# Sökes: Kattunge i Skåne!
Author: [Borttaget]

Jag och min sambo söker en kattunge som sällskap till både oss själva och till vår snart ettårige kastrerade kattpojke. Vi har suttit och kollat en hel del annonser på senaste tiden men hade helt missat att kolla katthem/stödhem. I helgen bestämde vi oss för att adoptera en sådan katt. Så är du en stödmatte i Skåne med kattungar på gång/snart leveransklara så fortsätt läsa!

Jag pluggar för tillfället på distans och är enbart borta någon timme om dagen för att ta ut en hund (är dagmatte), så jag har jättemycket tid att ge en liten kattunge. Vi är båda 22 år gamla och bor i Lund. Sambon har haft katter hela sitt liv, medan jag varit mer av en hundmänniska. Nu har jag dock förälskat mig så mycket i min lille kille att jag har svårt att tänka mig ett liv UTAN katt. Vi har alla katt-tillbehör man behöver och kommer givetvis kastrera och försäkra katten.

**Vad vi söker:**

*   _**Kattunge**,_ 12-16 veckor. Vi vill kunna skapa en tidig och bra relation och gärna få med det typiska "kattunge-beteendet" med spring och bus.
*   **_Vaccinerad_.** Vi tar INTE (!) emot en ovaccinerade kattunge.
*   En någorlunda _**busig, mysig och** **_s_ocial**_ katt som har potential att bli "lillebrorsa" till vår andra katt. Ej rädd katt och ej förvildad eller aggressiv katt, då vi verkligen hoppas att katterna ska kunna komma överens och att den så småningom ska kunna lita på mig och pojkvännen :). En lite blyg katt går givetvis bra, men helst ska den ha en del självförtroende.
*   Helst **_långhårig_**. Men det beror helt på katten.
*   Helst _inte_ enfärgad. Vi har nu en röd/vit och det hade varit trevlig med en annan färg, men det beror helt på katten i fråga!
*   _**Innekatt.**_ Vi har en kattsele och möjlighet att stängsla in altanen om det skulle vara aktuellt. Vår andra katt är inne mestadels av tiden och vi hoppas att han ska bli helt innekatt nu när han får lite sällskap från en rasfrände :).

_Lilla Toulouse, som tyvärr har börjar bli lite för stor för att kunna ligga bredvid mig när jag sitter vid datorn._

## Comment 1
Author: vilda-hilda

Läs under tråden Kattflicka sökes. Där har du hur många Skånekatter som söker hem. Eller sök på Facebook under Kattjouren. Kattkommando Syd har oxå personerr som jobbar i Skåne och har Många Kattungar,Liksom Skånekatten och många mer.

Lycka till

Nalle

## Comment 2
Author: Josefa

Ett alternativ är ju att du vaccinerar kattungen själv. Tror att här finns hur många kattungar som helst är inne som behöver ett hem. Tyvärr saknas ofta pengarna till vaccinationer. Här väller in katter nu som behöver hem innan vintern. Många gånger så får tyvärr pengarna gå till att få katterna friska i första hand och ohyre/maskfria i första hand.

Jag vet att du fick rådet inne på Katter iFokus att absolut inte ta emot en ovaccinerad katt. Men det är lätt för uppfödare eller folk som betalar X antal tusenlappar för kattunge att kräva att den ska vara vaccinerad. En annan sak om man bara betalar några hundralappar för den. En vaccinering här i Hbg går på 350 kr. Dubbelvaccineringen blir alltså 700/katt. Svårt att hosta upp de pengarna om man har flera katter, när sedan köparen inte vill betala det priset för kattunge. Och då tillkommer ändå alla andra kostnaderna som avmaskning, ohyrebehandling. ev medicinering som har lagts ner på katten.

## Comment 3
Author: Alexej

[http://hittekatter.ifokus.se/discussions/4eb294d088f4720ff00037e5-kattflicka-sokes#discussions-2](http://hittekatter.ifokus.se/discussions/4eb294d088f4720ff00037e5-kattflicka-sokes#discussions-2)

## Comment 4
Author: wendel83

www.kks.nu tryck Angelicas katter och sedan på de olika bilderna så kommer mer info och bilder.Tror lilla söta Grynet som finns i jourhem i Höör hade varit ett perfekt sällskap.Hon är otroligt social och snäll mot de andra katterna.Hon får sin första vaccination på onsdag.Hon är ca 12v men liten till växten.

Bilden är ett par veckor gammal nu.

Har även Vilse som du kan se på hemsidan.Han är bara för go och vill hela tiden ligga i allas knä.Den som adopterar honom kommer bli lyckliga.Han är ca 16v

Malva är också ett gott exempel.

angelica.w@kks.nu 0733182044

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#2. Då förstår jag inte varför man inte har ett högre pris på vaccinerade kattungar. Är folk så ovilliga att köpa en katt för, säg, 500 kronor mer för att den är vaccinerad =/? (Nu verkar det vanligtvis kosta typ 100 kronor extra för en vaccinerad katt.) Personligen hade jag kunnat betala hela vaccinationskostnaden själv vid tingandet av katten, hellre än att få hem den ovaccinerad.

En långhårig kattunge utan några som helst vaccinationer (och tveksam avmaskning) kan ju gå för 1500-2500 kronor på blocket, och de blir ju ändå sålda. Så en långhårig, vaccinerad, katthemskatt borde ju gå att ta i alla fall 1500 kronor för - ändå är det bara ett fåtal katthem som går upp i den prisklassen. Är det så illa att folk verkligen inte köper katter till det priset, trots att de enligt kontraktet ändå måste lägga ut dessa pengar för vaccinationen? Jag förstår inte logiken..

Kattungen kan ju råka bli sjuk direkt i det nya hemmet. Så det kvarstår att jag helst tar en vaccinerad katt :).

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4. Hej! Vet du något mer om Brutus/Gucci? (Jag blir lite förvirrad av KKS:s hemsida med alla olika personer och katthem, men om jag förstått det rätt är du deras stödmattes kontaktperson?). Måste de komma till samma hem? Är de fortfarande väldigt skygga? Annars är de katter som faller mig och sambon i smaken. Otroligt vackra huvuden! Vore smidigt i och med att de bor i Lund (både jag och pojkvännen är i slutfasen för att ta körkort men ingen av oss har det alltså nu).

Gillar Malva också, hon verkar supermysig :). Definitivt ett alternativ.

## Comment 7
Author: wendel83

5\. Tyvärr är det så att folk inte vill lägga några pengar på katter för de kan ändå få dem billigare är deras resonemang. Vet att många sagt till oss i KKS varför vi inte tar mindre så vi kan sälja fler...men den ekvationen kan inte jag få ihopa iallafall.Skulle vi sälja en katt för 100kr och har haft massa kostnader så kan vi inte hjälpa många katter för det finns inga pengar.

Nästan alla jag förmedlat har varit vaccinerade, men visst jag ligger också ute med mkt pengar.Vissa får vi tyvärr vänta med då de kan ha haft snuva när de kom in i jourhem och då är det livsfara för katten att bli vaccinerad.Har lilla Hope från sockerbruket som är en tigrerad sköldpadda långhårig.ca 14-16vmen hon har haft ögonproblem pga snuva så vet inte om hon är frisk nog för vaccination än.Annars hade hon passat dina önskningar väldigt bra.Hon finns i Ekeby utanför Helsingborg om du vill besöka henne.Ska och vaccinera som sagt på onsdag och hade kunnat ta med henne och se om hon är frisk nog för vaccination.

## Comment 8
Author: Josefa

#5

Det är just det som är så j\*kla konstigt. Folk är villiga att betala 2000 för en långhårig ovaccinerad katunge. Speciellt om det står att den har en viss %-halt raskatt i sig, fast det inte finns några som helst bevis för att den verkligen har den rasen i sig. Samtidigt tycker samma människa att 500 spänn är på tok för mycket för en vaccinerad korthårig katt i en mindre attraktiv färg.

Fint att du är villig att betala en dubbelvaccination i tingningsavgift. Och sedan de övriga kostnaderna när du hämtar katten, hoppas jag.

## Comment 9
Author: wendel83

6.) Gucci och Brutus är fortfarande lite blyga för nytt folk men de kan spinna när stödmatte klappar.De vill till gemensamt hem då de är så tajta.Har ev en intressent som vill ha bägge men stödhemmet funderar på att behålla.Eller matte försöker övertala husse = ) så jag hoppas de får stanna.Tror hon lämnar besked idag.

Malva är jättego och hade gärna velat ha ett nytt hem så stödmatte kan ta in nya kattungar.Malva är en riktig buse.Vet att stödmatte ska iväg med Malva för vaccination i dagarna om hon redan inte ordnat första spruta för någon dag sedan.Hontar gärna emot besök.

Jag är förmedlare för katterna på Angelicas sida.De olika namnen är förmedlare som har deras katter under sitt namn.

## Comment 10
Author: Imasy

TS, ett förslag kan ju vara att när ni hittat er katt så betalar ni för vaccinationen hos säljaren så att den är vaccinerad när ni får hem den?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag har bara vaccinerade kattungar, alla lev klara nu, 1 kolsvart pojke, som till och med är kastrerad fast han är 5 månader :)

2 flickor (syskon) skölpaddsfärgade ca 14 veckor :)

sen har jag en lite skyggare pojke på 20 veckor :)

En super go röd kattpojke som fått namnet proton för han är såå positiv till livet (bräker dock som en get ibland men det e lite charmigt) han är en typisk lillebrorsa, som är super social, kan störa sig ibland och är en äkta pajas :) Han får sin sista vaccination på ons och är lev klar på fredag! (Dubbelvaccinerad, avmaskad o behandlad med stronghold)

Alla katterna finns i Malmö och kostar 1000 kr just för att de är vaccinerade :)

maila till : [filippa.hertzberg@hotmail.com](mailto:filippa.hertzberg@hotmail.com) för bilder :)

Bilden i inlägget är proton :)

## Comment 12
Author: Josefa

Som jag har förstått det så vaccinerar många föreningar kattungarna bara en gång och sedan säger att de är vaccinerade. Och det tolkas många gånger som att de är grundvaccinerade, vilket de inte är förrän efter andra vaccinationen. Men visst, en vaccination är bättre än ingen vaccination.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

enligt vet ska ungar upp till 3 månader ha dubelvaccination men e det 14 veckor o uppåt behövs bara en vaccination :) Enligt Haga vet, klinik :)

## Comment 14
Author: Josefa

Där är isf veterinärer väldigt oense. På vuxna katter och äldre kattungar som redan varit utsatta för kattsnuvevirus ska det räcka med bara en vaccination.

## Comment 15
Author: wendel83

Brutus & Guccis husse var inte överens med matte att de skulle stanna permanent.Så är du intresserad av båda så hör av dig.Har en intressent i Karlskrona med men hade varit skönt för dem att slippa resan dit och stanna i Lund = )

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#8 och #9. Jaha, där ser man =/.

#11, Har mailat dig! Älskar för övrigt er facebooksida, fastnar lätt i bilderna på alla sötnosar.

#15, tyvärr, vi kan bara ta emot en misse. Hoppas de får ett annat bra, tryggt hem :)! Det är ju värt att åka från Karlskrona för så snygga katter ![Cool](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool").

## Comment 17
Author: wendel83

pm dig Malvas stödmattes tel nummermom du vill göra ett besök.
