# Inne- eller utekatt?
Author: Erika91

Vad tycker ni är bäst för katten, att vara inne- eller utekatt? Motivera gärna ditt svar :)

## Comment 1
Author: Erika91

Jag tycker att den ska få gå som den vill, men min katt är innekatt eftersom han inte vill vara ute och för att vi har trafik precis utanför lägenheten...

## Comment 2
Author: vargmamman

nu skrev jag bara inne eftersom katter kommer bli innekatter..ärligt jag vet inte,kanske bra om de även får va ute men då ska man helst bo på landet..här i "stan" anser jag att de borde va inne

## Comment 3
Author: Erika91

#2 Jag tycker precis som dig :)

## Comment 4
Author: Alexej

Jag har bara varit med här på forumet sedan januari, men det är ett gammalt tema. Mina är utekatter, men lever med risken att försvinner, blir uppäten eller påkörd. Tycker ins alls om det, men här skulle det inte ens gå med innekatter. Då måste jag har nät framför alla fönster, men det är ändå ingen som skulle stänga dörren efter sig....

Men jag tycker innekatter är bra, bara de får tillräklig stimulans. Miljön är igentligen alldeles för farligt för katter att klara sig ute i längden.

## Comment 5
Author: Erika91

#4 Okej, men jag har letat efter en sådan tråd men inte hittat någon? Så jag öppnade en..

## Comment 6
Author: vanessa

Kryssade innekatt, för jag anser att man ska ha katten under uppsikt om den är ute. Vill vi att den ska behandlas som hundar och inte skjutas hit och dit, så bör de gå under samma regler angående uppsikt.

Men jag förstår att katter som är vana att gå ute, och bor lämpligt är svårt att motivera att vara inne. Men många gånger så tror jag att de går bra att bygga rastgård oavsett man bor lämpligt eller mindre lämpligt. Då får de frisk luft, jaga insekter, och spana på fåglar. Man kan skapa katt-tv genom att sätta ut fågelmat utanför rastgården :-). /Vanessa.

## Comment 7
Author: modellflickan

Mina katter är innekatter. Vi bor i stan så något annat alternativ finns inte.

## Comment 8
Author: Alexej

Hej katter\_e\_mitt\_liv! Puttar upp en äldre tråd, har du lite att läsa![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 9
Author: Jenna-Gun

Mina får gå som de vill dagtid. Med uppsikt emellanåt.  Är katten borta för länge så får jag ut och leta den. Alla sover inne på natten.

Jenna

## Comment 10
Author: LinneaG

Jag föredrar utekatt, då katten får röra sig fritt och kunna ha ett uteliv och ett inneliv.  
Men sen beror det också på omgivningen, om den tillåter att katten är ute, kanske också vissa kattraser som är mer för innelivet?

## Comment 11
Author: Lena

Den här frågan brukar komma upp till diskussion med jämna mellanrum. Ämnet brukar även kunna bli ganska laddat har jag märkt mer än en gång.

Vad som är bäst beror väl på hur man bor. Dock är det väldigt få miljöer idag som lämpar sig för katter att gå ute i helt fritt. Tyvärr är det många som tycker/tror att katter måste få gå ute till vilket pris som helst och att allt annat är fel. Detta oavsett vilken miljö de bor i. Det är en inställning som baserad på myter och vanföreställningar. Det går att göra innekattens liv hur bra som helst om man bara har lite fantasi och försöker att tänka utifrån kattens synvinkel. (Köpte faktiskt en bra bok om detta igår som jag ska skriva en resumé av så snart jag hinner.)

//Lena

## Comment 12
Author: LinneaG

#11 - håller till 100% med dig! Bra skrivet!

## Comment 13
Author: Jillsan4

Jag har mina 2 katter inne eftersom att vi bor på våning 10 av 11.

## Comment 14
Author: Alexej

Rätt interessant:

Förra diskussionen:

![Survey results](../Graphs//8ac5433b-be97-4051-90ca-b50b84d66c5a.gif)

Nu har bara 17 personer röstad, men tendensen är klart för innekatt...

## Comment 15
Author: lailas

jag har mina katter inne, då vi bor i stan.

## Comment 16
Author: Anna77

Innekatt (eftersom jag bor i lägenheten under katter \_e\_mitt\_liv)

Jag skulle inte klara att mina katter blev påkörda eller massa annat som kan hända när de är ute... Jag älskar dem så mycket. Leker med dem varje dag och går ut och går i parken i sele eller på balkongen i sele

## Comment 17
Author: Lena

#14 "Som man frågar får man svar" brukar det ju heta. Jag ställde frågorna lite annorlunda ser jag i den gamla undersökningen vilket blev ett resultat med lite mer spridda skurar då det fanns flera "båda och" alternativ. :) Intressant det där med enkätfrågor. Man kan få fram helt olika saker i olika undersökningar även om temat är detsamma.

//Lena

## Comment 18
Author: vanessa

#17 Ja, det är lite annorlunda eftersom alternativen var fler. Då hade jag kryssat i innekatt med utevistelse under uppsikt. Nu fanns inte det valet och jag var då tvungen att kryssa innekatt. Något jag tror att många kryssat i, men även står för att ta ut under uppsikt i sele och så vidare. Så ställer man frågan olika, så får man andra svar, så sant. /Vanessa

## Comment 19
Author: OzzyochJag

Mina katter har mått bäst där de kan få gå ut när de vill.  
Men det har varit när jag bott på landet.  
Jag vill inte ha katterna ute när jag inte är hemma utan de ska kunna få komma in när de vill.  
  
Nu bor jag så olämpligt att katterna får vara inne, men har istället en stor inglasad balkong som de kan vara på.

## Comment 20
Author: Erika91

#8 Nu hittade jag tråden :)  
Och det var ju inte lite att läsa där :)

## Comment 21
Author: Engla

Mina katter är innekatter. Ängla har jag ute i sele och koppel. Blixten och My är inte speciellt intresserade av utelivet. Speciellt inte Blixten. Är miljön bra så tycker jag att det är okej att ha sin katt ute, men där vi bor kör det mycket bilar därför är våra katter innekatter.

## Comment 22
Author: Sidentass

Kan inte säga vad som är fel eller rätt i den här frågan..utan det beror nog mestadels på i vilken miljö man lever i. Bor man där det är trafikerat måste man ha innätat om katten ska vara ute, eller ha den i koppel eller sele. Där vi bor är det nästan ingen trafik alls, därför har dom hittills fått gå ut dagtid då vi varit hemma o kunnat haft koll över läget. Nu har jag dock börjat hålla dom mer o mer inne..är så rädd att dom ska ha oturen att träffa på barn eller vuxna som inte är snälla med djur. Vi har också på allvar börjat diskutera att bygga en rastgård för missarna, vi får lov att kolla upp priserna över vad materialet skulle kosta..

Sidentass

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Min Silla och hennes kompis Stina bor kvar på landet hos mina föräldrar och där är det jättefint att vara ute och leka. Så de är både inne- och utekatter. Jag har haft Silla hos mig i lägenheten, men det var inte hennes grej. Hon var van att gå ut. Efter några dagar hos mig så blev hon van ändå. Men Stina blev inte det. Hon skrek och skrek och ville ut. Och p.g.a. att jag inte vill skilja på dem så fick Silla också bo kvar på landet. Saknar henne rätt ofta så jag spenderar mycket tid där jag också :-)

## Comment 24
Author: karins

Innekatt om man bor så att det är fara för kattens liv. Om man bor ute på vichan tycker jag att de kan gå ute.

## Comment 25
Author: Hennum

jag tycker det är bäst att katten får gå som den vill. men det går ju inte alltid. men att en katt ska behöva vara inomhus hela tiden tycker jag verkar hemskt. det hade nog inte mina katter stått ut med. (som är utekatter och har ett uterum aldeles för sig själva, numera)

## Comment 26
Author: vanessa

Nu tänkte jag vara lite krånglig. Vi alla värderar katter som husdjur. Inga andra djur som är tama släpps fria vind för våg. Inte hundar, inte hästar, marsvin, papegojor. Men katter är det ok med. Det är en av anledningarna att det finns så många hemlösa katter. (Den andra den låga kostnaden.) För de rymmer, går vilse, släpps ut okastrerade och anses klara nio liv ute så då kan man lämna dem när man flyttar osv. 

Om vi nu verkligen vill förhindra hemlösa katter som lider, blir sjuka, förökar sig, skjuts till döds, borde man då inte sträva efter samma regler som detg gäller för andra djur? Kaniner är det enda andra djuret som också släpps ut, och avlivas av skyddsjägare. Bara en fundering och ingen provokation. /Vanessa

## Comment 27
Author: Efvis

Mina katter går både ut och in som de vill, kattlucka med magnet. Vi bor inte i stan och inte på landet men helt ok för katter att gå ute, Faror finns i form av ett fåtal bilar, andra katter, några enstaka barn, djuren i skogen runt om...ja massor av otäckheter egentligen, stor oro för matte men både mina katter har kommit till mig som vuxna katter. De var båda vana att vara ute (t.o.m ute alldeles för mycket då de sprang vind för våg). Jag är nöjd med att vi bor så att vi kunnat lösa det på det här sättet, då jag inte vet hur det funkat om de bara skulle vara inne-katter. Katterna sover dock inne på nätterna, kommer de inte självmant in så hämtar jag dem med hjälp av torrfodersburken. Skakar in dem....kan man säga.

Miljö och omständigheter är avgörande och olika för oss alla, så det är svårt att säga rätt eller fel om något. Valmöjlighet är dock att föredra och valen kan ju variera.

Hälsningar Efvis

## Comment 28
Author: storAnnette

Innekatt eftersom alternativet "och ute under uppsikt" saknas som fanns med i förra omröstningen.

Frisk luft vill alla ha både människor och djur men det ska inte vara med fara för livet att få det.Jag undrar också varför dessa fördomar om katter (klarar sig alltid,nio liv osv)är så svåra att få bort.

Antar att många tänker på FRIHET när de tänker att katten ska få vara ute och då funderar jag hur de ser på frihet...för mig är frihet att kunna välja helt OK förutsatt att den som väljer har tillräcklig information för att kunna göra ett aktivt val (veta vilka faror som finns t ex)...om det är en människa eller ett djur som inte kan "se alternativen" tycker jag att någon annan måste gå in och ta det ansvaret (bestämma)...för djur blir det då djurägaren förstås.

Jämför med en människa som saknar förmåga att inse konsekvenserna av något,i såna fall kan det gå riktigt illa.För att förebygga finns t ex gode män och föräldrar.Dessa tar och har alltså det egentliga ansvaret eftersom det inte kan läggas på dem som inte förstår.

Så kanske kärnfrågan egentligen är - FÖRSTÅR katterna verkligen fördelar och risker så bra att de utifrån det klarar att göra ett bra val?Instinkterna räcker långt i NATURLIGA miljöer men de flesta miljöer katter lever i idag är onaturliga,som människor skapat,med massor av farliga saker (är trafiken värst?)...

Jaa,nu blev det en lång fundering.Kanske någon vill fortsätta?

## Comment 29
Author: LottaU

Jag har tre katter och bor på landet!

Lupina katterna är helt en innekatt, vill inte gå ut.

Felicia har varit ute mycket tidigare, men vill inte gå ut nu pga för att hon var med när en annan katt blev ihjälkörd för ett par år sen. Nu törs hon inte.

Min tredje katt Tengel är en som älskar att vara ute, men vi bestämmer när han får gå ut m.m. och han ska kommain varje kväll :-)

Men nu är han enbart ute i koppel pga att han blev påkörd av en bil precis före julen. Hela hans bäcken flyttade sig och han blev opererad och nu efter många komplikatiner, så är han på bättringsväg, men kommer aldrig bli lika som han var innan.

Vi får se hur framtiden ser ut för honom om han kommer få gå ut själv eller inte. Helst vill jag inte det, men jag har en sambo som jagar på mig. Men självklart så är jag rädd att det ska hända något. men det är inte aktuellt ännu, för han har precis lärt sig att hoppa upp på en stol nu, så det kommer nog ta ett tag!

## Comment 30
Author: Alexej

Jag har tränat lite med katterna och mina hundar. Är de i närheten när jag kommer med bilen, då gasar jag mycket (utan att blir snabbare...) och tutar. Nu är de väldig rädda för bilar, men solar sig gärna på den , när den står still. Alla ser att jag har katter för den är fullt med små tassar.
