# Plats för 40 katter?
Author: Alexej

En gård i Västra Götaland fick djurförbud. Bland annat 40 välmående, tama katter men säkert en del inavel. Kommer att avlivas om inget hem har plats-som vi:(

Vet någon ett hem nånstans som har plats?

3 nymphparakiter behöver också komma därifrån.

## Comment 1
Author: Josefa

Varför får de djurförbud om djuren är välmående? Kan förstå att antalet måste minskas ner, men djurförbud?

## Comment 2
Author: kattarina

Puttar för hem till katterna.håller tummarna

## Comment 3
Author: Alexej

Vet inte mer. Djurskyddsinspektörer är på plats nu. En massa får, åsnor, hästar osv. Polisen ringde och frågade om vi har plats.

## Comment 4
Author: Ankie

puttar denna med hopp om hjälp

## Comment 5
Author: kattarina

Har ni lagt ut på fb om hjälp???

## Comment 6
Author: Ankie

gör det du Kattarina, ju fler som vet desto bättre.....

jag har inte facebook längre så annars har jag kunnat gjort det.

## Comment 7
Author: Alexej

Måste först veta mer. Tänkte mer on mågon vet om det finns nåt katthem som kan ta akutärrende. Vet att Råmossen har tagit större mängder katter innan.

## Comment 8
Author: Roslyn

Vet att Trollhättan tagit emot via LST/Polis förra året. Antar att bidrag gives i detta fall och det är kanske mer lockande att ta in då. Kattslussen heter det tror jag.

Mvh Anette

## Comment 9
Author: kattarina

Nä inget katthem vet jag inte..Jourhem är ju så svårt att hitta.Hoppas det löser för dom..

## Comment 10
Author: martdat

var är detta?? jag o geografi,,

hur lång tid har katterna på sig?

## Comment 11
Author: Lena

Oj, oj så tragiskt! Djurhemmet i Mölnlycke som Göteborgs Djurskydd driver kan ibland ställa upp när det är tama katter. Dessvärre tror jag att även de har fullt. Här behöver nog flera olika katthem hjälpa till.

När det gäller fåglarna kan säkert Göteborgs Fågelodlarförening hjälpa till. De har även kontakter över landet.

## Comment 12
Author: kattarina

Finns det inte omplaceringshem för hästar?

## Comment 13
Author: martdat

hört något mer?

## Comment 14
Author: Alexej

Nä, måndag.
