# Insamling till kattkoloni Skåne
Author: Deah

Två mil utanför Malmö finns en tomt med svårt sjuka katter som behöver akut veterinärvård. Dessa katter är drabbade av kattsnuva, FIV (kattaids) och andra skador/infektioner.

Rädda Katten har under ca fyra veckor fångat in ett 15-tal katter, men det finns fortfarande katter kvar och läget för dessa katter är kritiskt.

Katterna måste testas för FIV via ett kostsamt blodprov och detta projekt är nu i behov av pengar för att kunna hjälpa de katter som fortfarande är kvar på gården.

Vill ni hjälpa dessa katter får ni gärna skänka en slant! Märk din betalning med "veterinärvård L-A" så vet vår kassör vad pengarna ska gå till. Vårt plusgironummer är 302628-3

Läs mer om dessa katters öde på:

[http://www.trelleborgsallehanda.se/trelleborg/article870314/Ingripande-efter-utbrott-av-kattaids.html](http://www.trelleborgsallehanda.se/trelleborg/article870314/Ingripande-efter-utbrott-av-kattaids.html)

[http://svt.se/2.33782/1.1998132/utbrott\_av\_kattaids\_pa\_gard\_i\_alstad?lid=senasteNytt\_1765014&lpos=rubrik\_1998132](http://svt.se/2.33782/1.1998132/utbrott_av_kattaids_pa_gard_i_alstad?lid=senasteNytt_1765014&lpos=rubrik_1998132)

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

Putt!!!!

## Comment 2
Author: Lena

Insamlingen är nu godkänd. Kommer att lägga in den i Godkända insamlingar senare under dagen/kvällen.

## Comment 3
Author: grundig

Delat med mig av detta på min facebook

## Comment 4
Author: monsi

Puttar o puttar.

## Comment 5
Author: Hawknestgrove

jag med... kan inte göra så mycket mer just nu!"!!!

## Comment 6
Author: Malou77

Tack så mycket, detta projekt är verkligen kostsamt för vår förening men det finns inte mycket att göra än att fånga in och hoppas att det går att rädda de små liven.

Aldrig har jag mått så dåligt som vid detta projektet, den syn som mötte oss var fruktansvärd. Det finns massor av katter kvar och vo betar av en efter en, men de mest sjuka har vi fått in.

Av 17 katter har vi enbart kunna rädda 3 st, men vi kämpar på och tar in varenda katt som vi kartlagt ... så projektet kommer fortlöpa så länge det behövs och därför behöver vi gåvor...

Läs mer om det på vår blogg .. [](http://raddakatten.blogspot.com/)[http://raddakatten.blogspot.com/](http://raddakatten.blogspot.com/)

## Comment 7
Author: essut50

Har satt in 200 kr ikväll till er.

## Comment 8
Author: Lena

Ett mycket behjärtansvärt arbete som ni bedriver. Förstår att det är kämpigt med så mycket svårt sjuka katter.

## Comment 9
Author: Deah

Tack för ert stöd och uppmuntran :-)

Deah

## Comment 10
Author: Engla

Får jag använda texter och bilder från er hemsida om dessa katter på [Katthemmet Kompis blogg?](http://katthemmetkompis.blogg.se/)

## Comment 11
Author: Malou77

Hej,

Klart får ni använda våra bilder och vår text, det kan ju bidra till att fler skänker pengar till denna misär.

Vi var där ute igår för att fånga in fler, de mest sjuka katterna går inte in i fällan och ingen mat lockar. De visar inte det mista intresset utan sitter ihopakurade inne i värsta busken. Men vi fick in en annan katt som tyvärr visade positivt på testet FIV. Veterinären var med oss på plats och hon börjar även misstänka kattpest på stället.

DJurskyddsinspektören tänker inget göra, så nu kämpar vi även med detta för att få henne att agera. Blir så trött på att de inte tar detta på allvar, om detta inte är misär så undrar jag vad som ska krävas för att de ska lyfta från stolen och göra ngt.

En trött och sliten Malin

## Comment 12
Author: brutt

Styrkekramar till Malin ! ![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 13
Author: monsi

Ge dig inte malin förstår du är trött.

Håller tummarna för lite sol i denna tråden.

## Comment 14
Author: Malou77

Igår fick två av volontärerna in ytterligare 2 katter som var smittade av Fiv. Den ena var väldigt sjuk, och insomningen tog inte många minuter .. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Samtidigt såg de honan som för någon vecka sen vaggade högdräktig över vägen, nu med 4 st källingar. Enligt veterinären är dessa småttingar smittade om mamman är det, går via livmodern.. =( När ska denna misär ta slut? ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Malin

## Comment 15
Author: Gullimat

Måste ge er en stor eloge och mycket styrka för att ni orkar vara där dag efter dag och se detta elände, men också styrka för att ni orkar det som inte ger mycket glädje, bara hemska syner. Sen slipper dom stackars misarna lida längre och det ger er säkert mycket styrka att slutföra detta.

Stor eloge även till vetten som följer med och hjälper er på plats

Hur har man kunnat blunda för detta, dom som har sett det

Hoppas ni får in Mamma med sina 4 källingar också

Sätter in ett bidrag

## Comment 16
Author: Misan

Jag kan inte annat än hålla med varje ord #16, jag förstår att det måste vara jätte tufft för er att se detta men ni gör en underbar insatts för dessa kissar som annars hade gått en lång och plågsam död till mötes.  
  
Tänkte om de nu är så förkylda så kanske de inte känner lukten av maten och därför inte går in i fällan, kattmynta längst bak i buren kanske kan få dem att gå in? Eller annan varm mat som luktar jätte mycket?  
  
Tack för att ni gör detta för dessa katter.

## Comment 17
Author: Maria-I

Malin, kattungar till FIV-smittade mödrar klarar sig ofta från smittan genom antikropparna i modersmjölken, läs bifogad fil från SVA:

http://www.sva.se/sv/navigera/Djurhalsa/Katt/Infektionssjukdomar/Kattens-FIV/

Risken att ungarna är smittade är låg och ska inte tas för given. Det finns hopp för de små!

## Comment 18
Author: [Borttaget]

FIV smittar enbart från honkatt till ungarna om honan smittas med FIV under dräktigheten. Är hon smittad sen tidigare smittas ungarna inte genom livmodern och brukar de inte smittas av honan efter födseln heller.

## Comment 19
Author: Gullimat

Håller tummarna att ni skall få in alla dom stackars misarna.

## Comment 20
Author: Misan

#19 hur är det om honan blir smittat vid parningen?

## Comment 21
Author: Malou77

Hej,

De små misarna hittades döda, mamman låg bredvid när vi kom dit. En stackarer levde och denna tog vi till veterinären direkt. Hon gjorde vad hon kunde, men även den somnade in. Troligen var dessa redan sjuka vid förlossningen eftersom mamman inte ens hade tvättat bort navelsträngen.

Imorgon är det nya tag, men den sjuka kisen som vi jagat länge har äntligen fångats in men hon gick inte att rädda. Hon var både smittad och kraftig kattsnuva.. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Malin

## Comment 22
Author: grundig

verkligen tråkig läsning hela vägen =( , man blir illa berörd av detta men ni gör ett underbart jobb , vad hade hänt utan er ? ni gör så gott ni kan och mer kan ni inte göra , vore lätt om man kunde bestämma över liv och död men den makten besitter vi tyvärr inte =(

Massor av kramar till er

## Comment 23
Author: Malou77

#23 Tack för de orden, sådant behöver man höra ibland. :)

Här kommer en bild på min vita hona, tjejen som varit så sjuk men som fick somna in.. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 24
Author: Mari

#24 Oj det var ingen vidare trevlig syn ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Stackars lilla misse

## Comment 25
Author: grundig

ursäkta nu !! men FY FAN! suck , man blir bara gråtfärdig =( , aldrig sett nått liknande

## Comment 26
Author: Hawknestgrove

Oj lilla vännen......

## Comment 27
Author: Malou77

Det har inte vi heller, detta är sådan otrolig misär... tyvärr har vi inte djurskyddsinspektören med oss. ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 28
Author: Josefa

Nä, djurskyddsinspektörerna har inte tid. De sitter framför datorn och letar efter folk som omplacerar katter utan tillstånd!

Stackars, stackars små kissar. Att det har kunnat få gå så långt innan något gjordes.

## Comment 29
Author: Malou77

Blir så trött! Detta om något är misär, men det tycker inte inspektörerna. Men varken vi eller veterinären ger oss, vi har anmält det vidare eftersom det är en smittskyddsfråga.

## Comment 30
Author: grundig

kanske dags att anmäla inspektörerna till högre ort ? och att dom rör på rumpan och ut i solen

## Comment 31
Author: monsi

Malou 77 ni gör ett otroligt bra jobb under hemska förhållanden.

Önskar er all lycka o välgång i detta projekt.

## Comment 32
Author: Gullimat

Stackars Mammakatt som tvingats föda trots att hon var så sjuk och sen mista alla sina bebisar![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Och att en katt skall behöva gå ute så länge utan att något gjörs, gör mig förtvivlad, och hur kan man låta detta ske med öppna ögon, och man kan bara skämmas över att tillhöra detta släktet![Skäms](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Ni gör ett behjärtansvärt jobb

## Comment 33
Author: grundig

får man lägga ut text och bild på facebook och göra lite reklam och få folk att uppmärksamma det hela ?

## Comment 34
Author: anebit

#24   ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")  ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")  stackars misse!

## Comment 35
Author: Lena

Hur går det för er i Rädda Katten med detta svåra och jobbiga projekt? Vill ger er stor eloge för att ni inte ger upp utan fortsätter ert arbete för dessa så enormt nödlidande katter.

## Comment 36
Author: Ankie

men herregud så misse såg ut, fyaligen stackars liten..... jag fattar inte vad är det som krävs för att djurskyddsinpektören ska rycka ut då, det fattar jag inte... Ni gör ett verkligen beundradsvärt arbete med att hjälpa dessa stackars missar till sista vilan.

Ni borde ju få hjälp av nån att hjälpa dessa missar till ett värdigt slut, va fasiken har vi våra djurskyddsinspektörer till, finns de bara för de djur som ägs av någon eller.... Usch va jag blir arg, de lider ju för sjutton....

## Comment 37
Author: xray

Starkt jobbat tjejer!! En styrkekram till er som håller på där nere.

Pälsbollarna i Höganäs

## Comment 38
Author: Lena

Hur har det gått i sommar med arbetet för kattkolonin? Förstår att ni har det tufft därnere.

## Comment 39
Author: Malou77

Vi håller fortfarande på med projektet i Lilla Alstad men katterna som ibland visar sig hos kattsamlaren kommer från bonden på andra sidan vägen. Tyvärr är han helt emot allt spm har med kattföreningar att göra att han förbjuder oss att komma till gården. Katterna är mätta och belåtna när de kommer till kattsamlaren, så vi har inte en chans att fånga in dem .. =(

Men vi ger inte upp, vi kämpar vidare med att engarera grannar och annat att prata med honom, tyvärr hjälper inte djurskyddsinspektören oss.

Just nu har vi inte hunnit åka dit eftersom vi har ett annat projekt i Eslöv som var riktigt akut, även där sjuak katter i Fiv. Men lovar uppdater LA projektet snart igen, katterna där ska fångas in och testas!

Tack för allt stöd!

Malin

## Comment 40
Author: martdat

#40 har bonen informerats om att katterna har fiv? hans egna kan ju oxå vara smittade,

## Comment 41
Author: monsi

Om jag har förstått det hela rätt så vet bonden det i Liilla Alstad men verkar inte tro att katterna är sjuka.

## Comment 42
Author: Malou77

Bonden vet om det, vi har försökt informera honom så gott vi kan innan han stängt dörren framför näsan på oss eller kört ifrån oss med ilfart. Han har även hört det från andra ord, vi har lagt meddelanden i hans brevlåda och i övriga omkring för att uppmärksamma det stora problemet.

Imorgon ska jag ta kontakt med en dam som bor inne vid golfbanan, hon har lovat mig massor av gånger att prata med honom åt oss... men hon har aldrig återkommit. Får pressa henne imorgon, ngn måste prata med honom!

## Comment 43
Author: Lena

Vilken trisst person den där bonden verkar vara. Dåligt att inte djurskyddsinspektören hjälper till. Förstår att ni jobbar i riktig motvind.

## Comment 44
Author: Malou77

Nu har en hona som vi jagat länge kommit tillbaka med 4 st kattungar, ca 5 månader gamla. När hon precis fött höll vi henne under uppsikt för att se om hon hade gömt kattungarna eller de hade omkommit.

Efter att vi inte sett ngt på 2 månader gav vi upp, mamman kom men inga kattungar och hon hade inte bråttom därifrån. Men nu är hon tillbaka, MED sällskap som tyvärr är väldigt skygga för folk.. :(

Blir galen, känns som om man aldrig kommer reda upp detta. :(

Vi kämpar på, vi ger inte upp! :)

## Comment 45
Author: Hawknestgrove

Det enda råd jag kan ge, är att ta kontakt med länsveterinären. OCh ta och kontakta pressen om så behövs.

## Comment 46
Author: Malou77

De har vi redan tagit kontakt med, även pressen. Stora artiklar i tidningen, men det har inte hjälpt. Men vi får gå på länsveterinären igen.. och igen..  :(

## Comment 47
Author: Lena

Saknar uppdatering i den här insamlingstråden! Skriv gärna och berätta vad som hänt sedan sist. :)

## Comment 48
Author: Malou77

Här kämpar vi fortfarande med länsveterinären och bonden, men inget händer. Vi har inte åkt dit eftersom vi inte kommer längre förrän bonden låter oss arbeta på hans tomt. Och sen är det snöovädret som gör sitt, vi kan inte komma fram. Men vi har inte glömt kisarna som finns kvar, men vi vet att de har värme i bondens stall men eftersom de garanterat har kattaids ger vi inte upp.

Lena, jag mejlar dig ett Pm nu...

## Comment 49
Author: Hawknestgrove

Stackars er som har det så jäkligt.... Måtte det vända för er!!!!

## Comment 50
Author: Luecca

Stackars katter :( Hur går det här nu? Det var ett tag sedan något skrevs...

## Comment 51
Author: Hawknestgrove

ja hur går det?

## Comment 52
Author: Ankie

ja hualigen

## Comment 53
Author: Lena

Då ingen uppdatering har gjort i denna tråd sedan i januari räknar jag inte längre insamlingen som aktiv. Jag tar därför bort den från godkända insamlingar. Skulle arbetet ta fart igen får TS höra av sig. Då kan vi öppna insamlingen igen.
