# Arg!!!
Author: Atiz

Jag blev ikväll kontaktad av Vargtassen som hade fått ett samtal ifrån en kvinna som, från sin balkong såg ett gäng invandrar barn leta efter kattungar i buskarna.  
Vi stack dit och kollade. Barnen kom då med diverse olika förklaringar till varför de letade efter kattungar i buskarna. Dom sa att dom hade fått 2 kattungar av en "bonde på landet" och att dom tagit ut kattungarna för att de skulle få kissa o bajsa i rabatten. Självklart så stack kattungarna. Följden blev att 8-10 människoungar jagade kattungarna. Detta pågick alldeles brevid en starkt trafikerad väg i Malmö, med risk att kattungarna kunde bli överkörd. Tyvärr fick de tag på den ene. Den andre ungen... en vacker blåtigré flicka, fick vi tag på. När jag tog upp ungen, ca 9 veckor gammal, så var hon så rädd så att hon skakade i hela kroppen och hjärtat pickade så fort att jag trodde hjärtat skulle hoppa ur bröstkorgen på henne. Den lilla gömde sig direkt i min famn.  
Då människobarnen inte kunde komma med vettiga förklaringar till var ifrån dom fått katten och det inte fanns några föräldrar i närheten... (pojken som påstod katten var hans, sa att han hade ingen kattlåda eller andra kattsaker eftersom han inte vetat att han skulle få katten idag !???!  ) Så jag tog helt enkelt hem kattungen till mig. Har varit i kontakt med polisen. Dom såg det som djurplågeri men kunde inte skriva en sådan anmälan eftersom jag inte hade uppgifter på människoungarna.. så det blev en anmälan om upphittad katt.. sen, om någon förälder hör av sig till polisen så kan jag göra en ny anmälan. Men ju mer vi pratade med ungarna, ju mer övertygade blev vi om att föräldrarna inte vet något. Det hade först kommit 2 tjejer i 16-17års åldern med 2 kattungar... senare så letar människoungarna i buskarna efter kattungarungar som liknar dessa båda kattungarungar som tjejera haft. Så det troliga senariet är att de 16åriga tjejerna har gett bort kattungarna.   

Blir så ARG!!

## Comment 1
Author: Alexej

Hoppas ni få tag i den andra ungen också....![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 2
Author: Atiz

Ja... det beror ju på... får den stanna inne blir det svårt. Men vi har lite spioner så dyker den upp ute så tar vi den!

## Comment 3
Author: Lena

Det var inget roligt kattärende ni fått på er lott. Tyvärr inte särskilt ovanligt är jag rädd. Frågan är väl om dessa barn får ha katterna inomhus över huvud taget? Risken är nog stor att den de tog in hamnar ute i rabatten igen. Ni kanske kunde sätta upp lappar i trappuppgången och be dem kontakta er?

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

usch... lycka till
