# Mkt akut kattmamma m nyfödda ungar hos polisen
Author: gulliver

Kattmamma med tre nyfödda kattungar inlämnade till polisen. De finns nu på ett av polisens inkvarteringshem i södra Skåne där de får sitta i 5 dagar innan ni som läst min tråd om polisens inkvarteringshem vet vad som händer.

Jag har redan tagit hand om tre vuxna, en ungkatt och nu senast en kattmamma med fyra ca sex veckor gamla ungar.

Stödhem söks nu mycket akut till den nya lilla familjen.

## Comment 1
Author: Ankie

puttar denna med hopp om hjälp

## Comment 2
Author: Lillan7704

Är mamman tam eller är hon en skyggis?

## Comment 3
Author: Mymlan

Vad jag önskar jag kunde ge hjälp, jag har bara en liten toalett + hall de skulle kunna gå i men jag måste knata via hallen med 2 hundar då de ska ut..

Så jag hoppas ngn  kan ge dem hjälp..

## Comment 4
Author: gulliver

#2 Skulle tro att hon är det men vet inte säkert. De katter jag/vi tagit hand om från polisen fram till nu har alla varit tama.

## Comment 5
Author: Sidentass

Åhh..här är det överfullt...

'Putt!! Snälla någon...en liten vrå är bättre än ingenting..

## Comment 6
Author: jsca

synd, jag har redan två vilddjur ;P    
Puttar dock för kisarna !

## Comment 7
Author: TheMe

Önskar att dessa får hjälp, puttar!

## Comment 8
Author: Ankie

puttar

## Comment 9
Author: monsi

**Kan ta dem,  men tyvärr bara några** **veckor fram till 30 april.**

Men det köper lite tid för de små.

Hoppas någon kan ta dem längre eller direkt efter mig.

## Comment 10
Author: huskatt08

Stackars lilla familj ![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Vore toppen om du Monsi kan ställa upp så de blir mera tid att hitta/leta hem.

## Comment 11
Author: Sahjoh

Jag har en toalett ledig om det skulle bli kris.. Du vet hur du får tag i mig om det skulle behövas gulliver.

/ Sahra

## Comment 12
Author: Tizzla

Vad är det som gäller när man tar hand om en katt från polisen? Avtal? Priser?

## Comment 13
Author: Lillan7704

Vad händer? Katterna har ju inte så många dagar kvar........

## Comment 14
Author: Ankie

putt

## Comment 15
Author: Naquita

ja vad händer?:(

## Comment 16
Author: annebeate

Undrar detsamma. Monsi kan ställa upp hela april. Det gäller ju att vinna tid.

## Comment 17
Author: Lena

Så bra att det nu verkar finnas temporära lösningar för den lilla familjen. Nu gäller det bara att parterna får kontakt med varandra.

När man tar katt från polisen brukar man inte behöva betala något. Inga kontrakt heller. Var själv involverad i en sådan hittekatt för några år sedan. Vi var flera som hjälptes åt. När kissen hämtades lämnades den bara ut efter telefonkontakt. Det var KKS som stod bakom.

## Comment 18
Author: gulliver

Tusen tack alla ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Nu vet jag att det finns flera lösningar.

Monsi var finns du?

Tack Sahjoh!

## Comment 19
Author: Tizzla

Men...tickar dagarna på under helgen? Går det att få ut dem i helgen? Kan någon köra hit dem (jag kan betala i alla fall delar av transporten men inte köra hela vägen) så kan de få bo här! Om det inte är för långt för dem att åka till Nybro???

Har länge funderat på att hjälpa en kattmamma och nu kanske det är dags? Har ett "ledigt" sovrum där de kan få vara ifred första tiden...

## Comment 20
Author: Mison

monsi finns ca 4,5 mil från malmö...

vart finns katterna? södra skåne såg jag bara, och när måste dom senast hämtas ut?? räknas helgen in också?

## Comment 21
Author: gulliver

#20 Inkvarteringshemmet ligger strax utanför Malmö. Eftersom ungarna är så små vill jag inte flytta dem så långt.

Det verkar som om de nya innehavarna inte håller så fruktansvärt strikt på fem dagar. De vet att vi försöker ordna placering så någon/några extra dagar tror jag de går med på.

## Comment 22
Author: Mison

skönt, då hinner monsi komma inhär... pm:a henne så ser hon lättare, ifall ni behöver hennes hjälp

## Comment 23
Author: monsi

Här är jag!

Kan hämta dem om de inte är mitt i smeten malmö.

Om jag behövs.

Hakw, har mitt tele om ni behöver mig o jag inte är on line.

Säg gärna till om jag behövs behöver bygga lite innan de kommer.

## Comment 24
Author: gulliver

Hej Monsi!

Jättebra! Inkvarteringshemmet har de båda tidigare gångerna lämnat katterna själva. Vet dock inte hur långt de är villiga att köra.

## Comment 25
Author: monsi

Kan hämta själv om de ska hämtas.

Men behöver besked eftersom jag måste bygga o näta lite om jag ska ha dem.

Gillar inte tanken på att behöva leta katt familj i ett 300kvm stort hus med 3 glada hundar till hjälp.

Tror inte mamma katt skulle gilla det heller![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Bättre att de får ett eget rum med nätade dörrar.

## Comment 26
Author: gulliver

#25 Är det Häxan på bilden?

En mammakatt med ungar behöver lugn och ro. Helst med vanlig stängd dörr om man har fler katter.

Kattmamma nr 1 Carmencita från polisen for som en raket ut genom dörren och överföll våra andra katter ikväll. De andra katterna var bara nyfikna på den mat som mamma och ungarna får så de var en bit utanför dörren på ovanvåningen. Det gjorde Carmencita vansinnig.

## Comment 27
Author: monsi

Japp det är lilla Häxan.

Ja en mamma katt behöver lugn o ro derför jag behöver bygga så hon kan få det om hon kommer till mig.

Inte kul om mamma kise blir stressad o rädd.

## Comment 28
Author: monsi

Bild på lilla runda Häxan så ni ser att en kise hos mig får mat![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 29
Author: maggan47

vilken söt mage Häxan har, så rund och go, vore väl toppen om kissarna till en början fick komma till dig Monsi

Maggan47

## Comment 30
Author: monsi

Har kisarna fått ett tillfälligt hem änu?

## Comment 31
Author: Debattia

Hur har det gått med kissarna!!!

## Comment 32
Author: Ankie

men skulle inte de till dig Monsi? Eller har jag helt fått det om bakfoten

## Comment 33
Author: gulliver

Vi har idag fått OK att ta hand om den lilla kattfamiljen men de har enligt inkvarteringshemmet några dagar kvar (begriper ärligt talat inte hur de räknar?).

Skulle helst se att de fick ett stödhem i närheten av mig där de kunde stanna tills ungarna och ev mamman fått nya permanenta hem.

Mamma katt är helvit och oddeyed (ett blått och ett grönt öga).

## Comment 34
Author: Hawknestgrove

Gulliver, Monsi är en helt underbar människa, som jag litar till 100 på! Där har du ju i alla fall enhel månad att vinka på! JAg pmar dig hennes telefonnummer, Kontakta henne!!!!!

## Comment 35
Author: Silversemlan

Hej

Jag och min sambo har länge funderat på att vara stödhem och skulle kunna tänka oss att hjälpa till som stödhem om det behövs? Är mer aktiv på annat kattforum än detta men finns några här som vet vem jag är (Gisele, ansvarig för kattstatus.se t.ex) om än inte under detta namnet. Om det är aktuellt får ts gärna höra av sig så kan jag berätta mer om oss och våra katter, boende, min syn på katter osv.

Mvh

Rebecca

## Comment 36
Author: Naquita

Hur går detta egentligen, någon som vet?

## Comment 37
Author: FFKTeckomatorp

Kommer  kattmamman med ungar från Kågeröd?

Vart finns de, på Villarits?

Har den som kan at dem hämtat dem?

Hoppas det löser sig till det bästa

## Comment 38
Author: gulliver

Har inte haft något att rapportera förrän nu. Uppstallningshemmet säger att de själva omplacerat den vita mamman. Trots att de lovat oss att ta hand om henne.

Nu finns det dock två nya katter varav en dräktig honkatt och som de tror en hankatt. Dräktigheten har konfirmerats genom ultraljud på Djursjukhuset i Malmö.

De säger själva att de inte har avlivat en enda katt sedan de tog över verksamheten vilket ju är lysande om det stämmer. Vi har förstått att de har en helt annan inställning till katterna än tidigare innehavare.

Jag kommer att ta in båda , kolla om de är märkta på något sätt. Ge den behandling i form av avmaskning och ohyremedel som behövs. Om hankatten inte är kastrerad så kommer det att göras. Efter det så har jag nog ett stödhem på gång åt honom.

#37 Vi får inte reda på så mycket om katterna och vill hålla en låg profil när vi är alldeles i början på ett spirande samarbete med dem. Vi vill heller inte avslöja vilket uppstallningshem det rör sig om ännu.

## Comment 39
Author: gulliver

Puttar i fall att någon är intresserad.

## Comment 40
Author: Naquita

Hur ser den dräktiga honan ut? Tam?

## Comment 41
Author: gulliver

#40 Vet inte hur hon ser ut för det får vi inte heller veta i förväg. Ja hon är tam liksom den som de tror är en hankatt.

Den dräktiga lilla tösen stannar hos mig.

## Comment 42
Author: Gullimat

Så bra att du kan ta in den lilla dräktiga honan

## Comment 43
Author: Hawknestgrove

Låter ju väldigt bra om det är så!
