# Majsvälling
Author: destiny

Dum fråga! ![Skäms](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")Har läst att man kan ge kattungar majsvälling. Är det maizena som menas och det receptet som står på paketet? Har ju också läst att man inte ska ge katter ens kokt mjölk..?

3/4 dl majzena

1 liter mjölk

1 msk Druvsocker (eller socker)

1/2 tsk salt

Om det är det hur länge håller sig den vällingen i kylen?

Nybörjare på maizena...![Skäms](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") och majsvälling

Jag tänkte prova att ge min lilla trädgårdsfamilj något annat än vatten. Har upptäckt att dom gillar Whiskas kattmjölk..

Eller är det apotekets mjölkersättning jag borde ge dom fast dom inte är helt små längre? Dom äter själva nu, tänkte ge dom något som ett tillskott bara. Tror ungarna är 7 veckor, kanske lite drygt 7 veckor.

## Comment 1
Author: tuska

Jag kör med A-fil till mina ungar de älskar det. magarna håller sej oxå fina de har fått det från 5 veckors ålder

## Comment 2
Author: Josefa

Det finns speciell majsvälling som finns i hyllan bland vällingpulver till barn. Semper och Nestle har majsvälling. Men majsvälling innehåller inte all den näring som kattungar behöver. Det innehåller desssutom laktos för mycket laktos som kan göra katterna lösa i magen. Man kan ge majsvälling som lite "extra gott". Men tänk på att blanda med dubbel mängd vatten, än vad som anges på förpackningen. Alltså istället för en del pulver och 2 delar vatten , så tar du 1 del pulver och 4 delar vatten. Så kommer inte vällingen att innehålla så mycket laktos.

Kan vara gott med varm välling när det är kallt ute

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Kattungar behöver mycket näring som sagt, och jag tycker att det är en dålig idé att ge dem en välling som inte innehåller något bra för dem. Om du vill ge dem något extra, för värmens skull, så köp då KMR mjölkersättning på apoteket. Jag vet inte hur mycket mat de får i övrigt, eller om deras mamma klarar av att ge dem allt? Därför tycker jag att det är extra viktigt att hjälpa dem genom att ge dem något som är näringsrikt. Majsvälling eller maizenavälling hör inte dit.

## Comment 4
Author: Josefa

#3

Men dessa katter äter själv, och får isf näringen från maten de äter

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vem ger dem mat?

Varför överhuvudtaget ge 7 veckors kattungar som växer nåt som de inte kan tillgodogöra sig? Den majsvällingen mättar ju magen tillfälligt och hindrar ju dem i så fall från att fylla magen med näringsrik mat? Och dessutom något som i värsta fall kan göra deras magar dåliga? Så små kattungar som 7 veckor blir snabbt uttorkade om de drabbas av diarré. Nej, ge dem något näringsriktigt istället. Jag förstår inte varför vi överhuvudtaget diskuterar att ge kattungar majsvälling?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Destiny, nu hittade jag din tråd om denna kattmamma och hennes ungar. Helt fantastisk insats du har gjort för dem! Massor av rosor till dig! Jag hoppas att du lyckas vinna över mammakatt snart!

Jag tycker fortfarande att du ska låta bli att ge dem majsvälling av ovanstående orsaker. Om du vill ge dem något gott, så ge dem BARF-röra eller blötmat!

## Comment 7
Author: MaalinF

Ja du skall inte ge dem majsvälling, det sväller bara i magen på dem och kan ge dem diarré!

Ge dem fri tillgång på blötmat och eventuellt lite torrfoder.

## Comment 8
Author: destiny

Tack för svaren. Olika bud! ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag är tämligen säker på att jag sett någonstans att katter rekommenderades majsvälling men det kanske var äldre katter. ![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Ungarna äter som sagt själva och jag tror dom diar på mamma också. Jag har inte sett det sen dom kom in men mammas bröst ser ut som att dom används!

Jag har som sagt gett dom Whiskas kattmjölk ett par gånger och den försvann. Jag vet faktiskt inte om det är mamma eller ungarna eller bådadelarna som dricker den.

Vatten och blötmat får dom också men det är torrfodret det är störst åtgång på. Mamma tycker bättre om torrfoder än blötmat och det verkar som om ungarna tagit efter henne när det gäller matvanor. Blötmat får dom två gånger om dagen, torrfoder har dom alltid tillgång till.

Det får bli Apoteket i kväll. ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: MaalinF

Jättebra att de har fri tillgång vilket som iaf.

## Comment 10
Author: Kittekatten

När jag har lite halvklena ungar i den åldern brukar jag hålla mig till Royal canins mjölkersättning. KMR är bättre men också dyrare så när ungarna är så pass stora att de egentligen får den näring de behöver från riktig mat, tycker jag att man kan ta ett litet billigare alternativ (de brukar få en skål morgon och kväll). Om magarna är stabila brukar jag sätta till en klick osaltat smör ibland också, för att göra det hela lite mumsigare och för att ge dem lite extra fett.

## Comment 11
Author: Alexej

putt

## Comment 12
Author: gustafsson38

har gett 2 st majsvälling..så bra i magen..ingen svullnad på magen..dom har blitt bättre
