# Upphittad röd hankatt, Katrineholm
Author: Fidelia

Sedan mitten av juni har vi haft en kattpojke sprungit hos oss. Det är en okastrerad ung superkelig liten herre.

Skulle tro att han är perserkorsning eftersom han har kort nos och mjukare päls.

Troligtvis har han varit innekatt. Han är rumsren och har inget behov av att gå ut.

Han är inte varken öronmärkt, chipmärkt eller efterlyst hos polisen.

När jag bestämde mig för att ta in honom var han i ett uselt skick. Han är fortfarande väldigt mager men har börjat återhämta sig.

Han längtar nog efter "sina" människor eftersom vi har tre honkatter sedan förut.

Tina

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

Du får många tips att läsa på Kattpolisen i Fokus!

## Comment 2
Author: Fidelia

Fortfarande ingen som saknar honom?

## Comment 3
Author: kattassen

#0 Verkar tyvärr inte som "hans" människor saknar honom lika mycket. Inga annonser som gett några resultat heller antar jag?

Dagstidningsannonser brukar de flesta kolla, Blocket och Upphittat likaså.

Sedan annonser på stolpar, i busskurer, i affärer osv. Men det har ni kanske redan gått igenom

Har det gått 3 veckor och inte något svar så anmäl till polisen, kastrera honom, öronmärk och omplacera istället, eller försök göra det bekvämt för honom hos er - exempelvis så han kan gå undan lite avskiljt då och då i skydd för honkompisarna.

Troligen är där ingen som väntar på honom![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Skulle det till äventyrs sedan dyka upp en ägare, då hoppas jag att det finns en mycket bra förklaring varför ha en okastrerad hankatt springandes lös. Är det en förrymd innekatt annonserar man ju direkt anser jag.
