# Fotodokumentation av hemlösheten
Author: Soulway

**Jag vill uppmana alla som arbetar med hemlösa katter och s k kolonier att noga DOKUMENTERA med kamera!**

**Fota, fota, fota, fota. DET är lika viktigt som räddningsinsatsen!!!**

För den som är ovan kan det kännas som att man är känslolös om man tar fram kameran när man står framför "lidandet" men det är viktigt och det vet alla pressfotografer som jobbar i krigshärjade områden. 

Så ni som finns där på plats och ser hela eländet använd kameran och fota så mycket som möjligt!!!

Soulway

## Comment 1
Author: Cammo

Jag håller med dig Soulway! Det är viktigt att visa den bistra verkligheten! Folk vet inte, vill inte veta hur illa det kan vara ställt med katter som inte hör hemma någonstans.Tyvärr måste vi få "störa och ruska om" folk. För många människor finns bara gulliga kattungar, inte den tuffa verkligheten.

Cammo

## Comment 2
Author: vanessa

**Det gör vi redan, och har gjort i några år. Vi har dessutom laminerat delar av fotona och tar med oss på mässor och utställningar. Vissa lappar har vi censurlappar över, så att barn och känsliga inte blir chockade. Men alla är ju nyfikna och lyfter på lapparna och då kan man börja prata med dem :-).**

**Men som Soulway säger så är det så viktigt att dokumentera. Ändå så hinner vi inte plåta alla hemska situationer för alla har inte kamera. Men jag plåtar flitigt.**

**Vanessa**

## Comment 3
Author: Lena

Instämmer - det är alltid viktigt att dokumentera så mycket som möjligt med kameran för att ha som bildbevis. Har förstått att det redan finns mycket bildmaterial från de olika katthemmen. Det är bra!!! Mycket bra!

Precis som länksamlingen kan även bildmaterialet vara värdefullt när vi ska skriva uppropet till politiker och andra viktiga nyckelpersoner. **_"En bild säger mer än tusen ord"._**

//Lena

## Comment 4
Author: Soulway

Det är foton, den sortens bildbevis som har fått stopp på krig och svältkatastrofer osv.

Tänk om vi fick ett "Hemlöshets Album" som får användas av Hittekatter i Fokus-publicering och Allmän Utställning om den verklighet Hittekatter handlar om! 

Vad tror du Lena? Man kan ju länka till någon albumhållarsajt och de foton som "doneras till sajten" beskrivs med namn, händelse, fotografens namn/katthem år, ort osv!

Soulway

## Comment 5
Author: Lena

#4 Det låter som en god idé. Är det någon som känner till några bra albumsajter som vi skulle kunna använda?

//Lena
