# Akut - Östergötland April 2012
Author: bymaruska

I går kväll följde 10:an och 11:an med hem. En pojke och ett osäkert kort, i eftermiddag vet vi när de hämtas från veterinären.

Små tjejererna Sköldis o Brunöra är i stödhem och är flyttklara och väntar förväntans fullt på eget hem.

Pricken och Bandit står på tur att hitta en lösning för. Pricken får vänta in Bandit eller Bandita några dagar sedan står de på tur att hitta eget hem.

En liten lakrisboll får vänta in en kompis att flytta med om inte rätta hemmet med en trygg katt dyker upp.

Problem har vi tyvärr, en blåpadda väldigt skygg kommer att bli en svår nöt att knäcka plus efterlysnings katten Gråis som inte verkar ha ett hem. Två svårfångade katter och skygga!!!

Långhåret är så envis och ska bara inte gå i fällan, dumma katt!!

//M-H

## Comment 1
Author: Katthemsmatten

Påminn oss om ert kontonummer, snälla Maruska ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Får tömma katternas Dentabitskonto.

## Comment 2
Author: lillmymlan

[Här](http://hittekatter.ifokus.se/discussions/4f5480cc88f472189b001ca1-akut-ostergotland-arkosund?discussions-2) är den förra tråden ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

[Här](http://ostgotakatterna.blogspot.se/) är bloggen ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Här är vårt kontonummer om någon vill skänka en slant ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Swedbank  
Clearingnr:8480-6  
Kontonr:914618599-7

Tack #1. ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Vi har nästa veterinärtid den 10/4 och då måste långhår absolut in! Hur det ska åstadkommas vet vi inte ännu, men så ska ske! ![Tyst](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")![Oskyldig](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Igår bjöd ![Förvånad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")[vår nya veterinär](http://www.lokaldelen.se/foretag/S%C3%B6derk%C3%B6ping/705590/Distriktsveterin%C3%A4rerna/) på kastrering av en hankatt, snacka om att jag blev rörd, det är att göra för en god sak! Hurra för vettiga veterinärer och inte bara med tanken om att göra pengar för sitt företag, jag gillar det... eller nä, jag faktiskt ÄLSKAR det! HURRA

Funderar på att låsa in dem i fällan, så bra är de faktiskt, så vi kan släppa ut dem vid behov ![Oskyldig](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Många missar är det!

Bandit är såååååå rädd, men det var väntat, har sett det via kameran och när jag har studerat dem noga. Den här lille grabben kommer ta tid och det kommer bli bra även för honom, vi har inte bråttom! Alla får den tid som de behöver ![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Sotarn fick tröst av Pricken igår (ser genom infraröd kamera som är installerad) och han slickade honom på huvudet och tröstade honom nära nära intill. Finaste Pricken - han sa till sin kompis... det är inte så farligt, vi får bra käk här och flera lådor och leksaker överallt. Dessutom kan vi gömma oss vid behov, det är görbra!

Som de berör mitt hjärta! Så mycket rädsla i Bandits ögon - men, snart kommer han också att acceptera att det är okej, sötnosen!

Förresten... glad påsk till er alla!

Kram Malin

## Comment 3
Author: Katthemsmatten

Glad påsk, Malin!

Vilken smart idé att ha kameror installerade så ni kan observera katterna utan att de blir störda. Underbar veterinär också - hade jag bott i närheten hade jag definitivt visat mitt gillande genom att anlita kliniken till mina egna katter.

Hoppas nu att ni får in resterande katter så ni kan fylla veterinärtiden.

## Comment 4
Author: Delfinen

Håller alla tummar, tår och tassar här för att långhår snart går i fällan.

Hoppas hoppas hoppas.

Passar även på att önska alla en glad påsk både dom på 2 ben och dom på fyra.

## Comment 5
Author: lillmymlan

Jag ska, och M-H med mig gå till den här veterinären med våra missar också, absolut! De har skyggisvana och är dessutom så himla trevliga och tar sig tid när vi kommer.

Snacka om att inte bara göra det för pengar, utan för att man verkligen vill hjälpa! De har ett hjärta ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") och det berör mig!

Där skulle jag hellre lägga mer pengar kan jag säga ![Tyst](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") bara för att de är så himla bra! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Det lilla långhåret som inte vill gå i fällan ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 6
Author: lillmymlan

Hanen som är såååååå kär i alla!

## Comment 7
Author: lillmymlan

Honan med smala svansen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 8
Author: lillmymlan

De här 3 sötnosarna var på plats idag när Bertil och jag var där, men ingen ville gå i fällan ![Oskyldig](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Kanske i morgon, eller övermorgon...

## Comment 9
Author: Zaviie

Ooh vad fin paddan var! Söker den ett hem sen?

## Comment 10
Author: lillmymlan

#9. Den lilla paddan har redan ett hem som väntar på henne, men både svarta honan och svarta hanen söker ett hem när de kommit in.

## Comment 11
Author: Katthemsmatten

Underbart vackra alla 3. Hoppas, hoppas ni snart har dem i fällan.

## Comment 12
Author: Sidentass

Ja...jag tjatar om ingen om hur underbara ni är...och snart, snart kan nog inte lånhåret motstå det goda o tassa in i fällan,...

## Comment 13
Author: Katthemsmatten

Tassar och tummar hålles för god fällfångst!

## Comment 14
Author: lillmymlan

Delfinen... glad påsk till dig med ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

#12. Vi hoppas på långhår, men idag regnar det och är skitväder ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

#13. Påskafton låter som en god dag för denna och svarta fröken att komma in, de är alltid välkomna in i värmen och tryggheten ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 15
Author: Delfinen

Försök muta missarna med  att dom skall få var sin påse med kattleksaker från mig om dom snällt går i fällan. En gosig filt kan dom också få då det ligger några här på hög ![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 16
Author: lillmymlan

Ingen misse ville följa med hem igår ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") svårt är det med de missar som är kvar, de är sååååå vaksamma! ![Oskyldig](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")![Tyst](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

[Här](http://ostgotakatterna.blogspot.se/2012/04/2-missar-ingen-med-hem.html) är uppdatering via bloggen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

#15. Tack Delfinen, det ska jag göra kan du tro! Behöver nog säga till Busan (långhåret) på skarpen... gå in i fällan bums! Men det hjälper nog inte... dumma dumma Busan! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Kram på er!

## Comment 17
Author: Delfinen

Busaaaaaan.....komsi komsi.....mysig filt och gosiga myntaleksaker väntar.

En galen tanke slog mig plötsligt.....får skylla på att jag är extra vimsig i skallen då jag dels är nyvaken och dels lite orolig för en av missarna som finns här hemma så jag är säkert helt ute och cyklar..

Har hört att kattmynta skall kunna ha en lugnande inverkan på en del katter. Om det stämmer skulle det kunna funka med att lägga in kattmynta i fångst burarna?

## Comment 18
Author: Lena

#17 Kattmynta drar ju till sig katter nästan som en magnet. Ja så det är säkert ingen dum idé. Här hemma får jag inte ha mina plantor ifred för grannarnas katter. De lägger sig och rullar i plantorna.

lillmymlan & Co ni gör ett beundransvärt arbete som alltid! Kan tänka mig att dem katterna som är kvar är extra vaksamma nu. De förstår att något händer. Synd bara att de inte vet att det bara är bra saker. Man önskar att man hade kunnat tala om det för dem. :)

Det är oerhört vackra kissar det rör sig om! De två svarta goingarna är ju hur snygga som helst!

## Comment 19
Author: lillmymlan

Kattmynta fungerar tyvärr inte, men det var ett himla bra förslag. Jag har alltid superstrongmynta från USA som jag har köpt via Gunilla, men de nosar inte ens efter det ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") dummingarna!

Men... vi har inte gett upp heller... de ska in... frågan är bara när och hur!?

Svarta lakritstrollen är riktiga finingar ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Mammisen är världens supermjölktrampare ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 20
Author: Lena

#19 Inte alla katter som gillar kattmynta, men de flesta brukar vara som tokiga i det. Katter är dock individer så man ska inte ta något förgivet.

Så snygg hon är mammisen! Vilket fint ansikte! Ser ut som en mask! :)

## Comment 21
Author: lillmymlan

#20. Hon är helt ljuvlig ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") och hon har en frän teckning ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Lilla Pricken är en världens fining också, det kommer nya bilder på den lille pojken... snygg är bara förnamnet ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 22
Author: Katthemsmatten

Vackraste 'padda' jag någonsin sett!!!

## Comment 23
Author: Lena

#21 Det ser jag fram emot (och säkert fler med mig)!

## Comment 24
Author: lillmymlan

#22. Min första skyggis, en underbar padda, som för alltid gjorde intryck i mitt hjärta! Hon var anledningen till att jag, tillsammans med andra tog tag i Linköpingskolonin och nu A-kolonin.

Hon gjorde att jag vågade arbeta med skyggisar och hon är min förebild om hur trygga skyggisar faktiskt kan bli.

Utan henne hade jag aldrig vågat för jag hade aldrig träffat någon skyggis! Hon fick mig att våga och hon fick mig faktiskt att inse att jag kunde göra skillnad.

Här är min soulmate för alltid - hon somnade in den 21/7-2011 och varje dag saknar jag just henne, ingen kommer att ta hennes plats, men en annan liten padda har fångat mitt hjärta, ännu en gång...

Mamsen för alltid i mitt hjärta ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 25
Author: Katthemsmatten

Vilken tur för alla hemlösingar/skyggisar att du träffade din första lilla padda! Förstår att du saknar henne. Somliga katter är på något sätt mer än 'bara' en katt.

## Comment 26
Author: lillmymlan

#25. Hon var min allra bästa vän.

Pricken gör små framsteg och vågar äta godis trots att jag är där.

Bandit är fortfarande rädd och har öronen rakt ut som en liten propeller, men var sak har sin tid, sötpojken!

Sotarn är ledsen om nätterna, trots att de andra missarna är och håller honom sällskap :( pluppisen, han mjaaaaauuuuuuar mycket så då tar jag täcket med mig och lägger mig på köksgolvet.

Läste att M-H och Peppes lilla svart också är ledsen :( och mjauuuuuar på nätterna, men Peppe finns där och klappar kärleksfullt och pratar med honom... de små raringarna. M-H hör inget, hon sover ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Mammisen bara är och struttar runt på sina små ben... kan man annat än älska dem alla... nä, inte jag... som jag älskar dem!

Kärlek till dem för alltid!

Brunöra och Sköldis har ett par som ska komma och hälsa på från Trosa och om de känner att sötnosarna är rätt så åker vi för hembesök och sedan får sötisarna flytta från jourhemmet... som jag hoppas att de är 100 % rätt, inte 95 % utan 100 ska det vara...

Kram  
Malin

## Comment 27
Author: Lena

Håller tummarna att det blir en 100% are!

## Comment 28
Author: Katthemsmatten

Tummar o tassar för 100%!

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Ni gör ett otorligt fint jobb. uppdatera gärna:)

stor kram

## Comment 30
Author: lillmymlan

Nu ska vi snart åka iväg och försöka fånga in missar igen!

Tum och tasshållning tack! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 31
Author: emjon

Tum och tasshållning stenhårt för lyckad infångning![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 32
Author: [Borttaget]

tum o tasshållning! lycka till:)

## Comment 33
Author: lillmymlan

Nya försök igen...

Buuuuuusan kom igen nu!

## Comment 34
Author: lillmymlan

Halvvägs så pratar jag med mataren. Inte en katt synlig! Ösregnar! Jag gillar inte vädergudarna :( åker hem igen! Nytt försök på söndag igen! Malin

## Comment 35
Author: [Borttaget]

BRA kämpat ändå! synd att vädret inte var som i göteborg då.. strålande sol:S

## Comment 36
Author: lillmymlan

Igår fick Brunöra och Sköldisen besök av ett par som verkar fungera bra med blygisarna.

Idag åker vi på hembesök till dem och stämmer allt så flyttar Brunöra och Sköldisen dit i morgon :)

Ni vet, det måste stämma 100 % ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") för våra missars skull!

I morgon framåt kvällen görs infångningsförsök i A-kolonin igen... prio är honorna som MÅSTE komma in NU, allra helst igår!

Kram  
Malin

## Comment 37
Author: Delfinen

Håller alla tassar, tummar, fingrar, tår och lite till för att det skall klaffa perfekt för Brunöra och Sköldisen.

Samma tassar, tummar, fingrar, tår och lite till för att det skall bli possetivt resultat vid infångandet i A-kolonin.

Ni gör ett suveränt jobb. Finns inga ord som räcker till för att ge beröm.

## Comment 38
Author: lillmymlan

Idag provflyttar Sköldis och Brunöra till Trosa

M-H och jag var där igår och hälsade på och fick god fika och gott kaffebröd :) och träffade familjens katt :) en snygg oriental, så mycket personlighet.

Idag åker jag och Bertil och hämtar småtrollen och lämnar dem i Trosa och sedan hem och mata missarna och sedan iväg för att försöka få in Sotnos, Busan och Smygarn!

Håll tummarna för hela paketet!

KRAM!

## Comment 39
Author: lillmymlan

Delfinen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 40
Author: Delfinen

Håller alla tummar här.

Kom kom kom små missar. Kom skall ni få mat, godis och värme. \*lockar\*

## Comment 41
Author: Lena

Så bra att det verkarde stämma med det nya hemmet! Håller tummarna att allt går bra. Det gör jag även för att kvällens infångningsförsök ska bära frukt!

## Comment 42
Author: bymaruska

Tyvärr blev kvällens infångningsförsök inställt. Vi har tramsat så många gånger med fällan och långhåret och det vill inte alls funka, så nu blir det en drop trap som min sambo bygger ihop i kväll väldigt försenad pga av jobb.

Måndag eftermiddag kväll står drop trapen på plats vilket förhoppningsvis betyder att fröken långhår tillbringar sin sista natt som hemlös nu i natt.

## Comment 43
Author: Katthemsmatten

Håller tummarna för att ni lyckas!!

## Comment 44
Author: lillmymlan

Det har varit ett riktigt sk\*tväder från och till hela tiden, men nu är det ingenting som hindrar att de går i fällan idag :).

Peppe (M-H:s man) har fixat en jättefin droptrap åt oss, så nu är de sååååå välkomna in så!

Kl 13 åker vi med släp ut för att fånga in missarna därute... komsi komsi!

Tum och tasshållning igen dårå ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 45
Author: Katthemsmatten

Väntar med spänning på uppdateringen! LYCKA TILL!! Och in i fällan nu små missar, ni får det såååå bra.

## Comment 46
Author: Lynxkissen

Lycka till! Hoppas ni får in dem nu :)

## Comment 47
Author: lillmymlan

Hon gick i nya droptrapen idag ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") imorgon ska hon kastreras!

Så skönt att slippa åka ifrån henne ännu en gång!

Lilla sötnosen... hon är såååå liten ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") att det värker i hjärtat!

Välkommen in Busan ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 48
Author: Ragga

Hurra hurra! Söta lilla Busan. Ni är sååååå bra.

## Comment 49
Author: Delfinen

Toppen.....skuttelihopp så glad jag blir......massor med nospussar till lilla fina Busan ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 50
Author: [Borttaget]

busan... jaa va söt hon är:D

## Comment 51
Author: Katthemsmatten

#47 Ni regerar!!!! Så himla bra jobbat av alla inblandade.

## Comment 52
Author: Lena

#47 Detta var riktigt roligt att höra! Jippii! Ännu en katt som slipper föda ungar ute! Grattis till ett utmärkt arbete!

## Comment 53
Author: lillmymlan

Lilla Busan vägde 2,1 kg så det är en mkt liten katt, som en kattunge!

Idag blir hon kastrerad och får frillan fixad (inte rakning om det inte är ett måste).

Lilla hjärtat ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 54
Author: [Borttaget]

oj vad lite hon väger för att vara dräktig:O? hur ska ni få upp henne i vikt på ett sunt sätt? har hon någon favorit mat kanske:)

## Comment 55
Author: lillmymlan

Lilla gumman var inte dräktig och hade inte lagt bebbar ute, fy fanken, snacka om tur! Jobba, jobba, jobba vidare för nästa hona på tur!

Malin

## Comment 56
Author: [Borttaget]

vad bra!:)

## Comment 57
Author: [Borttaget]

vad bra!:)

## Comment 58
Author: Delfinen

Härlig läsning ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 59
Author: lillmymlan

Den här helgen har vi tagit det "lugnt" och i morgon hoppas vi på strålande sol och vackert väder, lagom vindstilla tack :) så vi kan sukta med godmat för de missar som ska komma in!

[Här](http://ostgotakatterna.blogspot.se/) finns lite uppdateringar om helgen! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Kan också berätta att lilla Rödis har fått namnet Topaz hos Emjon, fina fina Topaz! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

På bild är Tusselina som som fått perm hem hos Amelia :)

Malin

## Comment 60
Author: Katthemsmatten

Vilken sötnos på bilden! Lycka till imorgon . Ser med spänning fram mot uppdatering om hur dagen utföll.

## Comment 61
Author: lillmymlan

Ringde veterinärer och fick tid på torsdag, så just nu laddar vi inför onsdag och hoppas att 2 flickor följer med oss hem för kastrering på torsdag!

Håll tummarna för det!

[Bloggen](http://ostgotakatterna.blogspot.se/2012/04/berorande-mail.html) är uppdaterad... om lilla Topaz framsteg ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 62
Author: Delfinen

Ohhhh vilken liten sötnos på bilden.

Håller tummar, tår och tassar här för dom 2 tjejerna

## Comment 63
Author: Lena

Hoppas vädrets makter är med er nu framöver. Det underlättar ju så mycket!

## Comment 64
Author: Katthemsmatten

Måtte ni få in dem nu. Tummarna hålls stenhårt!

## Comment 65
Author: lillmymlan

Har hört att det ska bli regn i morgon ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") och jag börjar bli himla trött på vädergudarna ska jag säga!

Jaja, men vi tänker sol och vindstilla och hungriga missar och hopp i fällan ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") ja, det gör vi!

Tumhållning i morgon tack och tänk gärna in dem i fällorna!

  
Ha en god tisdag

/M

## Comment 66
Author: lillmymlan

Det ser grått ut på himlen, men inget regn än så länge, peppar, peppar!

## Comment 67
Author: kattassen

#65/66 Oj, ja så där håller vi på hela tiden. Vi har svårt tidsmässigt med jobb och annat att komma loss sk. 24/7 och har vissa kvällar som funkar. Tror fanken att det ALLTID regnar dessa kvällar... Igår var en mycket fin kväll - då var jag naturligtvis inte hemma och kunde fånga katt. SÅ typiskt! Nu bestämde vi torsdag kväll, nu ser vi hur eländigt det verkar bli i morgon!![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 68
Author: lillmymlan

#67. Vädergudarna verkar inte vara på vår sida direkt, ska det vara svårt så ska det liksom!

Skitvädergudar! ![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Men vi kanske kan få det att funka ändå... för vi ska \*viskar\* åka tidigare än vad vädergudarna trodde! ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Foten i munnen](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")![Tyst](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 69
Author: Delfinen

Indianerna dansade ju regndansen....kanske funkar om vi dansar soldansen ![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 70
Author: Lena

Ja det är förskräckligt vilket väder det är. Inte kattfångarväder för 5 öre.

## Comment 71
Author: lillmymlan

Nä, vi fick avsluta i pissvädret och bara 2 killar var synliga, Peppe och Svartis, men de fick god mat i alla fall, men jösses, så rädda de är för mig, har jag skrämt dem för alltid nu? Stackars missarna ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Nästa tid för kastrering är om en vecka... så det är onsdag nästa vecka som gäller för infångning... men en sväng i helgen blir det allt, måste i alla fall checka så att tjejerna är där överhuvudtaget, så de inte har lagt bebbar ute, det skulle vara så illa ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Imorgon åker vi till Linköping och matar och spanar, det går åt dåligt med mat där, men det finns ju mycket råttor nu ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Vi har ett auktion med Bumbisbäddar på [bloggen](http://ostgotakatterna.blogspot.se/) ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") tack snälla Bumbis ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Regnar ute fortfarande... Delfinen... dansa soldans nu och hela tiden fram till alla missarna är klara tack ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 72
Author: Delfinen

Skall göra mitt bästa med dansen

Hugg hugg stor hövding, ge oss sol och värme

## Comment 73
Author: lillmymlan

#72. ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 74
Author: lillmymlan

Mammisen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 75
Author: Lena

#71 Nej vädret har inte varit någon höjdare senare tid varken ur kattfångarsynpunkt eller andra synvinklar. Gör att kapplöpningen med tiden blir extra tuff nu i värsta kattungefödartider. Vi får hoppas att de håller igen och låter sig fångas först!

## Comment 76
Author: lillmymlan

På onsdag hoppas vi få med 2 missar in för kastrering... sedan är det killarnas tur! Hej och hå!

Vädret ska ju \*viskar\* vara bra så då är det "bara" för missarna att gå utefter gottislukter i fällor och droptrap... vi kör med 3 på en gång :) då måste ju 2 fyllas i alla fall, eller hur?

Ha en god vecka alla!

## Comment 77
Author: Lena

#76 Vi hoppas att vädrets makter och alla andra makter är med er på onsdag!

## Comment 78
Author: lillmymlan

#77. Väderprognosen håller i sig och det ser ut som det blir fint väder :) så det hoppas vi på inför morgondagen.

Idag åker vi till Linköping och överlämnar en säck med mat till mataren och kollar läget och fotar om vi ser någon misse på plats, sist var Svarta svansen synlig där iaf.

Ska överlämna Bumbisbäddar från auktionen som jag gjorde via bloggen, tack alla ni som budade ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") och vann!

Ikväll startar jag en ny tråd och redovisningen för april månad hamnar sist i den här tråden.

Lilla Sköldis trivs bra med goset från nya husse och matte, vi ger både henne och Brunöra mer tid och hoppas att Henna, deras 9-åriga katt också kommer att gilla småtrollen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Ha en fin 1:a Maj

Malin

## Comment 79
Author: Lena

Fortsätter att hålla tummarna för vackert väder, god fångstlycka samt att allt ska fortsätta gå bra med Sköldis och Brunöra!

## Comment 80
Author: lillmymlan

Redovisning i pdf för april 2012

## Comment 81
Author: lillmymlan

Kvitton i pdf för april 2012

## Comment 82
Author: lillmymlan

[Här](http://hittekatter.ifokus.se/discussions/4fa02812d3b4fd6ab70004e8-arkosund-maj) är den nya tråden

## Comment 83
Author: Lena

Tusen Tack för redovisningen Malin! Ordning och reda som vanligt! :)
