# Akut: Katt som far illa behöver snabb hjälp
Author: Sagolika

En fertil hankatt behöver snabbt hjälp. Hans matte har flyttat till ett äldreboende och han får inte följa med dit. Han sitter ensam kvar i lägenheten & kommer att vara ensam utan tillsyn i ca två dygn nu i helgen! Dessutom behövs en snabb omplacering om det finns någon som kan ta emot honom.

Han är svart, minst 3 år gammal & har inte haft det så bra. Pga att han är fertil & möjligen har inte lådan skötts korrekt, så har han strilat. Han är inte vaccinerad eller någonting och behöver komma till någon med vana av katter, då han pga omild behandling (slag) börjat rivas.

Jag vill fråga er här inne om ni tror att det är någon som har möjlighet att ge honom en sista chans, eller om ni tror att det är bättre att han får somna in, då han sannolikt inte mått bra på flera år ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Jag tycker så synd om honom och önskar att det skulle gå att rädda honom.

## Comment 1
Author: Loveradio

Vart finns han?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Var finns han?

## Comment 3
Author: Sagolika

Helsingborg.

## Comment 4
Author: Loveradio

Bor tyvärr för långt ifrån. (Umeå)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Oj, såg nu att någon annan ställde samma fråga innan mig, den fanns inte där när jag skickade iväg min, så vi skickade nog näst intill samtidigt.  
  
Jag bor också tyvärr för långt bort.

## Comment 6
Author: Loveradio

#5 Lätt hänt :)

## Comment 7
Author: annebeate

Om någon tror sig kunna ta emot honom brukar vi hjälpas åt att inom landet ordna en transportkedja. Lille kisse![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") hoppas han kan  få en chans till ett bättre liv. Han är ju så ung.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Tyvärr bor jag i lägenhet, och han skulle nog inte trivas som innekatt :/

## Comment 9
Author: martdat

"8 han bor ju i lägenhhet nu så det ska knappast vara problem,  skuts brukar orna sig ;)))

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Ja, jo iofs.. Ska höra med sambon, tror dock att jag får ett nej, men jag kan ju iallafall försöka :)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Den som slagit honom, är den personen anmäld? Om katten blev kastrerad innan en flytt skulle det kunna hjälpa i sökandet efter hem.

## Comment 12
Author: Ankie

ja vi hade oxå en katt som strilade inne och inte hade haft det så bra, han var aggressiv av sig ibörjan och vi fick ha handskar på oss för han bet och revs, men skam den som ger sig, det blev katt igen av han med så bara någon har tålamod, kärlek och inte bryr sig om lite kiss i början så är det säkert inga problem med kissen. Hoppas någon kan ställa upp för kissen och ge han det liv han förtjänar

## Comment 13
Author: Sagolika

#11 Nej, det är en senil tant på 90 år. Hon förstår inte bättre än så tyvärr. Katten tas ifrån henne & tanten flyttar till äldreboende. Mer är inte lönt att göra.

## Comment 14
Author: Sagolika

Jag kommer att ta mig till bostaden imorgon och ge katten mat, vatten & rent i lådan, så att den slipper vara utan tillsyn i två dygn. Det kommer olägligt, men jag tycker synd om honom.

Vidare så har jag lyckats få fatt i tantens son, som har gått med på att ordna så att katten blir kastrerad & öronmärkt (ev. vaccinerad också). Därefter har Kattjouren lovat att hjälpa till med att fixa ett bra hem till honom.

Så nu får vi hoppas att det löser sig för katten.

## Comment 15
Author: Loveradio

#14 Skönt att höra!

## Comment 16
Author: annebeate

Kan bara hålla med så goda nyheter.![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 17
Author: Hawknestgrove

MEn vad underbart att höra!!!!!

## Comment 18
Author: Sidentass

#14 Men åhhh så glad jag blir att höra detta..lille kisse\_vännen...

## Comment 19
Author: Sagolika

Nu har jag varit & tittat till katten. Han var hur snäll & kelig som helst och mycket glad för uppmärksamheten.

Här är en bild på honom. En kolsvart, fin panter.

## Comment 20
Author: Ankie

men så fin da, missen :):)

## Comment 21
Author: Sagolika

Wow! Ny mat :)

## Comment 22
Author: Sagolika

Snäll katt som låter sig hanteras. Jag fick både ta i honom & lyfta honom.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Lille misse, om du får hantera honom verkar han ju inte rädd för händer iallafall trots att han slagits

## Comment 24
Author: Sagolika

Nej, han verkar helt oproblematisk. Kastrering m.m. & så välskött toalåda, så tror jag inte där är några problem. Han är helt tam & snäll.

## Comment 25
Author: Hawknestgrove

Va gosigt.....

## Comment 26
Author: Sidentass

Men så fin han är!!:-)

## Comment 27
Author: Sagolika

Idag blir han kastrerad, kloklippt och öronmärkt (vet ej om de skulle vaccinera honom också).

Dock vill de nu bli av med honom snarast, helst idag!

Lägenheten ska tömmas och lämnas snart (vet ej när) och då har han ingenstans att vara längre.

## Comment 28
Author: kattassen

Släng ut en snyftannons på Blocket genast! Kanske någon vill hjälpa till där

## Comment 29
Author: Sagolika

Kattjouren har ju erbjudit sig att ordna ett jourhem till honom. Jag har försökt att få fatt i dem, men inte lyckats ännu. Avvaktar tills jag hör ifrån dem.

## Comment 30
Author: Sagolika

Kattjouren ska hämta honom på måndag.

## Comment 31
Author: Sherwood

Men vad bra, för då kanske det ordnar sig för den fine missen här med.

## Comment 32
Author: Lena

Så bra att det har ordnat sig för kissen ifråga! :)

## Comment 33
Author: Sagolika

Eventuellt skulle de anhöriga dock åka bort i helgen igen, men jag har lovat att se till katten vid behov i så fall. Tycker inte det är okej att den sitter själv så länge utan tillsyn.

Jag håller alla tummar att det löser sig för kattpojken & att Kattjouren kan hämta honom på måndag och att han får vara i ett bra jourhem och sedan får ett fint permanenthem. Jag har lite svårt att slappna av innan allt är i hamn dock.

Men jag är glad att kastreringen m.m. är klar och att det hela verkar lösa sig.
