# 100 000 hemlösa katter?
Author: Bigless

Hej!

Jag har en liten undran som jag tycker vore intressant att diskutera då jag via sökmotorn inte hittade att den diskuterats innan, detta med uppgiften om antalet hemlösa katter som uppskattas finnas i Sverige vilket ska vara 100 000 katter.

Nämnde detta i torsdags för en person som har till uppgift att via sin kommun ta hand om anmälda hemlösa katter och denne kände inte till denna siffra och själv kunde jag inte precicera var siffran kommer ifrån utan att det är en uppskattning (via djurskyddet?). Men som sagt är det enbart en uppskattning eller finns det någon mer exakt siffra?

## Comment 1
Author: Alexej

Nej, det finns så klart inga exakta siffror.

Men det finns Manimalis som regelbunden gör undersökninar med hjälp av olika föreningar.

De räknar väl ihop uppgifter från katthem, veterinärer osv. Det sägs ju att i Stockholm finns 30 000 hemlösa, Malmö 15 000 osv. _Obs. har inte kollat antalet bara skrivit som jag kommer ihåg._

Men vad som är klart är att antalet katter i Sverige stiger. Både antalet ägda katter (1,6 miljoner) och antalet hemlösa katter.

## Comment 2
Author: Lena

Nej som man kan förstå är det inte möjligt att veta exakta siffror på hur många hemlösa katter det finns där ute. Uppskattningar som gjorts av olika organisationer, som finns ute på fältet, tyder dock på att siffran 100.000 är lågt räknat.

Bara i Göteborg har man nu uppskattat antalet till 10.000 efter mera nogranna beräkningar. Tidigare trodde man det rörde sig om 2.000. Ju mer man tittar ju fler finner man.

## Comment 3
Author: Alexej

Ja, det är ganska deprimerande att antalet katter i Sverige stiger hela tiden.

Det borde finnas fler kastreringskampanjer.

## Comment 4
Author: Bigless

#1 oki, som misstänkte inga säkra siffror, antalet kan vara både högre eller lägre. Angående Manimalis försökte jag besöka deras hemsida men kom inte in på den. Vad jag vet så kontaktade i a f inte Manimalis KKS under de åtta år jag var verksam där, menar eftersom det du skriver i ditt inlägg om undersökningar och ta kontakt med veterinärer, kattföreningar etc.  
  
#2 Visst är det omöjligt men samma siffra har jag alltid hört, därför jag la tråden för att höra om det fanns några (säkra) källor där siffran kommer ifrån.  
  
#3 Det är väl inte deprimerande att antalet katter stiger i Sverige, om de har ett hem. Det som vore deprimerande är om antalet hemlösa katter i Sverige hela tiden stiger men det kan man ju inte säga eftersom det enbart är en uppskattning. Eller är jag fel ute?

## Comment 5
Author: Hawknestgrove

JA Cuyo och jag pratade om det häromdagen. Ta den summan tre gånger, så får du nog korrekt antal, det trodde både han och jag.

## Comment 6
Author: Debattia

Tror det måste finnas ett stort mörkertal också.

Finns det några ungefärliga siffror på  hur många  som kommunerna skjuter av per mån,år???

## Comment 7
Author: Alexej

Jag gillar inte heller att antalet ägda katter stiger. Det betyder att det kastreras alldeles för lite.

1, 6 miljoner ägda katter och många av de är inte kastrerade....För mig låter det som en explosion. Kommer inte mer ihåg men för några år sedan var det 1, 2 miljoner. Det betyder att 400 000 katter föds "extra" under bara några år. Inte speciellt bra när man jobbar för att höja katten status i samhället....

Antalet hemlösa katter stiger sedan flera år. Alla katthem berättar om kaotiska förhållande och intagningsstopp. Nu förtiden föds kattungar året om.

#6 Knappast något som kommunerna går ut med.

Jag hittade ett massgrav med kajor mitt i skogen. När jag ringde kommunen visade det sig att det var kommunens ställe där de dumpade alla avsjutna fåglar i stan. Inget som de går ut med i tidningen.
