# Bidrag från miljöförvaltning Stockholm
Author: miranda1

Undrar om någon katthem har sökt/fått bidrag?

**Bidrag för vård av övergivna husdjur** 

Om din organisation arbetar med att vårda och rehabilitera skadade fåglar och vilt eller tar omhand övergivna husdjur i Stockholms stad, kan du ansöka om bidrag för din verksamhet. Din organisation behöver inte ligga inom Stockholms kommungräns för att få bidrag. Det räcker med att du arbetar med fåglar, vilt eller övergivna husdjur som upphittats inom Stockholms stad.  
[http://www.stockholm.se/Extern/Templates/Page.aspx?id=119245](http://www.stockholm.se/Extern/Templates/Page.aspx?id=119245)

/Miranda

## Comment 1
Author: vanessa

Nej, jag visste inte ens om detta. Så tack för tipset, det ska vi absolut söka. Tack igen :-). Säger hon och ska kolla allt och söka snarast. / Vanessa

## Comment 2
Author: miranda1

Jag tror att det kommer att ta 1000 år till innan miljöförvaltningen i GBG har tänkt ut något liknande...![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

/Miranda

## Comment 3
Author: Lena

Låter ju som en bra grej! :)

//Lena
