# Renovas upprörande avfallshantering
Author: minnexa

TACK till alla som reagerar på och bildar opinion för att få stopp på Renovas avskjutning-hantering av djur-katter som kommer in i  deras anläggning, se inlägg 21 mars. De inte bara skjuter djur-katter utan de påstår nu att de också plockar upp djur som hamnat i avfallet och ser till att de hamnar utanför grindarna...!!! Ett stressat desorienterat djur som förmodligen är långt hemifrån säger man sig placera utanför grindarna! Upprördheten blir ju inte mindre när man får sådana svar. Man undrar också över de djur som skjuts, besvärar man sig med att kontakta ägare där märkning, halsband och annat gör att djuret kan identifieras??

Vill berätta det glädjande i detta att Göteborgs katthjälp också engagerat sig och driver frågan. TACK Miranda!!! 

Fortsättning kommer!

Berätta gärna om ni har liknane erfarenheter och där ni haft framgång i ert agerande.

## Comment 1
Author: huskatt08

![Gråter](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Skulle inte tro att de besvärar sig med att leta ägare till dem de skjuter...verkar vara helt empatibefriade varelser som jobbar där!!!!!![Skrikandes](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 2
Author: Hawknestgrove

Underbart! Då kanske ni kan lyckas bättre i Göteborg än i Strömstad i djurskyddsfrågor i alla fall. För här är det bara så, att har du stipulerat antal katter, så får du bära dig åt hur som helst med dem!

## Comment 3
Author: martdat

ja driver göteborgskatthjälp frågan så blir det ordentligt gjort, Skönt att höra, Blir så himlans upprörs när jag läste vad de håller på med, helt sanslöst, Ska bli spännande att se uppföljningen!!

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

Ja Miranda är ju envis som en iller och även om vi inte har samma värderingar i allt, så stöttar jag hennetill 100%

## Comment 5
Author: catfoot

Toppen Miranda...

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Härligt, känner inte Miranda personligen men fått intrycket hon inte ger sig i första taget inte så här kommer nog hända lite mer nu. Lycka till

## Comment 7
Author: Hawknestgrove

Ja uppmuntra henne gärna med en liten liten gåva! Ni kan knappa i ett litet bidrag även via SMS!
