# Varför??
Author: catfoot

Får man stämpeln katt-tant...Ja, naturligtvis är jag ju det, men jag hör aldrig nån säga att hon är en hund-tant..

Vad är skillnaden mellan oss hund å kattmänniskor..Alla med några hundar är duktiga, medans vi kattmänniskor är bara kattidioter...Handlar det åter om att katter inte har nått värde, att vi som jobbar med dessa hemlösingar,inte är riktiga däruppe i knoppen..

Blir så less, det finns många hundmänniskor i mitt grannskap..Å det är nog bara jag som är en kattiidot..

Jag tycker absolut inte illa om hundar, det är bara  att jag inte har den diciplinen en hund kräver av sin matte..

Vad tycker ni, eller känner ni samma sak i umgänge med hundägare???...

## Comment 1
Author: kattassen

#0 Japp - word.

Det är faktiskt så känner jag också. Har du några hundar så betraktas det som en "sport". Har du ett antal katter är du "inte klok".

Så känns det, varför jag inte alltid lämnar ut min fritidssysselsättning fullt ut.

## Comment 2
Author: catfoot

#1..Ibland är det bara att tiga å samtycka..

## Comment 3
Author: Ankie

men precis som du skriver Catfoot. Det klingar negativt i mångas öron pch ögon, jag har oxå haft förmånen att få bli kallad katttokig och katttant. Att nu går du väl till överdrift när jag till och med hade kattstrumpor på fötterna och en kattreflex på min jacka. 

Jag vet att många tycker att jag skämmer bort mina katter, de får sitta på köksbordet och vara med när vi äter. Det gör inte mig nåt, inte ett dugg. Inte alla 5 men Simon älskar att ligga på bordet å se vad det är vi äter.

Ja jag är tokig i katter och det sticker jag inte under stolen med att jag är men jag håller med att det är inte alls lika om man är hundtokig. Ja du vad kan det bero på?

## Comment 4
Author: catfoot

Ja, att du bekostar vette kostnader å dyra medeciner, att du är ängslig för din katt som den inte kommer in när du ropar..Att du lägger energi i hemlösa katter, å skygga till på köpet..Då har man inge hög status i vissas ögon..

Många har ruskat sitt huvud, när jag berättar om Tudor å Troja...Ingen i min omgivning förstår detta..Blir så less, inte på katter utan på människor..

## Comment 5
Author: tuska

Jag måste vara helknäpp  för jag har väldigt mycket katter och hundar. katterna har sitt matställe på köksbordet annars äter hundarna upp kattmaten.   Fulla sängen med katter om nätterna,

 sen ligger det en gubbe där i katthögen oxå![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  

 Jag lyckas att se honom bland alla katter ibland

## Comment 6
Author: Mari

De kanske kollar lite för mycket på simpsons och tror därför att alla med katt är tokig för ni har väl sett "kattanten" där?  
  
Näe men det är som du skriver Catfoot, tråkigt nog.

## Comment 7
Author: catfoot

Skönt att fler upplever samma sak...Blev bara så less, på denna stämpel...Som jag egentligen bär med glädje...Det är skillnaden på oss djurmänniskor som retar mig mest..

## Comment 8
Author: monsi

Prova att säga att du föder upp pittbuls nästa gng s kommer du tyvärr få samma reaktion.

Kanske är det så att et oftast visas bilder i media mm med en glad dam på ca 80+ med ca 40 katter som hon kallar sina små barn.

Dee visar alldrig kvinnor i 40 års ålder som sammlar hundar utom i hitta hem.

Förstår dig o jag är ändå hund mäniska som har haft katt o längtar tills jag kan ha det igen.

## Comment 9
Author: buster65

Ni är så underbara, ni som har en massa katter. Jag önskar verkligen att jag kunde ha det så. Att jag bodde ute på landet och hade ett jobb som inte innebar att man var borta hela dagen hemifrån. Skulle vilja ha massor av katter som kunde gå ut och in som dom ville. Önsketänkande.

Det var väl inte så du menade catfoot. Jag håller med om att det verkar anses mycket finare att ha många hundar och att ägna sig åt det, än att ha många katter.

Varför har katten så dålig status i människors ögon. Hur ska man kunna ändra på det?

## Comment 10
Author: martdat

jag är kattidiotförklarad av de flessta, ingen som förstår hur jag kan ha sex som hårar, och vilken oekonomisk människa jag är som lägger pengar på veterninärer, elr varför jag hellre är hemma med en sjuk katt än fira uppesittarkväll med familjen som hände förra julen,,,

ja hundra är kanske lite finare för somliga ,, d jag känner med hund har en bara så jag har aldrig tänkt på hur det kan va,,

## Comment 11
Author: Ankie

#10 jamen precis hemma med en sjuk katt, lika som det finns vård för sjukt barn borde det finnas vård för sjuk katt. Tänk att ingen förstår hur orolig man är, de är ju som ens barn. Jag vet då Rasmus blev överkörd å dog, alltså jag blev sjukskriven å hemma en vecka å jag vet att det var många på jobbet som inte fattade hur jag kunde vara hemma å vara så ledsen över det. Det var ju bara en katt som de sa.

Va fan hela mitt liv ramnade ju!

## Comment 12
Author: Lena

Har väl med kattens dåliga status att göra skulle jag tro. I det här landet är vi ju så materialistiskt inriktade. När jag bodde i Nederländerna var det aldrig någon som ojjade sig för att man hade flera katter. Där har katten högre status och människor över lag en annan inställning till djur och värdet med livet. Hörde nästan aldrig någon som pratade om sina prylar så som folk gör hela tiden i Sverige.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Man får försöka att inte ta åt sig, om de hetsar upp sig över en sådan sak, tänk vilka tomma och innehållslösa liv de måste ha om de måsta jaga upp sig över vad du gör med ditt.

Man kan kontra på lite olika sätt, ibland går jag igång så de inte hinner flika in ett pip med hemska detaljerade magovändade berättelser om vanvårdsfall, hur katterna sett ut, vilka skador de har haft, hur de luktat och så vidare, brukar få tyst på de flesta. (Denna elaka stil kör jag om de börjar diskutera på den nivån vid lunchtid....de kommer aldrig göra det igen)

Annars kör jag humorstilen och påpekar för dem att jag är långt ifrån halvvägs med kostnader för katter i jämförelse med deras prislapp på bilen men lovar att återkomma till dem när jag är där.

Men ibland orkar man inte ens diskutera och säger bara att jag att jag har svårt för känslokallhet och anser att allt liv har ett värde och förtjänar respekt, vare sig det är en människa eller ett djur.

Var fräck, säg att du tyvärr inte är som dem, så kallhammrad att du kan se ett djur lida till döds.

Man får helt enkelt parera...om man orkar. Annars le och bara gå iväg, slösa inte din goda energi på så banala saker som folks tråkiga liv som de behöver fylla med intelligensbefriade kommentarer.

## Comment 14
Author: essut50

När man får nya vikarie på jobbet så säger mina jobbarkompisar att jag är en katt tokig tjej som älskar katter. Tänk att hon åker runt om i Sverige för att lämna hemlösa katter till nya hem.

Tänk när jag berättade att Pontus blev operarad för "penisamputation och han har ingen försäkring..Dom ville veta hur mycket det gick på. Dum som jag va så sa jag summen..![Gråter](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Fick dessa kommentarer, "Man kunde få en bil för pengarna" "Skulle aldrig slänga ut så mycket pengar när man kan få en ny katt gratis".

Så nu har jag lärt mig att inte säga nått om mina katter när dom blir sjuka. Trist men så är det tyvärr.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Lena, du hade verkligen bra argument där!

Essut: Så trist att dina arbetskamrater inte visar dig mer respekt, för det är du verkligen värd. Det är inte många som har sån empati och engagemang för katter som du har.

Jag har ju nyligen gått från att ha en katt till att ha tre (fd hemlösa) och jo jag har också fått reaktionen "katt-tant" från en bekant. Katter och kattens status är ju mitt intresse och det jag engagerar mig för, men det är ju ett intresse som värderas lågt. Tyvärr. Folk ler lite sådär åt en. Och visst har det med kattens låga status att göra. Hade jag haft tre schäfrar, hade jag bemötts med respekt istället.

Nu har jag mest vänner som också har katter, och med dem känner jag en djup  gemenskap som är värdefull för mig. Vi förstår varandra.

## Comment 16
Author: chigak

Jag har också upplevt att jag anses konstig som har flera egna katter och dessutom har jourkatter.

Den som mest ser ner på det är min svärmor som sagt att det inte är normalt att ha så många katter. Så kommer jag inte överrens med henne heller...

## Comment 17
Author: Imasy

Bilden talar sitt tydliga språk vilken kategori jag tillhör ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Men många i min närhet, som _inte_ hör till denna kategori, tycker jag helt enkelt är galen som kan lägga tid och pengar på något så _simpelt som katter_ (!!) :(

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Att folk tycker knäppa saker är okej, men när de säger det till mig, då blir jag urarg!

Vad har en annan människa för rätt att klanka ner på mig för att jag värnar om katterna? Att min tro på katterna är större än vad den är för människorna, det är inte så konstigt!

Människor får tycka att jag är skum och konstigt och prioriterar "fel" saker osv, det bjuder jag på ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

/Malin

## Comment 19
Author: tuska

Härlig bild  så där ska det se ut hemma hos snälla människor.

För vi djurmänniskor är snälla inivider. det måste vi bära med oss.

## Comment 20
Author: catfoot

Ja, i det stroa hela bryr jag mig inte vad folk tycker å tänker om mig...Jag är en djurvän, å råkar älska just katter..Dom är mina absoluta bästa vänner, överger mig aldrig frivilligt...

Men jag blir så ledsen på att just kattmänniskor är annorlunda i mångas ögon...Fem katter, hur kan du??..Ja,  brukar jag säga om jag hade tre sankt bernadhundar, vore det bättre..Ja men det är ju hundar...Grrrrrrrrrrrrr...

Människor är underliga...det är dagens sanning...

## Comment 21
Author: tuska

Ibland frågar folk hur många katter jag har, jag flinar lite och säjer att min kvot är fylld nu. De som kommer och hälsar på mej får bannemej stå ut med hår överallt för man får aldrig hårfritt.

vad folk säjer bakom min rygg har jag aldrig tänkt på, det skiter jag fullständigt i gör det ni andra oxå.

 Det här är min stumd på jorden och jag älskar det liv jag lever, den kometaren kan få tyst på många.

## Comment 22
Author: MewTwo

Det är dags att återupprätta katt-tanten! Hör ni, är det inte läge att göra lite revolt och revolution?

1.  Skulle vilja trycka upp små skyltar med någon cool bild plus texten "Jag är en katt-tant och stolt över det!"
2.  Skulle vilja samla ihop en lista med punkter varför katt-tanter behövs, inklusive argument för att höja hennes (liksom katternas) status
3.  Varje katthem skulle ha en affisch med 2an, till katt-tantens försvar
4.  Fler idéer?

Den moderna katt-tanten är ingen stollig gumma som har lägenheten full med 30 skabbiga katter, där hon linkar runt i hårig kofta och häller ut gammal mat direkt på golvet. Den moderna katt-tanten är en kunnig, världsvan kvinna med stort hjärta och glöd, med passionen att göra det rätta för ett nyttigt men underskattat väsen som katten! Vår tids kloka katt-tant kan trolla fram skyggisar ur gömställen, föda upp show-vinnare och samtidigt hålla ihop ett värdefullt värmande familj- och arbetsliv, plus stötta sin hittekattsorganisation. Hennes passion är välvilja och omsorg. Det är verkligen dags att hon - d v s även alla ni på den här tråden - kliver fram och tar plats! Vi ska inte dölja våra engagemang - vi ska kräva omgivningens delaktighet och respekt, ge ett kattklös åt dem som inte fattar!

Sjutton också, jag hittar massor av bra punkter till 2an bara i era tidigare inlägg, ju. Börjar skriva på listan bums. Var kan vi lägga den och hjälpas åt att fylla den? Ordets makt är stor!

Nu får vi sluta sloka med svansarna! Upp med hakan, kissekatt!

## Comment 23
Author: tuska

jag skulle kunna bära en tröja på fest och till vardags där det står.

 Jag är en katt-tant och stolt över det.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#22. ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 25
Author: Hawknestgrove

Tuska, på animalrescuesite finns massa fina grejer med sån text!

## Comment 26
Author: tuska

har du en länk ?

 letar sidan men finner den inte.

## Comment 27
Author: emjon

Det här med hund eller kattmänniska är nog inte lika vanligt nu som förr. För det blir allt vanligare med familjer med både hund och katt. För min del tror jag att skillnaden ligger i att det är många av kattägarna som själva sätter stämpel på kattens låga status. De visar genom sitt agerande att den inte är värd något. Tyvärr så bidrar och vår jordbruksminister att skriva under på det.

Själv är jag djurtokig och har ett långt förflutet tillsammans med katterna och när möjligheten gavs så blev vi med hundar också. Det som är gemensant är väl att de flesta varit övergivna och misshandlade.

När jag bodde på landet med alla djuren fick jag inte namnet katt-tant utan blev kallad kattmamman. Om någon förfasade sig över att vi hade så många katter fick de veta min mening. Då sade jag att om någon skaffar åtta barn så är det ok men 8 katter är förskräckligt. Om alla skötte om sina barn lika bra som jag gör med mina katter så skulle samhället se annorlunda ut. Katterna får kärlek omsorg och all skötsel de behöver bra mat och veterinärvård när de erfordras. De är också kastrerade ID-märkta vaccinerade och försäkrade och de trivs med sitt liv och det är huvudsaken för mig.

När jag sagt allt detta har vi oftast fått igång ett samtal och jag har lyckats ändra flera i sin syn på katter och hur deras situation ser ut.

Jag är med andra ord väldigt stolt över att vara kattmamma. Vill några kalla mig katt-tant så bjuder jag på det också för jag är glad  över mina pälsbollar och det är det enda som betyder något.

## Comment 28
Author: tuska

Jag brukar oxå säja att jag fick inga barn 

(frivilligt men upplyser det inte)![Tyst](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

Då liksom tycker dom väldigt synd om mej och förstår mitt intresse för djur![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Alla här i byn vet vart de ska ringa om det strular med djur,

de ringer katt-tanten

## Comment 29
Author: Sidentass

"Hundtant" - de ordet är helt främmande för mej..tillskillnad från begreppet "Kattant"! Sen är det en instressant frågeställning - varför det ligger till så..? Mycket tråkigt om sanningen är så bister att det handlar om kattens låga status..annars förutom detta, så bär jag benämningen Kattant lite med stolthet. Antar att det ordet tisslats o tasslats omkring min bostad ett antal år nu...

## Comment 30
Author: snickan

Det kan inte vara fel, att hjälpa katter om man har möjlighet

## Comment 31
Author: Hawknestgrove

[http://www.theanimalrescuesite.com/clickToGive/home.faces?siteId=3&ThirdPartyClicks=ERA\_042209\_ARS](http://www.theanimalrescuesite.com/clickToGive/home.faces?siteId=3&ThirdPartyClicks=ERA_042209_ARS)

## Comment 32
Author: karins

Jobbigt är det ! Folk undrar vad jag ska med så många katter till..gör väl inget om någon blir överkörd du har ju så många ändå..är du en sån där kattsamlare osv...

## Comment 33
Author: catfoot

#32..Ja, det där med att det enda som är bra med att ha många katter. Är att man inte saknar någon om nån försvinner...

hmmmmmmmm, hur tänker folk,,Kan man undra.![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 34
Author: stjernfelt

Jag har för tillfället bara en katt, men är otoligt intresserad, har nyss upptäkt denna sidan och jag bara suuger in all info jag hittar. Har en tatuering på foten med 4 kisetassar(en för varje katt i mitt liv)

Hade väldigt gätna burit upp en trlja med den texten # Jag är en katt tant och jag är stolt över det#

## Comment 35
Author: MewTwo

Kanske en sån här tröja? finns på [Rescue Mom](http://shop.theanimalrescuesite.com/store/item.do;jsessionid=82C76A6FD6C4A08862FC7B9360BDFAA8.store-c?itemId=36209&siteId=310&sourceId=278&sourceClass=Category&index=14)

Men det skulle vara roligare att designa en egen... Vilken sponsor skulle man kunna kontakta? Hm kanske Swecat nappar på det?

// TassKramar i vårsolen MewTwo

PS Skrev ett inlägg om att återupprätta katt-tanten på [Wikkibloggen](http://www.metrobloggen.se/jsp/public/index.jsp?article=19.505275) och fick positiva kommmentarer där också. Jag tror katt-tanten är definitivt uppskattad!

## Comment 36
Author: Mari

Stolt kattant kunde det stå på tröjan också med något snyggt typsnitt.

## Comment 37
Author: catfoot

#34....Snygg tatuering..

## Comment 38
Author: stjernfelt

#37# Tackar ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 39
Author: karins

#34 Åh en sådan tatuering skulle jag vilja ha :-)

## Comment 40
Author: Debattia

Jag har ju både hund,katter och kaniner. Har också träffat på folk som tycker man är knepig eftersom man har så många katter.

Hur kan jag ta hand om så många,kommer ju ändå inte att hitta hem till dem,det är ju ingen som vill ha för alla har ju. Likförbenat hittar jag ett bra hem då och då till någon.

Men många kommer också och säger sin uppskattning till att jag hjälper djuren.

Man verkar knepigare när man fångar in skyggisar  än tar hand om tamisar tycker jag.

Kallar mig inte kattant utan Kattamara.

## Comment 41
Author: Mona22

mina jobbarkompisar har frågat hur det kommer sig att man betalar så mycket för en katt. dessutom varför jag hade min huskatt försäkrad.

## Comment 42
Author: Hawknestgrove

Ja jag bryr mig inte, många kallar mig kattkärring, men då snäpper jag av dem med att tala om att mina tre är kastrerade, idmärkta försäkrade och vaccinerade och får  på köpet inte gå ut, så då brukar de ta tillbaka skällsordet.

## Comment 43
Author: Lena

#42 Bra Gunilla! Jag tror det är så man ska tackla dem som gnäller och ondgör sig över att man engagerar sig för katter. Jag brukar säga att jag är inom "Hittekatterbranschen" och då blir det också ett annat ljud i skällan. Säger att det är lite samma sak som att man ägnar sig åt raskatter fast ur ett annat perspektiv då vi är emot huskattsavel.

Man kan även säga att man engagerar sig i landets största djurskyddsproblem.

Folk reagerar på saker som de inte förstår sig på. Om man då kan ge dem lite kunskaper i ämnet brukar de ändra ståndpunkt, om de nu är motagliga förståss.

#17 Härlig bild! :)

## Comment 44
Author: SaraC

Jag har ju både hund och katter. Vet inte om jag fått höra något om katterna, jag försöker ignorera skitsnack. Men jag har fått höra även om hunden, att jag är fjompig och så vidare för att jag inte lämnar min hund ensam längre än några timmar till exempel. Men jag har ju själv valt att skaffa mina djur, förstår inte varför det ska störa andra.

## Comment 45
Author: Gullimat

#43

Det med engaemang i landets största djurskyddsproblem va bra. Det skall jag säga hädanefter, när människor undrar vad jag håller på med, och säger du kan ju inte ens själv ha katt.

## Comment 46
Author: MewTwo

Jag hittade möjlighet att göra t-shirts på Vista Print... en skiss kom att se ut så här:

## Comment 47
Author: MewTwo

Texten syns lite dåligt på tröjbilden men den är följande:

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Så himla snygg! Flera sådana vill jag ha :)

## Comment 49
Author: MewTwo

Kan ändras till vilka textversioner som helst, bilden är standard. Skulle kosta ungefär 40 kr/tröja! om jag räknat rätt....

Man kan om man vill...

Godnattkram MewTwo/Inger

## Comment 50
Author: catfoot

Vov...Vilken snygg tröja...Kanske en Forumtröja???..

Texten så bra, precis så är vi alla katt-tanter...

## Comment 51
Author: tuska

Den  tröjan med text vill jag ha.... Ska på en del "jippon" i sommar  å då skulle jag absolut inte få några klädbekymmer.
