# Två lurviga kattungar söker hem!
Author: Xena

Vi som söker nytt hem är två busiga kattkillar på ca 6-7 månader och vi vill gärna hitta någon snäll människa som vill ta hand om oss! Vi blev infångade i kalla januari efter att ha levt utomhus hela vårt liv utan någon som helst kontakt med människor.

I början var vi lite försiktiga, men nu är vi små gosbollar som upptäckt att händer är sköna att bli kliade och borstade av! Vi kan spinna också samt är nyfikna på hur det egentligen är i den där stora famnen... kanske, kanske, snart :)  

Jag som är grå är mer framåt än min bror som är vit, och jag går att lyfta upp. Jag som är vit är lite mer blyg och gillar att ligga och mysa. Vi är avmaskade/öronkollade efter bästa förmåga och ska tas till veterinär för vaccinering (samt ev. en kastrering/id-märkning i samma veva beroende på vad vårt nya hem vill).

Vi finns i Luleå/Norrbotten men dyker det rätta hemmet upp så är det inga problem att ordna transport av oss. Vi har redan packat våra resväskor med favoritleksakerna!

Hälsningar  
Lillisarna & Linda

Fler bilder och kontaktinfo finns på [http://www.ikarso.com](http://www.ikarso.com/)

## Comment 1
Author: Tezza

Men vilka sötnosar!! Den till höger påminner om min Cosmo:) Tyvär så finns det ingen plats hos mig och mina djur, men jag hoppas att ni hittar det perfekta hemmet åt dem, och det tror jag inte blir något problem;)

## Comment 2
Author: Lena

Görsöta katter! Hoppas de snart hittar ett perfekt hem. Och det är jag övertygad om så oerhört snygga som de är.

//Lena

## Comment 3
Author: Xena

#1 Jag har kollat in bilderna på Cosmo, det gör han sannerligen :) Vi har också varit tvungen att klippa ner pälsen på ryggen, det var så tovigt att det var som en rustning, stackarna =/ Men nu är det mjukt och fint och det är bara vänta på att det ska växa ut igen.

Jag undrar om det kanske är bättre att veterinären rakar hela katten på en gång än att bara ta delvis partier?

## Comment 4
Author: Xena

#2 -Tack Lena, säger killarna belåtet från där de ligger och myser just nu :)  
  
Jag håller tummarna för att rätt hem ska dyka upp... Man vill att de ska få en så bra start som man bara kan ge dom, nu när de har fått en "andra chans" vilket tyvärr inte är alla förunnat.

## Comment 5
Author: Xena

\*puttar upp\* Ingen som känner någon kattvän som har plats för busbollarna..?![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: anebit

Om jag kunde så skulle jag ta dom på stöten, men tyvärr har en karl som inte vill ha nå mer katter.........Urgulliga.   Jag är störtförälskad, men det går ej...............................snyft

## Comment 7
Author: Sidentass

Wow!! Vilka goingar inom de vackraste pälsprakter! Hos oss tror jag inte goingarna skulle trivas något vidare då vi har ett gäng på åtta "inboade" missar...därför önskar vi av hela vårt hjärta att ett bättre hem snart hittas åt skönheterna! Där dom utan ytterligare kattkonkurrans kan få husera fritt tillsammans med en husse eller matte som har massor av tid o kärlek att ge dom goingarna...

har i annonserat på katt.nu samt på katter.nu?

Massor av lyckönsningar..

Sidentass

## Comment 8
Author: Xena

Missarna har flyttat till nytt permanent, kattälskande hem! Att de får komma till samma familj känns extra roligt eftersom de är bröder & verkligen trivs i varandras sällskap. Jag önskar mina småttingar all lycka i världen och tror att de kommer ge sin nya familj många glada stunder (även om man helst hade velat behålla dom för de är verkligen guldklimpar på fyra ben).. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=948b24e7-50e7-4ab4-abb7-7ee2098109e5&Filename=lillisar_gaspar.jpg)

## Comment 9
Author: storAnnette

Härligt att de fått flytta nu!Men jag förstår att det är lite sorgset också (vet hur det känns)...det går lättast över när man pratar med de nya ägarna och/eller hälsar på och får veta att de har det bra.Ni får väl gosa extra mycket med katterna som är kvar!

## Comment 10
Author: maggan47

vad härligt att kissarna fått komma till samma hem, verkligen ursöta är dom Maggan47

## Comment 11
Author: Xena

ja, det känns hårt iom att det bara är någon timme sedan vi lämnade av dom, och det är alldeles tyst och tomt här utan två busfrön som hälsar en välkommen hem!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Åh vad underbart att dom fick flytta tillsammans!!! Vad glad man blir att höra sånt! =) Hoppas nu dom får ett långt lyckligt liv ihop! =)

## Comment 13
Author: Xena

Tack för era önskningar. Känns verkligen roligt att kunna ge dom ett bra hem! Hade man inte plockat in dom hade de mest troligtvis gått ute fortfarande om inget hemskt hade hänt innan dess. Det gick ganska snabbt innan de blev tama, på bara ett par månader från skyggisar till busiga spinnande pälsbollar :)

Vi har även kvar lillisarna pappa hemma hos för att han ska få utvecklas socialt - så vi kommer aldrig glömma bort dom utan blir påminda varje dag för han ser ut som sin son (den gråa)... \*snörvel\* Vi kommer hålla kontakten med de nya ägarna så vi vet att allting gått bra och uppdatera med ev. foton när de har växt till sig till stora ståtliga killar! (på bilderna nu så är pälsen nedklippt pga. att de hade en massa tovor).

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=0f3ef828-b91e-4dc6-af58-0c1349ca9736&Filename=lillis.jpg)

_lillis som ökat en del i vikt sedan infångandet :)_

## Comment 14
Author: Lena

Blir så glad över att höra båda kissarna fått komme till ett sådant bra hem! Riktiga charmknuttar som du räddat livet på. Bra jobbat! :)

//Lena

## Comment 15
Author: Xena

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=984ab714-6c8f-465b-bdf9-7e2b4db4fc8e&Filename=kram.jpg)

## Comment 16
Author: Sidentass

Lyckliga dom ägarna som får ha dessa fantaskt fina missar i sitt hem..så gott att dom får leva tillsammans..känns så bra att dom fått den hjälp för att hitta rätt...tack alla ni som varit inblandade att hjälpa dessa charmtroll..

Sidentass

## Comment 17
Author: Faxlin

Ohh, sådana här historier tycker jag om. När det löser sig så underbart bra för de två bröderna. Vad underbart för dem att få flytta ihop.  
Suveränt till er som gjort sådant bra jobb med att hjälpa dessa grabbar "hem".

## Comment 18
Author: Hawknestgrove

Toppen!

## Comment 19
Author: modellflickan

Underbart! Vad glad jag blir! :))

## Comment 20
Author: Jenna-Gun

#17 Håller med dej, härligt med goda slut. Lycka  till Lillisarna

Jenna
