# Ditt ansvar som medlem?
Author: Lena

Syftet med Hittekatter iFokus är att vara en mötesplats för alla som på olika sätt värnar om de hemlösa och utsatta katterna, samt vill färbättra kattens ställning. En plats där vi kan stötta och hjälpa  varandra i det här arbetet.

Den här sajten blir vad _**vi alla**_ gör den till. Varken bättre eller sämre.

**Hur ser du på ditt eget ansvar för hur Hittekatter iFokus blir som sajt?** Utveckla gärna svaret i diskussionstråden nedan.

## Comment 1
Author: Lena

Som sajtvärd har jag tillsammans med mina medarbetare naturligtvis ett stort ansvar för att anlägga sajtens ton och inriktning. Sätta ramarna helt enkelt och påminna när någon går utanför dessa. Det är i sajtreglerna som vi anger ramarna. Där kan alla läsa vad som förväntas av dem. På en så här pass stor sajt som Hittekatter iFokus måste det finnas spelregler. Om vi följer dem blir det lättare för alla på sajten och vi får ut mera av den.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

4:an, glömmer ibland bort mitt ansvar, tycker fortfarande att vissa kan bete sig hur som helst här på hittekatter. Då blir det svårt att hålla igen. Är man inte i innegänget så är det ok att hoppa på personen. Andra kan bete sig hur dumt som helst, utan kritik. Det är uppenbart att inte så många är inne på hittekatter längre.

## Comment 3
Author: Lena

#2 Även om andra beteer sig illa kan man ju själv endå välja att föregå med gott exempel. Man behöver ju inte följa det så kallade "innegänget" om man nu inte tycker att deras beteende är bra. Nu vet jag inte vem/vilka/vad du avser med detta så kallade innegäng? (Det ska vi inte heller ta upp i den här öppna tråden.) Om du upplever att någon bryter mot sajtreglerna är vi dock tacksamma om vi får ett PM om saken. Det händer att vi missar saker på forumet. Själv arbetar jag t.ex heltid och har en del andra åtaganden vid sidan av. Kan därför inte vara på sajten 24 timmar om dygnet. Av den anledningen behöver vi hjälp från alla att hålla bra stil på sajten. :)

Har förstått att vissa vill göra det till en sanning att Hittekatter inte längre har några aktiva medlemmar och att ingen knappt besöker sajten längre. Men det där stämmer faktiskt inte riktigt.

Vi har fortfarande många besök på sajten. Mellan 18.000 - 30.000 besök per vecka är absolut inget att skämmas över. Sedan går aktiviteten lite upp och ned vad gäller antalet skrivna inlägg. Det gör det på alla sajter. Jag kan dock jämföra med Katter iFokus som jag ju också är sajtvärd för just nu. Den sajten har över 4000 medlemmar (Hittekatter har drygt 2000). Men Katter har trots detta betydligt lägre aktivitetsnivå. Ungeför 50-60% av Hittekatters aktivitetsnivå.

Det vore bra med lite förslag hur vi tillsammans kan förbättra stämningen på Hittekatter iFokus. Vi har ju dessvärre problem med vissa känslostormar som kommer och går på sajten. Allt det här skulle kunna hållas på en hanterbar nivå om alla som skriver följer våra sajtregler och tänker sig för lite mera hur de uttrycker sig. Ofta blir det missförstånd, vilket alltid går att reda ut om alla har en öppen anda.

## Comment 4
Author: sighni

#2 Det låter inte bra. Vad tjänar det för syfte att bråka? Det förstår jag inte.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

3#

Jo men hur många skriver? Det är några få som står för väldigt många inlägg. Du får ju väldigt ofta påminna om skrivregler, dessa påminnelser kommer sällan efter favoriternas inlägg. De kommer när det går emot dessa favoriter. Dessutom skickar man pm till varannn istället för att skriva på tråden, visst det kan vara befogat ibland men de som då hamnar utanför "gemenskapen" bryr sig inte i tråden mer. Dessutom är det väldigt många puttar, uppåt 200 inlägg går väldigt fort på vissa trådar. På andra sajter förekommer puttningar väldigt sällan.

## Comment 6
Author: Lena

#5 Jag vet inte riktigt vad du menar med favoriter/icke favoriter? Jag brukar personligen inte göra skillnad på vem medlemmen är  utifrån om jag ska påminna om skrivreglerna. En påminnelse utfärdas när det är befogat, inte uifrån vem det är som gått över gränsen. Sedan kan jag och mina medarbetare missa inlägg ibland. Därför är det, som sagt, bra när vi får PM från er medlemmar om det språrar ur någonstanns.

Vad som skrivs i PM kan inte jag som sajtvärd ta ansvar för. Det är ett ansvar som helt och hållet vilar på den/de som skriver PMét. Vi brukar rekommendera medlemmarna att använda PM funktionen när de har något mer personligt som de vill fråga/kritisera/diskutera gentemot en annan medlem. Dikussionerna på sajten ska ju, som du vet, vara av mer allmängiltig karaktär.

Jag har varit sajtansvarig för Hittekatter iFokus i snart 4 år nu. Aktivitetsnivån går alltid upp och ned här. Medlemmar kommer och går.Ofta sedan de blivit osams med varandra eller inte tycker sajten stämmer för dem. Av de som lämnar sajten brukar dock 8 av 10 snart vara tillbaka igen. Vissa återkommer under nytt alias. Kan dock trösta dig med att vi bara för några veckor sedan slog rekord all time high. Det berodde på det stora engagemanget för Katthemmet Kompis.

Att putta i trådar förekommer naturligtvis ibland. Själv brukar jag göra det när det är ett ämne i en gamal artikel eller diskussion som är aktuell igen. Jag vet att många brukar putta i trådar som handlar om aktuella kattärenden av lite mer akut karaktär. Har inte sett det som något större problem.

Tråkigt om någon känner att de hamnar utanför gemenskapen. Frågan är om det verkligen är så eller om det är något som någon upplever? Sedan får man väl rannsaka sig själv lite också om det kan bero på hur man själv utrycker sig när man skriver sina inlägg. Det blir ju lätt missuppfattningar på forum där vi bara utrycker oss skriftligt. Alla kan ju inte heller älska alla här i världen. Som sajtvärd blir man t.ex lite av ett "hatobjekt" för vissa.  Det får man liksom på köpet i den här rollen. Det viktiga är endå att vi visar varandra respekt.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag kan räkna upp ett tiotal personer, men det förbättrar ju inte stämningen så jag avstår. Just det med att uttrycka sig klumpigt är ju jag duktig på. Men vissa ska man ursäkta och andra får skit för det, så är det bara. Skriver man kan man i alla fall gå tillbaka och se var det gick fel, vilket är en fördel. En annan fördel är också att det inte går att påstå saker och sedan säga att man aldrig sagt det. Det blir ju problem för en del.

Nu är det inte sajtvärdar jag tänker på utan andra som ofta skriver, fast många försöker ju hjälpa också. Titta på tråden som choklad skrev till exempel, där började spekulationerna och man började "tro" saker. Nu gick det ju bra till slut. Skulle någon annan från dessa "favoriter" skrivit tråden så är "man" säker på att de fixar det till det bästa fast det kanske inte är så, för kattens skull alltså.

## Comment 8
Author: Lena

#7 Så kan det naturligtvis vara ibland här på sajten att vissa dömmer olika medlemmar olika hårt för samma saker. Antagligen utifrån vilken relation de har till medlemmen. Det brukar ju pratas om fenomenet "grupper för inbördes beundran". Finns nog lite överallt i samhället. Syndbocksfenomen är också sådant som uppträder ibland, där mobben går hårt åt en enskild "syndare". Allt sådant här är luriga saker som det gäller att se upp med.

## Comment 9
Author: Icna

hmm ser att jag var den enda som valde alternativ 1. än så länge.

Jag tänker att det är inte mitt ansvar att se till attt andra beter sig rätt på sajten, jag kan inte leka minimoderator. Jag kan visserligen säga ifrån om nån beter sig illa, men kan inte säga att det inte är tillåtet.

Det är inte jag som bestämmer vad som är tillåtet eller inte, eller hur sajten ser ut.

MEN det är helt och hållet mitt ansvar att följa regler och bete mig på ett sätt som är minst acceptabelt och helst på ett trevligt sätt(fast det är ju helt hur andra tolkar mig). Jag försöket uttrycka mig på ett trevligt sätt och i frågor som upprör mig på ett neutrallt eller sakligt sätt, dvs prata i allmänna termer och inte gå på med person angrepp.

Jag har pm en person i ett annat forum när jag uppfattade det som att hon missuppfattade mig och verkade ta illa vid sig, för att förklara mig och fråga om personen tog illa vid sig, vilket var väldigt uppskattat av personen och det visade sig vara ett missförstånd. Men det svåraste är att få en chans att förklara sig för de som inget säger, men jag hoppas att om någon känner sig kränkt av det jag skrivit att de pmar mig och förklarar, så har jag en chans att be om ursäkt om jag gjort nån illa berörd, men jag ber inte om ursäkt för mina åsikter(även om de alltid kan ändras med kunskap/erfarenhet), men kanske om det är befogat, sättet jag utryckt dem på.

Största problemet mer text är att det bara är ord, och ord kan tolkas på många sätt, i tal visar man med kroppen och med rösten mer exakt vad man menar.

Pratade med min sambo i helgen om just vilket effekt vissa ord kan ha, vi pratade om en studie där folk rangordnade vilka färger de tyckte mest om på bilar, i första delen hade varje färga bara ett nummer. I andra delen hade varje färg ett namn ex pasion red, brittisch racing green osv. Det lustiga var att folk rangordnade på ett vissat sätt när det bara var nummer på färgerna, men när färgerna fick namn valde de på ett annat sätt. bla var brittisch racing green en favorit när färgen hade ett namn, men inte lika populär när den bara hade ett nummer. Tänk vad ord kan påverka ens gillade eller inte gillande.

(kan tillägga att detta eviga puttande av folk är väldigt jobbigt, det gör trådar rätt svåra att läsa, när det står 10 putt i rad, man skrollar lätt förbi vettiga inlägg, sen vad gör putt för nytta igentligen? Har man redan läst tråden gör man vad man kan och behöver inte gå in igen för att den blivit  fetstillt igen och har man inte läst den så ser man den redan fetstilt, vilket är det som talar om hurvida man redan läst tråden eller inte, visst hamnat helt borta så kan de kanske var befogat, men 10 puttar på en dag är lite överdrivet tycker jag, skriv nått viktigt istället i tråden. De flesta trådar är väl mer eller mindre viktiga på sitt sätt, även om det inte är akuta.)

## Comment 10
Author: Lena

#9 På det du beskriver låter det inte alls som att du tycker att du inget eget ansvar har. :) Naturligtvis kan vi inte ta ansvar för hur andra uttrycker sig/beteer sig. Men vi kan själva föregå med gott exempel och ta ansvar för vårt eget handlande. Och det verkar i mina ögon vara precis det du gör. Mer kan vi inte begära och gör inte heller.

När det gäller puttande i trådarna går det naturligtvis till överdrift om en tråd nästan bara består av "puttar" och knappt inga inlägg värda att läsa. Putteriet bör användas med urskiljning.

## Comment 11
Author: Debattia

Jag håller med Carla  i vissa meningar.. Ibland blir folk åthutade utan att dom skrivit något  som gått över styr ,ibland är vissa saker godkända att skriva. Min åsikt.

Tycker också att om en medlem i en diskussion känner sig bli förnärmad så är det inte värre än att den som skrivit inlägget respekterar det i sitt nästa inslag.

Annars tycker jag att man kan ha bra och tuffa diskussioner  utan att  medlemmar kommer in och känner sig ledsna och ska hoppa av och jag vet inte allt. Det är ju enbart diskussiner via nätet och vi känner inte varandra,men däremot kan man lära sig mycket utifrån att flera har olika åsikter.

Tycker det är bra med putteriet, det är oftast när en tråd är akut och man vill den inte ska halka bort utan vara aktuell ifall någon kommer in som kan ställa upp och hjälpa till.

## Comment 12
Author: Lena

#11 Citerar dig: _"Ibland blir folk åthutade utan att dom skrivit något  som gått över styr ,ibland är vissa saker godkända att skriva."_ Blir lite nyfiken på hur du menar här? Menar du att jag och mina medarbetare behandlar olika medlemmar olika för samma typ av beteende eller hur tänker du?

Mina egna intentioner är alltid att vara så objektiv som möjligt om jag går in i en diskussion utifrån moderatorsrollen. Missbedömningar kan jag naturligtvis göra. Är trots allt inte mer än människa jag heller. ;) Särskilt när det blir milslånga och snåriga diskussioner. Jag kan helt enkelt ha missat något. För att göra allt perfekt skulle man behöva vara på sajten 24 timmar om dygnet och det är inte möjligt, då det här är ett helt ideellt åtagande.

Att ha olika åsikter i en diskussion är dock inte förbjudet eller något problem heller. Så länge alla håller sig till skrivreglerna kan även den tuffaste diskussion gå i land utan strul. Då behöver inte vi som är sajtansvarig ens gå in i moderatorrollen. (Underbart!)

Även om sajtvärdar och medarbetare är viktiga är det inte så enkelt att de kan ta ansvar för alla medlemmarnas agerande på sajten. Vi har alla vårt eget ansvar. Så är det alltid även om vissa inte vill inse eller tro det.

## Comment 13
Author: Druke

Jag valde nr. 5. Jag gör mitt bästa för att hålla en så god stämning på sajten som möjligt. Jag aktar mig noga för att trampa folk på tårna och försöker ha en allmänt ödmjuk inställning - jag tror man vinner mycket på det!

Särskilt då det (som flera här säger) är så oerhört lätt att missuppfatta varandra, när man inte kan se eller höra personen man pratar med.

## Comment 14
Author: Simson

5\. Känner ett ganska stort ansvar för hur jag är med och formar sajten.

...MEN jag orkar inte med bråken...orkar inte att stävja dem och jag orkar inte medla och jag orkar inte alls...är bara ledsen...

Vill så gärna ha detta som en mötesplats för alla oss kattälskare men tycker det har kommit bort mer och mer...tragiskt nog har det blivit mer av vem som har rätt och inte...alla hamnar i skottgluggen...katterna kommer i andra hand...

Försöker lätta upp med mina små inlägg men orkar allt mindre och mindre...

## Comment 15
Author: Lena

#13 Mycket bra intentioner!

#14 Bråken är tråkiga och tar enormt mycket energi, energi som vi istället behöver för katterna.

Man behöver ju inte alltid delta i bråken. Att istället göra vad man kan för att lätta upp stämningen är också ett sätt att ta ansvar. :) Att försöka fokusera på det goda istället för det onda.

## Comment 16
Author: Josefa

Är det bara jag som tycker det är intressant, när det går lite hett till här inne?

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Heja simson jag håller med dig til 110%![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

jag tycker inte det är interessant när det bara klagas här på sajten,varför kan inte vi kärringar kämpa för katterna o inte bara klaga

på allt o alla

## Comment 18
Author: kattassen

#16 Konstruktiv kritik och diskussioner kan vara intressanta och bidra till något bra, men dessvärre tenderar det inte att bli så här. Alltför många diskussioner som går hett till spårar ur och förlorar allt konstruktivt. Det är inte intressant alls.

## Comment 19
Author: Simson

Varför är det så viktigt att hålla liv i bråken.  
Varför är det så viktigt att hetsa varandra.  
Varför är det så viktigt att älta.  
Varför är det så viktigt att stanna kvar i det dåliga.  
Varför är det destruktiva så viktigt och det konstruktiva så mindre.

Varför spränga sönder vår fina hittekattsgrupp?

Vart finns ansvaret?

Varför var det så viktigt att skriva "Korten på bordet"?

Varför får jag så dålig smak i munnen av den tråden...

![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

simson        You took the word right out of my mouth

## Comment 21
Author: Lena

Tyvärr är nog den nakna sanningen att vissa individer finner näring i själva bråkandet. :(

På en sådan här tung sajt som Hittekatter är det förödande när den dyrbara energin går förlorad till ingen nytta. Energitjyvar brukar fenomenet kallas. På ett sätt stjäl dessa tjyvar faktiskt från katterna eftersom den här energin istället kunde ha använts till något gott för de hemlösa katterna som går därute i kylan.

#19 Det var talande och bra skrivet!

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Lena........... keep up the good work

## Comment 23
Author: [Borttaget]

jag trodde i min enfald att den här sajten va för kattens väl och inte för en massa käbbel i de flesta inlägge,försök att hålla er till ämnet

jag trodde att vi alla här jobbade för kattens välbefinnande och inte för att snacka skit om varandra

vänligt men bestämt

## Comment 24
Author: Lena

Lägger in den inledande texten till artikeln [Ditt ansvar som medlem](http://www.hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=604f832d-ae14-41d5-9a42-a76d40197b49&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup) här nedan. Tycker att den sammanfattar vad det hela handlar om.

**_"Hittekatter iFokus blir vad vi alla gör den till. Man kan säga att en sajt är som ett pussel där alla aktiva medlemmar bidrar med sin bit. För att pusselbyggandet ska fungera finns det en del viktiga saker att tänka på. En grundregel som är bra att ha i bakhuvudet är att alltid behandla andra med samma respekt som du själv förväntar dig att bli behandlad"._**

## Comment 25
Author: Lena

Puttar upp för att fler ska få säga sin åsikt i frågan.

## Comment 26
Author: Pelusa

Jag tycker diskussioner på ett diskussionsforum är kul och att engagerade frågeställningar alltid livar upp en tillställning en smula. Men bara så länge parterna ifråga klarar att hålla sig coola till sakfrågan och diskuterar åsikter och inte personer. Gärna slagfärdigt och kraftfullt men respektfullt - och alltid på ett allmängiltigt plan.

Har man sedan väl lyckats föra fram sin ståndpunkt en gång i en laddad fråga så räcker det väl bra med det omman nu inte kommer på ytterligare sakargument. Sturiga och grälsjuka upprepningar kan väl förflacka en annars stark ursprungstanke. Poppar det sedan upp en ny riktning i debatten, en uppfattning som går stick i stäv med dina egna och majoritetens mer konventionella tankar, kan det väl i bästa fall mana till eftertanke och nya fräscha infall. för det tror jag kan vara en av grundtankarna med alla dessa olika diskussionsforum öht. Att man alltså kan lära sig något genom att med öppet sinne försöka delta i debatten... vilket jag förresten medger, ibland i praktiken kan vara lättare sagt än gjort ;(

/Pelusa

## Comment 27
Author: Lena

#26 Så sant dom det är sagt Pelusa! :)
