# Gps i halsbandet!
Author: Simson

Vid eftermiddagskaffet igår så berättade min syster att hennes väninnas bror har en katt som ibland "fösvinner". Han tröttnade på att sitta hemma och vara orolig och satte en gps-sändare i halsbandet. När katten "försvann" nu senast så åkte de runt och pejlade in vart katten fanns och hittade honom högt uppe i ett träd i en skog i närheten. Så högt uppe att han inte vågade ta sig ner själv. När husse kom gick det bättre. Ingen mer oro hos husse mer!

Teknik kombinerat med nya idéer kan bli bra uppfinningar! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 1
Author: Lena

Kattpejl är en jättebra lösning. Här är en artikel som vår medarbetare GunillaH. har skrivit om hur det fungerar:

[http://www.hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=8b7800d9-ddf1-47e0-95ae-32f5213584cd](../Articles/Read.aspx?ArticleId=8b7800d9-ddf1-47e0-95ae-32f5213584cd)

//Lena

## Comment 2
Author: Simson

**_Tack_** för att du aktualiserade tråden! Intressant att läsa! Skönt att veta att det finns en riktig kattpejl!

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

Ja den är jättebra. Ok, nu har jag inte vågat släppa ut Arne alls, då vi har lo i markerna. Men annars, så är den helt suverän!
