# Utesluten
Author: [Borttaget]

[http://www.bt.se/nyheter/boras/rojland-utesluten-ur-djurens-vanner(1422291).gm](http://www.bt.se/nyheter/boras/rojland-utesluten-ur-djurens-vanner(1422291).gm)

## Comment 1
Author: Lena

Oj här händer det saker! Inte en dag för tidigt!

## Comment 2
Author: emjon

Vad bra och inte en dag för tidigt säger jag också!

## Comment 3
Author: MariannE11

brukar inte gotta mej åt andras olycka vanligtvis men nu gör jag det...han har gjort sej förtjänt av detta... miljoner gånger om....

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

Ja jippi. FÅr vi hoppas. Ont krut förgås inte så lätt......

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Att han blir utesluten, gör nog ingen skillnad för djuren...

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Glädjande!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Skummade artikeln lite snabbt och står ju att han är kvar som suppleant...tragisk i så fall för då är han ju kvar i styrelsen om än utan rösträtt generellt.

## Comment 8
Author: Mettan

Jag skulle vilja föreslå DV Riks att de lägger ner DV i Borås och sedan ombildar det hela till en ny lokal DV, så slipper de både kostnader för advokat och gubben själv.

Mettan

## Comment 9
Author: Sidentass

Det var skönt att höra..! Tål inte ens att se namnet på karlsloken!

## Comment 10
Author: David

Såg att ni hann rapportera det här snabbare än mig.

Som dagsläget ser ut nu kommer han med hjälp av den advokat han knutit till sig att överklaga detta.

DV Borås är fortfarande ingen seriös förening, de som sitter kvar i styrelsen är handplockade av personen i fråga. Den enda som kom utifrån är den person som avgick för ett par veckor sedan.

Först när hela styrelsen byts ut mot namn som inte går att koppla ihop på något sätt med denna person börjar jag tro på att det finns hopp.

Och givetvis, det här skriver jag inte utan att ha rikligt material på fötterna. Skulle jag bli anmäld för förtal (vilket jag nästan hoppas), så finns det mängder med bevis att nya ordförande, kassören, revisorn, valberedningen tillika ledamot i styrelsen m.fl. är denna persons vänner.

## Comment 11
Author: Hawknestgrove

Tack David då är det som jag misstänkte då. OCh som jag sa, ont krut förgås inte så lätt.

## Comment 12
Author: David

#11. Tok heller! Även fast han nu blir utesluten så kommer han fortfarande ha kvar sitt mobilnummer, det som i tio år tillhört föreningen och det enda nummer som allmänheten känner till. För det var de smarta nog att skriva över på frun efter årsmötet.

Han kommer med all sannolikhet även bli anlitad av nuvarande styrelse för "djuruppdrag", för ingenting säger att personen som praktiskt arbetar med djuren måste vara medlem.

Han är utesluten enligt stadgarna i föreningarnas riksorganisation, som efter många års arbete blev förändrade mot de som sattes vid bildandet på 50-talet. Tidigare har de bara kunnat utesluta en hel förening. Så nu har den lokala styrelsen en månad på sig att praktiskt ordna med uteslutningen och redovisa tillbaka det. Vad som händer om de vägrar att utesluta är en bra fråga.

Så det här är långt ifrån över, även om det har tagit ett steg framåt.

## Comment 13
Author: Hawknestgrove

Ja som sagt, det lät bättre än det var i verkligeheten!

## Comment 14
Author: martdat

Mycklet märkligt beteende att koppla in advokat, hur i helsefyr VILL man vara medlem i en förening dit man inte är välkommen??

## Comment 15
Author: David

#14. Där finns det ett enkelt svar. Pengar!

## Comment 16
Author: Hawknestgrove

Ja och det är ju den mannen duktig att prångla ut!

## Comment 17
Author: David

#16. Glöm inte manipulera. Hade den konsten saknats hade det här tagit slut för många år sedan. Men efter en stund med honom så tror man på både jultomten och påskharen.

## Comment 18
Author: Gullimat

#17

Är han Psykopat kanske?

## Comment 19
Author: David

#18, säger inget, så har jag inget sagt! ![Oskyldig](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")
