# Att bada med Katt
Author: [Borttaget]

Var riktigt trött idag och tänkte mysa till det med ett varmt bad, massa bubblor och levande ljus.. Behövde lite Emma tid. Spolade upp vatten, hällde i bubbel som luktade jordgubb.. Mys mys! Stängde dörren och tände mina ljus. Hoppade ur mina kläder och släckte lampan. Såg då att en viss Melvin satt på toaletten.. Jaha, ut med dig.. Slängde ut Melvin och hoppade i badet.

SÅÅÅÅ skönt, kladdade ansiktet fullt med persiko-luktande ansiktskräm och njöt av att skämma bort mig själv.

\*krafs, krafs, krafs..\*

Puhh, katter! Jag tänker att han ger sig nog.. efter cirka 5 minuter med vildsint krafande så börjar operan.. Ylande och mjaunde.. Och nu är dom två.. Efter 10 min ger jag upp. Kliver upp, öppnar dörren och släpper in två små mycket nöjda kattpojkar.

För att inte få katter utan morrhår släcker jag ljusen och tänder lampan istället. Efter detta känner jag hur ansiktsmasken stelnat och att le är mycket svårt.

När jag krypit ner i badkaret igen och tvättat av masken sitter två katter.. En på toaletten och en på badkars kanten och stirrar på mig.

MYCKET LÄTT ATT KOPPLA AV..

Försöker ignorera dem och det resulterar i att Nemo ska leka med badskummet och Melvin har tagit sikte på badankan.. Ja, ni kanske kan gissa hur det hela slutar. Jag blev ren och det är väl huvudsaken..

Badankan fick han inte tag i.. Därimot fick han sig en simtur.. Så jag gick upp med en blöt katt under ena armen och en Nemo efter på golvet och satte mig tugnt ner i soffan och torkade av blöt kissekatt..

Och då kommer pojkvännen och frågar:

"Var det skönt att bada, Älskling?"

GAWWWW!!!!!

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

Åh, men då var ju tydligen Ruu finkänslig och lät dig vara ifred. Den perfekte gentlemannen.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja han är inte så mammig som dom andra två =) Han är mer pappas kisse.. XD Så japp, han lät mig vara..

## Comment 3
Author: Jenna-Gun

Hihi har oxå haft badande katter. Numera har vi bara dusch.

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

hehe, men man kan ju bada i toa! Det har alla tre gjort här....

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Melvin lägger saker i toan om man inte stänger toa locket.. Har hittat tre leksaks möss där i..

## Comment 6
Author: Hawknestgrove

Oupps, tur att han inte kan spola. För då hade ni fått problem!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Japp, blev livrädd den dag jag såg att han roade sig med att ta tag i mobilsmycket på min mobil och dra i väg med mobilen..

Min mobil har inget som hänger och slänger längre.. Vill inte hitta den i toan

## Comment 8
Author: Hawknestgrove

Ja, jag tänker på hur dyrt dt skulle bli om det blir stopp i toan

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Nja, ja.. Det får ju hyresvärden ta.. Men kul hade det inte varit!!

Sen har jag en pojkvän som sommarjobbat som rörmokare sen 7:an XD Så när vi får hus sen så kommer han få roa sig med dessa päckligheter,,

## Comment 10
Author: Hawknestgrove

Ja tur för dig att din kille finns, för dessvärre, så är det ju en sak som hyresgästen får stå för, ifall det visar sig att det är ert fel. ytterligare en anledning till att ha locket nere. JAg löste det hela här med, att jag köpte en ursnygg och urdyr toasits med vackert motiv. Så det ska ju synas.

## Comment 11
Author: monsi

Ha ha! Fick ge mina något extra gott om jg skulle få bada ifred.

Tyvärr funkar det inte med hundarna suck! Där får gubben rycka in o leka en stund.

Kan skryta med att min kära sambo är rätt ovanlig för attt vara karl, han fäller ner alla locken på toa är han har varit där.![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Undra om det beror på att vi fick fiska upp hans blinda katt ex antal gånger ur toa stolen.![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")En gång var den annars svart vita katten blå, hadde haft sånt där bra medel i vattnet, sånt som tar bort kalk o luktar gott.

Katten blev gnistrande vit på sina vita fält efter det badet.![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Han fick tillock med sina kill kompisar att fälla ner locken hi hi!!

## Comment 12
Author: Hawknestgrove

ja här fäller vi också ner lockt.

## Comment 13
Author: Sidentass

hi,hiiii!! Jag brukar ofta ta in någon av mina katter när jag badar..Lassie brukar ha så mycket att berätta när vi är på tumantass inne i badrummet...har jag Bamse inne så går han o tassar på badkarskanten o buffar..det är mest dom två hanarna som uppskattar våra badstunder, men det är så trevligt med pälsklätt sällskap:-O)

## Comment 14
Author: Hawknestgrove

HUm.... så lagom kul om de halkar på badkarskanten och blir skraja och ramlar ner i badvatnet och klöser för att komma upp. HAr varit med om det också.....Randiga ben får man......

## Comment 15
Author: Kat08ja

Haha :-)

## Comment 16
Author: evamojje

#asg# va kul att läsa att det inte e bara jag som har en galen katt ;-)

Mojje har en förkärlek att om jag har legat för länge i badet så  kanar han ner i badet. Det gör ju att matte kommer upp blixtsnabbt. För vem vill bada i ett litet badkar med en massa klor.

Det är tur att dom är söta, det gör att man tolererar så mycket mer \*s\* man är helt enkelt katthållen :-)

## Comment 17
Author: Sidentass

#14 huuuva..det vore nånting fruktansvärt..kan tänka mej så ont det skulle göra..tur att Bamsen har vanan inne med sina promenader på badkarskanten!

## Comment 18
Author: kattiz

handfat och toalett går bra att bada i oxå FÖRUTOM badkaret,uschen eller kökets ho. hälsar PIP som INTE är det minsta rädd för vatten.

\--------------------------------------------------->

## Comment 19
Author: Hawknestgrove

OCh duschkabinen är utmärkt att kissa i tycker Esther
