så länge både de och vi lever =)
