# Döende mamma med 8veckors bäbisar
Author: Madelene85

##### UPPDATERING:  Mamman och en vuxen unge går fortfarande ute och ska nu infångas. Stödhem finns!   /anebit

##### Hjälp oss - det är kallt!

En liten kattmamma kämpar förgäves för att ta hand om sina små (8 veckor) ungar mitt inne i stan.

Livet för familjen är hårt och faror som bilar och hundar hotar ständigt. Var den lilla mamman än försöker ta skydd blir hon och ungarna jagade och bortkörda. Nu börjar det bli väldigt kallt och det syns på kattmamman att hon är trött och snart ger upp.

Både kattmamman och ungarna är helt otroligt söta. Det skär i hjärtat att se hur de har det. De förtjänar så väl att äntligen få en varm och trygg plats att vara på - och bli väl behandlade. Mamman har kämpat så...

**Om du vill rädda kattmamman eller någon av hennes ungar så är det bråttom. Snälla, kontakta Shalini på shalini@kattjouren.nu eller ring 0708-65 16 33 eller 040-960945**

## Comment 1
Author: Alexej

Varför finns det ingen som ens kan ta akut katterna? varför är mamman döende?

## Comment 2
Author: Madelene85

Mamman har antagligen inte kunnat hitta mat, värme och nu är det snöstorm i malmö! Enligt föreningen klarar sig inte 8veckors bäbisar nu när det ska bi minusgrader nästa vecka. Kattföreningarna har redan minst hundra sånna här fall och vi har helt enkelt inte hem till alla. Hoppas vi kan hjälpas åt att rädda dessa dock!! Jag kan kämpa som en galning för att hitta permenenta hem bara någon kan ta in dom tillfälligt innan minusgraderna kommer om några dagar!

Ring 070-2180679 eller maila [madelene\_ohlin@hotmail.com](mailto:madelene_ohlin@hotmail.com).

[www.kattjouren.nu](http://www.kattjouren.nu)

## Comment 3
Author: pia-app

Någon måste väl ha ett skrymsle någonstans där hon kan få komma in i alla falla tillfälligt.

Pia

9Liv

## Comment 4
Author: Alexej

Jag vet att ni har det jättejobbigt med hemlösa katter i Malmö. har ni kontakt till KKS så att de kan ta familjen på deras akutsajt?

Hoppas så att ni hitta en möjlighet.

## Comment 5
Author: Gullimat

Man får väl ge dom mat sålänge till hjälp hittas. Var i Malmö finns dom. Skall köra till jobb i Malmö om en stund

## Comment 6
Author: Madelene85

Försöker ta reda på exakt plats... Det är den kommande kylan också som är problemet men jag kan åka till bauhaus eller liknande och köpa frigolitboxar de kan värma sig i sålänge. Tacksam för all hjälp! Tack gullimat :)

## Comment 7
Author: kattassen

Tänkte också på om det gick att ordna för denna familj med värmehus och matning sålänge![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Stackars lilla mamsen katt och hennes ungar - nu väntas snö också...![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

De här kattkojorna verkar ju bra [http://www.kattkoja.se/](http://www.kattkoja.se/)

## Comment 9
Author: kattassen

Å om någon åtminstone kunde flyttat kattfamiljen till sin trädgård så kunde vi skramlat ihop till en kattkoja. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Så ledsamt!!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9

En bra idé!

## Comment 11
Author: Madelene85

Bra idé men de kostar ju 595kr tyvärr... Frigolitlådor fungerar ju annars rätt bra och är billiga. Finns det någon som kan tänka sig att ha dom i sin trädgård?

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Bra idé. Ngn med trädgård i trakterna? - Debattia i tråd "Behöver flytthjälp" skänker en bod (#7) dessutom, Helsingborg!! Då kan det funka med såna små kattkojor, annars är de inte ssk bra med så stor öppning på kortsidan. Bättre att göra en frigolitlåda själv, se bild här

http://kolonikatter.blogspott.com/2009/12/21-kattkojor-till-kolonikatterna.html

(funkade inte med inklistring). Och så snugglesafe på det! :-)

## Comment 13
Author: kattarina

alla dessa katter.tycker så synd om dom![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 14
Author: Madelene85

Har pratat med debbattia och hon skänker boden till kattjouren, sååå snällt! Vi ska bara ordna med transport av den, den är ändå 8 meter! Detta löser många av våra problem =D (tillfälligt dock)

## Comment 15
Author: destiny

puttar

Har du provat skriva här:

[länk](http://www.kattforum.se/viewforum.php?f=13)

## Comment 16
Author: Madelene85

15 La in en annons där , tack!!

## Comment 17
Author: Lena

Men gud så tragiskt! Det viktigaste i det här akuta läget är som ni andra skriver skydd mot kylan och rejält med energrik mat. Det är ju ett elände nere i Skåne med så enormt många hemlösningar. Hoppas akut lösning kan presenteras så snabbt som möjligt.

## Comment 18
Author: Sidentass

Det gör mej så ont o läsa om den här familjen..**stackars** lilla mamman o hennes ungar..jag har ju så fullt här med alla katter..vad jag kan göra i nödfall är att ta in en katt/katter i  akuta lägen som en mellanlandning påväg till hem/stödhem..

Putt av hela mitt hjärta för de här missarna..ute är så kallt..:-(![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 19
Author: Hawknestgrove

KAN DEN LILLA FAMILJEN RÄDDAS????

## Comment 20
Author: annebeate

Familjen måste räddas och det brådskar! ![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") När det gäller boden måste det säkert till en lastbil med lyftkran om den är 8 meter lång och sedan måste det finnas uppställningsplats för den hos någon. Blir inte lätt.

Om någon kunde ta emot familjen tillfälligt, hur många ungar? Gäller det införskaffning av frigolit och annat material hjälper jag till när det gäller kostnaderna.

## Comment 21
Author: lenaOkks

OM det absolut inte finns en enda lösning och inte en enda människa som vill hjälpa dessa, vilket jag tycker är konstigt..... så kan den som håller i detta ordna så de fångas in och transport till mig. Jag har verkligen egentligen inte plats. Men det får fasiken finnas hjärterum när snön faller.

Tror att fler kan hjälpa egentligen.... man har badrum och badrum är bättre än att vara ute nu. Jag har ca 10 kattungar som måste in, som katthemmet i kristianstad inte vill hjälpa till med då de inte är tama. Men de fryser ihjäl så nån får offra sig. Jag har hittat en tjej som kanske kan ställa upp att ta ett par så det får ordna sig.

I detta fallet ställer jag upp om någon ordnar resten så jag inte behöver åka till malmö. Och bara i absolut nödfall.

jag har mail lena.olsson@kks.nu

## Comment 22
Author: Jourhemmet

Jag har 13 katter hemma just nu och en urusel ekonomi. Alla mina pengar går till katterna. Så jag gör nog vad jag kan. ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Men jag håller med, det måste finnas plats hos någon?

## Comment 23
Author: emjon

Hoppas hoppas att någon kan ha möjlighet att kunna ta in familjen så alla kan räddas.

Det gör mig så ont om alla hemlösa kissar och inte ha möjlighet själv att kunna ta in dem.

## Comment 24
Author: BiffensMatte

Jag skulle kunna ta nåågra ungar el mamman,men jag bor ju så långt i från. I Motala

## Comment 25
Author: tuska

Hur stor är kattfamiljen ?

## Comment 26
Author: Firinella

Nu har jag pratat med Madeleine och det är ordnat med Jourhem. Kattmamman och de två ( vad de vet) kattungarna är välkomna hem till mig. Nu ska bara transport ordnas. Skåne- Blekinge. /Laila

## Comment 27
Author: Ankie

åh men jag gör vågen här hemma, fy vad jag blir glad......

puss på dig firinella

## Comment 28
Author: hairballs

Gud vad glad jag blir, bästa fredagen på länge, länge! Jag skrev om denna mamma i tråden: Ytterligare ett öde igår då jag hoppades att någon underbar människa skulle hjälpa till. Och se Änglar finns, tycker du är helt underbar Firinella. <3

## Comment 29
Author: Jourhemmet

Skynda er nu, låt det inte falla på några bagateller nu. Det är svinkallt ute

## Comment 30
Author: Firinella

Tack så jättemycket. Har egentligen bestämt att INTE ta in fler hemlösa katter (efter att i några års tid hjälpt KKS) men så läste jag om denna lilla familj och då brast mitt katthjärta. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") /Laila

## Comment 31
Author: Gullimat

Heja Firinella,![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") vilken underbar lycka för dessa ovälkomna misar

## Comment 32
Author: annebeate

Firinella, du är värd ett helt fång rosor. Underbart av dig att ta emot den lilla kattfamiljen.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 33
Author: Firinella

Tack alla, vad gör man inte för alla dessa oönskade kattmammor med sina små. /Laila

## Comment 34
Author: Josefa

Klart du ska ha fler hemlösingar, Firinella. Tänk att de får komma in i värmen hos dig.

## Comment 35
Author: Firinella

Hoppas nu bara innerligt att den lilla mamman inte hunnit bli dräktig igen...

## Comment 36
Author: UlrikaD

Skönt att det löste sig. Undrade just varför jag inte fick något mer svar på mitt mail.

## Comment 37
Author: Hawknestgrove

underbart.... och transportera boden kanske kan gå med traktor????? billigast.....

## Comment 38
Author: kattassen

Nej men vilken härlig nyhet när man kommer in här igen ikväll!![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tack snälla Firinella!

Har endast själv kunnat bidra med reklam på Facebook - det känns hårt att inte kunna göra mer.

## Comment 39
Author: emjon

Åh vilka härliga nyheter att du kan ta emot kattfamiljen.

Rosor till dig![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 40
Author: Madelene85

Jag är den första att hålla med!!! Tusen tack!!!

All heder och alla rosor i världen till dig!

Så lycklig att jag gråter :)

Kram på er <3

## Comment 41
Author: Lena

Men så bra att det har ordnat sig för kattfamiljen! Ett stort fång rosor till dig Firinella!

## Comment 42
Author: Evuska

Vad underbart att det finns människor som har hjärtat på rätt ställe..själv har jag tagit hand om katter som är där ute..tre katter förra året o två detta år..dom tre lämnades mitt i kalla vintern ute av en man som bara flytta. Bor granne med han så killkatten han hade kom ofta på min bakgårt i flera år så när dom blev utkastade så kom han dragandes med dom två tjejkatter o jag la burar åt dom där ute o mata dom o sen blev jag jourhem åt dom o nu bor killkatten här hemma hos oss o dom två tjejerna har fått ett underbart hem..det känns så skönt att veta att den här kattmamman o ungarna får komma in i värmen..stor kram till dig Ririnella..

## Comment 43
Author: soso

Massor med rosor till dig Firinella!!

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Hur går det, är den lilla kattfamiljen inne i värmen nu?? Så skönt att det finns ett jourhem till dem!!

Undrar lite över boden från Debattia, är den verkligen 8 meter lång? (sägs i #14 och #20) **8** **kvadratmeter** låter mer vanligt för en bod. Svårtransporterat redan det.

## Comment 45
Author: Madelene85

\# 44 Vi måste vänta på ett okej från Kattjourens ledning att de godkänner att katterna flyttas så långt men så fort det är fixat (senare idag antagligen) så åker vi och försöker hämta in dom. Det är inte alltid det lättaste att försöka få in vilda katter i en transportbur men vi har våra knep :) Sen kör vi dom till jourhemmet... Ska försöka hinna åka och köpa frigolitboxar idag att ställa ut til dom sålänge plus mat. Måste också bara hitta vart exakt dom finns....

Jo det låter mer rimligt med 8 kvadrat! 8 meter är ju ett helt hus :) Vi kan nog lösa att transportera den, men problemet är vart vi ska ha den?? Ingen i Skåne som kan tänka sig att ha den i sin trädgård eller om någon bor på landet som kan ha den på sina ägor? Vi står för matning och passning av dom såklart.

## Comment 46
Author: Madelene85

#20 AnneBeate:

Försökte PMa dig men gick inte. Dessa katter i denna tråd kan inte fånfas in förrän nästa vecka, vi måste hitta en transportbus, en bil med vinterdäck och ta reda på exakt vart dom är. Dessutom kan det krävas flera försök tills vi lyckas fånga in dom om de inte är tama. Så vi skulle vilja åka dit och ställa ut frigolitlådor och mat sålänge.

Dessutom har vi fått in ett nödrop från en privatperson att det lever en mamma med väldigt små ungar i pildamsparken i Malmö som också fryser. Denna familj vill vi också köpa mat till och ställa ut lådor.

Vår budget är extremt ansträngt då alla våra pengar vi har går till vetrinärskostnader till kissarna. Så har du elelr någon möjlighet att skänka en slant vi kan använda till mat och värme så är det mycket tacksamt!! Vi ska inte ha loppis igen förrän om en månad så det dröjer innan vi får in lite till.

[www.kattjouren.nu](http://www.kattjouren.nu)

**Bankgironummer 5444-8451**

**Märk bidraget med frigolit & mat eller liknande så vi vet vad pengarna ska gå till. Vill man skänka pengar till vetrinärskotnader märker man med KJs Vårdfond. Läs mer på hemsidan om ni vill.**

## Comment 47
Author: Madelene85

oj ursäkta stavfelen i förra inlägget, lite stressad :)

## Comment 48
Author: kattassen

#46 Det går utmärkt att PMa en medlem även om denne inte har aktiverat sin sajt.

Man går in under "Meddelanden" längst upp till höger. Klicka på "Skriv nytt meddelande". Ange mottagarens nick vid "Till:"

## Comment 49
Author: Madelene85

#46 Åh va bra! Tack!!

## Comment 50
Author: annebeate

#47 Jag har sett ditt inlägg. Vid behov senare kan du alltid skicka PM precis som kattassen skriver #48.

Jag sätter in en slant under morgondagen på ert konto. Hoppas fler gör detsamma!![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Hoppas också att den lilla kattfamiljen kan komma in snabbt nu, det ska snabbt bli kallare.

## Comment 51
Author: Madelene85

#Tusen tack AnneBeate!!! Du är guld värd och du räddar liv!!!

Inte lätt att vara fattig student men vilja kunna göra så mycket om bara ekonomin fanns! Därför är det underbart att det finns fina människor som dig!!

## Comment 52
Author: lenaOkks

Ser här att det ordnat sig utan min hjälp. Det var ju bra att allt går fint. Fick gå in här och kolla då ingen kontaktat mig men då var det som jag trodde, att det fixat sig. :)

## Comment 53
Author: annebeate

Katmmamman med de två är  inte infångade ännu #46 och i nästa vecka blir det allt kallare.

Hoppas kattjouren kan få hjälp till mat och frigolitlådor#46.

## Comment 54
Author: Sidentass

Åhh vad skönt att det ordat sig till det bästa för missarna...nu slipper dom lida av den otäcka kylan...tack..och åter tack till alla inblandade!!

## Comment 55
Author: Firinella

Har nu fått besked om att hela kattfamiljen fått permanenthem. Vilken glädje.. Ev ska jag nu hjälpa en annan kattmamma med sina små # 46 som går ute om det inte redan är fixat. /Laila

## Comment 56
Author: Blomsterkatten

Hurra!

## Comment 57
Author: Sidentass

#56 underbart!!![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 58
Author: [Borttaget]

Så skönt att den lilla familjen har ett permanenthem som väntar!

Har också skickat liten slant som bidrag till värme för kissarna. Det blir nog kallt nu när snöstormen kommer. Hur mycket kostar en frigolitlåda?

## Comment 59
Author: Hawknestgrove

eskils, om du går in på

[http://www.kattkoja.se/index.php](http://www.kattkoja.se/index.php)

du kan även fråga, om de kanske har några andrasorteringar, de är billigare. jag köpte två såna som jag har i kattgården nu. Det är ingen skillnad på 1:a och 2:a sortering....

## Comment 60
Author: [Borttaget]

Bra tips med andrasortering, tack.

Fast jag menade frigolitboxar som Madelene85 talar om i #6 och #11. Om jag fattat det rätt skulle de vara billigare.

## Comment 61
Author: kattassen

En undran bara - finns det hem som väntar? Är det full fart på infångning nu då?

## Comment 62
Author: Firinella

\# 62 Enligt Madelene så fanns det ett hem till familjen men jag vet inte om de har lyckats att fånga in dom. /Laila

## Comment 63
Author: Gullimat

#12

Här kommer den, såg i en annan tråd att man skall trycka mellanslag efter man har klistrat in

[http://kolonikatter.blogspott.com/2009/12/21-kattkojor-till-kolonikatterna.html](http://kolonikatter.blogspott.com/2009/12/21-kattkojor-till-kolonikatterna.html)

## Comment 64
Author: [Borttaget]

#64 tråden fungerar inte för mig där heller ... :-(

Men se upp alla, i tråden **VINTERBOSTAD ÅT HEMLÖSA KATTER** här på forumet finns alla tänkbara superbra råd !!

## Comment 65
Author: Hawknestgrove

nä, länken funkade inte för mig helelr

## Comment 66
Author: lillmymlan

Så här ser länken ut :)

[http://kolonikatter.blogspot.com/2009/12/21-kattkojor-till-kolonikatterna.html  
](http://kolonikatter.blogspot.com/2009/12/21-kattkojor-till-kolonikatterna.html)

## Comment 67
Author: Gullimat

#67

Den ser exakt likadan ut som # 64 men min länk funkar inte![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 68
Author: Hawknestgrove

Gulllimat, din har två t:n på blogspot.....

## Comment 69
Author: Gullimat

Aha, tänk så lite det skall till för att bli fel![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 70
Author: Madelene85

Uppdatering. Den ena lilla familjen har fått ett permanent hem efter en del tjat på min vän som älskar katter :) Men i samma veva som vi fångade in dessa så fick vi nödrop om två ensamma 4 månaders som går ute, en mamma med två 7 veckors ungar som går ute och dessuom en mamma till med två 4 månaders ungar som går ute. Det tar aldrig slut känns det som! Därför har jag bett Firinella om hon kan hjälpa mig med den mamman med 7 veckors ungarna och det kan hon :D Tusen tack!!

De andra är dock kvar att hitta hem till och ja, det blev väldigt kallt ikväll så jag är mycket orolig för dom :( Vi fortsätter leta hem helt enkelt...

## Comment 71
Author: Ankie

men snälla nån..

vilka går kvar där ute då?

## Comment 72
Author: Gullimat

Man blir glad för varje familj som kommer in och får ett gott hem

## Comment 73
Author: [Borttaget]

FINNS DET VERKLIGEN INGEN I HELA SKÅNE med omnejd som har ett litet hörn av en trädgård eller tomt som inte används just nu??????

Där kunde man i så fall ställa en eller två varma trygga kattkojor för dessa små stackare. Även Pussi kunde där få en fristad. Gör en god gärning för sjutton! Matning och tillsyn kan tydligen Kattjouren ta hand om.

## Comment 74
Author: Madelene85

#59 Tusen tack för hjälpen!!! En frigolitlåda från bauhaus kostar 59kr. Vi måste snart skramla ihop lite så vi kan köpa flera...kallt ute :(

#62 Ja vi försöker fånfa in varje kväll men det är svårt, de är lite rädda... Men en liten unge inhämtad än sålänge :)

#72 De vi har som är superakuta som väldigt snart fryser ihjäl är en mamma med två 4 månaders ungar och två ensamma 4 månaders ungar.

Vi ska fånga in en mamma med två ungar där imorgon som firinella kan ta men på samma plats finns också de andra som fryser och det känns såå hemskt att inte kunna fånga in de andra kissarna när vi ändå är där på grund av att dom inte har ett hem... Hemskt att bara lämna dom bakom så :( Men glad att en familj blir räddad imorgon i alla fall :) Tack firinella:)

## Comment 75
Author: Madelene85

#72 Det vore en bra tillfällig lösning om ingen kan öppna sin dörr åt dessa två familjer som är kvar nu... Vi kan sköta skötsel ja...

## Comment 76
Author: Gullimat

Hade det varit så lätt. Man kan väl inte sätta skygga katter i kattkojor bara, dom kommer att springa all världens väg![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") eller hur menar du

## Comment 77
Author: [Borttaget]

#77

Även skygga katter vill väl ha det varmt? Man kan åtminstone försöka! En del av dessa har kanske överlevt genom att ha matats av människor, Pussi sägs ju vara nästan social nu.

Jag tänkte att de katter som väljer att bo kvar i sin kattkoja i trädgården/på tomten (om inget riktigt hem hittas) blir mer och mer vana vid att ha människor i närheten, så efter ett tag är det lätt att fånga in dem och ta dem till veterinär för kastrering.

Sedan när vårsolen värmer igen kan man ju ta bort kojorna, ifall tomtägaren vill ha tillgång till sin tomt igen.

Då har man i alla fall hjälpt katterna att överleva vintern och fått dem kastrerade. Alltid något!

Har ingen egen erfarenhet, men man kan ju få spåna...

## Comment 78
Author: Madelene85

#77 hm jag det är ju sant... Om de inte stannar där för de känner at det doftar mat och är varmt.. men flyktinstinkten kanske tar över...

Dessa vi har är dock ganska vana vid människor då de har matas ofta av människor och då springer de inte.

## Comment 79
Author: destiny

Jag undrar om det så bra att bara sätta katterna i ett nytt område. Dels kan man ha katthatare som grannar..som här. Sen finns det förmodligen redan katter som har trädgården som sitt revir, nya katter kan bli bortkörda.

## Comment 80
Author: Madelene85

#80 sant säkert, attans!

## Comment 81
Author: Madelene85

Ingen som känner att de kan, eller känner någon som kan, låta dessa sista vi har nu få komma in i värmen?

Det handlar alltså om två ensamma kattungar på runt 4 månader och en mamma med två kattungar som också är runt 4 månader.

Det ska bli kallare och kallare och de fryser redan mycket :(

## Comment 82
Author: kattarina

ja kan kolla runt..

## Comment 83
Author: Gullimat

Det är därför man alltid måste hålla skygga katter inne ett bra tag först, även om dom sen skall få gå ut och in.

Dom springer inte där dom är vana att vara,men fångar man en katt och släpper ut på ett okänt ställe springer dom i väg och kommer kanske aldrig tillbaka. Nej, så går det inte till att arbeta med hemlösa och skygga katter

## Comment 84
Author: Hawknestgrove

debattias bod då? den gav hon ju bort,bara man transporterade väck den... Bättre än inget! den kanske kan dras med traktor?

## Comment 85
Author: Madelene85

Debattias bod vore kanon!! Vi har den i åtanke.

Första problemet är hur vi ska hämta den, vi ska ändå transportera den 6 mil... ganska långt... Men det kanske vi kan lösa. Stora problemet är vart sjutton vi ska ha den!? Ingen bor i hus!!! Förslag?

Vi ska åka och kolla på boden nu till helgen och se hur stor den är osv...

## Comment 86
Author: Hawknestgrove

då kanske det kan vara någon som bor i trakterna som kan vara villig att ha den på sin tomt? Även om man inte kan få värme, så är det ju stängt och torrt och dragfritt!!! perfekt att sätta frigolitlådor i för kissarna. Vi hade ju en halvkass husvagn där lilla Mee bodde förra vintern när det var så kallt.... hon hade  en kattkoja och så hade hon boat in sig i ett överskåp med filtar och hon mådde bra. Ok, vattent frös, så man fick hålla på och trixa lite och kolla det två ggr om dagen men det ska man ju göra ändå. Så det är en suverän  temporär lösning....

## Comment 87
Author: kattarina

j a har en husvgan som bara står

## Comment 88
Author: Madelene85

#87 Hmm, smart men jag tror inte man kan ställa in en bod hur som helst på en tomt va? Vet inte hur det fungerar men vid en viss storlek måste man söka tillstånd tror jag. Det bästa vore om någon bor på landet runt malmö, lund, kävlingehållet för då är det lättare.

Tänkte också fråga kommunen om de har någon ledig plats.

#88 gör en kattvagn av den :D

## Comment 89
Author: kattarina

89..ja trodde inte att man fick ha kissar i husvagn utan värme

## Comment 90
Author: Madelene85

#90 det vet jag inte, jag tänkte bara att det är bättre än att de ligger och fryser i snön... Men man får ju inte ta emot katter och placera dem i husvagnen själva. Jag tänkte mer på om det fanns hemlösa katter i området som kan söka lite värme där under vintern

## Comment 91
Author: kattarina

här ja bor finns de faktiskt inte många kissar som inte har ett hem..åh de är bra

## Comment 92
Author: Hawknestgrove

nöden hade ingen lag. och nu är lilla mee inne hos oss och hon var ju utegående på dagarna. hon frös inte. Hon var så söt, satt utanför dörren på eftermiddagen och väntade på att få krypa in i sin lilla vagn och mysa i sin hylla. OCh visst, man ska ju egentligen ha en viss värme. Men säg mig, får katterna ute det? det frågade  min vet sig när jag  hade dåligt samvete. det allra viktigaste är ju torrt, dragfritt och  ett krypin som är litet. Ok  just det, jag hade  Snugglesafe åt henne i hennes skåp! den höll värmen i 12 timmar.

## Comment 93
Author: annebeate

Nu har det snöat ordentligt i Malmö och natten till torsdag ska det bli -11 grader. ![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")Hoppas alla katterna kan bli infångade i veckan.

## Comment 94
Author: kattarina

ja skulle aldrig låta en kisse va i en husvagn utan värme..hoppas de löser sig för kissen

## Comment 95
Author: Josefa

Hur pass stora och hur pass skygga är de ensamma kattungarna? Hör de inte ihop med mamman och de andra 2 ungarna?

## Comment 96
Author: Madelene85

Det är snökaos i Malmö!! Mitt hjärta gråter för kattungarna kommer inte klara sig veckan ut. Vi har ställt ut frigolitlådor men det finns andra hanar där som kör bort mamman och ungarna. **Det är riktigt bråttom nu!**

Mamman med de två 4 månaders ungarna hör inte ihop med de andra 4 månaders ungarna. Jag fick veta detta från min kattkollega som varit lite aktiv där ute så hon vet detta på något sätt. Jag vet inte hur. Men i vilket fall så måste dessa in i värmen nu! Min vän hittade två små döda kattungar här om dagen som vi inte vetat om, de var fortfarande varma på morgonen när hon hittade dom :(

Finns det ingen vänlig själ som kan släppa in dessa sötnosar, i alla fall tillfälligt tills vi hittat ett hem till dom?? Kan ni hjälpa till på något sätt vore det jättebra!

(Jag kommer uppdatera er om hur det går och ta bilder.)

## Comment 97
Author: [Borttaget]

Åh, jag önskar att de kunde få komma och bo hos oss! Hoppas de får ett hem!

## Comment 98
Author: martdat

ring kommunen o fråga om de har nån tomt ni kan ha boden på? de kanske även ahr nått arbetslag som kan hjälpa er att hämta?

## Comment 99
Author: Hawknestgrove

#95... om du hade läst ordentligt och föjt lilla Mees historia, så hade du vetat att hon var en kisse som rymde från vår granne. Hon gick hos oss i två år. första året var hon väldigt skygg, man såg bara skuggan  av henne och nånstans i skogen fick hon kattungar, vi såg skymten av dem en gång, sen inte mera. Förra sensommaren bestämde vi oss för att hon skulle få stanna hos oss, för grannen sket i henne. Så vi bestämde oss för att ge henne ppiller över vintern och hon bodde på vårt  magasin. hon började bli tamare och tamare. så fick vi tag i en gammal husvagn på våren och  då kunde vi äntligen kastrera henne. Där fick hon vara på sin konvalecens. Sen gick hon ute som vanligt hela sommaren, och på sitt magasin, men  jag började tycka att det var lite jäkligt att hon skulle sova där varje natt obevakad(vi har lo och varg här) så då fick hon sova i husvagnen på nätterna. OCh som sagt, torrt och dragfritt, mat och dryck och Snugglesafe i sitt lilla krypin varje kväll, som höll i 12 timmar. sen till nyår, så tyckte min sambo och vår vän "Dr Doolittle" att va f\*n, ta in Mee..... och så blev det. Inte helt smärtfritt, men nu är hon  världens goaste kisse mot oss och hon vill inte gå ut mera , förutom på morgonen, då alla 4 ska ut i rastgården i 20 minuter.... sen vill de inte gå ut mera.....

OCh en torr dragfri husvagn är bättre än en buske! Nu talar vi inte om  något permanent, utan en högst tillfällig lösning.

## Comment 100
Author: kattarina

100..ja läste hela din text snälla du..

## Comment 101
Author: Blomsterkatten

Har ni frågat Tiger haren eller vad de heter en ny förening där nere om de kan hjälpa.

Finns KKS kn inte de hjälpa?

Jag kollade med nummerupplysningen o fick en massa telen till olika föreningar uppe hos mig när jag behövde hjälp med en katt familj.

Husvagn låter bättre än snön o draget.

## Comment 102
Author: kattarina

är de så att de kommer en kisse som behöver komma in i värmen.så har ja stallet där kan dom gotta sig i halmen

## Comment 103
Author: [Borttaget]

Debattia säger i sin tråd Behöver flytthjälp! att hon ska flytta norrut i mitten av december. Kanske det går att få använda hennes bod fram till dess där den står nu, i Helsingborg?

## Comment 104
Author: Madelene85

#99 Har gjort det. Inte någon hjälp där inte. Blev hänvisad för det kune inte dom bestämma sa tjejen jag pratade med utan de var som som har hand om gator och parker, tekniska förvaltningen. Men när jag pratade med dom förstod dom inte alls, så jag blev hänvisad till fastihetsägare och sen till polisen... sen gav jag upp :(

#104 det är lite långt att penda dit bara för det är inte många av oss som har bil och katterna måste ju ses till nästan varje dag... :( Men det var en bra tanke!

## Comment 105
Author: Gullimat

Puttar

## Comment 106
Author: annebeate

Hoppas det lyckas med infångningen i kväll.

Ni två små kattungar som inte hann räddas![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 107
Author: [Borttaget]

Har skickat en slant till ytterligare ett par frigolitkojor. Hoppas hankatterna kan låta småkissarna få använda dem ifred!

Och hoppas framför allt att det dyker upp ett stödhem till dem inom några timmar!!

## Comment 108
Author: Ankie

#197 men är det 2 små som har strykit med?

## Comment 109
Author: annebeate

Ja sorgligt nog, se #97.

## Comment 110
Author: Josefa

#97

Men hur har de dött? Var de förtfarande varma när de hittades så har de inte dött pga förfrysning.

## Comment 111
Author: Madelene85

#102 Kollat med alla föreningar tyvärr, det är totalstopp överallt.... framförallt såhär års... :(

#108 Åh tusen tack! Då ska jag bege mig och inhandla några till :)

Tänk på att sätter ni in en peng så öronmärk pengarna om ni vill att det ska gå till något särskillt. Typ frigolitlådor eller frusen katt eller liknande...

#109 Ja tyvärr :( men det var inte några av dom jag skrivit om här utan detta var två kissar vi inte har vetat om. De hittades av en slump av en kurskompis.

#111 Vet faktiskt inte. Detta var en kurskompis så är inte så insatt.

Vet bara att kissar dör och mina jag skrivit om här kommer också stryka med om vi inte hittar något akuthem!!

Ingen som kan hjälpa till med att ta in dessa sista småttingar innan det är försent? Snälla :(

## Comment 112
Author: Gullimat

#112

Du kan hämta frigolitlådor gratis, där jag tippsade dig, om du har tiden

## Comment 113
Author: Ankie

men finns det ingen, men hur långt är det mellan Kattarina och dessa missar då? Går det inte att sätta in frigolit lådor i hennes stall, det måste ju vara bättre än inget... ja inte vet jag, jag tycker det är så hemskt detta....och med denna snö och kyla som råder nu så....

## Comment 114
Author: kattarina

bor dessa kissar i skåne?

## Comment 115
Author: Jourhemmet

Josefa, kan inte du ta in dom små?

## Comment 116
Author: hairballs

Jag börjar bli förvirrad. Vilka kissar är det som behöver hjälp nu? För några har väl fått stödhem? Ny tråd kanske?

## Comment 117
Author: kattarina

vilka behöver hjälp?

## Comment 118
Author: Josefa

#116

Jag skulle ev kunna trycka in kattungarna utan mamma, om ingen annan i Skåne har färre katter än jag har.![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Fler vuxna katter går tyvärr inte.

## Comment 119
Author: kattassen

I inlägg #53 skriver LenaOkks att hon skulle ha möjlighet i absoluta nödfall. Men hon skriver nog inte här och följer upp och hon tror nog att detta fall har löst sig. (Iofs rör det ju inte längre sig om 1 mamma med 8v bebisar)![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Hur många katter är det nu? 1 vuxen och 4 ungar? (16 v)

## Comment 120
Author: Jourhemmet

Du är en pärla Josefa. Nej alla sitter med MASSOR med katter hemma ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 121
Author: kattarina

men vilken tur att hon kunde hjälpa till denna gången me

## Comment 122
Author: Josefa

Ja de gör väl de![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 123
Author: Gullimat

Förvirrande tråd.

Hairballs skulle ta en familj och en väninna skulle ta en familj eller hur är det?![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Är familjerna infångade![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 124
Author: hairballs

Nej, nej. jag ska inte ta en familj. Med Pussi och Svarten (när han kommer) blir det fullt tillräckligt med djur här. Visst hade jag velat men tyvärr kan jag inte. Mina katter tycker heller INTE om kattungar så även om jag hade haft plats och tid så hade det inte fungerat, tyvärr!

Däremot erbjöd jag de 4 katterna Madelene skrev om i en annan tråd att mellanlanda här tills kattarina kunde ta emot dem. Men detta behövdes inte, vilket är anledningen till att jag faktiskt kan ta emot Pussi.

## Comment 125
Author: Gullimat

#125

Förlåt menade firinella

## Comment 126
Author: UlrikaD

Jag erbjöd mig tidigare att hjälpa till och mailade Shalini. Sen hörde jag ingenting mer tillbaka. Antog att de hade fått hjälp. Eller så var det problem med att jag bodde i Göteborg.

## Comment 127
Author: martdat

Mne vart ska mamman  ta vägen om bara ungarna får bo hoss josefa? de är ju inte gamla o behöver sin mamma, bättre lena kan ta dem tycker jag som erbjuder hela familjen att vara tillsammans,,

## Comment 128
Author: kattarina

vet nån här hur många som behöver hjälp

## Comment 129
Author: Josefa

Ungarna är 4 månader. Men som jag skrev så kan jag ta dem om absolut ingen annan ställer upp. Och då tänkte jag i första hand på ungarna utan mamma. Men självklart så behöver mamman och hennes två ungar också komma in. Vet inte om ungarna utan mamma går tillsammans med dem.

Kan Lena ta dem alla 5 så blir jag jätteglad.

## Comment 130
Author: martdat

aha, jag var fortfarande insnöad på 8 veckors, då får jag be om ursäkt..

## Comment 131
Author: hairballs

Låter som om jag inte är den enda som tappat bort vilken/vilka katter som fortfarande behöver hjälp. ![Förvånad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 132
Author: kattarina

det verkar snurrigt

## Comment 133
Author: Gullimat

Både Ulrikad, firinella, vännen till Madeleine85, och Josefa har erbjudit sin hjälp, men det kan vara så att dom tycker det är för långt bort. Annars är ju det fyra hem

Josefa erbjöd sig att ta dom två ungar som var moderlösa, alltså hade dom ingen Mamma och hon bor i Skåne.

Hade önskat en uppdatering av Madeleine85 så alla vet vad som gäller

,

## Comment 134
Author: kattassen

Har någon kollat igen med lenaOkks ?

## Comment 135
Author: Madelene85

Ojojoj nu är det snurrigt!!!

Förlåt förvirringen... eller hur det nu gick till... borde ha startat ny tråd... Men är ny här och kändes som att jag skulle tappa alla er snälla människor om jag startade ny tråd :(

Har försökt klargöra vilka som fryser i #71 #75 #82 och #97 men det blir snurrigt ändå verkar det som... Inte så konstigt dock.

#114 Kattarina bor egentligen för långt bort tyvärr.

Förtydligende 1: Vi är tre tjejer som håller på med detta med transport, infångning och mat och vi har bara en bil. Alla andra i föreningen jobbar administrativt. Så som ni kanske förstår blir det lite tungt för oss att flera gånger köra väldigt långt. Dessutom när det är akuthem. Då blir ju problemet att vi måste åka dit igen när de ska flyttas. Alla vi jobbar elelr studerar dessutom heltid och gör ingenting annat än att rädda katter på fritiden...

#115 Ja katterna finns i Malmö

#129 och 135 Vi har mailat till Lena i kks men utan svar än så länge...väntar. Men det var i jätteakuta fall och jättekort tid.

#127 Göteborg är tyvärr lite för långt för oss att köra :( Det kostar och så finns det ont om tid. Dessutom måste vi dit igen sen när katterna ska flyttas...

Förtydligande 2:

Katterna som behöver hjälp är alltså:

\*Mamma med två 16 v ungar

\* Två 16 v ungar

Firinella är jag jättetacksam för, hon ska ta en mamma med två 8 veckors som frös redan så det fallet är löst och det är inga av de som nu är aktuella eftersom de får komma till firinella.

Till Kattarina och Ulrika D är det lite för långt. Min vän har precis tagit emot en kattfamilj (den som inlägget handlade om från början) så där är det fullt.

Det jag blev jätteglad över var Josefa!!! #(119) Det vore kanon om du kunde hjälpa till!!! Dessa två ensamma har blivit lite skyggisar eftersom de saknar mamma tror vi. Är du okej med att hantera skyggisar? De blir modigare varje gång vi är där dock så det går framåt :D Vart bor du?

## Comment 136
Author: Jourhemmet

Hahaha.. ja klarar du av skyggisar Josefa?

Skojar lite bara, om någon är van så är det hon ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 137
Author: Madelene85

Vet du vart hon bor? Så nyfiken för jag hoppas att det inte är för långt bort för då går det inte :(

## Comment 138
Author: destiny

Tror Josefa bor i Helsingborg. ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 139
Author: Madelene85

Tack, hade fått PM, såg inte det.

## Comment 140
Author: Ankie

men puttar för de som är kvar då, mammakatt och 2 kissungar....

har de andra kommit in?

## Comment 141
Author: Josefa

Jag har pratat med tjejen som eh ansvarar för dessa kissar. De två ungarna utan mamma är inplockade och sitter nu i en tom lägenhet. Där kan de sitta över helgen. Om inget jourhem med lite färre katter än vad jag har dyker upp under denna tiden, så får kissarna komma hem till mig söndag eller måndag. 

Mamman med de två ungarna går fortfarande ute.

## Comment 142
Author: Jourhemmet

Du är guld värd Josefa.

## Comment 143
Author: Josefa

Önskar några fler hade velat dela det där guldet med mig.

## Comment 144
Author: UlrikaD

#144 Det är inte lätt när man bor för långt ifrån för att kunna hjälpa.![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 145
Author: Josefa

Nä jag vet, tjejen sa att du bor lite för långt bort.

## Comment 146
Author: kattarina

ingenting är omöjligt...är de katter som akut behöver hem så löser de sig alltid

## Comment 147
Author: UlrikaD

Jag har precis pratat med Shalini på telefon. Mamman som går ute just nu med de två ungarna ska försöka fångas in nu. Den ena ungen har ett jourhem som väntar och mamman och den andra ungen kommer att komma hit iallafall.

Så nu håller vi tummarna för att de kommer in snabbt.

## Comment 148
Author: Ankie

men ojoj så bra att det löser sig för dessa små tussar...:):)

## Comment 149
Author: hairballs

Skönt att höra!!! Nu känns det som en härlig morgon.

## Comment 150
Author: Blomsterkatten

Transport brukar alltid gå att ordna vad jag har kunnat läsa mig till i trådarna sen vill man ju se hemet katterna kommer till o det kan ju vara lite svårare.

## Comment 151
Author: Josefa

#148

Du har inte möjlighet att ta de ungarna utan mamma också, som ska komma till mig om inget annat hem hittas?

## Comment 152
Author: kattarina

ja tycker så synd om alla dessa kissar som går ute nu..

## Comment 153
Author: kattarina

de ska bli upp till 15- nässta vecka här i varberg..har de hänt nått mer här?

## Comment 154
Author: UlrikaD

#151 Antingen får de åka bil upp till mig, eller så sätter jag mig på tåget och åker ner och hämtar dem. Men om någon annan ska den vägen efter de blivit infångade skulle det väl naturligtvis vara bättre.

#152 Har redan fem katter här hemma sedan innan, b.la en jouris från KKS. Två extra känns som om det räcker, ekonomiskt om inte annat. Samt att jag inte har tillstånd för många katter heller.

#154 Så fort de blir infångade får jag besked.

## Comment 155
Author: Josefa

OK Ulrika det är bra. Jag tänkte mest eftersom en av "dina" ungar är tingade.

Man behöver bara extra tillstånd om man har fler än 9 vuxna katter.

## Comment 156
Author: UlrikaD

#156 Nej, ingen som kommer hit är tingad redan. Inte vad jag har hört iallafall. Då hade det ju varit onödigt att de åkte ända till Göteborg.

Jag vet att det gäller nio katter, men jag har även nio illrar och en smådjursuppfödning så jag vill hålla mig väl med hyresvärden så gott det går.

## Comment 157
Author: Josefa

Ulrika det är jättebra att du tar de 2 du tar. 

Här i Helsingborg yr snön för tillfället. Skåne lär väl vara lamslaget imorgon. Som det brukar vara när snön kommer. Antar att det är lika illa nere i Malmö. Hoppas verkligen att kissarna kommer in. 

Får se om jag får några kissar imorgon. Skåningar och snö på bilvägar går inte riktigt ihop.

## Comment 158
Author: UlrikaD

#158 Det var en som var tingad och det är den kattungen som inte finns mer:(

En kattunge skulle till ett annat jourhem i Malmö så det är kanske den det finns planer för framöver.

Hoppas bara alla kommer in nu.

## Comment 159
Author: Josefa

Vad menar du nu? Är det en unge som inte finns mer?

## Comment 160
Author: kattarina

om detta är samma kissar så är en liten unge avlivad.

## Comment 161
Author: UlrikaD

#160 Ja, precis som kattarina skriver. Det var en mamma med tre ungar från början. Ena ungen gick i fällan och en av grannarna avlivade den. Denna ungen var den som hade ett hem som väntade. Finns inga ord...

## Comment 162
Author: kattarina

är de dessa kissar ..om dom inte kommer in så avlivas dom?

## Comment 163
Author: [Borttaget]

Hur går det med kattungarna?

## Comment 164
Author: Josefa

Jag har inte hört något från dem än. De skulle höra av sig idag eller eller imorgon om inget annat jourhem dök upp. Förhoppningsvis har det ordnat sig. TS har inte varit inne och skrivit på ett tag.

## Comment 165
Author: [Borttaget]

Har för mig att de skulle titta på Debattias bod i Helsingborg idag?

## Comment 166
Author: Josefa

Jo det skulle de, men frågan är om de har vågat sig ut på vägarna idag.

## Comment 167
Author: Gullimat

Idag är det inte så hemskt på vägarna, som för några dagars sen

## Comment 168
Author: Madelene85

Nu har de tre som inlägget allra först handlade om blivit infångade och är varma och trygga i sitt nya hem. Jag bifogar bild.

Denna familjs pappa måste också komma in i värmen dock, se min andra tråd. Och så har vi två kattfamiljer till som går ute och fryser som vi fortfarande behöver hem till. Men får nog börja på ny tråd för denna är väldigt rörig nu.

Ville i alla fall avsluta denna tråd för min del med söta bilder så ni ser att den familj som inlägget handlade om är trygga nu :)

Tack alla för fin hjälp. Hoppas ni följer med mig i mina nya trådar.

## Comment 169
Author: Madelene85

en till där ena ungen myser med lill-husse redan

## Comment 170
Author: Madelene85

När vi fixat till frigolitlådorna vi köpt för era pengar som skänkt till oss så lägger jag upp bild också :) Tusen tack!

## Comment 171
Author: [Borttaget]

Hoppas pappakatt kan få komma in i värmen även om det skulle finnas jourhem som är långt bort.

Nu kan man inte vara kräsen att vilja ha jourhem nära tycker jag.

## Comment 172
Author: [Borttaget]

Tack själv för allt arbete och jättegulliga hjärtevärmande bilder!! Självklart följer vi med till de nya trådarna... ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 173
Author: Kristine

skönt att det slutade till det bättre.....förutom en del av missebäbisarna.

## Comment 174
Author: Gullimat

Så glädjande bilder![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") på mamma och bebbar, lilla Mamman![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") måste vara glad att slippa vara ute och bliva ivägkörd var hon än befann sig

## Comment 175
Author: Madelene85

Alla mår jättebra och myser i värmen.

Alla katter i alla mina trådar har vi fångat in och hem har hittats, en del pemanenta, en del jourhem.

Tack för allt enegagemang från många delar av Sverige. Jag blir lycklig över att det finns så många eldsjälar och fina människor som er.

Tusen tack alla!

Varma hälsningar

## Comment 176
Author: UlrikaD

Jag förstår inte riktigt. Ovan står det att allt är löst men jag fick sms från Shalini idag om att en mamma och en vuxen unge fortfarande går ute och fryser.

Min telefon tvärstrejkar just nu så jag kan inte ens ringa tillbaka till henne, men jag har mailat.

Men undrar lite varför inte mamma-katt och vuxen unge fick komma in också? Då har ju inte alla fått hem som det står.

## Comment 177
Author: anebit

#177  Det är jag som skrivit löst efter att Madelene85 skrev i #176 att alla var inne.

Då förstår jag ingenting, om en mamma och vuxen unge fortfarande går ute? 

Jag tar bort "LÖST"  tills vi fått klarhet i fallet.

## Comment 178
Author: UlrikaD

Fick kontakt med Shalini via mail nu iallafall. Det är en mamma-katt och en stor unge på 7 månader som fortfarande går kvar ute och fryser ordentligt.

Men blir de bara infångade så får de komma till mig. Så det blir löst iallafall. På nåt sätt.

## Comment 179
Author: Josefa

En annan mamma-katt än den som inlägget från början handlar om?

## Comment 180
Author: UlrikaD

Denna katten har varit aktuell hela tiden men har faktiskt ingen aning om de var flera från början.

## Comment 181
Author: anebit

Ok!  då skriver jag "LÖST" igen för då handlar det inte om denna mamma katt och ungar.

#179  Om du vill kan du skriva en ny tråd om detta.

## Comment 182
Author: UlrikaD

Det är tydligen samma mamma-katt.

Spelar kanske inte så stor roll, hon och hennes unge har ett jourhem som väntar bara de blir infångade iallafall.

## Comment 183
Author: anebit

Men, hur kan hon då skriva att alla är infångade och i jourhem och permanenta hem.

Snurrigt värre!

## Comment 184
Author: Josefa

Så de plockade in ungarna på 8 veckor, men lämnae mamman ute?

Det gör de ju aldrig, utom i just ett speciellt fall där de tagit in en kull med 5-veckors ungar. Sa en av tjejerna därifrån jag pratade med för någon månad sedan.

## Comment 185
Author: Gullimat

I inlägg 169 är det väl en bild på den Mamman med två bebbar dom ligger inomhus i allafall![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 186
Author: Hawknestgrove

kan nån reda ut vad som är vad här?
