# Transport av Sundsvallskatter
Author: catfoot

4 katter som blev infångade å räddade undan avskjutningen, behöver transport från Sundsvall till Skara. Nån som kan hjälpa katter att resa den sträckan ?

## Comment 1
Author: Roslyn

Puttar för körhjälp.

## Comment 2
Author: Sherwood

Nu är det ju så många som 4 katter, men att sätta ut detta på Djurtransporter borde kunna vara värt ett försök.

## Comment 3
Author: catfoot

Finns redan där ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Sherwood

Har åretrunt däck på min bil och törs inte köra i i mycket snö och snöstorm, men hyfsat väglag mellan Eskilstuna-Skara skulle jag då kunna ta den biten.

## Comment 5
Author: catfoot

Ok...Har en tjej som brukar åka sträckan Sundsvall Stockholm...Kanske nån kan åka sträckan Stockholm E-tuna...Kan erkänna att geografi är min starka sida![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Roslyn

Puttar för att de räddade katterna kommer vidare.

## Comment 7
Author: catfoot

Sherwood...Vilka dagar passar dig bäst om du skulle köra en sträcka ?

## Comment 8
Author: Sherwood

För mig passar det alla dagar i veckan och kan köra tider mellan 6-24.00.

## Comment 9
Author: Sherwood

Är det grönt med en som åker Sundsvall t Stockholm, så skulle det bara behöva Stholm-Eskilstuna någon som kör.

## Comment 10
Author: Alexej

Pia-App kör nästa helg Norrköping-Skara.

## Comment 11
Author: catfoot

Finns en tjej som åker Hudiksvall\_Stocholm..Men tror hon åker tåg, å det kan vara jobbigt med 4 katter..Ska kolla med henne ..

## Comment 12
Author: Sherwood

Då har det öppnats för rätt många möjligheter och någon som kan tänkas åka Stholm-Norrköping efterfrågas också då.

## Comment 13
Author: catfoot

Ja, jag invänta svar från Kickan W som åker tåg

mot Stockholm ibland..

## Comment 14
Author: catfoot

Puttar upp denna tråd..Saknas nån som kör sträckan Sundsvall å nermot Stockholm...

## Comment 15
Author: catfoot

Kanske det kan ordnas skjuts neråt Stockholms trakten, av en i Katthjälpen..Men vill då få med fler katter som ev, ska söderut..

## Comment 16
Author: Sherwood

Det är ju rätt smart att efterlysa en person som har en större bil så man kan sätta av missarna på vägen ner, slutmål Skara. En insamling där chaffören får bensinen betald ända ner som råkar ha en släckträff nära där,bl.a vore nice.

## Comment 17
Author: catfoot

Ja, idagsläget är det 4 katter..Jag är bara en hjälp i att söka transport, å är inte aktiv i Katthjälpen förövrigt..Men kanske Daisys reskassa kan bidra med en slant..![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Hur har det gått med transporten av Sundsvallskatterna?

## Comment 19
Author: Alexej

Tyvärr blev det nog lite oigenomtänkt. Personen som skulle ta katterna här i Skara räknade med att vi skulle ta de sedan utan att kolla först om vi har plats. Och det har vi inte.

Det är jätteviktigt vid katträddningsaktioner att ingen låter sig övertala eller tror att "det ordnar sig nog". Ställ bara upp när du vet vad du gör och har en plan för katterna. Katter är ingen vara som man skickar genom halva landet utan att ha plats.

Vet inte hur det blir. Det är en sak mellan Shalini (Kattjouren) och personen här i Skara. Hoppas de fyra katter får ett hem som verkligen kan ta hand om de.
