# Chip eller tatuering?
Author: Amor

Vad rekomenderar ni? Min vetrinär tyckte chip men vad tycker ni..

## Comment 1
Author: lailas

min vetrinär rekomonderade tatuering . varför?? jo om katten kommer bort och någon hittar den så går det att söka på internet på nummret men chippen måsta läsas av och inte alla orkar ta sig dit med en annans katt för att kolla chipnummret tyvärr måste jag tillägga, så våran kalle har blivit tatuerad

## Comment 2
Author: vanessa

Bäst är det båda  två på kissen, men kryssade i chip. För de blir inte suddiga. Nackdelen är som sagt att folk inte tror att den är märkt. /Vanessa

## Comment 3
Author: Alexej

Men folk som hittar en katt med tatuering vet inte var de ska leta efter en ägare och inte alla ringer då till en som vet. Men helt klart, bäst är både ock. Vet inte om verkligen alla polisstationer har en scanner och vet var den ligger. Det måste blir mycket vanligare med scanner hos alla evt. ställe, dit folk ringer. T.ex. scanner i varje polisbil, ambulans osv.

## Comment 4
Author: OzzyochJag

Mina katters tatueringar syns inte för fem öre.  
Det är lite blå/grönt inte mer.

## Comment 5
Author: Lena

Våra tre äldre katter har både och för tatuering gäller inte när man reser ute i Europa. (De har ju bott i Amsterdam förut). Sedan är deras öronmärkning mer eller mindre oläslig. Tristan är öronmärkt och hans syns bra än så länge för den är nyligen gjord.

Jag valde chip för att den är säkrare. Men det skadar inte att ha både och.

//Lena
