# Steriliseringspiller
Author: majvi

Ett steriliseringspiller för tikar är på gång.Som jag förstår det är det nåt ämne som gör att äggstockarna slutar fungera och ämnet ska inte påverka människor eller miljön.Hittills har det testats på 270 hundar , men det återstår flera år innan pillret ev kan godkännas.

De tror att pillret ska gå att ändra så att man kan ge det till honkatter men det ligger i framtiden.Kanske även till andra djur

Priset borde bli lägre än för kastreringar och om hemlösa hundar får pillren för att inte föröka sig borde det betyda att mer resurser kan sättas in för katterna.

Godkännande och mer forskning kommer att kosta många miljoner men f.n kostar problemen med hemlösa djur mycket mer än så.Uppskattningsvis läggs det i USA ner 2 miljarder dollar på hundar och katter för att förhindra förökningen och globalt sett handlar det också om mycket pengar 

http://www.600millionstraydogs.com/

## Comment 1
Author: Alexej

Är för dåligt på engelska men ska pillret bara ges en gång?

## Comment 2
Author: majvi

Det är flera piller men jag vet inte om det är vid samma tillfälle eller dagarna efter varann.Men det gäller för hundar,för katter är inget klart än.

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

ja allt är ju välkommet. Forskning är ju viktigt!
