# OT hopprep
Author: majvi

Min mamma ville att jag skulle följa med henne och titta på SM i gymnastik idag.Och det var ju mors dag ..

Många av oss har väl hoppat hopprep som unga men det fanns faktiskt hopprepsgrenar på SM. Man hoppade blixt, dvs man hoppade högt och innan man landade hade man snurrat repet två varv runt kroppen.Några blixthopp i rad kunde jag väl göra ,men dessa tjejer gjorde trippelhopp .Den som var bäst gjorde nåt på 130 hopp.Imponerande.Ja alla gymnaster var väldigt duktiga och tårarna rann bara lite då natiobalsången spelades.

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

ja, jag var värdelös på hpprep"!

## Comment 2
Author: essut50

Jag köpte hopprep för att jag skulle göra nått på nätterna när det var lugnt på jobbet.![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Det gick inte så bra, det var ju så länge sen man hoppade.![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

**Majvi:**  Förstår att det var en fin upplevelse att se hur duktiga dom var.

## Comment 3
Author: majvi

Jag körde bondtolvan en gång i tiden, men hopprepet kom liksom ivägen ibland.Den fart som dessa tjejer hade har jag aldrig varit i närheten av.

Det är ju bra motion och repet tar liten plats, undrar hur katterna skulle reagera om matte börja dunsa på golvet.
