# Godmorgon/God kväll vecka 20
Author: [Borttaget]

Veckorna rusar iväg och ibland är det mer än annars att göra!

Huvudet upp i alla fall och idag ska jag iväg med några fotokamrater och ta lite bilder.

Ha en fin dag alla

/Malin

## Comment 1
Author: Inge-elsie

God morgon idag har jag ledigt från mamma och Sarah i 4 timmar. Skall bara koppla av. Mamma skall till dagverksamheten fast hon inte vill. Sarah har åkt till doktorn och skall sedan  till skolan och söka sommarkurser. Borde fixa trädgården fast det gör jag imorgon tror jag.

## Comment 2
Author: essut50

Godmorgon!

Det är mulet här i Kungsör just nu, hoppas solen kommer fram så småningom...

Ska till Eskilstuna och äta lunch idag. Måste göra nått när jag är ledig hela veckan..

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Blev inga bilder idag, det kom lite regnskvätt så vi fikade istället :) det var mysigt!

Ska på utvecklingssamtal i Linköping idag, på yngsta dotterns skola, alltid nervöst men jag hoppas att det går bra!

Annars ser det ut att bli regn ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") jag som vill ha solsken!

## Comment 4
Author: huskatt08

Har varit en tur till AF sen bibblan och lånade lite böcker...alltid lika roligt.

Nu ska jag stryka gardiner o sätta upp...putsade några av fönstren igår...så många jag orkade innan kroppen sa stopp.

Har haft hantverkare här i två!!!!!!! veckor....de har lagt om värme-vatten-ventelations systemet.....blev mycket större projekt än jag hade trott...men i fredags em var de äntligen färdiga.

Men nu är det lite kallt o ruggigt inne eftersom det är fuktigt ute och ingen värme förrän i början på Juni!!! eftersom de har ett par hus till att göra innan det sätts på.

Så hela helgen har jag städat..tvättat...putsat en del fönster...pust...nu känns min kropp väldigt gammal ![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") o öm.

## Comment 5
Author: karins

#0 Så snygg bild på Tulpan mymlanbus!

Har kännt mig ganska stressad ett tag, hinner inte med allt jag ska göra. Nu har jag haft migrän några dagar. Har regnat här i kväll. My har varit ute ochfångat möss i natt och var sååå trött när hon kom in i dag på morgonen.

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=4f76c2f0-722b-4910-8ac9-ed20707167c1)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Karin... försök att koppla av en stund varje dag, stressa inte, försök att vila ut som My, hon är ett bra föredöme :) Kram och sköt om dig

## Comment 7
Author: karins

Tack mymlanbus! Att se en sovande kurrande kisse är det mest avkopplande jag kan tänka mig :-) Var ute och fotade regnbågen som uppenbarade sig på himlen i regnet.

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=1b0041f3-531c-4dcb-8b25-e2bf42efda59)

## Comment 8
Author: huskatt08

Vilka fina bilder ni visar och lilla My ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Åh...vill gosa in mig hos henne. Tänk om man var lika bra på att koppla av som missarna ![Cool](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Karin... vilken vacker regnbåge :) en sådan vill jag fånga en dag.

Jag älskar att se missarna vila, man blir lite rosslig i halsen då och en tår i ögat blir det ibland... våra fyrfota vänner är makalöst ljuvliga att se på :)

## Comment 10
Author: essut50

Karin, vilken vacker bild på regnbågen.. Din kisse kan verkligen koppla av ser jag..

Min "gubbe" har nyss lagt sig för han ska upp kl 04.00 inatt, vipps så var båda katterna i sängen före honom. Så nu ligger alla tre och ska försöka sova för natten..![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: Kat08ja

Vilken fin bild på tulpan Malin :-) och vilken fin bild på regnbågen Karin :-) jag vill också fota regnbåge nån gång.

Jag sov väldigt djupt för en gångs skull det var jätteskönt, men jag kan lova att jag inte kommer att sova nånting nu inatt för jag är så nervös jag ska börja övningsköra...usch vad nervös jag är. Hoppas att det går bra. Känner att det är på tiden att jag skaffar körkort. Det kommer att underlätta när jag ska köra katter fram och tillbaka till veterinären, köparna osv. och när jag ska köra dottern till olika fritidsaktiviteter.

## Comment 12
Author: Hawknestgrove

ja den klokaste investering du gör.

## Comment 13
Author: essut50

Nu är det dax att titta på Malena, men jag tror inte hon kommer med på finalen på lördag..Tycker inte om låten tyvärr...

## Comment 14
Author: martdat

#11 det går bra ska du se, det är en va de bässta investeringar du kan göra, vilken frihet det blir sen!!!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#11. Håller tummarna för att det ska gå bra :)

Pigg och vaken sedan 05 :) ville ge mig ut med kameran men insåg att ryggen värkte för mycket idag. Ska fixa lite med loppissakerna idag och prismärka allt som ska packas i lådor. Alltid är det något :)

Ha en bra dag alla

## Comment 16
Author: Kat08ja

Usch snart gäller det jag och en bil ska på dejt och ta vår allra första åktur tillsammans. Vill ni gå säkra idag ett litet tips! Håll er borta från vägarna för här kommer jag i full fart hastighetsmäklaren visar 30km i timmen...![Tungan ute](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#16. Haha, jag är långt bort, så jag går säkert :) Det kommer att gå jättebra :)

Kram

## Comment 18
Author: essut50

#16 Vilken tur att jag inte ska till Hallunda idag..![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Lycka till..

#15 Krya på dig. Hoppas ryggvärken har gått över.

Ska bara var hemma idag, bara ut och handla, måste ha någonting med mig på tåget till Göteborg imorgon. Det är så dyrt att köpa nått på tåget![Skrikandes](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") okej, kaffet får jag gratis men inte någonting annat.

Solen skiner här och det ser varmt ut.

## Comment 19
Author: Kat08ja

Jag överlevde övningskörningen när jag väl satte mig i bilen så var nervositeten som bortblåst...Hm konstigt jag har inte bestämt om det ska vara bra eller dåligt :/ jag fick lära mig att kolla speglar, justera stolen, döda vinkeln, blinkers, alla pedalerna, kopplingen, bromsa, gasa, växla, krypkörning m.m. Läraren tyckte att jag lärde mig snabbt \*stolt\* det var det finaste jag hört idag. Det var jättekul att köra och nu på lördag ska jag köra igen. Nu väntar jag bara på mitt handledartillstånd så att jag kan börja övningsköra hemma också jag skickade in den för ett par veckor sen så den borde väl ta och komma snart...

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19. Grattis till dig, va roligt att det gick så bra :)

## Comment 21
Author: martdat

#19 se där, du överlevde, vi andra med![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") 

Godmorgon, hotellet e fullbelaggt i dag och en är ledig för begravning så vi har för mycket på jobbet, inte kul,

fick erbjudande i går att de har ändrat sig o låter mig stanna om af går med på fortsatt lönebidrag, mmm, ja det är rörigt,var ju bara fem veckor sen de sa att jag inte fick stanna kvar,,,

men i så fall går jag ned i arbetstid något för f kassan har beviljat höjt vårdbidrag för dottern, jag behöver mer tid med henne, gäller i max två år men ändå,,,

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21. Låter bra att få mer tid med dottern och underbart när man ser att vårdbidraget ibland fungerar :) Så gå du ner i tid och få den tid som ni behöver. Kram

Ska till Linköping på Östgötaträff idag (till Huskatt), det ska bli spännande och roligt! Ska skriva ut alla papper med frågor och tankar :) så att jag inte glömmer viktiga saker :)

Ha en bra dag alla :)

Kram

## Comment 23
Author: essut50

#19 Grattis, kul att höra att det gick bra.

Är uppe så här tidigt för mitt tåg till Arboga går om en timme, där ska jag byta tåg till Göteborg.

Hoppas det är fint väder där, ska ju bara vara där i 4 timmar och spana lite, sen hem igen..

Tänk att katterna ska ha samma plats på balkongen, den som vinner är Pontus hela tiden..

Så här såg det ut igår på rumsbordet, en liten seger att Milou inte stack när Pontus kom.

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=8cd9d9a8-a244-477f-af60-46adb24712dc)

## Comment 24
Author: Hawknestgrove

Så söta!

## Comment 25
Author: SaraC

God kväll alla!

Kul att kika på alla fina bilder ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Nu åker jag och syrran för att kastrera vår Gottfrid och deras Oliver. Stackrarna är hungriga nu efter fastan. Får se hur det går, lär väl bli jag som får va med och hålla annars tuppar väl syrran av, fast det kanske hon gör ändå.

Hoppas på att Gottfrid snabbt blir av med alla sina kissa-inne-hormoner sedan... Är egentligen portad från sovrummet men fick komma in idag på morgonen och mysa med matte och självklart kissade han fast jag var med ![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 26
Author: essut50

#24 Såg du din röda kisse på bilden? Alla tre står där för jämnan, ingen bryr sig om dom längre. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#25 Hoppas det gick bra med kissarna igår?

Det jag köpte igår i Göteborg var 5 nystan pälsgarn för 50 kr, det var allt. Billig resa alltså för att vara mig..![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Idag är det solsken här i Kungsör, ska bara ut och handla lite mat tills imorgon, ska vara ensam hemma med katterna hela helgen..Tänkte äta nått gått framför TV imorgon kl 21.00..

## Comment 27
Author: SaraC

#26 Jo, det gick bra. Ingen som somnade mer än katterna ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 28
Author: Sidentass

Vi hade en mycket intressant katträff hos Huskatt igår, och vi är alla eniga om att träffarna ska bli fler!

Sol o fint väder idag på Spirits fyra års dag..av den anledningen sitter väggflaggan itopp här ute, och till kvällen tänds det marchaller som har blivit lite av en tradition här når någon av oss fyller år, två- som fyrbent!

men..de blir inget firande innan jag tar mej till Josefins och Linus gravar som vi har här i vitsippeskogen. Linus, var Spirits ljuvliga kullbrorsa som då också skulle firat sin fyra års dag..jag ska ta med mej en termos kaffe. o gå o plocka stenar att lägga runt gravarna..det hade jag tänkt att göra för  länge sen, men har inte hittat sten här in närheten, lyckligtvis kunde min son idag upplysa mej om var det finns att plocka. Familjens husse kommer hem efter några dagars jobb i kalmar lagom till kvällens födelsedagsfirande..rökt kalkon ligger i kylen, som vanligt när det är nån av våra tigrar som har bemärkelsedag!

## Comment 29
Author: essut50

#28 Grattis Spirits på din 4-årsdag.. Rökt kalkon låter gott..

#27 Låter bra..

## Comment 30
Author: [Borttaget]

God morgon!

Idag var jag uppe tidigt, strax efter 04.30 och när vi kom till loppisen vid 5.20 så fanns det inga platser kvar ![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Får åka dit vid 4-tiden i morgon bitti och försöka få plats.

Hela bilen är lastad med allt möjligt, så typiskt!

Ha en bra dag alla

/Malin

## Comment 31
Author: martdat

#30 ska du stå på loppis? men går det inet att boka bord?.

Har drömt mardrömmar ijen om att det brinner, denna gången var det en skogsbrand som närmade sig o jag hadde mina katter plus en massa andra katter där och för lite burar, ja ni kan själva tänka er paniken, men tillslut kom brandmännen o spolade massa vatten runt huset så det inte skulle ta eld,,, sen vaknade jag tack och lov av att min dotters kompis som sover över gick i dörren,,

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31. Nä, man måste vara där och betala och ställa upp bordet :(

## Comment 33
Author: SaraC

#29 Ja. Och det gick bra för missarna. Pigga och inga problem efteråt. Kanske man skulle tilläga ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#31. Vilken otäck dröm :( vilken tur att det var just en mardröm och inte en sanning. Det där brukar jag med tänka på :( usch!

Kram

## Comment 35
Author: martdat

Hoppas du hinner i tid i morgon Mymlanbus!

Godkväll, har sniffat på svynx bäbisar i dag (elr hur det stavas) passade på för jag var tvungen att hämta Ice stamtavla då jag ska kastrera denna månaden är det tänkt ,  man får allt lite bäbisabstinens, annars har jag städat nässtan hela dan, puttsat fönstret i sovrummet o hängt upp nya gardiner, sen skulle jag kitta det så jag kan måla om det när jag köppt färg (bor i ett fullständigt renoveringsobjekt) . Men min vanliga otur gjorde ju att kittet hadde torkat!!!! ghaa, när man äntligen får tummarna loss ur röven,

## Comment 36
Author: essut50

#31 Usch man blir rädd när man har såna mardrömmar..

#34 Hoppas ni får plats idag i stället..

#35 När man har planerat så bra så går det inte då blir man lite sur.

 Tänk att få gosa med kattungar vilken härlig känsla...

Inatt har båda katterna lekt rövare tror jag. Har hört svagt när dom höll på, men orkade inte upp för att titta. Såg att i vardagrummet var allt i en enda röra..Men så är det när man har katter.

Milous specialare är nu att hoppa över Pontus när han ligger på golvet. Hon tar sats och vipps så hoppar hon högt över honom, sen sätter hon fart in i köket. Just nu så ligger båda två på balkongen, man blir så glad när dom kan ligga bredvid varandra, (nåja lite mellanrum måste man ha) har bara tagit över 1,5 å att nå dit..

 ![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=f495729a-db71-4c8f-92ca-a3a6713c5878)

## Comment 37
Author: martdat

#36 vilka myzplatser kissarna har, syns du är glad i katter![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag o dottern har vart på ingelstad naturbruksgymnasioum i dag på djur och naturmässa, sett agilityhundar, hästuppvisning, kaniner , ormar, ja lite av varje djur, åkt häst o vagn, Och så stod djurskyddsinspektörn från länsstyrelsen där och då var jag narturligtvis tvungen att fram o presentera mig och prata katter,, hm, ja ... vi var olika i vår syn på katthållning, men hon var lätt att prata med o kul att få ett ansikte, hon var inblandad i vislandafallet så hon blev glad att höra att det är bra med kissarna och att det inte är några katter kvar i vislanda hoss kvinnan ,
