# Tyson vår nya stödis
Author: chigak

Kan inte låta bli att visa upp vår nya stödis. En stor vacker herre som heter Tyson. ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Vi var nere hos Naquita och hämtade honom idag. Det fungerar bra med våra busar. Bara Mindy som morrar och fräser lite men det är inte så allvarligt.

Han går nu omkring och kollar in hela huset och pratar hela tiden. Det är en pratglad liten herre. ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Puma77

Åj vilken sötnos. Kan han vara släkt med Billy tro. Han är ju också mycket pratglad.

## Comment 2
Author: Jenna-Gun

En lakritsgubbe så söt

## Comment 3
Author: chigak

Tiara är jättenyfiken...

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

Så kul!

## Comment 5
Author: chigak

Tyson försöker få kontakt med Mindy men hon bara fräser. Hon är så söt. Men Tyson bryr sig inte om det han bara lunkar iväg![Cool](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 6
Author: Sidentass

Men vilken cool kisse..en redig läckerbit:-)

## Comment 7
Author: Simson

Vad roligt med ytterligare en kul kille! Du/Ni har ett helt dagis hemma snart! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Min Indy kallades Tyson av mamma. Det var för att han alltid bet alla besökare i näsan. ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: chigak

Tyson är en riktig gospropp...

## Comment 9
Author: chigak

Det är såååå gott att bli kliad...

## Comment 10
Author: essut50

WOW vilken söt lakritstroll...Kul att ni ställer upp för dom hemlösa kissarna.

## Comment 11
Author: Simson

Han ser verkligen ut att må bra med all uppmärksamhet och hela knät ensamt! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: chigak

Ja jag är så glad att han vill sitta i mitt knä. Alla våra egna katter vill ju bara ligga i husses knä hela tiden.![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Men nu har Mindy lagt sig på golvet precis nedanför mig och vaktar så att han inte vågar komma till mig. Hon kämpar på för att behålla makten här![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: Puma77

Han påminner mycket om Billy.

## Comment 14
Author: chigak

Nu har Tyson legat en lång stund i mitt knä och gosat. Så mysigt så.

Alla katterna ligger i TVrummet med oss nu och sover så det är verkligen lugnt här.

Bara Mindy som vaknar till som hastigast ibland och morrar lite men hon somnar lika fort igen.

## Comment 15
Author: Hennum

galet fin katt! liknar mycket mina två svarta. Lika ståtlig. :)

## Comment 16
Author: emjon

Vad händer med lilla Snuffsan då kan hon också var med i er gemenskap?

## Comment 17
Author: Naquita

Puma billy och han är ungefär lika gamla. Tyson hittades en halvmil utanför ronneby, han dök upp in en by utanför ronneby i höstas.

## Comment 18
Author: Puma77

Så det chansen an vara att de är släkt Emma. Dumpade på två ställen, ellerså gick det lite fel vid dumpandet och de separerades. I alla fall så är han söt ;)

## Comment 19
Author: Naquita

ja, chansen finns ju även om den inte är jättestor:)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

blir glad i hjärtat att läsa !

## Comment 21
Author: chigak

Gosproppen börjar redan finna sig till rätta här. Mindy fräser fortfarande mot honom för säkerhets skull men Tyson bryr sig inte så mycket.

Det verkar som att Tyson vill leka med dem andra katterna men de blir lite rädda när han kommer farande så de fräser för fullt.

Men i nästa stund kan de ligga en halvmeter ifrån varandra och sova.

Han är verkligen jättemysig och älskar att gosa och ligga i knät. Han är en bekväm herre som helst ligger och myser.

## Comment 22
Author: Naquita

skönt för honom att slippa hemlösheten nu:)

vet ni någon som kan vara stödhem för den sista sturköhonan som måste in, maila mig isf!

Hon är svartsköldpadd och tam mot matarna, sprungit därute i 4 år så det är säkert hon som startat denna koloni.

## Comment 23
Author: chigak

Ikväll så har Tyson och Tiara legat nära varandra i soffan med oss. Så mysigt.

Tyson är lite burdus när han vill leka med dem andra så de gillar inte det riktigt men det går bättre och bättre hela tiden.

Tyson och jag har fått riktigt fin kontakt med varandra. Han ligger helst i mitt knä och han kommer när jag ropar på honom. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Han är verkligen underbar denne store vackre herre. ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 24
Author: Simson

En riktig kille för dig! Vad roligt!

## Comment 25
Author: chigak

Ja det är så mysigt att ha en kissemisse i knät. :D

## Comment 26
Author: mariia89

Vad roligt att du med fått en knä-kisse så inte bara din man har det ;) haha! Roligt att han fått komma till er och ha det så bra!

## Comment 27
Author: chigak

Jag behöver råd!

Tyson hoppar på våra katter, främst Tiara, och sätter sig gränsle över dem och biter sig fast i nackskinnet på dem. Tiara ligger bara blickstill och gnyr och vågar inte säga ifrån. Mindy fräser ju till och säger ifrån.

Hur ska vi förhålla oss till det? Är så jobbigt för det verkar verkligen som Tiara tycker det är jobbigt och att det gör ont.

Så ni som har mer erfarenhet än vad vi har får gärna komma med råd och tips.

## Comment 28
Author: Puma77

Låter som en liten rangordningsfråga där eller vad säger ni andra, Lite sånt förkommer ju lite här hemma ibland men här vet de ju i slutändan vem som bestämmer. (inte jag alltså utan Thindra)

## Comment 29
Author: anebit

Det är väl inte så länge sedan han blev kastrerad?

Hormoner som sitter kvar i kroppen?  Så att han försöker para sig?

För visst gör väl hanar så när dom parar sig eller?

Eller också är det som Puma skriver.

## Comment 30
Author: chigak

Jag vet faktiskt inte när han kastrerades. Det har Naquita bättre koll på än jag. :)

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Verkar som parningsförsök :) men är det inte så länge sedan han kastrerades så försöker han nog i alla fall. Som anebit skriver, hormonerna sitter ju kvar ett tag efteråt :)

## Comment 32
Author: chigak

Bör vi säga ifrån eller ska vi låta katterna göra upp detta själva?

Vill ju göra det som är bäst för dem alla.

## Comment 33
Author: anebit

Jag skulle säga ifrån om det gällde mina katter och om min katt skulle ligga och gny som lilla Tiara och inte vågar säga ifrån.

Men det är jag det!   ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: chigak

Jo jag har gjort det med, men vill ju inte orsaka att det blir mer osämja mellan dem. Därför jag undrar hur ni andra skulle göra. :)

Idag när vi kom hem efter att varit borta ett par timmar så verkade det som att de blivit bättre vänner. Tiara och Tyson la sig då och sov jämte varandra i soffan så förhoppningsvis kommer det vara lungare framöver.

## Comment 35
Author: chigak

En till mysbild...

## Comment 36
Author: chigak

Måste bara visa Tysons stil... Han är så go killen...

## Comment 37
Author: huskatt08

Han är ju störtskön ![Cool](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") verkar som han redan är inbodd hos er.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Men kolla in snyggisen :) så rar han är ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 39
Author: anebit

Underbart om det löst sig med lilla söta Tiara och hennes uppvaktande kavaljer.

## Comment 40
Author: Simson

#36 Gud så snygg han är!!

#35 Tyson är kär! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 41
Author: chigak

Tiara går gärna och lägger sig bredvid Tyson men han fortsätter hoppa på henne då och då men hon verkar ju inte ha så ont av det. Men det ser lite burdust ut...

Tyson är verkligen en supergosig katt.

Han är lite avundsjuk på dem andra som får gå ut men annars verkar han trivas här.

## Comment 42
Author: chigak

Myspys.... ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 43
Author: [Borttaget]

mysigt![Cool](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 44
Author: chigak

Nu har lugnet lagt sig mellan alla kissarna här hemma. De är riktigt goda vänner, så roligt att se.

Jag är såååå förtjust i Tyson, han är den goaste kisse som finns.

Han och Sigge ser för roliga ut ihop. Tyson väger väl ungefär 3 gånger så mycket som Sigge. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag vill att Tyson ska stanna hos oss permanent. Jag har mailat Naquita om det och väntar nu på svar.

Jag vill verkligen inte att han ska flytta ifrån oss. Han är ju min bebis... ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 45
Author: Puma77

Sitter här och fnissar lite sått. Kan du tänka dig att jag väntade nästan på att du skulle säga att du ville han skulle stanna.

Det är som här, jag hade gärna velat ha Billy kvar men samtidigt måste jag själv vara realisitsk med tanke på vår situation. Synd bara att man inte bor större eller har råd.

Tror nog att Tyson passar hos er ypperligt.

## Comment 46
Author: chigak

![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Ja en finare kisse finns inte.

Vi bor ju i stort hus så det finns ju plats för honom här. Var inte alls meningen att vi skulle ha en katt till men blir man förälskad så blir man. ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 47
Author: chigak

Tyson har idag varit ute i solen. Det tyckte han var supermysigt. Han älskar att ligga i solen och lata sig.

Han var ute ett par timmar och sedan när jag ropade på honom kom han hem på en gång.

## Comment 48
Author: anebit

Ett stort GRATTIS till både er och Tyson.   ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 49
Author: Naquita

Såklart ni får behålla honom:)

## Comment 50
Author: chigak

Tack Naquita så glad jag blir!!!!!!!! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Min "lille" bebis får stanna hos mig ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Han är ute med de andra och busar nu, han är så mycket nöjdare nu när han får gå ut.

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Oh, grabben stannar kvar hos er och lever som en kung, det är nästan så jag blir avis ju :) kram och grattis

## Comment 52
Author: chigak

Tack!!!

Jag är så lycklig nu när Tyson får stanna här. Han hör hemma här hos oss min plutt. ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 53
Author: Puma77

Ha ha så kul läsning det är. Från noll katter till snart ett helt katthem;) Kan det vara bättre för dessa f.d hemlösa?

## Comment 54
Author: Naquita

nej, det kan det inte bli. Dessutom seriösa och trevliga människor:) tycker ni inte de kan ta en katt till i stödhem?;P

## Comment 55
Author: Puma77

Jo det tycker vi;)

## Comment 56
Author: chigak

Tack Naquita och Puma ni är så snälla!!!

Vad det gäller en stödkatt till så var Tobbes villkor för att jag skulle få behålla Tyson att vi bara har en stödkatt åt gången, så tyvärr blir det ingen mer stödkatt i nuläget.

Men hittar du hem till Snuffsan så finns det ju en plats ledig![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Hoppas Snuffsan snart får ett hem, måste vara väldigt ensamt för henne utan Minnie och Minou.
