# Länsstyrelsens klyvenhet!
Author: Lena

Försöker du minska antalet övergivna och förvildade katter så dras du av länsstyrelsen inför domstolen, föder du upp djur i fångenskap för att sedan med flit överge dem i skogen så får du av samma länsstyrelse en kvart miljon kronor.

Det handlar om viltuppfödning av fåglar för jakt i det sistnämnda fallet och om TNR-metoden i det förstnämnda. I Västra Götaland. I båda fallen är det Länsstyrelsen som utfärdar tillstånd.

Viltuppfödning av fåglar för jakt är en vinstbringande verksamhet som ger en kvarts miljon i startbidrag. TNR metoden har inget vinstintresse utan bedrivs för att kunna hantera, stabilisera och minska det stora antalet förvildade katter som finns i Sverige.

**[Läs mera här](http://djurskyddsinspektorernasdoldaagenda.blogspot.se/2011/11/en-kvart-miljon-kronor-i-bidrag-till.html)!**

## Comment 1
Author: Lena

Puttar upp denna som  jag tycker viktiga tråd. Något är fullständigt galet i vårt land när sådant här kan ske!

## Comment 2
Author: Katthemsmatten

Någon som tror att det finns folk inom LST som är engagerade i fågeljakt??? ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 3
Author: Lena

#2 Vet inte vad det är som reglerar det här med viltuppfödning? Kan för lite om den saken. Det verkar dock vara någon bestämmelse nationellt.
