# Kolonikatter i Linköping 21
Author: lillmymlan

Här kommer redovisningen för Östgötakatterna för september månad 2011 i pdf-form.

På onsdag ska Polly opereras och vi håller tummarna för att det går bra för henne och att hon kommer att återhämta sig snabbt efteråt, så hon kan umgås med sina syrror och sin mamma ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Hon kommer att sova kvar en natt och då får jag husrum hos Emjon, tack snälla du ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"). På onsdagen kommer Bertil att köra upp mig och på torsdagen kommer Marie-Helene att hämta mig och Polly-gumman, så vi slipper åka buss eller tåg... tack snälla ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") det är guld värt!

Det är nervöst och det kommer att vara otroligt nervöst på onsdag, så ni får snällt hjälpa till att hålla både tummar och tassar ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Mussegrabben är där och käkar maten, men fokus har inte riktigt legat där utan vi har matat och spanat men inte gjort infångningsförsök den här helgen, men kanske att det kan göras inom det snaraste, för nu börjar det bli kallt ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") och då kanske killen kan tänka sig att komma in i värmen?

Nostippen och Fläcken söker vi också efter, men det var länge sedan de var synliga ![Foten i munnen](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") men de kan ju vara där nattetid och äta, när ingen ser dem... vem vet... det får framtiden utvisa!

Om någon vill skänka en slant till Pollys operation så blir vi otroligt tacksamma. I nuläget finns det 6658,59:- på kontot och operationen kommer att kosta mellan 16000 - 20000 kr.

Jag önskar er en fin höst och en bra söndag.

Tack alla ni som finns med Östgötakatterna ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

[Här](http://hittekatter.ifokus.se/discussions/4e61c889d4ebea5a3e005400-kolonikatter-i-linkoping-20#discussions-4) är förra tråden

Kram  
Malin

## Comment 1
Author: lillmymlan

Redovisning pdf

## Comment 2
Author: lillmymlan

Kvitton i pdf

## Comment 3
Author: Lena

Tusen Tack för att du återigen gjort en föredömlig redovisning! Nu håller vi tummarna så det knakar och hoppas att allt går som det ska med lilla Pollys operation.

## Comment 4
Author: Sehvrin

Här håller vi tummarna (och tassarna) för att allt ska gå bra med Pollys operation.

Måste bara få berättaen ganka kul sak också: Nalla har börjat bete sig avundsjukt. När jag håller på att kela med Semlan (fortfarande med fjädervippan, men hon tycker det är skönt ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")) då hittar man ofta Nalla snart i närheten. Kul att veta att ens uppmärksamhet är eftertraktad ^^

## Comment 5
Author: monsi

![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 6
Author: MewTwo

Malin, våra generösa vänner [Sven & Signe](http://www.flickr.com/photos/agnessiljekil) har gett ett berömvärt slutbud i Wikkis auktion´, hoppas det lindrar sorgen! ♥ Kram Mew2

## Comment 7
Author: lillmymlan

Tack snälla Mew2 ♥ ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") tack snälla Sven & Signe ♥ ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Kram

## Comment 8
Author: Lena

#6 Så bra! :)

## Comment 9
Author: lillmymlan

Finaste Östgötakatterna såklart ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 10
Author: emjon

Vilket härligt bildspel som vittnar om stor kärlek till dessa kissar. Tack för era enorma insatser för att ge sååå  många kissar ett bättre liv![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: Lena

#9 Det var ett underbart bildspel du gjort här Malin! Vilken fin redovisning! Helt fantastiskt vilket arbete som du gjort för alla dessa kissar i kolonin! Och nu återstår "bara" de två rymlingarna som vi får hålla tummarna för.

## Comment 12
Author: Bodil Dahlström

Jag beundrar er ,vilket fantastiskt jobb ni lagt ner...

Och Malin vilka fina bilder du tar.

Ska vidarebefodra till alla jag känner

MVH

Bodil

## Comment 13
Author: lillmymlan

De där två rymlingarna borde också komma in med det snaraste, det börjar bli kallt om nätterna.

De är som alla de andra, välkomna in.

Världens finaste svart-vita missar ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 14
Author: lillmymlan

Återkommer under dagen med redovisning för Östgötakatterna, dagarna går i ett rasande tempo... håll ut, det kommer! ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: MewTwo

Mjau, och mitt löfte står kvar: När det är dags så betalar jag Musses kastrering\*! Eller om du vill, och vet vad det kommer att kosta så kan jag sätta över pengar redan nu?

Kram Mew2

\*= Komplett paket med ID-märkning avses så klart!

## Comment 16
Author: lillmymlan

MewTwo ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Tack snälla du! Musses kastrering, vaccination och id-märkning + profender kostar 500:-, så är det för alla hanarna och honorna kostar 700:- Vi har superpriser ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Avslutar den här tråden med redovisningen för oktober månad, förlåt mig att jag är sen ännu en gång ![Skäms](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 17
Author: lillmymlan

Redovisning för oktober månad i pdf

## Comment 18
Author: lillmymlan

Kvitton för oktober månad

Jag vill avsluta med att tacka alla för ert stöd, både ekonomiskt och pepp osv. Att dela lyckan med er när Musse gick in var härligt! Vi hoppas att han kan anpassa sig till livet inomhus killen. Han är en stor kille som gjort stort intryck på mig, som alla de andra missarna från kolonin.

De är magiska de här fina missarna... de berör mig!

## Comment 19
Author: lillmymlan

En bild på Svanstippen i nya hemmet där hon har en given plats i familjen, lilla tjejen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 20
Author: lillmymlan

**Glömde...**. Pia-Puma lämnade mig 500:- från Nalle & Co när hon var här ... så de pengarna ska också räknas med på kontot såklart.

Tack goa Nalle ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") och tack alla som bidrar så att Nalle kan sälja fina saker på marknaderna!

## Comment 21
Author: lillmymlan

Putt upp så den sista redovisningen syns...

Malin

## Comment 22
Author: MariannE11

duktigt o bra redovisat malin.... vad fin svanstippen är......stor kram på dej...

## Comment 23
Author: monsi

Vackra Svanstippen![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Mymlan du är bara bäst kram

## Comment 24
Author: MewTwo

Hoppas det går bra med dina skygga små vänner! Tur också att vintern hittills varit mild, när man tänker på missen som är kvar i koloning... ♥

## Comment 25
Author: Lena

Malin är ett riktigt skolexempel på hur en insamling ska skötas. Här har det varit ordning och reda hela tiden på alla sätt och vis. Ett fantastisk arbete har bedrivits både redovisningsmässigt och på fältet för katterna.

Mästarklass!
