# Djurpoliser - ska vi ha det i Sverige? Rösta!
Author: Lena

Många av oss har säkert tittat på Animal Planet och där följt Djurpolisens arbete i USA. Djurpoliserna är djurens beskyddare och rycker ut vid larm om djurplågeri och vanskötsel. Djurägaren får sedan stränga straff och djuren omhändertas.

**Vad tycker du om djurpoliser? Borde vi inför det även i Sverige?**

## Comment 1
Author: Cammo

**_Bra Lena!_**

**_Mycket bra att du tar upp det här. Igår kväll råkade jag hamna framför TV´n och fick då se just detta du skriver om! Vi har nyligen skaffat kabel-TV så jag är fortfarande lite vilsen bland TV-kanalerna._**

**_I gårdagens program tog man bl.a hand om två hundar som var magra och eländiga. Ägaren hade dessutom katter och det hela slutade med straff för djurägaren och att hundarna och katterna fick adopteras till nya hem. Jag tänkte då, att i USA har man alltså myndigheternas stöd på ett helt annat sätt än här. Här I Sverige sköts djurfrågor visserligen av Miljökontoren, och länsstyrelsen tar besluten men vilka resurser har dom????? Inte mycket. Och de gånger polisen träder in handlar det oftast om avlivning av djuren... :(   Och i Sverige sköts katthemmen av ideella krafter. Jag vet inte hur det är i USA, ska ta reda på hur det ser ut där med den saken._**

**_De resurser som finns vid omhändertagandet av vanskötta djur i USA(enligt TV-programmet) är stora. Veterinärbesikting och vård, trimning och bad av djuren och så får de tills vidare sitta i rena burar på djursjukhus(visserligen spartanskt, MEN HYGIENISKT med tanke på vad djuren an ha med sig in från sitt tidigare liv i misär)_**

**_Eftersom jag bara sett ett program hittills så kommer jag att följa den här serien för att lära mig mer om hur det går till i USA. Det ska bli intressant. Min fundering är bl.a hur detta finansieras? Och hur polisen kan avsätta personal till dessa ärenden...trots att övrig brottslighet är så stor!?_**

**_Katthälsningar_**

**_Cammo_**

## Comment 2
Author: Lena

I Holland där det också finns ett väl utvecklat djurskydd är det en stiftelse som har det ansvaret. Den finansieras av privata medel och det är volontärer som utför mycket av arbetet.

Jag skulle knappats tro att det är samhället som står för fiolerna i USA heller. Även där är det mycket frivilligarbete, sponsorpengar och medel från allmänheten som driver olika verksamheter.

Ibland tror jag vi är som lite handlingsförlamade i Sverige. Vi är sedan tidigare vana vid att samhället står för det mesta och färväntar oss att de ska göra det även i fortsättningen. Det gör att mycket av energin läggs på missnöjje med att samhället inte sköter saker och ting som det borde. Tror det vore fruktsamt att tänka om lite här. Det behövs kanske helt enkelt en annan organisation runt det hela.

Vänliga Katthälsningar Lena

## Comment 3
Author: Cammo

**_Ja Lena!...vi får ta reda på lite mer om hur det fungerar i andra länder helt enkelt!_**

**_Det måste kosta enorma summor t.ex att  ha ständig tillgång till veterinärer och platser på djursjukhus för de djur som omhändertas!_**

**_Någon här som sitter inne med info och fakta?_**

**_//CAmmo_**

## Comment 4
Author: mantrats

RSPCA i Stor Brittannien är en stiftelse som inte erhåller några statliga bidrag. De har en omsättning på 82 miljoner pund årligen. Det motsvarar ca 1,1 miljarder Skr. Det kan nog vara svårt att bygga upp en sådan verksamhet i Sverige.

Läs mer om RSPCA [http://www.rspca.org.uk/servlet/Satellite?pagename=RSPCA/RSPCARedirect&pg=RSPCAHome](http://www.rspca.org.uk/servlet/Satellite?pagename=RSPCA/RSPCARedirect&pg=RSPCAHome)

//Rolf-mantrats

## Comment 5
Author: Lena

#4 Storbrittanien verkar också vara ett föredömme när det kommer till sällskapsdjur! Vi har mycket att lära från andra länder.

Intressant sida! Jag lägger in länken bland vår länksamling!

/Lena

## Comment 6
Author: mantrats

Det finns möjlighet för djurskyddsorganisationer i andra länder att gå med i RSPCA vilket kanske gör det lättare att samla in pengar. Drömmen vore ju att bilda en svensk underorganisation till RSPCA med kanske en kunglig förgrundsfigur (säg prinsessan Madeleine) som ansikte utåt för att underlätta pengainsamlandet.

## Comment 7
Author: Jenna-Gun

Mycket bra idè. Måste läsa på lite om detta.

## Comment 8
Author: evangeline

Såg nu efter mitt babbel om just detta att det fanns en egen tråd om det.......

Finansiering är ju som vanligt det stora problemet....Fick en tanke om detta.....när man försäkrar sitt djur, kan inte en del av den pengen gå just till ett sånt ändamål? En snutt av hyran? En del av det man betalar hos veterinären? En del av Djuraffärens intäkter...?

Man kan ju i alla fall hoppas på förändring!

Evangeline....

## Comment 9
Author: ladykatt

Absolut. Det skulle i alla fall höja kattens status om man skulle kunna hamna i finkan om man missköter sina katter och djur överhuvudtaget. Då skulle det vara många, när detta vore känd (och det skulle säkert gå snabbt för massmedia behöver sådana nyheter), som skulle tänka sig noggrant före de skaffar djur...

kram/ Ladyatt

## Comment 10
Author: Faxlin

Fördelen med just dessa organisationer är att de verkligen tar hand om alla djur. Ingen lämnas på sidan. Allt från ormar till hästar till svin tas omhand. Även om det är mycket katter och hundar.  
Men dessa organisationer kostar multum att driva.  
Inställningen måste från början ändras på regeringsnivå. Vi måste ha tillstånd till dessa djurpoliser. Vilket inte synes troligt i Sverige. Här bedömms människor med över 100 smådjur varav några allvarligt sjuka och många understimulerade inte vara i behov av omhändertagande. Hon som blev av med sina i Gävle har fått rättelse i domstol. Vad säger det om Sveriges lagar.  
Vi måste ändra detta på regeringsnivå. Hur man nu lyckas med detta.  
Att ha en galjonsfigur från kungahuset är inte alls dumt. ;-)

## Comment 11
Author: vanessa

**Jag tycker verkligen att vi ska ha en djurskyddspolis, som inriktar sig på alla djur, precis som i USA och England. I Usa så är det finansierat av privata medel, men det görs rejält så att säga. De har dessutom lagen i ryggen och är alltså poliser. En del av dem får lön av polisen istället för organisationen så att säga.  
  
De har dessa enorma platser där man verkligen kan ta in x-antal djur även i en räd. Samt att de sammarbetar med andra djurskyddsorganisationer om platserna fylls så att säga.  
  
Jag skulle kunna tänka mig en sådan organisation i Sverige. Kanske under Djurskyddsmyndighetens tak. Privata fonder funkar, men lokaler och veterinärvård kan kommun/stat stå för ändå. Ju mer samlat allt blir desto mer villiga blir folk att betala. Speciellt om man värnar om allt från illrar, hundar, kaniner, katter till ormar. Då möts många intressegrupper under samma parasoll. Då kan ekonmin gå ihop tror jag.  
  
Det är något jag kommer att arbeta efter framöver, när min energi kommer tillbaka. Och som sagt, jag anser att det ska gälla alla djur. Även om katterna är de som pockar på mest uppmärksamhet nu. Men om man jämför med t.ex. Usa så är det hundar och hästar i massor.**

**Trötta hälsningar från Vanessa, [www.djurhjalpen.nu](http://www.djurhjalpen.nu/)**

## Comment 12
Author: brutt

Ja absolut!

## Comment 13
Author: Sessan1

Helt klart

## Comment 14
Author: mantrats

Puttar upp så fler kan rösta.

## Comment 15
Author: Borgarn

Vi borde definitivt ha djurpoliser!

## Comment 16
Author: Älskar_hästar

Håller med #15 ! Jag hatar att påminnas om hur många djur plågas var eviga dag ..

## Comment 17
Author: Lena

Puttar upp för att fler ska kunna rösta! /Mvh Lena

## Comment 18
Author: Lena

Puttar upp! /Lena

## Comment 19
Author: RolfH

Putt upp :)

## Comment 20
Author: Lena

Gör en ny upp-puttning! /Lena

## Comment 21
Author: Lena

Puttar upp så flera kan rösta! / Lena

## Comment 22
Author: Lena

Aktualiserar frågan igen via en upputtning! / Lena

## Comment 23
Author: brutt

Det är en skam att djurskyddsfrågor inte har högre prioritet bland Sveriges befolkning eller beslutsfattare vi borde värna om allt levande och främst om de som inte kan försvara sej själva och behöver hjälp genom lagar som åtminstonde stärker deras existensberättigande och ger kännbara straff för de som bryter mot dem och då måste vi ha djurpoliser.

## Comment 24
Author: Pelusa

Bra talat, Brutt! Det är en skam att ett land som Sverige som ju gärna vill framstå som väl utvecklat och civilserat, med högt utbildad och medveten befolkning, har en så'n dimmigt vag och harmlös lagstiftning i många djurrättsfrågor.

Jag blir helt tokig på denna grrrr likgiltighet som är förhärskande i vida kretsar samt den otroligt förlåtande attityden till olika sorters djurmisshandel och -vanvård som är djupt rotad hos diverse myndighetspersoner.

Jag är nog den som inte har tittat på Animal Planet så mycket och är därför inte speciellt insatt i organisationen för djurpoliser i England mfl länder. Är det en statlig/kommunal inrättning eller en privat organisation med mandat att agera poliser? (Hm finns väl info om det på nätet men har inte haft tid och ork att läsa på...sorry).

Önskar ibland jag kunde få vara djurpolis i ett veckor bara grrrr.... Skulle nog flänga runt som ett torrt skinn och "åtgärda"...  
Eller alltså, man kanske inte skulle duga alls, för när jag blir ordentligt uppskakad och arg så blir jag så ilsk att jag knappt är tillräknelig (har jag hört...). Inte så himla bra i så'na sammanhang förstås!![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

/Pelusa

## Comment 25
Author: Lena

#24 Jag har försökt söka runt på internet för att hitta mera information om hur Djurpolisen i USA är organiserad och finansierad. Tyvärr har jag ännu inte lyckats bli klokare på just detta, däremot står det ganska mycket om hur de jobbar.

//Lena

## Comment 26
Author: EddaM

Jag är oxå en som alltid tittar på djurpolisen på tv o vi skulle behöva det här i sverige med. Hur många gånger läser man inte om djur som varit vanvårdade i åra tal innan staten går in o tar djuren. Nej ge dem 48 timmar att rätta till felen eller så tar man djuren. Och i de värsta fallen tar dem med en gång. Och riktiga straff till dem som vanvårdar dem. I USA kan de ju får 1000dollar eller 1 års fängelse per djur som de omhändertar. Det borde var något liknade här.

## Comment 27
Author: mogge9

**Hej på er alla,och till dej lena att du kom upp med det här,varför har inte det kommit upp i de diskussioner vi har haft i dom olika grupper vi har pratat om hur djur blir behandlade idag.** ** Fy på oss,det här tycker jag vi inför nu,för vi kanske kan rädda några djur som har det svårt,och får bort dom människorna som absolut inte ska ha med djur att göra.** ** Vi har mycket lagar och paragrafer i det här landet,men har vi någon lag som skyddar våra djur,tänk efter min vänner,jag har tänkt vi har inte några sådana idag,som kan garantera att vi inte får plåga våra djur,och finns det en sådan? och hur fungerar den?** ** Jag tror att vi djurvänner aldrig kommer att uppleva den lagen,inte som det ser ut idag,och i det här fallet så tror jag att ja vet vad jag talar om med det arbete jag gör för de här katterna det handlar om på Meros.** **          Hälsar en som inte ger upp nu.** **                    Mogge9  **

** Här Junior (och Smulan som inte fins mer )      **

## Comment 28
Author: Lena

#27 Diskussioner om djurpoliser har nog försts även på de andra kattsidorna men tyvärr inte fått så stort gensvar där. Men visst Mogge skulle det vara bra om vi hade detta även i Sverige. Och mycket att göra det skulle de verkligen få....

//Lena

## Comment 29
Author: vanessa

**Djurpoliserna är frivilliga organisation, som liksom vi är ideella. Men folk stöder dem mer där. Det har liksom blivit en del av deras liv så att säga. De har väldigt många sätt att få in pengar på också.**

**Att vi ska ha en djurskyddspolis ser jag som en förutsättning för att saker och ting ska bli bättre. Dels så handlar det inte enbart om att åka ut och ta djuren, utan först försöker de lära djurägarna. Sedan följer de upp dem redan inom ett par dagar. Har det inte blivit bättre, ja då tar de djuret. Men om djuret redan är väldigt utsatt, då fixar de tillstånd från domaren som godkänner det hela. Och det tycks ta bara någon timme.**

**Deras rättegångar fungerar också. Först och främst hamnar de framför en domare där både försvar och åklagare uttalar sig. Poliserna har tagir en massa bilder för att visa hur det sett ut. Om domaren anser att de inte får behålla djuret så går det över till djurskyddsorganisationen. Sedan så står poliser utanför som anhåller personen, och då hamnar de i en annan rättegång där de kan få riktiga straff. Allt från böter till fängelse.**

**Som en person som hamnade i fängelse. De första tre dagarna fick hon bara lite bröd och vatten. På väggarna i cellen satte de upp bilder på hästarna hon plågat. Fniss, lite snyggt gjort.**

**Själv så kämpar jag nu med bevisförningen för katten Lesly. Vill ha det  som ett test för att se vad som händer.**

**[www.djurhjalpen.nu](http://www.djurhjalpen.nu/)**

## Comment 30
Author: Lena

#29 Det är som jag gissade med andra ord att Djurpolisen i USA är en frivillig verksamhet precis som i Holland.

Vi har mycket frivilligarbete i Sverige också fast det är mera inom idrottssektorn. Annars finns det fortfarande en övertro i vårt land att Samhället ska ta hand om det = Skattepengar. Det kan ibland vara ett hinder för att få igång verksamhet. Mycket energi går åt till frustration över att kommunen inte gör det man tycker att den borde etc. istället för att försöka bygga upp något tillsammans med andra.

Lycka till med arbetet för katten Lesly. Stackars kissen vad han fått utstå. Det vore ju bra om hans lidande kunde resultera i något konkret som i förlängningen hjälper andra utsatta katter. Det är ett mycket viktigt arbete du bedriver Vanessa!

//Lena

## Comment 31
Author: vanessa

**Kom på att jag måste göra ett tillägg. Det är en ideell verksamhet, men de poliser som finns är anställda av polisen så att säga. De har en riktig polisutblidning, har rätt att bära vapen, arrestera och en massa andra sådana saker. En hel del av dem har tidigare jobbat som vanliga poliser. Det finns till och med  "under cover poliser". Men alla andra som t.ex. djurskyddsinspektörer är ideella. Detta i USA. Exakt hur det är i England vet jag inte, men det är garanterat till stor del ideellt med riktig lön. Hemmen i USA är helt ideella, men plats kan nog upplåtas av deras stat/kommun.**

**[www.djurhjalpen.nu](http://www.djurhjalpen.nu/)**

## Comment 32
Author: Lena

Djurskyddet sviktar ordenligt här i Göteborg har vi just fått veta... Aktiverar denna tråd igen för att fler ska få vara med och rösta!

//Lena

## Comment 33
Author: vanessa

**Puttar upp, fräck som jag är.**

## Comment 34
Author: brittkis

Den enda erfarenheten som jag har är via Animal Planet, och djurpolisen i Huoston, där fungerar det till 200 % , men kanske det inte finns lika mycket behov i Sverige. Men här nere skulle dom haft fullt upp, så visst behövs dom .

                                 / brittkis

## Comment 35
Author: Sidentass

Här röstas för djurpoliser o hårda, rejäla straff för misshandel/plågeri av djur!

## Comment 36
Author: Hennum

jag måste erkänna att jag är lite tveksam till det här med djurpoliser... men det är nog mest bara för att de heter polis.. för jag är väldigt tveksam till poliser. tycker att dom väldigt ofta använder sin makt fel.

men det hade nog kunnat vara bra med något i stil med djurpoliser.. så att det blir lättare att ta itu med problemen. fast man borde nog göra mer arbete för att förebygga vanvård och sådant oxå...

## Comment 37
Author: vanessa

**Det finns behov i Sverige, så det räcker och blir över. Men det som gäller är att "polisen" som då inte ska vara poliser förutom ett antal av dem, ska prata med folk först och främst. Säga vad som gäller och hur de ska göra livet bättre för djuret. I sista hand så ska de ta djuren ifrån dem, då vid vanvård och lidande för djuret. Dessa som då blir "poliser" kan även åka ut i skolor, centrum med mera och hålla kurser så att folk lär sig från tidig ålder och upp vad djur behöver. Det är vad jag vill och hoppas på.**

## Comment 38
Author: Lena

#37 Instämmer - visst finns det behov här i Sverige med råge! Inte tu tal om annat! Det hade ju varit en mycket bra sak om de kunde jobba preventivt också på det sätt som du föreslår. Vara ute mycket bland folk helt enkelt.

#36 Sedan kan man ju diskutera vad de ska kallas för. Polis kanske inte är den rätta benämningen. Dock funktionen!

//Lena

## Comment 39
Author: vanessa

**Puttar upp angående pågående diskussioner.**

## Comment 40
Author: modellflickan

Självklart ska vi ha djurpoliser i Sverige! Det behövs verkligen med tanke på allt vidrigt som händer med bland annat våra katter runt omkring i Sverige!

## Comment 41
Author: Leffe

Ja till djurpolis. Gärna djurambulanser över Sverige också eller någon typ av akutbilar

## Comment 42
Author: SmillasMatte

Absolut ska vi det!

## Comment 43
Author: Lena

#41 Djurambulaser finns det i Nederländerna. Det är ganska väl utbyggt och drivs av en stiftelse.

//Lena

## Comment 44
Author: Engla

**Lena;** Hade kanske varit intressant om du skrev om det här på Hittekatter?

## Comment 45
Author: Lena

#44 Ja det ska jag försöka göra. Bra idé Engla! Ska gå in på Holländska sajter och ta ut lite olika skaer som vi kan ha nytta av bara julstressen lagt sig.

//Lena

## Comment 46
Author: vanessa

**Vi hade djurambulans i Stockholm förut. De arbetade med allt från poliser, privatpersoner, hund- och katthem, veterinärer med mera. Men fick inte använda blåljus. Plus att de att de hade svårt att få saker att gå runt. För det finns ju alltid så många tråkiga saker som händer som de inte kunde ta betalt för misstänker jag. Så de har slutat efter typ 6-7 års tid. Snälla som de är ska vi få en kuvös av dem.**

**Bifogar bild när de var på besök hos oss på katthemmet.**

**Vanessa**

## Comment 47
Author: Leffe

Jag körde ett tag extra på Djurakutbilen, men det är också nedlagt. Det var många gånger svårt att taa betalt av djurägare som inte hade pengar med sig och fått sorg. Sedan fanns det ju katter som ingen visste vem som ägde som var skadade och då blir det inte heller någon betalning

## Comment 48
Author: lailas

självklart ska vi ha det
