# Bella! Katten som nästan blev hängd OCH dränkt!
Author: Lillan7704

Bella hittades en morgon upphängd i en snara för att dö. Hon hittades som tur var i tid och klarade sig..

Där borde historien om Bella vara slut, men så blev det inte..

Ca 2 veckor senare hittades hon i en hink med kallt vatten och någon hade lagt en stenplatta över så hon inte kunde komma upp. Där hade hon troligtvis suttit, UTE, en hel natt!

När Xray här på forumet ringde och talade om detta så tog jag in henne direkt, min man blev lagom glad... Hon har varit hos veterinären och får nu antibiotika, halva kuren är avklarad. 

Saken är den att jag kan inte ha henne kvar här. Jag har redan jourhemskissar, egna katter, hund och marsvin. Detta utöver mina 2 små barn, under 4 år... För tillfället så bor hon i min dotters rum och Emilia vill ha det tillbaka..

Bella blev 1 år i augusti, har aldrig varit inomhus innan jag tog hit henne, men hon går på lådan och verkar trivas gott med att slippa vara ute. Hon är lite avvaktande till en början, men när hon lärt känna en så är hon en av dom keligaste katter jag har träffat! Hon tycker dock inte om att man lyfter henne.

Kan någon hjälpa mig med henne? Jourhem eller permanent? Snälla!?

## Comment 1
Author: Lillan7704

Så här ser hon ut!

## Comment 2
Author: Lillan7704

Ett till

## Comment 3
Author: Lillan7704

Det är en väldigt liten och nätt kattflicka..

## Comment 4
Author: essut50

Stackars lilla Bella, hoppas nån kan ta hand om henne...

## Comment 5
Author: Druke

Hur kan någon vara så _grym_? ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Lilla sötan... Puttar upp för ett nytt hem! Var finns hon?

## Comment 6
Author: huskatt08

Massor av rosor till dig för att du tog hand om henne så hon slapp bli plågad mer.

Hoppas någon kan öppna sitt hem för denna vackra tös.

## Comment 7
Author: Ankie

puttar för lilla fröken

## Comment 8
Author: Sidentass

Hur ända in i det hetaste \*h$$$$$te\* kan man vara så fruktansvärt låg o göra så mot ett försvarslöst djur..det övergår mitt förstånd helt enkelt!

Trösten är att du fanns för henne..o räddade henne undan plågorna..det värmer..tänk om alla människor vore som du..då skulle världen se helt annorlunda ut..

Puttar upp för att missen får ett hem..

## Comment 9
Author: Lillan7704

Ja, det är helt ofattbart att en människa ens kan komma på tanken att behandla ett djur så här... ![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Hon är så himla go. Tycker att det är helt fantastiskt at hon litar på människor över huvud taget, efter att ha varit nära döden TVÅ ggr pga en j\*\*\*a idiot! H\*n är min själ inte ens värd att få kallas människa!

## Comment 10
Author: Misan

hur kan man vara så grym, förstår inte?  
  
Vems e katten?

## Comment 11
Author: Mison

men älskade hjärtat, vad du har fått stå ut med...

tänk, vilka avslappnade ögon hon har ändå, trots allt hon varit med om... jag hade väntat mig mer ilska och hat och rädsla i ögonen...

hoppas verkligen ni hittar någon som kan ta henne....

## Comment 12
Author: annebeate

Lilla söta Bella, hur kan någon vara så grym.![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Tack och lov att hon räddades och tack Lillan för att du tog in henne.

Hoppas någon kan ge henne ett hem med mycket kärlek.

## Comment 13
Author: annebeate

Putt för hem åt lilla Bella.

## Comment 14
Author: Lillan7704

Bella har ingen ägare... Hon är född och uppväxt som en hemlösing...

## Comment 15
Author: MariannE11

putt för bella....

## Comment 16
Author: Debattia

Puttar upp för lilla Bella ! Hoppas hon ska få ett bra hem så hon slipper såna hemska människor mer !! Bra Lillan!!!!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Nu vet jag inte vart ni är men jag hoppas någon har gått ut i området med en varning eller till lokaltidningen och gärna polisanmält även om jag vet polisen inte kommer utreda, men allt ska baske mig in i statistiken så de inte kan blunda för det förr eller senare.

Finns det inget katthem i din närhet som du kan ställa henne på kö hos? Eller kanske en annons på blocket med hennes tragiska historia?

Jordens eloge till dig som tagit dig ann henne

## Comment 18
Author: Sidentass

Puttar för lille Bella...tänk vad gott det skulle kännas om man hade möjlighet att öppna hemmet för henne, som gått igenom så tragiska upplevelser..jag har överfullt med katter....men någon annan som inte redan har så många katter..?

## Comment 19
Author: Debattia

Puttar !  Finns kanske  någon som bor mellan Helsingborg och Göteborg för vi ska åka den sträckan i morgon ????

## Comment 20
Author: Lillan7704

#17

Jodå, båda händelserna är polisanmälda och på onsdag kommer det en artikel i lokaltidningen.

Har fått kontakt med en helt underbar journalist på Lokaltidningen Höganäs, som själv har tagit katter från KKS, och som verkligen brinner för detta. Hon kommer att göra nya reportage så ofta hon kan/får och vill gärna hjälpa oss att sätta ut annonser osv i tidningen. Helt fantastiskt!

Alla katthem här omkring är fulla tyvärr.. Men jag har blivit kontaktad av en tjej här på forumet vars syster kanske kan vara intresserad, OM hon fungerar ihop med hundar, så nästa steg nu när hon snart är färdigbehandlad är att tussa ihop henne med vår hund och se hur det går.

Sen har Xray´s mamma varit här idag och träffat henne. Hon har två katter redan och ska fundera på om hon vill ha en till eller inte..

Så hopp finns det i alla fall! =)

## Comment 21
Author: MariannE11

Bellaputt

## Comment 22
Author: Hawknestgrove

Putt....... Lilla vännen.... Hur går det?

## Comment 23
Author: MariannE11

putt

## Comment 24
Author: Engla

Stackars Bella-gumman! Vilka elakingar det finns. Länka gärna till artikeln när den kommer. ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: annebeate

Putt för hem till lilla Bella, som behöver bli riktigt älskad efter allt grymt hon fått utstå.

## Comment 26
Author: Hawknestgrove

Putt för lilla Bella!!!!

## Comment 27
Author: Debattia

Bella !! Måste putta upp för denna fina lilla pälsfröken...

## Comment 28
Author: Lillan7704

Puttar också för ett nytt hem till lilla Bella.

Hoppas att det dyker upp någon som vill ta hand om henne snart, för hon kan verkligen inte stanna här längre... ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 29
Author: Debattia

Puttar !!!

## Comment 30
Author: martdat

Har du kollat om hon gick med hundar ? offtast är det väll mer upp till hunden än katten om det går, om hunden låter katten vara menar jag, vad jag har fått för mig i allafall,

## Comment 31
Author: Lillan7704

Ha ha, ja Alice har varit med inne hos henne X-antal ggr och Alice lägger sig ner på golvet, rör inte en fena, men Bella morrar som värsta stora hankatten! Hon tycker inte alls om henne.

Men, det ger säkert med sig ju mer dom får träffas. Det är ju en vanesak..

Tjejen vars syster kanske ville ha henne, har hört av sig och sagt att dom vill vänta med att skaffa katt tills deras valp är lite strörre. Så nu håller vi tummarna för att Xray´s mamma vill ha henne!

Hon kan verkligen inte stanna här. Och i morgon är hon färdigbehandlad.

## Comment 32
Author: Hawknestgrove

Åh putt för lilla Bella!

## Comment 33
Author: MariannE11

bellaputt

## Comment 34
Author: Hawknestgrove

från mig med

## Comment 35
Author: Lillan7704

Puttar jag med!

## Comment 36
Author: MariannE11

putt

## Comment 37
Author: annebeate

putt.....

## Comment 38
Author: Lillan7704

I morgon ska jag åka till veterinären med Bella för att kolla en knöl hon har vid svansroten och för att se om hon är dräktig. Hon är väldigt svullen om magen, vilket blev bättre när jag avmaskade henne i och för sig, men det är svårt att avgöra om det krävs mer avmaskning eller om det faktiskt finns bebisar där inne.

Sen putar hennes ändtarm ut på ett konstigt sätt.. Svårt att förklara, men jag liknade det vid som det ser ut när naveln har vänt sig ut och in när magen är stor på en gravid kvinna...

Xray´s mamma har bestämt sig för att ge henne ett hem om hon fungerar ihop med hennes hankatter och inte är dräktig.

## Comment 39
Author: martdat

#38 lycka till hoss vetten, skulle inte förvåna mig om någon har lyfft henne i svansen så hon skadads, de har ju inte vart snälla vid henne innan,, huuu,

 rumpan låter märkligt, har jag aldrig sett,

## Comment 40
Author: MariannE11

då håller vi tummarna för Bella...

## Comment 41
Author: Lillan7704

Bella är inte dräktig och ska kastreras i morgon. På lördag får hon ett nytt hem hos Xray´s mamma och hennes två kattpojkar! ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 42
Author: xray

En dag kvar till Bella flyttar till min mamma och hennes två kisar. Ska bli så gott att lilltjejen får ett ordentligt hem med tonvis med kärlek och kel, och att man kan fortsätta träffa henne.

Tack mamma för att du öppnar dit hem för ännu en liten hemlösing!!!!

## Comment 43
Author: Gullimat

Man blir bara så varm i hjärtat![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") över lyckliga slut![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Åhh tack o lov! Så härligt att lilla skönheten med vit haklapp fick ett hem!

Usch detta var en rysare.....

## Comment 45
Author: Hawknestgrove

UNderbart1 Lite så ser faktistk Esthers lilla analöppning också ut liksom inte snygg... Men hon har aldrig haft problem med det.

## Comment 46
Author: Debattia

Lycka till lilla Bella!!! Hoppas du aldrig mer ska behöva träffa på såna idioter.Skönt du fått ett bra hem nu!!!!![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 47
Author: Lillan7704

Nu har Bella flyttat till Xray´s mamma och det har gätt jättebra! Känns skönt att hon har fått ett permanent hem men det är tomt utan henne..

## Comment 48
Author: xray

Nu har Bella installerat sig hos min mamma, men hon är lite fundersam över dom andra katterna. En stor skogskatt som envisas med att försöka tvätta henne i öronen ( uppskattas inte), och en bondkatt i storlek med en Belgian Blue som stirrar på henne hela tiden.

Men det har gått helt smärtfritt, inte ens ett fräs har hörts!!! Inte ens när hon stjäl dom andras mat mitt framför nosen på dom.

Första natten vaknade mamma av att Bella kröp in under hennes täcke, rullade ihop sig vid hennes mage och spann som ett mindre sågverk. Där sov hon hela natten verkligen nöjd med sitt nya liv.

Så nu har ännu en liten hemlösing fått ett nytt gott hem, och jag skickar 10000 kramar till Lillan för allt du har gjort.

## Comment 49
Author: Lillan7704

Kramar tillbaka!!

Och jag är SÅ glad över att hon har det bra nu hos din mamma och sina nya pojkvänner! Känns bra i både hjärta och själ!

## Comment 50
Author: essut50

Åh vilken lycka för Bella...

## Comment 51
Author: MariannE11

roligt att höra att bella har det bra nu...

## Comment 52
Author: Ankie

![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 53
Author: Hawknestgrove

Åh så skönt!!!!

## Comment 54
Author: babydoll88

jag hade gärna tagit bella för jag behöver lite sällskap hemma i min lägenhet

## Comment 55
Author: Josefa

#54

Annars har bl a jag kissar som behöver hem.

Och Lillan hur är det med er Elsa?

## Comment 56
Author: Sidentass

Helt underbart att Bella har fått ett hem där det tycks gå så bra..lilla Gumman..nu ska ingen mer kunna vara så horribel mot henne något mer...

## Comment 57
Author: xray

#54 Babydoll. Du har PM!!!

Pälsbollarna i Höganäs

## Comment 58
Author: Amm0

Usch va hemskt! Putt.

## Comment 59
Author: Lillan7704

#55

Elsa har det bra här, men behöver verkligen få komma till någon som bara har henne eftersom hon inte tycker om andra katter.

Så istället för Bella så kanske Elsa hade varit något för dig Babydoll? Xray har skickt pm till dig med mitt nr.... Ring mig om du är intresserad!
