# Livet rinner sakta ut
Author: Kusten-

**Tråden låst på begäran av TS. Vi väntar nu på en ny tråd om katterna i Göteborg// Lena - sajtvärd**

**Tre kattungar + mammakatt och pappakatt**

I mycket farlig miljö intill ett högtrafikerat spårvagnspår och byggbråte lever tre ungar med mamma och pappa, alla är hemlösa. Ungarna utefödda. Lilla mamman är i dåligt skick, själv bara en kattunge på under året av döma av storleken. Igår kväll såg jag mamman stappla omkring och ropa på ungarna men inga ungar syntes till. Såg ungarna dagen innan för första gången efter att ha fått tips av Vides familj - och hoppas få syn på dem ikväll. Ungarna har varit inne i fällan och ätit på inmatning. Är mycket illa berörd av att se hur de lever och hur de mår och oron är djupt gnagande. Frågan är hur länge till mamman klarar sig i det skick hon är i (det verkar rasa snabbt) och om något riktigt allvarligt har hunnit hända ungarna. Men hoppas som sagt de är synliga idag.

Tyvärr ser jag att det på Hittekatter återigen cirkulerar avlivningshot av ägda katter och det gör det svårare att finna hjälp åt katter som är livshotade hemlösa. Trodde att hemlösa katter skulle lyftas fram på sajten. Trodde att budskapet nått fram till alla vid detta laget. Kattfamiljen vid spåret eller andra katter i behov kommer inte ha större chanser till hjälp när man gång på gång trampar hittekatterna på tassarna! En tydligt skriven policy på framsidan av Hittekatter är mitt förslag.

Man undrar om just denna familj vid spåret hinner få sin hjälp när de får kämpa i skuggan. Ni som puttar upp avlivningshot och som stödjer dessa sätt att finna hem till katter, kommer säkerligen att få viljan igenom till slut. Det verkar vara en fungerande strategi för de som hotar - som dessutom utnyttjas tills det är dags på nytt, för ännu ett hot som föder nya hot.

Frågan är vilka som får ta verkligt stryk?

De som hotar, antingen via någon i andra eller tredje person eller om hotet är i första person: fundera på det och på vilket sätt man höjer kattens status. Vad man gör privat är upp till var och en. Men respektera Hittekatter.ifokus och se skillnad på avlivningshot av privatägda katter och på livshotade hittekatter, som ständigt lever med hoten och som ständigt hamnar i den där skuggan där livet sakta rinner ut.

Här på sidan är det dagligen en kamp för att leva eller dö och jag vet ingen annan sida än denna att skriva på som är till för hemlösa katter. Eller nej, jag vet _ingen_ sida som är till för enbart hemlösa. Inte längre. Så tragiskt.. att dessutom rösterna för att bevara policyn bara blir tamare och tamare och hörs alltmer sällan, ja det är ännu mer tragiskt.

_Är man intresserad av att hjälpa en hemlös kattfamilj vid ett spårvagnsspår: pm:a och berätta mer om dig/er. Katterna är intresserade av hem som är beredda att ta hand om dem seriöst._

Önskar en fortsatt fin helg

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Mycket kloka ord.

/Bumbis och Lilltasen

## Comment 2
Author: johnnys girl

Tack Kusten!

Du ger ord för det jag känner. Jag är en av de ivrigaste förespråkarna för att vi inte ska tolerera avlivningshot på denna sajt. Att hela tiden sopa upp efter anvarslösa kattägare höjer inte kattens status, tvärtom. Precis som du, önskar jag att denna sajt ska få vara en plats för de hemlösa katterna och en mötesplats för oss som värnar om dem.

Jag har också reagerat på att vi har två  aktuella trådar om avlivningshotade katter med ägare just nu. Har funderat på om jag skulle göra ett inlägg angående sajtens policy och mina egna åsikter om det olämpliga i att hjälpa folk som hotar att avliva. Sådana hot kallas för terrorism i andra sammanhang.  
Jag kanske är trött, men jag vet hur infekterat det har blivit på sajten när detta kommit upp tidigare. Kände att jag inte orkade ta den fajten en gång till. All heder till dig Kusten som inte hukar i buskarna.

Många engegerade, kunniga hittekattsmänniskor har redan gett upp, och försvunnit från denna sajt. De tycker att det blivit en sandlåda för grälsjuka  tanter istället för den mötesplats för hittekattsfolk som den är tänkt att vara.

Snälla, låt de ha fel i det de säger. Tillåt inte sajten att vara en sandlåda utan hjälp till att göra den till en fantastisk plats i cyberrymden där de hemlösa och övergivna katterna får vara huvudpersoner.

Kusten- Jag hoppas innerligt att du hittar någon som kan hjälpa den lilla familjen

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 vad jag har läst är du trots allt medarbetare på sajten, och din uppgift är väl att se till att policyn följs?

Om inte ni som medarbetare ser till att reglerna följs så bidrar det till förvirring och fler och fler "testar" genom att skapa trådar som de två som du nämner i tråden.

Man måste vara konsekvent i sina åsikter och finns det en policy så ska den följas.

Jag är inte emot att alla katter ska räddas, men det får inte vara på bekostnad av hittekatterna, men så blir det om om och om igen på den här sajten.  Ni som har andra åsikter, varför skriver ni inte på ett annat forum?

Som i fallet med kattägaren som redan fått hjälp en gång tidigare med avlivningshotade kattungar och som ännu en gång vill ha hjälp. Genom att hjälpa kvinnan motarbetar man allt vad som har med kattens status att göra. Oansvariga kattägare ser att de inte behöver kastrera för de får alltid hjälp av någon att bli av med kattungarna genom att hota med avlivning. Antingen genom katthemmen, privatpersoner eller ni som medlemmar här på hittekatter i fokus.

Stramare tyglar efterlyses för hittekatter.ifokus.se ska kunna förbli en sida för de katter som inte har någon ägare som kan föra deras talan.

## Comment 4
Author: johnnys girl

#3 Korrekt att jag är medarbetare på sajten. Men olika medarbetare kan ha olika uppdrag.  Jag har ett heltidsarbete, familj och sex egna katter. Utöver det ägnar jag ca 20 timmar i veckan på ideellt hittekattsarbete. Enligt överenskommelse mellan mig och Lena är inte min roll att moderera trådar., det finns inte den tiden för mig helt enkelt.  I stället försöker jag bidra med olika typer av artiklar till sajten.

## Comment 5
Author: Ankie

puttar för denna familj som det verkar vara väldigt angeläget för

kan någon hjälpa de???

## Comment 6
Author: kattassen

Sådär nu är jag inne AKTIVT på hela dagen förutom 4 minuter i em och en kortis i morse. Min dator är på hela dagen från morgon till kväll och jag är inloggad på hittekatter. Det betyder dock INTE att jag sitter vid datorn non stop. Jag har en hel del annat för mig under dagarna.

(Jag tycker däremot inte att vi skall behöva redogöra om vad vi har för oss på dagarna.)

Vi har tidigare bett att alla, som sitter lite mer och hinner lusläsa trådarna, som ser avlivningshot i någon tråd PMar sådana här saker.

En tråd har jag sett först nu i kväll och inte tidigare. Den skall jag lusläsa inom kort.

En annan tråd som kommit upp till diskussion rör ett fall där det är osäkert om det rör sig om en hemlös familj eller ej. Då är inte svaren solklara.

Snälla ge folk en chans innan huvudena rullar!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Puttar för kattfamiljen som lever i en livsfarlig miljö.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 jag har tidigare pm:at Lena om båda trådarna och i den ena skrev du själv i går kväll utan att ifrågasätta avlivningshoten, men det kanske är så att du har andra uppdrag som medarbetare än att moderera, såsom Johnnys girl skrev längre upp i tråden?

## Comment 9
Author: kattassen

#8 Läs mitt inlägg igen om varför jag skrev i den ena tråden.

Nej vi har inte olika uppgifter...

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Kloka ord från Kusten och Johnys Girl, som vanligt :)

Kusten, önskade jag kunde hjälpa dig men vi på katthjälpen har själv fler ärenden än möjligheter att hjälpa :( Dräktiga honor, honor med ungar, du vet, det vanliga.

Kram till er båda!

## Comment 11
Author: brutt

8.Ingen av medarbetarna som modererar trådar har andra uppgifter utöver de andras men alla har olika förutsättningar från dag till dag att hinna läsa och se tex. avlivningshot.Bra om man då skickar ett enkelt pm till några medarbetare så det kan rättas till så fort som möjligt av den medarbetare som först läser det. Krångligare än så behöver det inte vara.

## Comment 12
Author: Mari

Tänk också på att Lena har meddelat att hon inte är så aktiv här inne nu. [Här är hennes tråd om detta](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=e06fb697-ac98-426c-a784-eb939e7eca4a&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)

Så att kontakta någon medarbetare är då bättre, kattassen har jag snabbt fått svar av när jag behövt hjälp här inne ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Alexej

Jag räddar de katter som kommer i min väg. Hemlösa och ägda katter. Igår hämtade jag fyra katter från ett par som blev avhysta från ena dagen till den andra, missbrukare. Katterna hade annars blivit hemlösa för pengar till en avlivning fanns inte. Den ena katten blev bokad direkt från en kvinnan som ville ha en tam katt men ingen skygg hemlös.

Det finns människor för alla katter och en katt för alla människor.

Vi borde satsa våra krafter på katter istället för diskussioner om vilka katter som har rätt att leva eller inte....och för mig inget annat än katthem som vägrar ta in skygga katter. Ni förvägrar ägda katter hjälp och en chans att leva. Inte bättre än de som förvägrar skygga katter en chans att leva.

Kusten, jag hoppas du får snart hjälp för kattfamiljen. Men bättre med **en ny tråd som handlar om kattfamiljen** och inte om tjat på medarbetare eller andra medlemmar som vill hjälpa katter. Då borde också kattfamiljen hos dig lättare får en chans till ett liv som ägda katter ....

## Comment 14
Author: Gullimat

Kloka och välmenande ord från dig Kusten. Detta är en sajt för Hittekatter

## Comment 15
Author: Lena

Bumbis du har mycket riktigt skickat 2 PM till mig om trådar som du anser bryter mot vår policy. Jag läste dem inte förän ikväll pga av att jag just nu inte är så aktiv av personliga skäl, Livet går inte alltid på räls och ibland får man lägga datorn åt sidan och prioritera andra saker helt enkelt. Sedan får vi inte glömma bort att både sajtvärdskapet och medarbetarskapet är helt ideellt vilket gör att de flesta av oss även har lite annat som vi måste lägga vår dyrbara tid på.

Policyn har dock inte förändrats - sajten är fortfarande till för hemlösa och vanvårdade katter. Trådar där ägare hotar med avlivning samt vanliga omplaceringskatter låses så snart de upptäcks. Ibland kan det dock vara lite svårt att avgöra om det är en ägd katt som figuerar i tråden. Man kan även missa en tråd/ ett inlägg.

Det är synd att här blivit så grälsjukt. Fattar inte att det ska behöva vara på det sättet. Inte kul att Hittekatter iFokus blir förknippat med en hemvist för grälsjuka tanter, Nej en skärpning behöver ske. Vi måste hushålla med energin och lägga den där det behövs - på de hemlösa katterna. Dem som Kusten arbetar med t.ex.

,

## Comment 16
Author: Kusten-

Tack för era inlägg, särskilt de med förståelse då.

Jag har ögnat igenom texterna och vill bara göra klart att mitt syfte är att försöka finna hjälp till en kattfamilj och att lyfta fram det viktiga fokuset. Det finns inget av gräl härifrån. Det varken gynnar eller ger god eftersmak. Det är förståelse och respekt för sajten som efterfrågas. De - om det nu är tanter, tjejer, män, pojkar, gubbar, troll - som inte har förståelsen eller vill ge den respekten, då är det främst dessa som i de sammanhangen sätter tonen för hur stämningen blir och att fokus blir suddigt.

Och nej, man förvägrar per automatik inte ägda katter hjälp när man här värnar om hittekatter. Det är den samvetslöse ägaren som får stå till svars och det finns många andra sätt, sidor och vägar att gå för att hjälpa katter vars ägare är oansvariga. Och man skiljer på vanvårdsärenden, vilket gjorts klart. Att mena att man inte bryr sig om andra katter på grund av att man vill att fokus ska respekteras är knappast värt att bemöta, så löjligt är det. Man kan omplacera surikater om man vill det. Ja vilket djur man än väljer och av vilken privat anledning som helst så länge det ger något gott. Men låt några av de djur som lider som svårast i vårt land få ha **denna enda sida** som sin egen i hopp om att kunna rädda åtminstone ett par hittekatter då och då. Visa ingen trots eller ta strid om det. Man respekterar andra sidor och går inte in och tar fokus från deras speciella fokus de är skapta för - om det är önskemål och ett behov de har. Det är enkelt det som menas och det blir onödigt att gång på gång behöva ta upp det, där håller jag med om att det blir tjatigt. Man känner sig tjatig och man har ingen lust alls att skriva om det. Det är inte det minsta roligt och det tar tid från annat och missuppfattas eller förvrängs till leda.............

Det är någonstans högst tragikomisk att man ska behöva kämpa så för hittekatter på en sida där inlägg efter inlägg är fulla av desperation och helvetes alla kval från hittekatter i det ena lidandet efter det andra. Är inte dessa katter i sig talande nog, så vad är egentligen talande.

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Har varit ute och letat ungar hela kvällen/natten men festande ungdomar försvårade. Det hände något rörande som jag måste få dela med mig av. Lilla magra mammakatt kom kring ett på natten tultandes mot en skål jag ställt vid platsen hon åt på häromdagen och där även pappakatt lärt sig att äta. Hon tog två tuggor av sardinerna och svalde, sedan tog hon en stor bit som hon med bestämda kliv stegade iväg med, bärandes i mun.. Hon småsprang bortåt en bit och sedan vek hon av in mot byggbarackerna. Vid den fjärde baracken under en massa rör och allmänt skit såg jag hur hon smet in och lämnade av "bytet". Strax efteråt dök en liten bebbe upp och högg tag i en bit. Kunde inte hålla mig från att gråta, för detta var ren och skär mammakärlek. Såg inte de andra två, men vid lugnare halv 6 nu på morgonen görs nya försök att lokalisera resten av familjen. Hoppas även lilla ungen som sågs är kvar (lämnade en skål med gourmet mousse) och att macken har Mjau i färs som ska locka fram med sina dofter.

Är trött och kommer vara fullt upptagen med denna familj och lite annat akut ett tag. Ska åka ut och leta nu igen. Hoppas allt ska lösa sig och att hem också ska hittas ![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 17
Author: Ankie

Ja nu bör väl fokus ligga på katttfamiljen, gör en egen tråd om de när du har tid, för det är ju de som var viktigast i detta fall

## Comment 18
Author: Alexej

Jag la ut familjen på facebook och Blocket.

Finns det ingen som kan vara jourhem i Göteborg eller närheten?

## Comment 19
Author: destiny

Sitter och gråter när jag läser om den lilla mammans kamp för sina små. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Dom har Kusten som sin skyddsängel, det blir deras räddning.

Hoppas hoppas det finns någon som har en liten vrå till familjen.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#15 du har tidigare gjort klart att det är jag som bidrar till den dåliga stämningen på hittekatter och det är uppenbart att det är fler som intämmer.

När jag har låtit bli att ifrågasätta trådar om avlivningshotade privatkatter så har det inte varit **någon annan** som gjort det heller så det visar ju tydligt hur ni vill ha det på den här sajten.

Att endast ändra innebörden i en inledande text eller i en rubrik så den inte bryter mot policyn är ett annat sätt att komma undan problemet tydligen. Det har hänt flera gånger.

**Kusten:** hoppas verkligen att någon kan ställa upp och hjälpa den lilla hemlösa kattfamiljen innan det är för sent. Som du berättat hur farligt de lever är det bara en tidsfråga....![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 21
Author: Alexej

#20 tror du att ditt inlägg hjälper kattfamiljen nu?

## Comment 22
Author: lillmymlan

Håller tummarna för att det ordnar sig med kattfamiljen Kusten, mer kan jag i nuläget inte göra! ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 23
Author: Alexej

Hoppas någon kan hjälpa till.

[http://www.blocket.se/vi/28107490.htm](http://www.blocket.se/vi/28107490.htm)

## Comment 24
Author: hairballs

Stackars lilla sötnosar...

Önskar så att jag kunnat hjälpa till men har egentligen inte stjärterum, bara hjärterum. ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 25
Author: Lena

#20 Att skicka ett PM om att ett inlägg bryter mot sajtens regler är inte att vara grälsjuk. Däremot kan tonen i inlägg och PM vara det.

Tyvärr kan jag inte som sajtvärd styra vad medlemmarna skriver. Det enda vi kan göra är att vädja till alla att acceptera vår policy och våra skrivregler, samt moderera det som är olämpligt. Märker vi att någon sätter i system att bryta mot reglerna trots upprepade tillsägelser blir det helt enkelt skrivförbud.

Bumbis tidgare var du ju alltid så vänlig och uppmuntranade mot medlemmarna här på sajten. Det gav energi och gjorde att folk orkade att ta ytterligare ett tag för de hemlösa katterna. Idag är det annorlunda vilket är himla synd. Det är viktigt att vi värnar om sajtens och dess syfte, men beska kommentarer och angrepp är inte den rätta vägen. Det stjäl vår energi och ställer till det. Leder inte till något gott alls....

## Comment 26
Author: Hawknestgrove

Ok nu gäller det oavsett vad vi tycker om varandra och om varandras åsikter, snälla hjälp ni som kan!!!!!

## Comment 27
Author: Lena

#26 Jepp nu får vi gå tillbaka till trådens huvudsyfte - att hitta stöd hem åt dessa utsatta kissar.

## Comment 28
Author: kattmatten

Jag hoppas verkligen att det löser sig för familjen.

Ja moderskärleken den är densamma oavsett om man är människa, katt eller gråsparv. Det har vi gemensamt och den är nog det starkaste som finns.

## Comment 29
Author: Hawknestgrove

Finns det någon ljusning?

## Comment 30
Author: Ankie

delat på face jag med

## Comment 31
Author: persikahallon

jag har sett de små kattungarna i miljön där de lever, tre underbart söta fläckisar alldeles intill spåret.  jag tänker på dem hela tiden och på Kusten som tar så mycket av sin tid (faktiskt _all_ sin tid tror jag) för att hjälpa alla hon kan.

tyvärr räcker det inte med att de upptäckts av Kusten, hon kan ju inte ta in alla hemlösingar hos sig. därför håller jag med henne om att det är nedslående när omplaceringsfall av katter med ägare gång på gång dyker upp på sajten. självklart ska de också få hjälp om det går, men kan inte de annonseras på alla andra platser som finns på internet? man kan inte ta ansvar för alla katter som behöver nya hem. har någon skaffat sig en katt så är det dennes ansvar att ta hand om allt som rör katten, inklusive omplacering. hemlösa katter däremot har ingen som tar ansvar för dem, förutom de som tar på sig ansvaret frivilligt.

självklart befinner sig en del fall i en gråzon, men personligen så tycker jag att den här platsen på webben ska få vara för de katter som går ute och långsamt tynar bort av smärtsamma skador, svält och sjukdomar och att de katter som har ett ok liv hos människor kan omplaceras via en annan sajt.

det blir också i längden kontraproduktivt att signalera till kattägare att det går bra att lägga ansvaret för den egna katten på kattvänner, genom att hota med att avliva den. det höjer knappast kattens status att frita oansvariga ägare från det ansvar de accepterade när de öppnade sin dörr för en katt, eller när de valde att inte försäkra eller kastrera den. hittekatter lever under en ständig risk att dö av mängder av orsaker, medan ägda katter hotas med döden av oansvariga människor, vilkas beteende legitimeras varje gång deras hot får uppmärksamhet och hörsammas av kattvänner. och varje gång en hemlös katt "snuvas" på en plats av en ägd katt så befäster det inställningen att hemlösa katter är ännu mindre värda än ägda. skapa gärna en egen ifokussajt för ägda omplaceringskatter. eller en där det går bra att skriva om både hemlösa och ägda. för det handlar inte om att förvägra ägda katter en chans att leva, utan om att här på hittekatter i fokus ägna oss åt just hittekatter så som skaparen av sajten avsåg.

## Comment 32
Author: Hawknestgrove

Ok, putt för en liten familj!!!! Finns ingen vrå för dem?

## Comment 33
Author: Alexej

#31 det kan ju också vara tvärtom. Någon som hade tänkt sig att ta en omplaceringskatt ändrar sig när den läser en tråd om en hemlös katt och tar istället den.

Vi som är redan aktiva med hemlösa katter har knappast plats för någon hemlös till. Då måste vi nå ut till andra som kanske bara läser här.

För några år sedan skulle jag aldrig hade köpt en hemlös skygg katt.

Vi måste få hit många nya nyfikna och då gäller det att inte vara för fanatiska. Men tillbaka till kattfamiljen:)

Det ringde en kille som kanske kanske kunde ta kattmamman och ungarna. Persikahallon och kusten, hur når man er för att vidarbefodra intressenter? Var finns katterna?

## Comment 34
Author: kattassen

#33 Alexej du har PM

## Comment 35
Author: Hawknestgrove

Men oj!!!!! tänk om det kunde bli så bra!!!!!

## Comment 36
Author: destiny

Håller tummarna!

## Comment 37
Author: maggan47

håller också tummarna, har inte heller plats, dessutom kattförbud för ny katt i ett halvår på grund av Sagas död i FIP![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

tycker också vi ska återgå till att hjälpa utsatta hemlösa katter, som ju också är i högsta grad avlivningshotade, p.grund av miljö, svält, trafik m.m

för alla andra finns så många möjligheter att söka omplaceringshem, men för dessa små finns ingen som för deras talan, önskar så att det ordnar sig för lilla familjen

Bumbis du behövs här, som Kusten, och som alla vi som verkligen värnar för dessa hemlösa

Maggan47

## Comment 38
Author: essut50

Håller oxå tummarna att kattfamiljen får ett hem hos killen. Sen är det bara kattpappan som behöver ett hem.

## Comment 39
Author: Sidentass

Ser detta först nu eftersom jag varit i Örebro över helgen..blir så illa till mods när jag läser om den utsatta lille kattfamiljen...stödhem någon..så viktigt att dom får komma ifrån denna farliga miljö så snart som möjligt..

putt!

## Comment 40
Author: Hawknestgrove

ja har ni  fått till något?

## Comment 41
Author: Alexej

Jag har fått flera mail från folk som vill hjälpa. Vidarbefodrade alla till Kusten. Hoppas hon läsa de snart och att familjen får komma in så snart som möjligt.

## Comment 42
Author: Hawknestgrove

ja det hoppas jag med! INgen som har hennes telefonnummer?

## Comment 43
Author: Ankie

åh hoppas de får den hjälp de behöver....

## Comment 44
Author: kattassen

#42 Nummer är lämnat (det som jag har)

## Comment 45
Author: Hawknestgrove

Bra och jag tror nog att lilla Gubbens kulpåse kan hjälpa med en slant här....

## Comment 46
Author: ladykatt

Det tycker jag med... så Gunilla det är ju ganska mycket kvar som samlades till Gubben så vi kan säkert bidra med en slant till den här kattfamilj...

## Comment 47
Author: grundig

Absolut skall ju dom hemlösa regera här , det är dom som itne har nån framtid i trygg tillvaro med kärlek , dom som är lämnade till ödet och en säker död till möten nån gång i framtiden , visst vissa kanske klarar sig men fortsätter det så här så har vi nog vildkatten tillbaka i sverige och itne dom förvildade katterna

Är förjäkligt hur katterna behandlas och man önskar hela tiden i huvudet att allt bara kunna lösa sig , man måste även klämma till dessa hobby uppfödare som tycker kattungar är söta sen blir dom itne av med dom och dom dumpas i naturen för att klara sig själva

Man kan bli spyfördig över det sker och händer i vårat fina land och vi alla jobbar så gott vi kan men jobbar i extrem motvind

## Comment 48
Author: Lillan7704

#0

Jag har skrivit en av trådarna du syftar på och jag la den på Hittekatter eftersom mamman är en hittekatt.. Trodde faktiskt att det var okej, men tydligen var det inte det och då ber jag om ursäkt!

Jag jobbar också ideellt med hemlösa och vanvårdade katter och vet hur utsatta dom är. Skulle aldrig medvetet göra något för att förvärra deras situation!

## Comment 49
Author: Kusten-

48 - Kattmamman kom som hittekatt till henne och hon valde att behålla den som sin egen med ansvaret det innebar. Hon hotade med att avliva kattungarna förra gången och fick då hjälp med ungarna. Sedan valde hon trots att hon lovat er, att inte kastrera sin katt, vilket ni förståeligt blivit upprörda över. Nu har kattmamman ungar för andra gången och hotar igen. Det är självklart frustrerande när folk lovar saker de sedan inte håller. Vi är många som råkat ut för sådana. Vet ni gör väldigt mycket gott och vänder mig inte mot det, vänder mig emot avlivningshot här på sajten som härstammar från oansvariga ägare. Avlivningshot tenderar att ta väldigt stort utrymme och gör att många andra akuta hittekattsärenden "krymper ihop" trots att deras situation för hotat liv är konstant akut.

Lite kort om spårvagnsfamiljen. Det rör sakta på sig i rätt riktning och tf tryggt hem finns men det behövs mer långvariga som kan ta ansvar. Katthem är kontaktade men det finns inte plats. De är skygga och behöver förståelse och den tid de behöver på sig. Småbarnsfritt hem är viktigt + att de ska hållas som innekatter. Det är inga stora eller orimliga krav, bara grundläggande för att få det att funka att soclialisera och för att hålla dessa skyggisar undan ny hemlöshet så långt det bara går. Eftersom mamman inte verkar så stark i sin lilla kropp skulle det vara bäst med ett hem i Göteborg med omnejd, för att kunna ta henne akut till veterinär om nödvändigt och så vidare. Känner på mig att hon behöver en del extra vård. Pappan ser stor och stark ut - och lerig som en leråker. Han äter gärna och mycket och revirmarkerar överallt ute. Dessutom sjunger han en herrans massa sommarvisor i höga och låga toner.. Är rädd att fler flickor i trakten ska lockas dit och vilja stämma hemliga träffar vid spåret.

Tack alla som hjälper och vill stödja!

45, 46 - Vilken fin tanke. Kram

Är jag inte här på ett tag vet ni vad man pysslar med (är troligtvis på stället där en viss herre sjunger höga sommarvisor). När jag inte är där försöker jag ordna annat akut som måste lösas + ha lite vanlig vardag och även få en del sömn, men det är svårt att sova när tankarna ständigt är någon annanstans på grund av att man är orolig för så mycket. Så är jag ibland svår att nå är det inte nonchalans, vill bara berätta det..

## Comment 50
Author: kattassen

#49 Skönt att det finns en tillfällig lösning i alla fall, förstår att en del åtminstone har hört av sig efter Alexejs annons.

En annan sak är ju också att vädret nu ser gynnsamt ut för utelevande katter. Ingen snö och storm i sikte. Men visst - där dessa lever skall ingen kisse sätta sin tass![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Hoppas det ljusnar efterhand och att skönsångaren inte lockar till sig fler ladies.

## Comment 51
Author: Hawknestgrove

Ok, så fort vi får höra att lilla familjen är inne, så tycker inte jag att 1000 kr är för lite att ge från lilla kassan i detta syfte. detta är vad som finns på kontot nu. Kommer det in mera, så kan vi givetvis även ge mera också, så  att lille pappa blir kastrerad också! Detta konto ska ju inte vara något smalingskonto, men det kan vara skönt att det finns lite i reserv!

Saldo 3 155,00  
Tillgängligt belopp 3 155,00

## Comment 52
Author: ChanelBM

Gubbens kul-påse va?

Om det är den så bidrog jag till den o då vill jag bara applådera att den används till dessa kissar! Mycket bra beslut att använda pengarna till andra kissar som lider nöd. Bra tänkt Gunilla!

## Comment 53
Author: Hawknestgrove

jajamen! givetvis så ska Gubbens minne leva vidare genom detta och hoppas, hoppas, att den lilla familjen kan komma in, så kommer självklart hjälp från den lilla  kassan! OBs... Det är inte bara jag som bestämmer.....Alla som är med och har lagt en slant  har ju istt att säga!

## Comment 54
Author: ChanelBM

Då har du min röst Iaf!

tror att Gubben oxå xkulle ha röstat på "spårvagnskissarna" eller skall vi kalla dem "pinglorna"?

Spårvagnar kan ju pingla iblande...

## Comment 55
Author: Hawknestgrove

ja........ hoppas lilla pingelfamiljen blir räddad nu och att de får ett stadigvarande hem också....Ok, bara de kommer **in**.......sen får vi jobba vidare på det.....

## Comment 56
Author: Hawknestgrove

Hur går det här? penningmässigt så ställer Gubbens Kulpåse upp med minst 1000 kr!

## Comment 57
Author: Alexej

Jag har fått väldigt många svar-typ 10 som har mailat och ringt. en del lät väldigt bra.

Jag har vidarbefodrad alla. Mer vet jag inte. Kusten har inte hört av sig till mig....

## Comment 58
Author: Hawknestgrove

Ok, vi väntar in henne då!

## Comment 59
Author: maggan47

puttar upp, med hopp om svar från Kusten

Maggan47

## Comment 60
Author: Hawknestgrove

ja hoppas hon har fått in dem! För som sagt, en del av den ekonomiska frågan är i alla fall löst! Gubbens kulpåse ställer gladeligen upp med minst tusen kronor. Mer om pappan också fångas in. Pengar är runda. De ska rulla. Oxh både LK och jag är eniga om, att detta fall är väldigt behjärtansvärt

## Comment 61
Author: kattassen

#60 Kanonbra att Gubbens lilla kulpåse kommer till pass nu. Det är ju så medlen skall användas![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 62
Author: Debattia

Puttar upp för hjälp till katterna!!!

## Comment 63
Author: Hawknestgrove

ja nu väntar jag bara på att få höra om de små!! LK och jag längtar riktigt efter att få hjälpa till här!Skulle det behövas, så tömmer vi hela kassan. Den fylls ju på.....

## Comment 64
Author: maggan47

![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")är det bara jag som får konstig text

Maggan47

## Comment 65
Author: Hawknestgrove

Antagligen..... för här ser det normalt ut....

## Comment 66
Author: soso

Hoppas det går bra med katterna. Jättebra att Gubbens Kulpåse används till dem!!

## Comment 67
Author: Hawknestgrove

ja jag väntar så på beskedet......OCh många med mig....

## Comment 68
Author: Kusten-

Jag skrev ett längre inlägg med bland annat lite mer om mamma Sparven men det blåste bort som i en storm och jag hinner och orkar inte skriva om allt nu.. datorn brummar dessutom och är seg. Måste sova ett par timmar för snart ska man ut igen till familjen. Bara ett par timmar kvar dit.

Det har gått framåt, tre kattungar är räddade. Mamman står näst på tur att tas in men hon är svårare att lyckas med snabbt. Man får lirka och fundera en del varv extra. Men det jobbas för fullt med lilla mamman och även lösningar för pappa **LER**OY - den leriga vissångaren. Det ska också tas mer tid till att kolla upp ansvarstagande hem där de är medvetna om att det är skygga katter och vad det innebär. Flera som har hört av sig verkar tro att de är tama.  

En specialkoja i trä är byggd som man kan fånga in i med mera.. god mat finns.. bara tålamod och enträgenhet kvar.. detta får ta den tid det tar. Arbetet fortsätter, midsommar eller ej.

Tack för allas omtanke om familjen och idéer till hjälp! 

Många tankar går naturligtvis till kära Gubben vars minne för alltid kommer att leva i den varmaste delen av våra hjärtan  ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") 

Hoppas ni får en härlig midsommar för det förtjänar ni, tack ska ni ha igen, ingen nämnd ingen glömd ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 69
Author: lillmymlan

Grattis till att de 3 bebisarna är inne, nu håller vi tummar och tassar för mamma katt också ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Puss på dig Kusten!

## Comment 70
Author: Hawknestgrove

Åh så skönt!!!! MEn nu får du höra av dig Kusten, om du behöver pengar till dessa. Jag sätter över från Gubbens konto med en gång om du behöver till dessa!

Hoppas något av hemmen du fått tips om funkar. Ska snart släcka ner datorn här, solen skiner och jag tänkte ta och sola lite innan jag börjar med sill och potatis och snaps.

## Comment 71
Author: kattassen

#68 Det var väl starkt jobbat så långt!!![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Hoppas nu lilla mamsen låter sig villigt infångas och även den skönsjungande barden får den hjälp han behöver.

Lycka till med allt och se till att även du själv får lite god midsommarmat i magen - annars blir det svårt att hjälpa de små!![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Glöm inte att höra av dig till Gunilla för en slant från kulpåsen!

## Comment 72
Author: Lena

Kopplar ihop den här tråden med Kustens insamlingar. (Ligger under godkända insamlingar). Kusten du gör som alltid ett fantastiskt arbete för hittekatterna i Göteborg.

## Comment 73
Author: Hawknestgrove

och jag hoppas att vi som håller i Gubbens kulpåse får höra av dig fort!!!!

## Comment 74
Author: maggan47

vilken lycka att läsa om att 3 kattungarna räddade, hoppas på fortsättning om mamma och pappa katt, att dom också räddas

lycka till Kusten för ett storartat jobb

Maggan47

## Comment 75
Author: Hawknestgrove

ja vi väntar på att du hör av dig. Du kan i så fall SMSa om du inte hinner in? Kattassens mobil har du väl och mitt är ingen hemlighet.

0705760889

## Comment 76
Author: Kusten-

Sladdar in med blad i hår och tångruskor mellan tår :)))

Arbetet med att få in mamma Sparven är i full gång och det har varit väldigt nära. Frustrerande nära.. Hon har varit inne i träkojan två gånger men den ena gången glömde hon ta med sig svansen ända in och jag kunde inte dra igen luckan. Andra gången skulle hon och pappa katt gå igenom öppningen samtidigt (han ut efter att ha lapat upp kattmjölken + länsat ena skålen och hon in för att hinna få i sig resten) och då blev det liiiiite för trångt och de fastnade någon sekund där i öppningen som två pälskörvar. Hon tyckte det var lagom kul och struntade i fällan resten av den kvällen. Detta var igår så denna kväll går det kanske vägen. Båda går i alla fall in och äter i träkojan vilket ju underlättar för att få in dem över huvud taget..

Mamman ser ut att ha piggat på sig en del och både mamman och pappan lekte igår när kvällssolen var på väg ner. Ungarna mår bra.

Ingen här som längtar efter en sångare i familjen? (med reservation för att han glömmer hur man sjunger när sångkulorna mellan bakbenen är borta). Svartvit med en svart lapp för ögat och "ko-teckning" har han också. En snäll gosse med leriga kännetecken.

Kattfamiljen tar tacksamt emot ekonomisk hjälp till förmån för deras vård. Tack ska ni ha för att ni tycker det är okej att en del av Gubbens insamling kan gå till dessa lurvar! Stort tack! ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 77
Author: Kusten-

Måste bara skriva, innan jag sladdar ut igen, att jag ska svara på pm när jag inte är så jäktad. Ser jag har ett par som väntar. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 78
Author: Hawknestgrove

OCh skrik till, när du behöver pengar till de små!

## Comment 79
Author: Tizzla

Putt! Hur går det?

## Comment 80
Author: Hawknestgrove

vill också veta..... så jag kan sända iväg en slant

## Comment 81
Author: Alexej

Skulle jag också gärna veta.

Jag har inte fått ett enda svar från Kusten fast jag hade lagd in en annons och skickad alla svar till henne. Hade känns bättre att höra om det hjälpte!

## Comment 82
Author: Hawknestgrove

JA för det finns ju pengar i alla fall att vårda de små.....

## Comment 83
Author: Kusten-

#80 och 81

Hej!

Bumbis skriver här eftersom Kusten inte har tid och ork att sitta vid datorn just nu.

Infångandet av mamma- och pappakatt tar tid på grund av en massa omständigheter som försvårar situationen.

Idag har även Kusten åkt drygt 30 mil för att Isak ska kunna få en chans till ett bra hem. Dessutom har ett par andra katter som befinner sig under Kustens beskydd behövt akut vård och vad efterbehandling kräver.

Om det inte det vore nog så har Kusten fått ett par katter i retur som på grund av ändrade förhållanden inte kan få bo kvar i sina hem.

Hoppas ni har förståelse med detta och inser att Kusten inte har tid att svara på varken pm eller på något inlägg här i tråden just nu.

/Bumbis som pratar med Kusten i telefon i detta nu

## Comment 84
Author: Gullimat

Kramisar till Kusten![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 85
Author: buster65

![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Massor av Kramar till Kusten!!!!!!

Jag ska sätta in 300 kr på ditt konto i morgon Kusten, pengar från Tradera där jag sålt CD-böcker.

Vi tänker på dig varje dag, var rädd om Dig! Du gör ett fantastiskt arbete.

Kram till både Kusten och Bumbis \* ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") nospussar till alla era fina kissemissar Bumbis o Lilltassen

## Comment 86
Author: buster65

300 kr är insatta på ditt Nordea konto Kusten, som utlovades igår.

Kramar i massor till Dig från Buster och Nisse

## Comment 87
Author: Hawknestgrove

Ja och skrik till, så skickar vi från Svenska Huskatten en slant också!

## Comment 88
Author: Hawknestgrove

Nu har jag gjort en förfrågan om det är Ok med en tusenlapp till att börja med. Inne på HUskatten, alltså. Ni som är med där inne, kommentera gärna och hör vi inget negativt innan den 8:e, så skickar vi iväg en tusenlapp till att börja med.

## Comment 89
Author: kattassen

#88 Jag kommenterar här Gunilla - hinner inte traska in på huskatten just nu och glömmer säkert bort det senare:

Det är helt OK för min del med 1000 kronor till Kustkissarna!!

## Comment 90
Author: Hawknestgrove

Ok! Alla som ger, ska ju själfallet få en chans att säga sitt

## Comment 91
Author: Hawknestgrove

Puttar upp och vill gärna höra lite om de små......Och mamma och pappa katt om det går.... Ok alla som har varit med och stöttat Gubbens kassa har nu två dagar till på sig att yttra sig om slanten!

## Comment 92
Author: maggan47

vill också höra hur det går

Maggan47

## Comment 93
Author: Kusten-

Det går långsamt men trägen vinner ju sägs det. Problemet som upptäcktes är att det matas undanskymt med blötmat på ett par andra ställen, antagligen för att som vid ett par tidigare tillfällen på en plats i närheten, försvåra. Det blir merjobb och katterna lider bara mer när inte folk vill samarbeta. Jag har tidigare polisanmält en psykiskt instabil person i området när personen vid det tillfället hotade mig och gjorde allt för att inte katterna skulle bli hjälpta. Därefter blev det lugnare. Förutom matningen är det ett par andra störningsmoment, bland annat stök vid bygget dit ungdomar gärna ställer till liv alla möjliga och omöjliga timmar på dygnet, nu när det är sommarlov. Varje dag jobbas det med att få in mamman till att börja med och varje dag är det Den dagen då jag tror det ska gå vägen. Så även ikväll.. det kommer gå och det kommer gå snabbare ju mer jag är ute och ju mindre jag är inne. Allt extra merjobb gör att man tidig morgon och sen kväll och gärna därimellan får ta bort annan mat eller göra den oaptitlig och på så vis "förekomma". Det kommer gå fint till slut, det är jag övertygad om, så hav förtröstan. Samtliga i familjen ska bli räddade till slut.

Förutom detta har jag åkt in och ut på djursjukhuset med en sjuk katt, alla möjliga prover och tester har gjorts och flickan har legat på drop, röntgats m.m. Lilla "Tinkan" är mycket bättre idag än vad hon var häromdagen då det var riktigt illa ställt med henne, men det går inte ännu att hoppa högt av lättnad. Blir hon sämre igen måste jag släppa allt för händerna och åka in.

Ett fall med kattmord (med två buntband runt halsen) är man också engagerad i, platsen inte långt från där jag nu jobbar med att hjälpa katter och där det sedan tidigare varit flera incidenter.

Förutom det är det en massa mer och jag är ledsen för att jag inte räcker till. Är fortsatt väldigt tacksam och rörd över erbjudandet om hjälp till kattfamiljen. Det finns en stor skuld till kliniken, bland annat efter vården av kattungen "Tinkan" och jag skulle inte klara detta ensam.

De tre ungarna busar järnet och det är mindre spott, morr och fräs nu än i början. De verkar tycka att det är både kul och härligt med det nya livet inomhus. Motorerna i de små kropparna har börjat brumma högt och aptiten är som den ska vara i den åldern - god.

De ska avmaskas och sedan ska de in för vaccinationer och id-märkning. Jag ska ta reda på en sammanlagd kostnad för detta och även jämföra med andra ställen, sedan sätter jag igång en insamling och ett par auktioner för det saknade belopp som blir efter att gåvan från Gubbens insamling på 1000 kronor kommit till. Insamling för Tinkan (Cattinca) måste jag också ta tag i. Tack så mycket för att jag får ha en insamling här vill jag tillägga! 

Har ett par fiskehåvar som ska ut på försäljning, oanvända. Känner någon någon som känner någon o s v.. som söker t e x en STOR håv för fiske, då kan ni gärna nämna att jag har ett par : )

buster65 -Tack!! Stor bukett med ängsblomst till dig! Kram!

Ja tack så mycket allihop, blommor ska ni samtliga ha ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Någon här som har avmaskning för kattungar och som kan tänka sig att byta mot t e x Stronghold för vuxna? Frågar eftersom mina sista slantar för sådana här saker har gått åt i och med att jag och lilla Tinkan fick åka taxi ett par vändor och på grund av inköpen av Intestinal + tidigare vårdkostnader denna månad.

Nu dags för en bytta kaffe, sedan får vi hålla tummarna att regnet upphör inför kvällens försök. Kramar allt vad jag kan!

## Comment 94
Author: chigak

Kusten jag bidrar gärna med avmaskning till de små. Jag ska åka iväg och handla strax och köper det då. Om du PMar din adress så skickar jag iväg det så du har det i övermorgon.

## Comment 95
Author: Hawknestgrove

OCh jag tar och sätter in 1500 kr från Gubbens konto nu med en gång.....Hoppas kunna hjälpa med mera sen!

## Comment 96
Author: Hawknestgrove

Så där ja!!!!

Omgående Maria Ber... 3100 214 638-0 gubbens 1 500,00  
Tillgängligt belopp 1 705,00

## Comment 97
Author: buster65

#96 Toppen Gunilla att det kommer in mer pengar till Kustens vet räkningar!! Jättebra!!

Vi får hjälpas åt att hjälpa ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

KRAMAR i mängder till Dig Kusten för allt arbete du lägger ner och att du trots alla svårigheter inte ger upp ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 98
Author: Hawknestgrove

Ja tacka inte mig.  Tacka alla som  ger så frikostigt i den lilla kassan.....Jag håller bara i kontot.

## Comment 99
Author: [Borttaget]

Hej!

Här kommer en liten hälsning från Julius Goding! Vi tänker på dig Kusten! Tack för allt arbete som du lägger ner på kissar i nöd! Massor med nospussar från Julius!

Julius vill också passa på och tacka Gullimat för den fina lilla blå katten han fått! Jättekul leksak! Tusen tack hälsar Julius och skickar nospussar till dig Gullimat! Julius vill också berätta att matte var och hälsade på Bumbiskatterna i torsdags och lilla söta Diana gillar sin lilla röda katt jättemycket! Tack ska du ha för att du gjort två kissar lyckliga för sina nya leksaker! ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=159c121a-8ef9-44c7-9dc6-79e7091d3c44)

## Comment 100
Author: [Borttaget]

Julius Goding igen! Han vill skicka mer hälsningar, till er alla, som följer och stöttar Kusten i hennes arbete med hemlösa kissar!

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=3ea2dc08-e546-46a0-bda7-fa6d7dbed372)

## Comment 101
Author: Ankie

meen fina fina missen

## Comment 102
Author: Gullimat

Gud, så fin han är, och vilken skillnad på honom nu och då.![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Tycker myntakatten ser blek ut, har han månne också varit ute i solen med Julius![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 103
Author: Lena

Kusten vad jobbigt att du motarbetas av oseriösa kattmatare. Dessa verkar tyvärr finnas överallt där det finns nödställda katter. Knepigt drag det där att inte medverka till att katterna ska bli hjälpta. Kattmord med buntband, hur elaka kan folk bli kan man undra.

Så bra att du får ett tillskott från Huskattens (Gubbens) konto!

#99 & #100: Härligt att få se Goding i så fin form! Det är sådant som vi lever för här på sajten! Så söt och så fiin!

## Comment 104
Author: [Borttaget]

#102: Den lilla blå kissen blev skraj och tappade färgen när han fick se den stora blå kissen.... ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Nej skämt åsido, inte världens bästa bild, blixten ställde till det och gjorde att myntakatten ser blek ut. Den är blå och jättefin i verkligheten!

## Comment 105
Author: Gullimat

Håller alla tummar att Kusten mår så bra som det går, det förtjänar hon, som lägger ner all sin tid för de nödställda misarna.

## Comment 106
Author: Hawknestgrove

ja och vi håller tummar och tassar, att mamma och pappakatt kan komma in och att de små får stödhem!!!!

## Comment 107
Author: maggan47

håller också tummar och allt vad vi har av tassar för infångande, oh så roligt att höra av Julius Goding, vilken stilig herre

Maggan47

## Comment 108
Author: Kusten-

Ska snart till vetten så det blir en kvick uppdatering.

Mamma katt är inne, tack och lov : )

Inte löst än dock för pappa katt. Finns här någon bland er jag lärt känna på forumet och har förtroende för, ja ni som genuint bryr er om, som kan hjälpa en stackars kattherre i detta läget - skulle jag bli så himla glad. Alternativt att någon kattförening med hjärta och kunskap om skyggisar kan hjälpa till.

Piraten (pappa Leroys smeknamn) är svartvit, troligtvis skygg, kompakt i sin kropp och snäll. Han har stor aptit. Som specifikt kännetecken har han en svart piratfläck över ena ögat. Han är nu den sista i familjen som är kvar som hemlös. Eftersom det härjar en mycket störd katthatare där han strövar är det väldigt angeläget med ett hem. Förutom att det är angeläget på grund av det faktum att han snart hittar en ny flicka som får ungar bland byggbråtet - alternativt att han drar iväg och letar ny piratflicka..

Jag känner mig utmattad efter den sista tidens intensiva dygn och måste ta det lite lugnare ett tag och få lite lättnad kring allt, men kan inte göra det förrän pappan är inne ![Rynkar på näsan](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Gullimat - TACK SÅ MYCKET! Blev så glad över det fina kortet och kustkatterna jublade av leklusta över de roliga och söta leksakerna.

Jättemånga kramar från oss!

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Jag ska även till kliniken idag av en annan anledning och det handlar om den gamla katten i en tråd skriven av Sagolika.

Tråden hette något med "Mkt gammal katt i Mölndal".

Jag åkte i fredags ut till katten och den kom och mötte direkt. Inget vatten och ingen mat hade den så jag gav den både och och det slank ned. Hon tuggade inte utan svalde bitarna hela. Jag tog in kissen och därefter fick den via ett vänligt katthem en akutplats i ett av deras karantän/stödhem. Var där och lämnade gamlingen och kissen fick en egen stuga, innätad trädgård + utsikt över nejden och god mat. Kändes tryggt och skönt att hon nu får spendera sin sista tid så som pensionärer _ska_ få spendera sin tid - med extra omsorger. Som villkor för platsen, eftersom katthemmet har det svårt ekonomiskt, lovade jag att stå för veterinärvården. Gamlingen verkar ha stora problem med tänderna och säkert är det mer än det.

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Många varma tack till Gunilla Hawknest och alla ni andra! Idag får mamma katt stor nytta av slanten, en mycket generös sådan! Stort tack igen! Jag ska redovisa och scanna in i vanlig ordning.

Chigac - Oj snällt! Är kanske lite sent ute, men kan pm:a dig och även skriva vad jag har hemma, om du behöver något av det : )

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Loggar ut nu men skickar innan några pussar till Julle ; )

## Comment 109
Author: maggan47

vilken härlig läsning, att mammakatt är inne, och pensionären får ett gott liv, insamling till denna såklart, så han får stanna, var rädd om dig Kusten

Maggan47

## Comment 110
Author: chigak

Ja gör det Kusten, avmaskningsmedlet finns inhandlat så jag skickar så fort jag vet vart. Det är snällt av dig men jag behöver inget i gengäld, bidrar så gärna med det lilla.

## Comment 111
Author: essut50

Hoppas nån kan ställa upp för pappakatt, han behöver oxå ett bra hem.

Tack kusten för all tid du ställer upp för dom hemlösa i Göteborg.

Hoppas vi ses snart igen.

## Comment 112
Author: Hawknestgrove

underbar läsning och då håller vi tummar och tassar för pappakatt!!!!

## Comment 113
Author: essut50

Transport går det alltid att ordna om nån kan hjälpa pappakatt till ett hem.

## Comment 114
Author: Kusten-

Mamma katt Leyla, smeknamn Sparven, fick idag drop och hämtar sig efter en lång dag. Vid kastrationen visade hon sig bära på 6 foster.. : (

essut - du är fantastisk som ställer upp och man undrar hur många mil du färdats för att hjälpa katter vid detta lag. Tack för allt du gör och är. Hoppas också vi ses igen, förhoppningsvis nu i juli : )

Chigac - vad gulligt, jag pmar dig när jag kravlat ut nattmössan : ) Ett set med vykort får du ta emot iaf : )

Hawk - all tummar och tassar är välkommet. Jag såg honom idag ligga usträckt på en stor stubbe intill spåret. Han var inte intresseradx av maten jag lade ut så han hade fömodligen ätit någon annanstans. Eller också påverkar värmen aptiten och de dricker hellre och äter mindre.

Tack maggan, var rädd om dig du också!

Jag får skriva mer imorgon och önskar alla en god natt.

Hoppas ni kan sova i ökenhettan.

(På bild två av kattungarna. Foto G.E)

## Comment 115
Author: maggan47

vilka små ljuvliga sötbollar, vad skönt att mammakatt är kastrerad nu, hoppas på hjälp med pappakatt också

Maggan47

## Comment 116
Author: Mison

Kusten!! Först måste jag säga, att jag älskar dig!!! Större missevän får man leta efter!!

Sen vill jag meddela, att jag är ledig från min skola v 30 och v 31.

Uppbokad ons-sönd v. 30 med familjen.

Uppbokad v 31 ett par dar, inget specifikt datum. Än så länge flexibelt. Jag ska nämligen den veckan några dagar ner till Gränna och mysa.

Behöver ni transporthjälp någon av dom dagarna jag är helt ledig, är det bara att hojta till!!

## Comment 117
Author: Hawknestgrove

Åh vilken tur att du fick in kissemamma!

## Comment 118
Author: Sagolika

Tack snälla Kusten för  att du räddade den gamla honkatten jag skrev om! Nu föll en sten från mitt hjärta och jag är verkligen jätteglad att hon är i säkerhet och äntligen ska få bli ompysslad som hon förtjänar . Stor kram till dig!

Toppen också att kattmamman Sparven m.fl. är räddade :)

## Comment 119
Author: anebit

Å, så underbart att kattungrna och mamma katt är inne i säkerhet. Hoppas nu att någon kan bli akuthem till pappan också så att han slipper gå där ute  ensam.

Eloge till dig Kusten för ditt engangemang för alla hemlösa.

## Comment 120
Author: essut50

Skönt att Sparven är kastrerad..

Hoppas nån kan ta emot pappakatt oxå. Håller tummarna och tassarna här hemma.

Vi ses snart i Göteborg, ska bli så kul att få träffa dig igen.![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 121
Author: Sagolika

Puttar för hem till pappakatten.

## Comment 122
Author: Gullimat

Puttar gärna också för Leroy

## Comment 123
Author: Hawknestgrove

ja vi hoppas på att han går in

## Comment 124
Author: maggan47

hoppas också han går in,

Maggan47

## Comment 125
Author: Kusten-

Pappan är inne och det känns oerhört skönt att familjen är räddade. Mamman har snart läkt färdigt och hon kommer då att få vara med kattungarna (hon är med dem nu så att hon kan se ungarna, men eftersom de inte får snutta henne på magen på grund av stygnen har de fått vara fysiskt separerade) tills de tycker att det räcker. Pappan behöver mycket ro, han verkar ha varit utsatt för något som gjort honom mer ängslig och hanteringen med honom är väldigt försiktig. Jag har pappans veterinärvård löst, även den andra vaccinationen för mamman. Jag ska räkna ut vad som blev över efter mamma Sparvens (Leylas) vård och resterande blir naturligtvis till ungarnas vet.besök.

Tack än en gång!

I Gårdsten har någon slagit sönder kojan (stampat på taket och slitit sönder regnskyddet bland annat) och tagit skålarna, så jag fick ikväll göra ny koja. Har god lust att sätta upp en filmkamera i trädtopparna..

Gårdstensflickan Cattinca har varit väldigt dålig men ser ut att repa sig sakta men säkert. Ännu vet man inte vad som orsakade hennes tillstånd. Att hon dessutom fick problem med stygnen som inte löste upp sig efter kastreringen var verkligen otur. Det ser alltså ut att repa sig sakta men säkert och nästa återbesök ska förhoppningsvis vara ett positivt sådant.

Mamma och pappa Sparvöga gillar inte att fotas, men ungsparvarna verkar inte ta illa upp. Det blir därför nya bilder på ungarna, alla tre, inom kort! Den långhåriga är en hona, den ena korthåriga är en pojke, den tredje är ännu mycket skeptisk till beröring. Pojken går nu att klappa utan problem och han stryker sig och kurrar högt vid beröring.

## Comment 126
Author: essut50

Åh va skönt att hela familjen är inne. Tack för det.

Va synd att dom i Gårdsten ska förstöra, man blir så arg på sånt.

Vill se bilder på kattungarna snarast, även mamman och pappan förståss.

kramisar

essut

## Comment 127
Author: Kusten-

118 - Bara kul att kunna hjälpa till! Kram även till dig som engagerat dig och uppmärksammat detta behjärtansvärda fall!

Gamla söta damen kunde inte leva sådär, inte en dag till, det skar i hjärtat. Hon hade inte klarat en vinter till som hemlös. Djurens samarittjänst är den förening som tog emot henne och stödhemmet dit hon lämnades var verkligen en underbar plats. Som gjort för en Ida att hämta krafterna på. Ska dit och hälsa på snart.

Jag kallar henne Ida, som i Idas sommarvisa.. men vet inte vad de själva gett henne för namn ännu. Vet däremot att hon har fått sig en första vaccination och att hon inte var lämplig att söva ner vid första veterinärbesöket. Hon ska inom kort till veterinären igen och det behövs då en mer omfattande undersökning. Hon hade/har humör lilla Ida, det är inte en dam som låter sig undersökas lätt. Säkert beroende på att det också gör ont här och var och på grund av tidigare erfarenheter där hon inte respekterats.

När jag hämtade henne vid skolan berättade en kille som arbetade på skolan att barnen ibland hade varit så mycket på henne att hon hade rivit vissa av dem i ren protest och de hade fått sår på armar. Jag kan ju förstå henne, för gamla katter eller katter överlag ska man låta vara ifred när de vill. De är inga leksaker utan ska respekteras. När man blir äldre är den där rofyllda tillvaron än mer viktig, man orkar mindre och behöver - särskilt som stressad hemlös - få vara ifred när kroppen säger till.

## Comment 128
Author: Gullimat

Underbart att pappa Leroy också är inne och hoppas snart alla mår bra. Kusten du gör ett jättejobb

## Comment 129
Author: anebit

Å, så glad jag blir att pappa katt också är inne.  
Hela familjen!  Underbart!  ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tack Kusten!

## Comment 130
Author: maggan47

vilken härlig läsning, att familjen är räddad, och hoppas på tillfrisknande för övriga katter, och skönt tflr Ida att få vård, gamla damen, synd att allting ska förstöras, vart har empatin tagit vägen, bland dagens unga, inte alla, men många saknar den, ser jag runt omkring mig

Kusten, vilken pärla du är, för dessa utsatta

kram

Maggan47

## Comment 131
Author: Hawknestgrove

Åh så underbart att höra!!!!!

## Comment 132
Author: lillmymlan

HURRA, hela familjen är inne...! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Kusten, du är en pärla!

## Comment 133
Author: Ankie

jippi ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 134
Author: kattassen

Så härlig läsning så här från stugknuten. (Får se om inlägget kommer med pga en usel mobiluppkoppling). Såg en tråd om kattungar som söktes till Varberg. Finns en tråd om det. Kan inte länka just nu - det tar för mycket "kräm" i dataöverföringen. Tack Kusten för ditt enorma arbete med Kustkatterna!!!

Kramar från Hallandskusten (inkl. alla 4-beningarna)

## Comment 135
Author: buster65

Undrar så hur du har det Kusten? Väldigt länge sedan vi hörde något från dig.

Hoppas allt är bra med dig! ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Varmaste hälsningar och kramar från Buster och Nisse

Puttar upp tråden!!

## Comment 136
Author: Vargtassen

Har satt in en auktion på insamlingsforumet.

## Comment 137
Author: Hawknestgrove

ok då är jag med!½!!!

## Comment 138
Author: Lena

Hoppas också att allt är bra med dig Kusten! Du är en katternas kämpe och vi beundrar dig mycket. Mitt i allt slit hoppas jag du får lite tid för dig själv och din egen återhämtning. Det är en tuff bransch hittekattsbranschen.

En stärkande blomma till dig över cybern!

## Comment 139
Author: Hawknestgrove

här är den auktionen. Jag har sparkat igång den...

[http://insamlingsauktioner.egensajt.se/board/leksaker-till-kustens-katter-t390.html#p1609](http://insamlingsauktioner.egensajt.se/board/leksaker-till-kustens-katter-t390.html#p1609)

## Comment 140
Author: Ankie

ja å jag har budat...

## Comment 141
Author: Hawknestgrove

haha du med!

## Comment 142
Author: Vargtassen

Tack för länken Gunilla![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 143
Author: Hawknestgrove

Vill bara rosa Vargtassens söta leksaker. JAg har dem härhemma hos mig. de är poppis!

## Comment 144
Author: Gullimat

Budat här med. Kom igen gott folk

## Comment 145
Author: buster65

**_En tisdagsputt med stärkande kramar och tankar från oss (buster och nisse)_**

**_till_**

**_Dig_**

**_Kusten_** ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Cool](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  **_kustkatternas beskyddare_**

## Comment 146
Author: Hawknestgrove

och jag slår ett slag för katthavren... PMa mig, för jag har och 20 kr per påse plus porot och här inne går allt utan provision till Kusten!

## Comment 147
Author: Kusten-

Hej igen alla ni fina, tack för förståelsen för att jag ibland är en något sliten en och tack för all enorm hjälp till katterna. När de blir sjuka är det mycket oro som tar energi och tid som går åt till att finnas där, ja ni vet hur det är.. men nu ser det ljusare ut på den fronten och man kan andas ut en stund.

Vargtassen - tack för auktionen! Tack ni som budat och budar; Gullimat, Ankie m.fl. Och Hawk, du är som alltid fantastisk.

buster65/nisse - ni är bara för söta, augustigoda kramar!

Lena - Den stärkte! Tack för omtanken : )

Ja tack allesammans!! Ingen nämnd ingen glömd skulle man kanske skriva, men jag skriver istället några nämnda, absolut inga glömda ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Jag ska lägga ut några bilder ikväll eller imorgon som är tänkt att avsluta denna tråd. Ser att den redan är lång så det är defintivt på tiden. Lägger även ut redovisning och startar efter denna tråds låsning en ny tråd där lilla Cattinca/Katinka "Tinkan" ska få extra utrymme. "Tinkan" är lilla tappra gumman som varit väldigt sjuk + att hon har haft otur efter sin kastrering då stygnen inte ville absorberas. Hon har alldeles precis fått av sig sin tratt i och med att infektionen nu gett med sig. Hon blev väldigt glad och lättad när tratten försvann : ) Det blir lite bilder i den nya tråden från den upp- och ned resan hon gått igenom  och i samma tråd kommer det även att startas ett lotteri (om det blir godkänt att ha ett septemberlotteri vill säga) till förmån för Tinkans veterinärvård.

Berättar mer om det när det närmar sig men kan så länge berätta att hittekatten Lussan från E-6:an kommer att hålla i dragningen : )

Så länge hoppas jag att så många som möjligt stöttar Kattkedjans fina lotteri denna månad!

Varma hälsningar från kustvarelserna ![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

På bild: Sparven, skygg ute men tam inne. Foto G.E

## Comment 148
Author: Kusten-

3 dunbollar

## Comment 149
Author: Kusten-

**Kattkontot (gåvor t. o. m 10-08-09)**  

10-08-09 Birmatant 80 kronor

10-07-27 Traderagåva 17 kronor

10-07-26 Traderagåva 17 kronor

10-07-15 M.Träff 1958 kronor

10-07-13 Traderagåva 16 kronor

10-07-09 Gubben 1500 kronor

10-07-05 Buster/Nisse 300 kronor

10-07-05 Traderagåva 14 kronor

10-06-29 Traderagåva 15 kronor

10-06-23 Traderagåva 17 kronor

10-06-23 Överf E-M 300 kronor

10-06-23 Traderagåva 141 kronor

10-06-04 Traderagåva 17 kronor

10-06-02 Traderagåva 16 kronor  

**Veterinärvård (betalda fakturor)**  

Katinka 1200 kronor

Katinka 250 kronor

Katinka 855 kronor

Leyla/Sparven 1328 kronor  

**Veterinärvård (obetalda fakturor)**  

Katinka 2674 kronor  

**Katter som väntar på veterinärvård**  

2 honor + 2 hanar behöver kastreras m.m

3 kattungar behöver vaccineras och få id  

I veckan kommer minst en av katterna att kastreras.

ROSOR OCH VARMT TACK TILL SAMTLIGA GÅVO-/LIVGIVARE!

## Comment 150
Author: Kusten-

Titti säger tittut

## Comment 151
Author: lillmymlan

puttar upp Kustens tråd ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 152
Author: Hawknestgrove

Åh jag med!!!! OCh då får jag väl tjata lite till om katthavren, som är enbart kustens. PMA mig här inne, påsarna kostar 20 kr plus porto12, du tjänar fraktkostnader på att köpa 4 påsar. Då plockar man ut mest möjligt  av 24 kr i porto. OCh betäller ni här inne, så slipper Tradera ta provision!

## Comment 153
Author: buster65

Puttar upp!!!!!!!! Det var väl de ljuvligaste dunbollar man sett på

länge! Fullkomligt oemotståndliga, hugaligen, här är det farligt att vara inne och titta för mycket ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Cool](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") bäst att ta solglasögon

på ................... skönt att höra ifrån Dig Kusten.

Bamsekramar både till Dig Kusten och alla dina fina skyddslingar.

## Comment 154
Author: Kusten-

Nära dammen, på spaning..

## Comment 155
Author: Kusten-

Smyger..

## Comment 156
Author: Kusten-

Nu kan tråden låsas.

## Comment 157
Author: Lena

Tråden kommer att låses på TS begäran efter ett avslutande inlägg som kommer imorgon.

## Comment 158
Author: UlrikaD

Varför? Jag bor i Göteborg, hittade tråden för några dagar sedan. Ville verkligen se hur det går.

## Comment 159
Author: majvi

#161

Det kommer en ny tråd om andra katter som kusten håller på med.

## Comment 160
Author: UlrikaD

#162 Ok, tack!

## Comment 161
Author: Kusten-

Hittekatten Lussan och hennes husse skulle ha hållit i lotteriet men blev dessvärre nedstängd på grund av personförväxling. Får inte här gå in på detaljer, men det blir därför inget lotteri som skulle varit till förmån till kattungen Katinka och hennes stora vårdfaktura, den sista av flera.  

Temat i lotteriet var svartvitt och de tio vinsterna följde temat. Detta för att lyfta fram de svarta och svartvita katterna som genom decennier varit förföljda och haft en lägre status än andra. Katinka är en svart flicka som i den tråden gärna hade velat berätta sin historia om hur hon mirakulöst nog överlevde då hon upptäcktes som kattunge vintern 2009, då snön var djupare och vinden kyligare än på många år. Hoppas inte att denna vinter blir lika hård och skoningslös mot de utsatta djuren.  

Vad gäller lotteriet känns det naturligtvis trist i och med det idoga arbetet som lagts ned för att kunna skapa det, men nu är det som det är. Arbetet med kustkatterna får stå på halt tills kostnaderna för Katinka är lösta på andra sätt. En ny tråd kan därför dröja, lotteriet var ju tänkt att bli nästa tråd för att få arbetet någorlunda på fötter igen och nästkommande tråd därefter hade blivit en "vanlig kustkatter-tråd". 

Ni som vill och önskar hjälpa Katinka på annat sätt kan gärna gå in under "Godkända insamlingar" där det finns ett insamlingskonto.

Varmt tack alla som hitintills stöttat katterna, med önskan om en fin höst. Hoppas på en färgglad sådan och på att många katter får hem!  

På bilderna ovan syns en uppdatering om Tigra/Nerthus, katten från Säve som flera härinne stöttade då hon var liten kattunge. Hennes mamma och syskon sköts brutalt, Tigra hann däremot räddas. Hon bor nu på landet och har det bra tillsammans med sin kattkompis Festis, en festlig kille i balines-skrud. Tigra vill visa att ni gör glada katter härinne!  

Hade ännu en bild på Tigra, den som fanns här innan, men lägger in en på Katinka istället. Hoppas nu att hon har det jobbigaste i sitt liv avklarat. 

Kram Kusten och kustpissarna

## Comment 162
Author: Hawknestgrove

lotteri??? när skulle du ha haft det?Har ju inte haft en susning om det.... Ok, lite är alltid något, jag puttar för kattgräset här, som  kostar 20 kr påsen, skänkt av en anonym givare  öronmärkt för Kustens katter. 20 kr för en påse plus frakten... Pma mig om ni vill ha!

## Comment 163
Author: ChanelBM

Hur mycket är det kvar för att betala Katinkas faktura?

Sätter in nåra kronor till helgen för att hjälpa till att betala den.

Små bäckar små...

## Comment 164
Author: Kusten-

165 - Förhoppningen så snart som möjligt eftersom allt var förberett, stod snällt i kön och väntade på tur ; )

Kattgräset har hjälpt mycket, precis som Chanel skriver: många bäckar små. Tack till anonym givare, till dig Hawk och till alla kattgrässlukare : )

166 - 2674 kronor är fakturan på, men "bara" en tia eller två gör stor skillnad. Tack så mycket ChanelBM!

## Comment 165
Author: Hawknestgrove

ja det går trögt... har en hel del fina påsar kvar.... tänkte att det är bätre att sälaj dem bland kattvänner än på tradera som äter upp 30%

## Comment 166
Author: Alexej

Så de som har en annan mening ska ha dåligt samvetet nu? För vem skulle lotteriet vara, er ego eller katterna?

## Comment 167
Author: Gullimat

Insamlingspengen för myntakisarna är insatt.

## Comment 168
Author: Kusten-

169 - Och vad har jag gjort dig? Vi har aldrig träffats och du känner inte mig över huvud taget, vilket du visar tydligt genom din fråga.

För Katinka skulle lotteriet ha varit, det kan du läsa om ovan, men du får väl tro att det har varit något egoistiskt (??!!) över att klara hennes vårdfaktura och för att kunna fortsätta rädda katter, mycket sjukt bara att ens tänka tanken. Är det så du skulle tänka om du själv hade velat starta ett lotteri? Vad rör sig egentligen i ditt huvud? Hur är man egoistisk när man osjälviskt tar hand om ett djur, som sedan blir svårt sjuk, man får uppsöka vård och lägga in henne för intensivvård för att kunna klara hennes liv och kostnaderna drar iväg. Av den anledningen behöver man hjälp utifrån och då försöker man även där göra något aktivt och kreativt.

Om det känns bättre att jag går in i väggen, säg det istället. Kattarbetet kommer ta slut då och det vet de flesta som inte vågat be om hjälp utifrån när det behövts. Känner tomhet och sorg över att det finns människor i kattvärlden som endast vill förstöra och bråka, såpass mycket att de är beredda att jaga bort människor som sliter och verkligen försöker göra saker som egentligen redan är för jobbigt. Du räddar inga katter på ditt sätt, du gör dem bara en fruktansvärd otjänst. Är detta ett sätt att jaga bort mig härifrån kan du tänka om. Det behövs åtminstone lite mer än så, inte mycket till men lite, för jo jag är rätt känslig och det vet mina vänner och bekanta om och det är också en anledning till varför man en gång i tiden började med att engagera sig. Vet att det här finns mångdubbelt fler goda människor än elaka och så länge det är på det viset kommer jag att fortsätta att hjälpa utsatta djur.

Hoppas nu att du får en varning, annars är något väldigt fel.

170 - Tack snälla Gullimat, kram

## Comment 169
Author: Alexej

Hallo, du skriver att det planerade lotteriet är inställt pga att Bumbis och co inte är kvar på sajten för de kom inte överens med Lena och medarbetare. Och därför kan du inte få in pengar till veterinären för att det inte finns ett lotteriet mer. och att du därför inte kan fortsätta med ditt arbete att ta in hemlösa katter för du har inga pengar till nya katter då.

Eller har jag fattat något fel?

## Comment 170
Author: Kusten-

172 - Guten Nacht eller hur man nu säger på tyska, lussans husse som är tysk hade vetat bättre än jag om det ; )

Okej, nu ska jag förklara lite mer övertydligt om det inte gått fram.

För det första: De kom överens med de flesta och dina åsikter om de båda har jag tidigare sagt att du kan ta med dem direkt eller med mig som ombud.

Och nej, kan inte ta på mig fler fakturor nu, är bara mänsklig och har även jag en gräns för vad jag klarar av. Kliniken har också de en gräns. Det ligger fler fakturor som är obetalda än enbart Katinkas, har dessutom ansvar för fakturan vad gäller den inlämnade gamla honkatten hos samarittjänst. Jag har som du vet ingen förening bakom mig utan är en privatperson som försöker hanka mig fram så gott det går.

Det har legat mycket jobb och pengar bakom lotteriet och tyvärr blir det nu inte av. Tanken var att någon annan skulle ta över lotteriet efter nedstängningen men nu känner han sig kränkt. Det fanns mer än en vits med att just han och hittekatten Lussan skulle sköta lotteriet och det var även deras idé från början och han såg mycket fram emot det. De kommer stötta hemlösa katter även fortsättningsvis - men i det tysta.

Är det nog klart för dig nu Alexej? Vill du stötta är du välkommen att putta upp tråden med lite positivare ordalag, annars får det gärna vara hälsar kustkissarna.

## Comment 171
Author: Alexej

Okay, är kanske lite trögt. Men varför kan det inte bli lotteri ändå? Han, Lussan, är det lilltasen? Är det han och Bumbis som skulle hålla i lotteriet för dina katter? Och när de inte är kvar på sajten blir det inget lotteriet mer för dig?

Går det inte att starta ett annat lotteriet för dig?

## Comment 172
Author: ChanelBM

Men för h-te. Som jag har skrivit så många gånger. JAG SOM MEDLEM HÄR PÅ SAJTEN VILL INTE LÄSA HUR FOLK KASTAR SKIT PÅ ANDRA!!!!

Har man inget trevligt eller konstriktivt att säga. Håll då tyst, det sa alltid min moromor o det som var sant för 100 år sedan är sant idag. Vill man säga hårda ord, ja var då kvinna/man nog att göra det öga mot öga!

Ingen nytta är det för stackars hemlösa kissar att man angriper hej vilt andra som försöker hjälpa. Det är just sånt som får folk att sky den här sajten. Var det det ni ville? Får det er att känna er goda o ger det er nån form av skruvad maktkänsla?

Kusten, Kram till dig! Pengar kommer från mig i helgen, har även pratat med en bekant till dig om hur vi kanske kan samrbeta lite här i GBG o göra nåt nytt o vettigt. Så jag hoppas att vi snart ses.

## Comment 173
Author: Alexej

#175 Bättre att läsa först. Jag undrade varför Kusten inte kan ha ett lotteriet när andra har slutat på sajten. När lotteriet nu var för att hjälpa utsatta katter.

## Comment 174
Author: ChanelBM

Jag syftar tex på kommentarer som #169. JAG uppskattar inte att läsa sådant! Ta sådant i privata PM direkt med den berörde/a, inte öppet i forum. Så blir det så mycket trevligare för alla att läsa.

För övrigt så vill jag rikta en kram till alla som jobbar för hemlösa katter! vet ju själv av de tre som jag har deltagit i räddningen personligen av vad det betyder.  Tjockisen som bor hos mig (från KKS) grynet som mamma fick förmånen att äga och lilla svultna gammelkattan som jag hittade i somras o lyckades prångla på en granne...

Det måste vara jobbigt att vara vän med oss katträddare. Söndertjatade blir de o katter tvingas de på  ;-)

## Comment 175
Author: soso

Bidrag är insatt till Katinka.

## Comment 176
Author: ChanelBM

Kanon Soso! Fler än jag som tänker köra snålmat fram till Lönen så Kusten kan få lösa ut lilla Katinka. ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 177
Author: Lena

**Ber båda sidor i konflikten att ta det lite lungt.**

Det verkar som äpplen, ansjovis och skosnören har blandats ihop i en ända röra. Och sedan flyger känslorna iväg all världens kos. Precis som alltid när det blir konflikter på sajten.

Lotteriet till förmån för Kustens katter kan naturligtvis hållas på sajten oavsett om vissa personer är medlemmar eller inte. Den som vill hålla ett lotteri ansöker om det hos mig som sajtvärd. Jag brukar sedan sätta ansökningarna på turlista när det är flera som ansökt samtidigt. Planerar man ett lotteri är det därför bra om jag får veta det så tidigt som möjligt eftersom först till kvarnprincipen gäller.

Ber alla hålla sina personliga konflikter utanför sajten. Jag väljer att inte kommentera varför vissa har blivit avstängda. Det hör helt enkelt inte till den här tråden och är inget som är lämpligt att avhandla på ett öppet forum. Om någon har några frågor är ni välkomna att ställa dem till mig via PM.

## Comment 178
Author: Lena

Hörsammar nu TS begäran om att stänga tråden. Ber samtidigt TS att starta en ny tråd om arbetet för de hemlösa i Göteborg. Något som många medlemmar vill fortsätta att följa och stödja.
