# Auktion till Livbojens förmån
Author: MewTwo

På Wikki-bloggen finns just nu en liten fin [blå glasfågel](http://www.metrobloggen.se/jsp/public/permalink.jsp?article=19.15739835) att bjuda på... Till förmån för Eskilstunakatthjälparna Livbojen!

[Livbojen](http://livbojen.hemsida24.se/) har i helgen placerat ut 5 frigolitkojor och mat till katterna i kolonin i Torshälla och har även jobbat duktigt med att ta emot och hjälpa ett knippe helvita katter från ett misärhem att få bättre chanser till drägliga liv. Livbojen behöver hjälp att få in en slant till kastreringar och vaccineringar nu.

Och mer katter dyker upp hela tiden! Ja, ni vet ju hur det är: Tar man in en misse så dyker det upp två nya!

Så kika på Wikkis blogg, fler auktioner kommer i veckan! Alla till hjälp för hemlösa katter!

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

putt!!!! har dessvärre inte råd att bjuda på denna vackra pippi sjäv!

## Comment 2
Author: MewTwo

Tack vännen! Jag vet att du gör allt du kan för att skrapa ihop slantar till våra hittekatter ändå!!! Om alla låg i som du gör, så skulle mycket vara vunnet! Kram!

## Comment 3
Author: Sagolika

Lite OT, men finns det inte någon länk till hur man bygger egna frigolitlådor om man ej har råd att köpa de där jättefina färdiga?

## Comment 4
Author: MewTwo

Jo OT men så klart vi hjälps åt eller hur?

Jag vet att det finns en hel del matnyttigt på [den här tråden](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=40b6a8f8-445e-49b9-abe6-48165beb7b9a) \- själv åker jag ut till en byggfirma som låter mig få skadad byggfrigolit nästan gratis.  Det kan gå åt lite pusslande men är värt besväret.

Klokt att tänka på är att inte bygga för stort. Lycka till!

## Comment 5
Author: Gullimat

Fick uppfattningen att kojorna kostar 700:- styck

## Comment 6
Author: kattarina

580 kr har ja bjudit

## Comment 7
Author: kattarina

finns den kattängeln tror ja de ska va..finns den å köpa

## Comment 8
Author: Sagolika

#4 Tack!

## Comment 9
Author: Gullimat

#3

Hämta en frigolitlåda i en fisk eller grönsaksaffär, kan också fråga på Apoteket. Gör ett runt eller fyrkantigt hål på sidan av lådan och måla med vattenbaserad färg utan lösningsmedel, och fix så är den färdig. Jag gör hålet på sidan för att det inte skall regna och blåsa in i hela lådan

## Comment 10
Author: MewTwo

7# Kattängel?

## Comment 11
Author: kattarina

ja satt å titta på eran sida..de va en kattängel sen va de under en text

## Comment 12
Author: MewTwo

11# Hm kan det vara den svarta kattängeln med träfärgade vingar? Jag vet tyvärr inte var den kommer ifrån - den är ett "bildfynd" som råkar vara hittat på google..

Men tack för ditt bud påfågeln!

## Comment 13
Author: kattarina

åh den som va så söööt..den ängeln va ljus i färgen

## Comment 14
Author: vilda-hilda

Kattarina På Göteborgs Katthälp finns hels underbara katter eller änglar i Glas att hänga i fönstret som man kan köpa.

Nalle

http://v2.goteborgskatthjalp.com/

## Comment 15
Author: kattarina

ja ongra mig ang fågel..det är ingen skada skedd de va en innan mig som gav 500kr..så lycka till

## Comment 16
Author: MewTwo

#15 Det är helt OK, jag tar bort budet! Kram!
