# Fånga in skygga katter?
Author: [Borttaget]

Hört rykten om att man inte får fånga in skygga/förvildade katter och hålla dem instängda i burar. Är det någon som vet mer om detta?

Begriper inte hur man ska kunna hjälpa dessa katter om de inte får hållas i karantän eller i inomhus.

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

läs här....

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tackar för den filen. Svårtolkat som vanligt, bör inte hållas instängd är väl en tolkningsfråga, men är man van att hantera skyggisar så är det väl ett plus antar jag.

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

ja men i slute de sista sidorna är lättbegripliga, där står mått och sånt....

## Comment 4
Author: Debattia

Så då får man inte hjälpa skygga katter då???

## Comment 5
Author: Lena

#4 Jo det får man, fast Jordbruksverket anser att de far illa av att vara i bur inomhus. Något förbud finns det dock inte.

## Comment 6
Author: Mari

#5 Så om man har dem frigående i tex. sitt hem så är det helt ok? Gäller ett rum som en bur?

## Comment 7
Author: Hawknestgrove

frigående är ju inte i bur. Vad som kan räknas som bur är väl också diskutabelt....

## Comment 8
Author: Elise79

Grejen är att Jordbruksverket anser att en bur är t.ex transportbur.  
De pratar boxar numera, och det är vad vi tidigare har kallat burar - jätteinvecklat men jo du får ha "skyggiskatter" i box men inte i bur. (enligt ovan) Boxarna dock måste vara enligt en visst mått, minst 1,90 höjd vilket kan göra det svårt att socialträna en katt som sitter i taket (framförallt att medicinera..)

Fast rekommenderat är ju att ha dem i mindre utrymme och gärna i hemmiljö där en annan tam katt finns =)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jordbruksverket eller länsstyrelsen verkar har inte ett dyft erfarenhet av de skygga katterna och kan/vill inte heller förstå att för att de här katterna ska få tilltro till människor igen krävs ett mindre utrymme en kort tid så man kan handskas med katterna därefter.

Varför kan de inte istället jobba för en för obligatorisk märkning för katter istället, för hundar var det inget problem att få igenom en lag.

Jag tror att det som behöver kollas är **vissa** uppfödare som håller sina avelskatter i burar livet ut, men det verkar inte vara lika intressant att "jaga" deras ägare för raskatter har status, det har inte hittekatter.

## Comment 10
Author: Elise79

Det roliga är att det var föreslaget att minhöjden skulle vara 2meter i tak.. Men då var det någon smart idiot som kom på att hans mor/far (whatever) inte kunde ha katt eftersom de bodde i ett gammal hus, och förr i världen byggdes hus med lägre takhöjd än nu..                Å det gick ju inte för sig, så 1,90 blev det =)

Vet inte hur mkt sanning det ligger i det, men jag skulle verkligen inte bli förvånad om det stämmer..

## Comment 11
Author: brutt

Rykten är just rykten och det är olämpligt att ta dem som en sanning.Finns viljan så finns det en väg.

Kolla tex.Stockholms katthems skygisavdelning hur de gjort eller läs om Göteborgs katthjälps Tnr projekt  läs också på http://www.hittekatten.se/som är en bra länk för alla faktiskt.

Självklart att katter inte ska sitta inlåsta i transportburar längre tid än just under själva transporten eller veterinärs åtgärd.Men inte heller i fångstfällor dygnsvis för att sedan skjutas.

## Comment 12
Author: Hawknestgrove

samma sak med de löjlig bestämmelserna o fångstburar. nu Sk\*\*er jag i dem. Vår burar är nån centimeter för låga och för smala MEn långa och säkra och lätthanterliga för en person. Likaså skulle vi aldrig våga lämna dem obevakade. MEn de är inte tillåtna......
