# köpa djur till barn
Author: kattarina

ja satt å läste på en sida.detta handlar inte om katter men .ja tror man får va vaken när det gäller detta...man skaffar djur till barn så tröttnar man på ena djuret åh skaffar nytt.å säljer de som man tröttnat på..det är inte okej.

hej hej jag är en kille på 15 år som skänker bort två marsvin pga tröttnat på dom och för jag har köpt två ökenmöss  
  
ett marsvin är en vervelmarsvin  
det andra är en vanlig  
skänkes bort såå pass på och kom och hämta dom måste bort så fort söm möjligt  
det är en hona och en hane

## Comment 1
Author: gulliver

Ja milde tid! Har inte barn några vettiga föräldrar nu för tiden?

## Comment 2
Author: kattarina

det värkar inte bättre..så om de är så att barn tar kontakt ang katter så får man va vaksam

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Men fy så trist. Jag såg en alldeles fruktansvärd annons häromdagen, som jag från djupet av mitt hjärta hoppas var en skämtannons. Söker man på "tjock hamster" på blocket hittar man:

"Jag har haft honom i tre månader, men är nu i behov av pengar!"

Stackars lille försvarslösa hamster![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 4
Author: kattarina

ja blir så lessen när ja läser sånt här

## Comment 5
Author: persikahallon

en hona och en hane också... hoppas någon vettig människa tar dem och sätter dem med sällskap av lika kön.

## Comment 6
Author: micaela88

Stackars djur, tror att djuraffärerna måste skärpa sej inte sälja till vem som helst. När jag var ca 14 så köpte jag å en kompis en hamster till en annan kompis som fyllde år å hennes gamla marsvin hade dött. Å vi fick köpa hamstern för en billig peng å helt utan problem, dom stoppade den i en liten liten låda å vi la den i en ryggsäck å synoder iväg. Inte klokt.... Å kompisen ville nog inte ens ha marsvinet.. Antingen högre priser på djuren eller lite regler å krav på köparen!

## Comment 7
Author: Imasy

De flesta djuraffärer har faktiskt 18 års åldersgräns på djurköp. Så har omyndiga fått djur är det troligen på så vis att föräldrarna var med vid köpet.
