Utmärkelsen "Månadens Medlem" gick i april-omröstning till Mymlanbus. Hon har under våren gjort en stor insats för att försöka rädda fem katter som en äldre kvinna lämnat efter sig vid en gård. Mymlanbus har även tagit initiativet till att starta Östgötagruppen, ett nätverk där likasinnade kan stödja varandra i arbetet för hittekatter.
Illustration: Puma77
Mymlanbus intresse för katter vaknade tidigt. Hon fick sin första katt vid 7 års ålder. Trulsen - en helvit långhårig skönhet. Trulsen var utekatt och försvann helt plötsligt en dag. Mymlanbus fick aldrig veta vad som hänt honom. Hon tröstade sig istället med att ta hem traktens andra utegående katter. Det slutade dock alltid med att hon, på order av sin mamma, fick lämna tillbaka dem till deras ägare.
Katt nummer två - Shimena - kom till Mymlanbus för ca 7 år sedan. Hennes dotter fångade in den avlivninghotade kissen från den bondgård där den uppehöll sig. Bonden var i färd med att skjuta alla katterna som fanns på gården. För ett par år sedan fick Shimena en kattkompis. Ett par dagar innan julafton dök det upp en hemlös katt på gatorna mitt i centrala stan. Kissen fick en fristad hos Mymlanbus och hennes familj. Trots efterlysning och anmälan till polis gav sig aldrig någon ägare till känna. 3 månader senare var Smulle, som han döptes till, familjens katt.
Under våren 2009 har Mylanbus varit engerad i ett projekt som på Hittekatter iFokus gått under arbetsnamnet "Tess Katter". Det har i korthet handlat om fem katter som en äldre kvinna matat vid sin gård. Situationen blev akut sedan kvinnan flyttade till äldreboende och var tvungen att sälja sin gård. Den nye ägaren ville inte ha några katter på sina domäner. Katterna levde nu under avlivningshot. Mymlanbus lyckades med hjälp av några andra personer fånga in 3 av de 5 katterna. En av dessa, Mamsen, bor nu permanent hemma hos Mymlanbus.
Mymlanbus egna ord om projektet: "Det här var mitt första projekt med övergivna katter. Det var en kamp och det var allt mellan hopp och förtvivlan. Idag med facit i handen, skulle jag ha planerat och strukturerat lite mer, men allt blev väldigt akut och alla gjorde vi så gott vi bara kunde under de premisser som vi hade".
För några veckor sedan startade Mymlanbus "Östgötagruppen" ihop med några likasinnade. Syftet med gruppen är att bilda en kedja av Östgötar som kan hjälpas åt i arbetet runt hittekatter. Ett nätverk där man kan ge och få stöd och goda råd av varandra. Gruppen har träffats två gånger och ligger i startgroparna. Vi kommer att kunna följa gruppens utveckling här på Hittekatter iFokus. Ett mycket bra inititiv, som förhoppningsvis kommer att sprida ringar på vattnet i övriga delar av landet.
"Det är en ära att få hjälpa katter i nöd och mitt hjärta klappar extra hårt för skyggisar" Mymlanbus
Grattis till utmärkelsen Månadens Katthem Mymlan! En utmärkelse du gjort dig välförtjänt av.
På bilden nedan Mamsen - en av Tess katter som Mymlanbus lyckades rädda.
//Lena - sajtvärd Katter iFokus & medarbetare Hittekatter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Massor av GRATTISKRAMAR till Dig.
Självklart val denna månaden.
Grattis Malin!
/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis
Stort grattis!
Helt klart är du värd "Månadens Medlem". Stor grattiskram!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Grattis från mig med, GIVETVIS!!!!!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....