# *Låst*Akut! Vem kan ta Mimmi?
Author: Alexej

**"Yes Yes Yes**  
Vi lyckades ta Mimmi med håven. Gaby la mat på stenen och sen fick jag vänta tills hon började äta riktigt innan jag la håven över henne. Vi fick hålla henne alla 3 för hon kämpade något otroligt för att komma loss."

Mimmi sitter nu hos veterinären och söker akut ett eget hem. Hon blir behandlad mot FORL och blev kasterad. Hon är väldigt rädd nu men kan sökert bli en trevlig innekatt.

**Men det akut nu för hon har inget hem som väntar efter veterinären!**

Snälla, någon som kan ge henne en chans nu.

Hennes behandling kostar en del nu och det krävs tyvärr mer pengar!

**Haga Veterinär AB PG 352414-7**

**märk talongen Mimmis Kompisar**

Det här är en fortsättning på Crisses tråd: **[Mimmi "inne"](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=09f2fce0-da0a-4829-abf7-b02e2860e34e&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)**

## Comment 1
Author: Vargtassen

Vi hoppas alla på att det ordnar sig för lilla Mimmi![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det var helt okej att du gjorde en ny tråd och så fortsätter vi att jaga ett hem till Mimmi.

## Comment 3
Author: Gullimat

Undrar hur lilla kämpen Mimmi mår idag. Hoppas hon har det lugnt och skönt nu över helgen, utan en massa människor som springer omkring

Förvånad![Förvånad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") att det skall vara så svårt här i Skåne, att ordna hem till skygga vuxna katter. Om bara något katthem kunde erbjuda sig, så där fanns tid att ordna ett  permanent hem till henne.

## Comment 4
Author: Debattia

Kan ju kolla det hemmet som Janne skulle haft. Hon har ju en hankatt innan och Mimmi har ju haft det lika svårt som Janne.

## Comment 5
Author: snickan

Hoppas det ordnar sig för lilla Mimmi

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Tänker på lilla Mimmi-gumman

## Comment 7
Author: catwomen

Putt för den stackars Mimmi

## Comment 8
Author: evamojje

Vilket fantastiskt jobb ni har gjort ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

När plånboken fyllts på så sätter jag in några slantar.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Puttar för hem till kämpen Mimmi!

## Comment 10
Author: Ankie

ja mimmi måste få ett hem

debattia hoppas att damen kan tänkas ta mimmi

## Comment 11
Author: Glader

Puttar för Mimmi!

## Comment 12
Author: Marga

Vem kan öppna sitt hem för lilla Mimmi ?

## Comment 13
Author: snickan

Jag hoppasfrån hela mitt hjärta att lilla Mimmi får egen hem

## Comment 14
Author: Debattia

En kvinna i Ängelholm lovade mig ta hand om Janne. Kanske Mimmi behöver det  nu ? Fast hon fastnade för Janne när jag skickade kortet till henne förstås, ibland kan dom ha svårt ändra sig.

Puttar upp!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Jag skall ringa Haga på måndag och höra om hon kan stanna annars tar jag hem henne till balkongen så länge i väntan på nästa operation och därefter ordna ett hem.

## Comment 16
Author: annebeate

Det vore bra om Mimmi kan stanna på Haga ett tag till. Nästa operation skall tydligen ske om cirka 2 veckor.

Det är angeläget att vi alla, var och en på sitt sätt, jobbar för att ordna fram ett bra hem till lilla Mimmi. Mimmi som kämpat så för att överleva.

Det är mycket omtänksamt av Crisse att vara villig att  ta hem henne om det inte kan ordnas på annat sätt men vi vet alla att Crisse  redan har många katter att ta hand om och därför måste vi  nu verkligen anstränga oss för att få fram ett kärleksfullt hem till Mimmi.

Hoppas också att alla som kan lämnar ett bidrag till "Mimmis Kompisar" se postgironr ovan i tråden. Det behöver komma in pengar på kontot. Skulle pengar bli över när Mimmis veterinärkostnader är betalda går de till hjälp till andra katter i hamnen som så väl behöver vår hjälp.

## Comment 17
Author: Ankie

kan undvara en liten slant, tycker att detta är viktigt

skickar det via internet ikväll

## Comment 18
Author: Danielssonsgarden

Puttar för lilla Mimmi!

## Comment 19
Author: Marga

Putt för ett hem åt Mimmi!

## Comment 20
Author: snickan

Putt Mimmi

## Comment 21
Author: chigak

Puttar för fina Mimmi

## Comment 22
Author: Mison

Suck, kan inte hålla mig ifrån forumet. Jag kan inte erbjuda pengar. Jag kan erbjuda många tankar, och tusentals mail till folk om henne (känns det som).

Jag har en tråkig källare, men där skulle hon ju inte få någon kontakt med människor, så det kanske inte är så bra...

Puss på dig lilla gumman. Du är alltid välkommen, men det MÅSTE ju finnas någon som kan ta hand om dig på ett bättre och mer värdigt sätt....

## Comment 23
Author: kattmatten

Ph vad jag önskar att jag inte hade en så elak hankatt, som skulle ha ihjäl henne på studs. ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

och en sambo som sagt att det inte kommer fler tassar innanför dörren. Det vore ju tragiskt om hon inte ska få ett hem, nu när alla kämpat så.

## Comment 24
Author: Magda

putt igen så mimmi syns!

## Comment 25
Author: Vargtassen

Sätter in ett bidrag till lilla Mimmi.

## Comment 26
Author: brutt

Måste ge er allt beröm för att ni hjälpte Mimmi in från det hårda livet i hamnen hön plågades säkert mycket av sina munproblem stackarn.Veterinären ni har till henne verkar verkligen göra sitt bästa för att Mimmi ska klara av den för Mimmi nödvändigabehandlingen.

Vi får nu verkligen hoppas att det finns någon som har platsöver och accepterar Mimmi som hon är.

En katt som har fått diagnosen Forl och radan har fått sina tänder dragna och blivit behandlad mot munproblemen ska ju kunna fungera bra med att äta framöver även om mjukmat blir lättast att äta kan tydligenen deläven äta torrfoder trots att de blivit av med sina tänder.

Hoppas så för Mimmi som har haft ett sånt elände att det nu ska finnas någon som förstår hennes behov av ett tryggt hem och har möjligheten att ta in henne till sej.

Sätter in ett bidrag till Mimmis kostnader så fort jag fått möjlighet.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Puttar för fina mimmi

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Putt för Mimmi!

## Comment 29
Author: chigak

Putt

## Comment 30
Author: annebeate

Mimmi är fortfarande kvar hos veterinären men oklart för hur länge, i värsta fall  bara någon eller några dagar till.

Det brådskar nu att hitta ett kärleksfullt hem till lilla Mimmi, denna underbara kattflicka som i många månader kämpat  för att överleva. 

Någonstans måste det finnas ett hem till Mimmi. Snälla, hör er för  i vänskapskretsen.

## Comment 31
Author: Glader

Skulle så gärna vilja ta lilla kissen, men mina föräldrar vill tyvärr inte :(

## Comment 32
Author: snickan

Puttar för lilla Mimmi

## Comment 33
Author: annebeate

Puttar också för lilla Mimmi

## Comment 34
Author: destiny

OT ![Skäms](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Har försökt skicka pm till dig ett par gånger annebeate men det går inte.

## Comment 35
Author: Sidentass

mitt konto är tomt nu sånär som på några kronor...skulle kunna skicka en liten slant efter den 19 denna månad..puttar upp för Mimmi..o önskar så innerligt att det ordnar sig för henne..lilla gumman..

## Comment 36
Author: annebeate

#34 Så konstigt. Jag skickar ett pm till dig så får vi se om det fungerar den vägen.

Jag har  skickat pm till dig nu.

## Comment 37
Author: martdat

Ett hem, tillfälligt elr permament som kan tänka sig hjälpa ,mimmi med hennes mun vore guld värt nu,, här finns för lite tid för fler tyvärr,,,

## Comment 38
Author: Gullimat

Undrar så hur lilla kämpen Mimmi mår. Hoppas hon har ätit riktigt bra, och fått i sig Antibiotika, så hon kan hämta krafter inför nästa operation.

Förhoppningsvis, och det är nästan ett måste, att hon får stanna på Haga till nästa operation, och att alla försöker hjälpas åt att ordna ett stöd eller permanent hem till henne tills dess.

Dygnskostnaden på Haga är billig om jag förstått det rätt.

## Comment 39
Author: Ankie

Nu har jag fört över 250 kronor, skrev Mimmi kompisarna och Ankie från Bollnäs. Vill gärna att du bekräftar att det kommer fram.

## Comment 40
Author: Hawknestgrove

MEn ett tillfälligt hem hos Mison, även om det är en tråkig källare, är ju bättre än inget? OCh att sitta hos veten och kosta pengar är väl dumt, om det finns gratis alternativ? Pengarna behövs ju så väl!

## Comment 41
Author: kattmatten

Det är nog bättre på Haga än i en källare. På Haga får hon mänsklig kontakt hela dagarna.

När ska hon opereras igen? Kom att tänka på en kursare som ev kan tänka sig att vara stödhem åt en katt. Men vi bor ju 10 mil bort så det kan ju bli först efter op i så fall.

Jag ska höra med henne imorgon.

## Comment 42
Author: Hawknestgrove

Ok. Putt för lilla Mimmi!

## Comment 43
Author: chigak

putt

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Nu har jag läst allt som skrivits här och jag måste bara säga vilket jobb ni har lagt ner. Stackars lilla kisse jag hoppas hon blir bra.

## Comment 45
Author: emjon

Nog tänker man på lilla Mimmi och undrar hur det är med henne och hur helgen varit. Blir intressant att få rapport i morgon på hur tösen mår.

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Jag har inte hört något från Haga i helgen så då är det säkert okej men Mimmi.  Jag skall åka ner där i morgon med dom 3 från Hässleholm för dom är snuviga så då tänkte jag hälsa på henne.

## Comment 47
Author: annebeate

Har någon hört av sig till dig och erbjudit sig att ta emot Mimmi som stödhem om hon inte får vara kvar på Haga till nästa operation?  Tror du Crisse att det egentligen hade varit bättre för Mimmi att vara tillfälligt hos någon  fram till operationen eller tror du det är bättre att hon stannar på Haga tills vidare?

## Comment 48
Author: Gullimat

Kan bara svara vad jag tycker.Det bästa för Mimmi måste vara att vara kvar på Haga, annars blir det traumatiskt för henne, att fångas flera gånger fram och tillbaka till Veterinären.

## Comment 49
Author: annebeate

\# 48 Jag tycker egentligen det också. Antag att hon inte får vara kvar på Haga efter måndag vad händer då med henne?

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Det bästa hade varit om hon kunde stanna på Haga. Jag får höra imorgon när jag skall dit hur vi skall göra. Jag tar hem henne här om hon inte kan bli kvar där.

## Comment 51
Author: annebeate

Crisse, jag har skickat PM till dig.

## Comment 52
Author: snickan

Håller tummar för Mimmi att det går bra för henne

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Nu är det bestämt att Annebeate hämtar Mimmi hos Haga idag så skall hon vara hos hennes dotter till hon skall opereras om ca. 3 veckor.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

Åh lilla Mimmi.. tänker på dig! Puttar för ett alldeles eget hem till dig som du kan få landa i efter operationen.

## Comment 55
Author: [Borttaget]

Vad snällt av Annebeates dotter att ta hand om Mimmi tillfälligt!

Sådana besked blir man glad av!!![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") 

Kramar till Annebeate med dotter!

## Comment 56
Author: Magda

vad härligt!! då slipper mimmi sitta hos doktorn så länge!!

## Comment 57
Author: huskatt08

Åh..så skönt för mimmi att hon får komma till annebeates dotter ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")....stor eloge till dig som öppnar din dörr för mimmi.....som man säger..."äpplet faller inte långt från trädet" ![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 58
Author: Sidentass

Men det är ju toppen att de ordnat sig på det viset...rosor till Anne-Beate o hennes dotter..och alla ni inblandade som hjälpt Mimmi såhär långt!

## Comment 59
Author: Alexej

Super! Då kan man se hur hon utvecklar sig och då blir det säkert lättare att hitta ett hem. Kanske hon är inte såååå skygg som hon visar upp nu!

## Comment 60
Author: [Borttaget]

Jag har precis fått ett mail från Maya som var intresserad av Mimmi men jag avstår nog det erbjudandet att Mimmi skall bli stallkatt.

Nu behöver jag hjälp av er, vad hade ni gjort?

## Comment 61
Author: destiny

Jag hade helst inte placerat henne som stallkatt... men jag vet ju också hur svårt det är att få ut katter... ![Rynkar på näsan](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Hon känns bara inte rätt som stallkatt..

## Comment 62
Author: gulliver

Har hon nu äntligen fått komma in sjuk och eländig efter ett tufft liv i hamnen så ska hon inte bli stallkatt tycker jag.

Sätter in en slant på hennes konto på Haga.

## Comment 63
Author: essut50

Tycker inte heller att Mimmi ska bli stallkatt, tänker på att sambon inte ville ha henne..

## Comment 64
Author: Gronstedt

Det beror ju alldeles på hur skygg hon visar sig vara när hon hunnit sansa sig (så hon inte smiter så fort hon kommer ut) och om hon skulle få bli en katt som går och skrotar i stallet och får mat och värme, eller om hon väntas vara råttjägare. Det lät ju bra först hos Maya, sedan lät det inte alls så bra. Kan du försöka få bättre besked? Kanske Maya kan ta en hamnkatt till, som kan svara för råttjakten i stallet?

## Comment 65
Author: Magda

om sambon verkligen ändrat sig ang katter så tycker jag hellre att de kanske kan ta en av de friska hamnkatterna.. för en tandlös kisse är ju kanske inte den bästa stallkatten iaf ;)

## Comment 66
Author: destiny

Hon är så vacker lilla Mimmi.

puttar

## Comment 67
Author: Fagddu

Skönt att det har löst sig fram till första operationen iaf... vet inte heller om jag tycker att det är bra för Mimmi att bli stallkatt när sambon egentligen inte vill ha henne där. Men samtidigt kanske det inte finns något bättre alternativ för henne. Det har ju visat sig vara ganska svårt att hitta nya hem. ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Önskar att jag hade ett stort hus och obegränsat med tid för små skyggisar.

## Comment 68
Author: kattmatten

Tycker inte heller att stallkatt är ett bra alternativ när man haft det så eländigt som Mimmi.

Jag har fått halsfluss och har därför inte hunnit fråga min klasskamrat, men jag ska göra det imorgon. Hon är hemma mycket och en lugn person som jag tror skulle funka med en liten räddis.

Så jag får be att få återkomma. ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 69
Author: Glader

Puttar för lilla Mimmi !

## Comment 70
Author: Gullimat

Så, glad man blir att din dotter Annebeate tar hem Mimmi tillfälligt, när Haga inte kunde behålla henne. En mycket bättre lösning naturligtvis, än en balkong.

#60#

Avböjt erbjudandet genast. Någon stallkatt som skall fånga möss (som säkert kan vara segt) kan hon inte bli, och det önskar jag henne inte heller

## Comment 71
Author: martdat

Tror inte det är bra att en katt med de munnproblemen Mimmi har blir stallkatt om man kan hitta annat alternativ,,

## Comment 72
Author: Debattia

Tycker en katt ska vara välkommen av alla i sitt nya hem, tycker inte mannen om katten , jag hade inte placerat en katt hos honom.

Hoppas också hon får ett annat hem än stallet för hon har haft ett tufft liv. Blir nu säkert socialiserad hemma hos Annabeates dotter.

## Comment 73
Author: Vargtassen

Hur gick det med Mimmi, är hon hämtad.

## Comment 74
Author: Ankie

ja inte ska väl mimmi bli stallkatt när hon inte har några tänder att äta med och när då inte heller mannen vill ha katt så är det väl bättre då att det inte blir så. Vi får putta å be så att något annat perm hem kommer fram.

## Comment 75
Author: Praxis

Jag är annebeates dotter, dvs mimmi är hos mig just nu :) hon är väldigt rädd och har gömt sig under badkaret. Men förhoppningsvis kommer hon ut och äter så småningom. Hon bor i badrummet nu tills hon vant sig vid att hon är på ny plats. Har ordnat leksaker, korg och klösbräda åt henne så hon har det mysigt. Ska försöka fixa bilder på henne är hon blivit lite mindre skygg. Hon är väldigt söt och ser betydligt friskare ut nu än bilden i början av tråden.

## Comment 76
Author: Fagddu

#75 Du är en ängel! Hon kommer säkert smyga ut från under badkaret under natten när det är lugnt och skönt. :)

## Comment 77
Author: Ankie

åh men så roligt att höra Praxis. Du ska verkligen ha en eloge att du ställer upp för Mimmi. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 78
Author: emjon

Aldrig i livet att jag skulle placera Mimmi som stallkatt när det kom fram att hon måste arbeta för sin mat. När vi nu dessutom känner till Mimmis problem med tänder och tandkött så blir stallkatt ännu mera uteslutet.

Mimmi förtjänar att äntligen få känna på vad det innebär att bli en älskad familjemedlem i ett tryggt hem.

Blir också glad över att annebeates dotter tar hand om tösen tills det är dags för nästa operation.

## Comment 79
Author: [Borttaget]

Det var inte så att Mimmi skulle behöva arbeta för sin mat, dom hade ett uppvärmt rum till henne med sovplats och naturligtvis fick hon mat på sitt rum men skulle ändå vara stallkatt. Mayas man tycker mycket om katter men han hade tänkt sig en katt som kunde fånga möss för det brukar där vara på en gård. Det som oroar mig mest och därför vill jag att Mimmi skall få vara inomhus det är att om något djur skulle gå till attack mot henne så kan hon inte försvara sig. Så nu letar jag efter ett permanent hem till Mimmi igen och hoppas på att något dyker upp.

## Comment 80
Author: emjon

#79 Crisse min önskan är bara att Mimmi skall komma till någon som uppskattar henne för sin egen skull. Just att Mayas man inte ville att Mimmi skulle komma nu när hon inte har några tänder sa allt för mig.

## Comment 81
Author: [Borttaget]

Maya fastnade för Mimmi med en gång hon såg henne på annonsen men jag reagerade likadant som du när hennes man ville ha en katt med tänder. Jag tror annars att Mimmi hade fått det bra där som ensamkatt men jag vill inte skicka dit henne för jag är tveksam till att hennes man verkligen kommer att acceptera Mimmi när det nu är som det är. Dom har ju även ett katthotell så vana vid katter det måste dom ha.

## Comment 82
Author: Gullimat

Så, skönt att höra ifrån dig Praxis. Har väntat på besked. Det låter bra att hon ser friskare ut än hon gjorde nere i hamnen för det var ingen trevlig syn. En eloge till dig att du tar hand om Lilla kämpen Mimmi, och hoppas att du uppdaterar oss efterhand.

Kan nu sova gott

## Comment 83
Author: emjon

Massor av rosor till dig Praxis att du ville öppna ditt hem för Mimmi. Hoppas också att du vill informera oss om hur det går för lilla Mimmi är ytterligare en kisse som berör ända in i hjärteroten.

## Comment 84
Author: annebeate

Som dottern skrivit är nu Mimmi hämtad och placerad i Lund. Hon hämtades vid 18-tiden på Haga av mig och min man. Vilket gott intryck jag fick av Hagaveterinären! Personalen var mycket trevlig och gav sig verkligen tid att berätta om Mimmi och skickade med råd på vägen. Hemkommen till Lund låg Mimmi i sin kattbur och tittade utforskande säkert närmare 45 minuter, helt lugn, innan hon ganska sakta smet in under badkaret. Självfallet är hon rädd och undrar vart hon nu kommit. Jag kan försäkra er att dottern ordnat det riktigt mysigt för henne så nu får vi hoppas på det bästa. Hon är så liten och söt och ser mycket friskare ut nu. Att hon sett så dålig ut i pälsen beror enligt veterinären på att hon pga tandköttsinflammationen inte kunnat tvätta sig, inga oljeskador alltså. Mimmi är en så gullig kattflicka och förtjänar att få ett tryggt liv framöver.

## Comment 85
Author: Fagddu

#84 Vad skönt att allt gått så bra hittills! Hoppas att hon snart vågar komma fram från under badkaret och charma din dotter. ;)

## Comment 86
Author: [Borttaget]

Vad skönt att det gick bra Annebeate. Jag hoppas nu att hon kommer att finna sig till rätta ganska snart och börjar komma fram lite från sitt gömställe. Ja dom är trevliga på Haga och alltid lika hjälpsamma så jag är glad att jag har hittat dom.

## Comment 87
Author: emjon

Tack annebeate för er hjälp med Mimmi och jag är så glad för hennes skull och härligt att höra att hon ser bättre ut. Hennes mysiga krypin är ju nu också en början för henne att få veta vad familjeliv innebär.

Blir roligt att följa lilla Mimmis utveckling hos din dotter.

## Comment 88
Author: chigak

Underbart att Mimmi har det så bra nu. Så skönt att höra att hon mår bättre.

## Comment 89
Author: [Borttaget]

#74 och #84, tack snälla ni för rapport om Mimmi och för att hon får vila upp hemma hos dig Praxis! Vad skönt att hon ser piggare ut!

#86, verkligen tur att du hittade så bra veterinärer Crisse!

## Comment 90
Author: anebit

Så underbart att läsa att lilla prinsessan Mimmi har fått komma hem till annebeates dotter Praxis.

Så bra också att hon ser piggare ut.

Blir spännande att följa Mimmis utveckling.

## Comment 91
Author: Fagddu

\*sitter och väntar på nyheter och foton\* ;)

## Comment 92
Author: Gullimat

Tänk att en tandköttsinflammation har gjort att hon sett så sjuk ut. Under hela tiden vi försökt fånga henne, har vi trott hon hade lever och njurskador, p.g.a. att hon varit oljeskadad och dom stora bruna hårtussarna. Det känns oehört skönt att det inte var så.

Väntar med spänning på uppdateringar. Har väntat så länge på detta ögonblick när hon skulle komma in , så man blir otålig, men Praxis ta det lugnt, vi får helt enkelt vänta.

Kram till lilla kämpen Mimmi och till dig

## Comment 93
Author: Ankie

Du Crisse jag skulle vilja ha en bekräftelse på att mina pengar har kommit fram till Haga vet. Man vet ju aldrig vart de kan hamna. 250 kr från Ankie i Bollnäs

## Comment 94
Author: kattmatten

Crisse

jag har mailat dig, för min klasskompis är intresserad av lilla Mimmi

## Comment 95
Author: Praxis

Mimme sitter fortfarande under badkaret. Såg inte ut som att hon ätit under natten när jag kollade imorse, men det låg damm och små katthårstussar på min badrumsmatta så hon har nog krypit fram i natt. Lådan är orörd men det luktar lite i badrummet så hon har nog kissat under badkaret. Tog fram tonfisk till henne och körde in fatet under badkaret, hoppas hon vågar sig på att äta nu. Tittade in under och hon satt och tittade lugnt tillbaka på mig så hon mår nog rätt bra ändå.

## Comment 96
Author: [Borttaget]

Ankie

Jag kan ringa dit imorgon och kolla om pengarna har kommit in.

## Comment 97
Author: Ankie

#96 så bra, känns alltid bättre att ha fått det bekräftat.

## Comment 98
Author: Lena

Skönt att höra att hon inte var så sjuk som ni först trodde och att hon fått ett tillfälligt stödhem his Praxis! :)

## Comment 99
Author: Irilja

Hur har det gått för lilla Mimmi? Klasskompisen var väl intresserad?

## Comment 100
Author: kattmatten

#99

Jo hon är intresserad. Jag har vb hennes mailadress till Crisse som kontaktar henne. Så hoppas vi de finner varandra.

Fast hon såg klart lyrisk ut när jag sa att lilla Mimmi är kolsvart... ;)

## Comment 101
Author: Praxis

mimmi har ätit sin tonfisk nu :) hörde en duns från badkaret, det låg hår på ena kanten på ovansidan så hon har nog varit ute och klättrat. kissat i sin sovkorg hade hon också, men hon upptäcker nog kattlådan snart!

## Comment 102
Author: Vargtassen

Kul att Mimmi äter och börjar bli nyfiken på sitt nya hem![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 103
Author: destiny

Det är väl inte helt lätt att lära sig på lådan när man varit van vid att bara ha stora stenar att kissa på. Hon lär sig säkert snart vad en låda är till för, katter som kommer in brukar vara duktiga med sånt. Så skönt att Mimmi är inne och så snällt av dig att ta hand om henne. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Hon är verkligen en jättevacker flicka lilla Mimmi. ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Jag älskar svarta katter. Har tre egna. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 104
Author: [Borttaget]

Tonfisk och makrill var Mimmis favoriter i hamnen och när vi fångade henne fick hon tonfisk tartar så jag förstår att hur rädd hon än är så kunde hon inte motstå maten.

## Comment 105
Author: Fagddu

#101 Vad kul att höra att hon äter iaf. Det tog ju ett tag innan hon vågade äta hos veterinären också. :) Det är bra när man kan ta till mutor. :)

#104 Har du kontaktat kattmattens kamrat och hur går det isf? Har tyckt så himla synd om lilla Mimmi nu när hon äntligen kom in och allt ändå blev fel.

## Comment 106
Author: [Borttaget]

Jag skall skicka ett mail imorgon och lämna mitt telefonnummer för det är bättre jag pratar med henne personligen och förklarar vad Mimmi är för en katt.

## Comment 107
Author: [Borttaget]

#103, instämmer med destiny det kan ta en stund innan de går på låda, hon är i chock och inte van. Det blir snart bättre bara hon är trygg.

Verkligen bra tecken Praxis att hon redan börjat röra på sig och äta!!. Det var härliga nyheter!!! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 108
Author: emjon

Härliga nyheter att lilla tösen nu ätit och jag är glad för Mimmis skull att hon är inne i tryggheten och värmen.

Fint också att det verkar vara ett hem på gång och nu hoppas vi att allt går bra i fortsättningen.

## Comment 109
Author: [Borttaget]

Håller tummarna hela tiden för Mimmi-gullenosen ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 110
Author: chrisse-77

Det hade verkligen varit skönt om hn hade kunnat få ett permanent hem. Det e hon värd, denna lilla söta kämpen.

Skönt att det verkar fungera i sitt stödhem hos Praxis. :)

## Comment 111
Author: MewTwo

Viktigt när det gäller både katten Mimmi och hanteringen av hamnkatterna:

En totalt ohanterad hittekatt kräver oerhört lång tid för socialisering. I dagsläget har Mimmi ingen relation alls till människor. Hon förstår inte vänlighet, inte smek eller vår goda vilja. Hon har bara erfarenhet av det hårda livet ute, i kampen med farorna i omgivningen, kylan, andra katter och säkert har hon också träffat på mindre välmenande människor.

Om ni ska finna ett hem till Mimmi måste det vara hos en person som är införstådd i att Mimmi inte kommer att bli en kram- och kelkatt, kanske aldrig. Att det kommer att ta tid att få närma sig henne och att rumsrenhet är något hon inte förstår sig på. Uppfödd ute har hon ju aldrig gått i en låda.

Även om tanken är god, men optimistisk: Att göra henne till stallkatt är inte heller en lösning eftersom det är ett främmande liv för henne. Hon vet ju bara av hamnlivet, och skulle sticka så fort en dörr öppnas. Sån socialisering tar också jättelång tid och vem har möjlighet att passa EN katt i ett stall där hästarna ska ut/in hela tiden? 

För övrigt finns det bara ett alternativ som gäller för hamnkatterna, och det är TNR. Annars blir situationen ännu mer ohållbar. De är för vilda för att göra familjekatter av, om de inte fångas in redan som små.

Det finns ett alternativ till, avskjutning, och det vill väl ingen, men blir katterna för många så är det vad kommunen med säkerhet KOMMER att ta till. Detta senare måste vara ett tungt argument för TNR.

För övrigt måste ni som jobbar i gruppen som engagerat er i dessa hamnkatter sätta er ned och komma överens om en gemensam handlingsplan för hur ni ska hjälpas åt med kattgruppen. Är ni oense så kommer det att kosta tid och energi som bättre kan användas på jobbet med katterna.

Man kommer inte vidare bara med glada tillrop i en tråd på nätet. SÅ alla ni som gett pengar, ni är ju fantastiska! Istället måste man göra konkreta saker. Skriv en önskelista på vad som behövs för att jobba med hamnkatterna. T ex:  Går det att bygga några liggskydd åt dem? Går det att få sponsring av någon med kattmat?

Vilka katthem finns i regionen, vilket samarbete har ni med dem? Försök ordna kontakter och nätverk hela tiden, fråga varenda människa ni möter dagligen "Kan du hjälpa oss att rädda en katt?"

Ni är lite för långt borta för att jag skulle kunna bidra, men låna gärna goda råd från de "skyggis"erfarna på Örebro Katthem!

TassKram till dig som har Mimmi nu!!!!!

## Comment 112
Author: [Borttaget]

\# 111

Nu måste jag gå in och rätta en hel del av vad du skrivit. Jag tror inte du har följt hamnkatterna så värst länge och kanske bara läst om vad som är skrivit om Mimmi i denna tråden. Jag började med hamnkatterna för 1 år sedan tillsammans med hon som matar och KKS och då togs det in 16 katter när sen KKs inte kunde ta in fler så tog vi upp arbetet igen i somras och har tagit in 28 katter i sommar och höst. Om du går tillbaka och läser om hamnkatterna eller Öresundskatterna som tråden hette och Glöm inte hamnkatterna som den heter nu så får du svar på allt du har skrivit.

Det är snällt att du vill ge goda råd men jag har stor vana vid skyggisar och tar bara in sådana.

Alla hamnkatterna är vana vid människor så även Mimmi och hälften av dom går att klappa. En av katterna fick ett hem för en månad sedan och hade varit i stödhem i 2 månader innan men den katten är fullt klappbar och hanterbar.

Så ett råd till dig gå in och läs om vårt arbete med dessa katter så får du svar på om det är något du undrar över.

## Comment 113
Author: kattmatten

\# 111 Du har fått bra svar av Crisse så jag kommenterar bara ett par saker.

Personen är införstådd med att Mimmi är skygg och har levt ute.  
Hon är inte oerfaren med katter. Så jag tror inte att du behöver oroa dig.

Min erfarenhet är att katter hittar lådan relativt snabbt, eftersom katter av naturen vill gräva i sand (ju finkornigare desto bättre)  
Det skulle inte förvåna mig om Mimmi går i lådan innan nästa operation.

Självklart befinner hon sig i en ovan och ny situation och jag tror att alla här är införstådda med att man får ha tålamod och vänta in en skygg katt.

## Comment 114
Author: Praxis

kan rapportera in att Mimmi gått på ladan i natt (och lyckats krafsa ut sand över hela badrumet :) ), dock hade hon ägnat sig åt nr 2 så kissa gör hon nog under badkaret. Dock lär det dröja ett bra tag innan jag kan ta en bild av henne för hon är fortfarande väldigt angelägen om att gömma sig.

## Comment 115
Author: Gullimat

Det låter hoppfullt. Ett steg i taget.Hoppas också att hon äter och verkar må bra. Man är glad varje dag att hon är inne i värmen. Hon kunde inte fått ett bättre stödhem![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 116
Author: [Borttaget]

#114, vilken duktig flicka!!!  Bra att hon rör på sig och börjar undersöka lite.

## Comment 117
Author: MewTwo

Uppskattar era svar och har verkligen försökt hitta alla inlägg och trådar om hamnkatterna. Förstår att mitt inhopp kan kännas påträngande som när en främling vill gå med i en etablerad klubb  :-)

Känns betryggande att få alla dessa fakta, och notera att inget av det jag skrivit var menat som någon kritik! Ni gör ett jättejobb och jag vet hur motvinden kan vara, när man inte har annat än godhjärtade människors välvilja och arbete att gå på. Man sliter och vill inte lämna en enda kisse ute i kylan!

Ja du har helt rätt, det är helt naturligt och ganska lätt att få "vilda" katter att sköta lådan. Och så bra, gör Mimmi något i lådan så ordnar resten sig med tiden.

Hur det än är, så ser man nog att TNR kanske är bästa lösningen om det är så svårt att hitta jourhem till de återstående katterna. Det tragiska är att sådana här kattgrupper poppar upp lite här och där i landet och om alla bara kastrerade sina kära pälsbollar och märkte dem så skulle det vara lite lindrigare.

Fortsätt det fina jobbet!

TassKram

## Comment 118
Author: Magda

#117 kolla in tråden [Charrez!](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?MessageId=3424b2fa-bb93-4a47-84df-64c3059c49af) för att se våran gosboll från hamnen ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 119
Author: Mison

#114. Sand över hela badrummet. Du måste förstå att lilla Mimmi på sitt eget sätt vill tacka för all hjälp hon får.

En massa sand på golvet tillsammans med vattnet du kan fylla på badkaret med. Mimmi vill ju att du ska tro att du är på en härlig sandstrand på Bahamas.........

Puss  ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 120
Author: Fagddu

#114 Vad skönt att hon lärt sig ett av två iaf... det andra kommer nog snart ska du se. :) Hoppas hon snart går att fotografera... jag är så nyfiken :)

## Comment 121
Author: chrisse-77

\# 119  haha, låter ju som en snäll gest. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 122
Author: Jenna-Gun

Praxis du är en klippa.

Ha det gott Mimmi i ditt badrum. Varmt o gott mat och att du får bli frisk.

Nospuss

## Comment 123
Author: annebeate

Det är skönt att det går framåt med lilla Mimmi. Som ni säkert förstår kan jag inte låta bli att ringa min dotter några ggr om dagen och kolla läget. Jag vill förstås höra idel nyheter och det kommer något nytt varje gång vi har kontakt. Jag är så glad att Mimmi äter och har börjat göra små utflykter i badrummet. Jag känner inte den minsta oro när hon är med Praxis eftersom hon är så lugn och förståndig, efter vem får ni gissa![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 124
Author: [Borttaget]

#123. Du är go och det tror jag faktiskt att din dotter också är :) skönt att hon kunde ta hand om lilla Mimmi ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 125
Author: Gullimat

Ni är goda båda två som hjälptes åt att ta in Mimmi

## Comment 126
Author: [Borttaget]

Sådan underbar mor, sådan underbar dotter.

Annebeate och Praxis, det är så roligt att följa Mimmis framsteg och veta att hon är i varma händer :)

## Comment 127
Author: Cassiopeja

Inlägget har raderats då det bryter mot våra skriv- och trivselregler.

//Lena - sajtvärd för Hittekatter iFokus

## Comment 128
Author: Kamomill

Vad skönt att höra att det går så bra med Mimmi! Ett tips för att få henne att kissa i lådan är att torka upp kisset från den felaktiga platsen och sen lägga "kisspappret" i lådan så att det "luktar toalett" från den.

## Comment 129
Author: emjon

Nej jag känner inte heller minsta oro för jag vet att Praxis tar väl hand om Mimmi. Kärlek till kissarna i hela familjen så härligt.

## Comment 130
Author: Praxis

Blev en del dramatik för Mimmi idag. Jag tog bort frontplåten på badkaret, dels för att kunna städa bort all kattgrus som låg under och börjat lukta, dels för att Mimmi lättare ska på mänsklig kontakt (se mig lättare och kunna se mer vad som händer) Dock blev hon rädd för sopborsten och sprang in i mitt sovrum och in under dubbelsängen. Försökte locka ut henne så hon inte kissar på parketten så den förstörs, sängen är väldigt tung att flytta. Hon tog skydd mellan en resväska och väggen, hon söker sig till mörka utrymmen, antagligen speciellt eftersom hon bodde under stenarna i hamnen. Sen hoppade hon över sängen. Hon kollade vid ett tillfälleupp mot väggarna och lade tassarna mot dem, precis som om hon funderade på om hon kunde klättra upp mot frihet. Mimmi förstår nog inte riktigt skillnaden med att vara ute och inne, med tak osv. Till slut välte hon ner en lampa och spurtade  in till badrummet och in bakom badkaret igen. Nu verkar hon dock ha lugnat ner sig, en hel påse Gourmet Perle med lax satte hon i sig efter det strapatserna ![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Nu när jag gick in för att fylla på vatten till henne tog hon ett steg fram under badkaret och spanade på mig, så antagligen blev hon inte alltför rädd av allt. Kanske tom bra för henne att få röra på sig och se att det finns en värld utanför badrummet också ;) klämde in korgen mellan badkaret och väggen nu när frontplåten är borta så hon kan ligga bekvämt i natt.

Vilken daum är det tänkt att hon ska till veterinären igen?

## Comment 131
Author: [Borttaget]

Jag tänkte på måndag om 2 veckor blir nog bra. Jag var nere på Haga idag och dom tyckte att det var okej. Jag hoppas att du kan ha henne till dess.

## Comment 132
Author: [Borttaget]

#130. Så lilla Mimmi har varit ute och spanat lite, även om det kanske var i 100 km i timmen :) bra att hon inte blev jätteskraj och då skönt att lilla gumman äter i alla fall.

Lilla Mimmi ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 133
Author: Praxis

absolut det låter bra, mimmi får hemskt gärna stanna här tills dess :)

## Comment 134
Author: [Borttaget]

Det låter bra och tack för att du hjälper till med henne.

## Comment 135
Author: [Borttaget]

Eftersom många slår ett slag för Mimmis syster så kommer här fotot igen. Hon är helblå och liknar Charrez lite fast hon har inte hans vackra ögon.

## Comment 136
Author: [Borttaget]

Oh, så fin hon är lilla gumman. Har hon något namn?

## Comment 137
Author: Magda

men åååå vilken sötnos!!

## Comment 138
Author: Gullimat

Har satt in en bild på henne på Hamnkatterna också

## Comment 139
Author: [Borttaget]

135 - Vilken skönhet ![Kyss](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 140
Author: [Borttaget]

Visst har flickan ett namn något så ovanligt som Mischa. Hi Hi vem tror ni har döpt henne.

## Comment 141
Author: [Borttaget]

#140. Haha, ja just ja... :) Mischa såklart ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 142
Author: chigak

Så fin hon är. Och så roligt att höra att Mimmi har det bra.

## Comment 143
Author: annebeate

Nu skall jag åka och hälsa på Mimmi.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 144
Author: Alexej

Praxis, har du läst om skygga katter hemma?

**[Här](http://hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=f8f9ebbc-755d-47f9-b123-2579f30a0ca0&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)** och **[här](http://hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=c8d9d8c0-8864-4c1e-bc3e-2a629be75bdd&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)**!

Där hittar du en massa bra tips om skygga katter. Det är alltid bäst att täppa till under badkaret.

## Comment 145
Author: Lena

#130 Det verkar som att det redan har blivit en del små framsteg med Mimmi! Låter jättebra! Just det här att hon är nyfiken ser jag som ett mycket gott tecken.

## Comment 146
Author: [Borttaget]

\# 143

Hur var det med Mimmi igår när du var och hälsade på henne, vi är nog många som är nyfikna på hur det går för den lilla tjejen som tydligen har berört så många.

Pengarna som finns på kontot Mimmis kompisar räcker nog inte till dom veterinärkostnader som har varit för Mimmi så därför får jag avvakta med att bestämma en tid för nästa operation.

## Comment 147
Author: kattassen

#146 Läste någonstans att annebeate nog skulle vara borta från forum i helgen, men vi väntar med spänning på ny uppdatering![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") som väl kommer förmodligen i slutet av helgen då hoppas vi.

## Comment 148
Author: kattmatten

#143

Hur mycket saknas Crisse? Och vad kostar nästa operation?  
Nog borde vi kunna ta ett litet tag här och skramla ihop nåt.

Ja Mimmi har verkligen berört mig och jag hoppas verkligen att hon får leva ett bra liv nu.

## Comment 149
Author: [Borttaget]

Jag vet att nästa operation kostar 1.500:- men jag vet inte riktigt vad det kostade när hon låg inne där . Hon som har hand om räkenskaperna på Haga är både klinikchef och receptionist så hon hinner inte alltid med. Jag tror där är 3.500:- på kontot men att Mimmis kostnader ligger på över 4.000:- än så länge. Dom opererar henne ändå även om där inte finns pengar på kontot men jag är osäker på om det kommer in så mycket pengar så därför vill jag inte bestämma tid för nästa operation för då blir där kanske en stor skuld som jag själv får betala och jag är redan minus på mitt eget konto hos dom. Jag avvaktar ett tag innan jag bestämmer hur jag skall göra.

Jag har pratat med tjejen som eventuellt skall ha Mimmi permanent och jag har lovat henne att Mimmis vaccinationer skall betalas av kontot på Haga så hon får skicka räkningen till mig för förmodligen kan dom inte vaccinera Mimmi nu för hon måste vara helt frisk först och då får hon ordna det själv och sen får hon stå för kostnaden som blir när Mimmi måste på kontroll för sina tänder om ca. 1 år.

## Comment 150
Author: [Borttaget]

Du vet att vi försöker skramla ihop slantar Crisse!  
Mimmi ligger oss många varmt om hjärtat. (Så också de andra hamnkatterna)

## Comment 151
Author: [Borttaget]

Jo jag vet det Bumbis och jag är väldigt tacksam för allt ni gör.

## Comment 152
Author: [Borttaget]

Det kommer en slant i slutet av månaden, eller kanske redan i nästa vecka Crisse

Kram

## Comment 153
Author: kattmatten

#149  Jag kan hjälpa henne med transport till min veterinär när Mimmi ska vaccineras, för de fakturerar alltid. (distriktsvet)  
Tandkoll om ett år kan nog göras här uppe för det finns t om en tandläkare på djursjukhuset i Hässleholm.

Klart vi skramlar; bara Mimmi får komma hem.

## Comment 154
Author: [Borttaget]

\# 153

Det är snällt av dig att hjälpa till. Är din veterinär van vid skygga katter?

## Comment 155
Author: kattmatten

Ja de brukar hjälpa KKS emellanåt. De är ju flera veterinärer, men hon jag gillar bäst är bra med katter. T o m min smått hysteriska kks-katt tog det lugnt när hon var där och blev kastrerad.

På nåt sätt tror jag att veterinärer som även jobbar med kor och hästar är lite mer rakt på sak och katterna känner det.  
Så det ska nog gå bra. Sen har jag ju själv hanterat en o annan inte så tjänstvillig katt när jag jobbade som djursjukvårdare.  
Jag har helt klart mer samarnetsvilliga patienter nu... =)

Fast jag kanske tar tillbaka det i höst när jag haft praktik på barnavdelning...

## Comment 156
Author: Marga

#149 Jag satte in 1000:- för ett par dagar sen, så om du inte kollat kontot väldigt nyligen bör saldot vara lite högre än du räknat med..

## Comment 157
Author: [Borttaget]

Det kommer 500:- till kissarna i veckan

## Comment 158
Author: Alexej

Tänk hur många katter vi kan hjälpa både med hem och med pengar!!!![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 159
Author: [Borttaget]

Nu är det överfört :)

Kram

## Comment 160
Author: Praxis

Jag har börjat vänja Mimmi vid att våga sig ut i ljuset och har flyttat maten längre bort från henne. Än så länge är hon bara under badkaret men hon kom ut i lägenheten en dag och fick panik och hoppade mot fönsterna och rusade runt. Hon dras till mörka platser och känner sig väldigt otrygg när hon är ute i ljuset och inte kan gömma sig. Men i helgen har jag låtit ena lampan i badrummet vara tänd så hon måste ut från mörkret för att gå på låda och äta och detta har gått bra. Lådan funkar mycket bättre nu också, hon krafsade ut halva sanden innan men nu spiller hon inte ut så mycket längre. Sträckte in handen mot henne idag och hon fräste åt mig, vilket hon aldrig gjort förr. Hoppas detta är ett tecken på att hon känner sig tryggare nu och känner att hon vågar försvara sig istället för att bara springa i ren panik ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Tror dock inte hon kan flyttas till ett permanent hem innan operationen om detta skulle bli aktuellt, verkar omöjligt att få in henne i en bur nu utan att skrämma henne alltför mycket. Jag fortsätter med "ljusträningen" och förhoppningsvis blir hon tuffare och mindre skygg snart!

## Comment 161
Author: [Borttaget]

Praxis

Lilla Mimmi gör ju framsteg hos dig ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"). Bra att du vänjer henne sakta men säkert. Inte lätt för lilla donnan när hon inte är van vid att vara vare sig inomhus eller i människors närhet

Tack snälla för att du tog hand om henne och hoppas att nästa operation kommer att gå bra.

Håller tummarna för Mimmi

## Comment 162
Author: anebit

Underbart att Mimmi fräser ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") ett sundehetstecken.

## Comment 163
Author: destiny

Så roligt att läsa om lilla Mimmi. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Det är så härligt att hon fick komma in. Men flytta henne till ett permanent hem nu, om det dyker om något, tror jag inte är bra för henne. Jag tror det är mycket bättre att hon vara kvar hos dig i lugn och ro till nästa vet.besök. Hon behöver känna lite trygghet i tillvaron och slippa flytta just nu. Lycka till med Mimmi, det kommer att gå bra. ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 164
Author: [Borttaget]

Jag hade inte tänkt att flytta Mimmi innan hon skall opereras nästa gång eftersom henne tilltänkta hem är i Kristianstad och operationen måste göras på Haga.

Tack Marga och Mymlanbus för era bidrag det betyder att där är pengar till nästa operation.

## Comment 165
Author: Gullimat

Skönt att höra ifrån dig Praxis och skönt att det går framåt för **Lilla Kämpen** **Mimmi**. Kallar henne så för hon har verkligen kämpat med sina munproblem hela vintern, men ändå suttit i kylan på stenarna och väntat på maten.Tack, för att hon  slipper det nu.

Det är en massa jobb att göra framsteg med en skygg katt, så jag förstår att vi inte kan förvänta oss uppdatering hur ofta som helst, och du har kanske också annat att pyssla med.

Tänk om hon hade fått ett permanent hem nära Malmö så man kunde följa henne på lita närmre håll.

## Comment 166
Author: annebeate

Jag har träffat Mimmi i helgen. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det gäller att gå försiktigt fram och  ge henne  all den tid hon behöver. Det är inte lätt att  plötsligt placeras i  en helt främmande miljö. Jag tror vi kan lyckas att vinna hennes förtroende men det kräver mycket tålamod  och en lugn miljö. Hon äter och sköter sin låda. Precis som Praxis skriver är hon nu duktig att sköta lådan. I dag kunde jag knappt märka att hon varit på lådan, tidigare sprätte hon ner stora delar av badrumsgolvet. Mimmi är m  a o en riktigt duktig kattflicka.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 167
Author: Gullimat

Är övertygad om att Praxis och du Annebeate sköter det med bravur

## Comment 168
Author: [Borttaget]

Jag har fått besked nu att tjejen i Kristianstad inte kan ta Mimmi så nu står vi på ruta noll igen.

Nu gäller det hur länge hon kan stanna hos Praxis.

## Comment 169
Author: [Borttaget]

Sk\*t också... puttar för hem till Mimmi

## Comment 170
Author: Marga

Putt för ett hem åt Mimmi!

## Comment 171
Author: Praxis

Trist att Kristianstadtjejen drog sig ur. Jag slänger naturligtvis inte ut Mimmi om hon inte har någonstans att ta vägen efter nästa veterinärbesök! Men jag hoppas att vi kan ordna ett hem snart åt henne, dock känns det som att det kan bli svårt innan hon blivit lite tamare. Att sätta upp lappar på Ica och på så sätt hitta ett hem lär inte gå så länge hon är skygg. Dock känns det som att hon gör framsteg. Hon fräste en gång till åt mig igår kväll och försökte hugga mig med tassen, gissa om jag blev överraskad ![Tungan ute](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Idag vände hon på huvudet och tittade på en vippleksak jag stack in till henne, det brukar hon inte göra. Hon har alltid blicken fokuserad på mig annars men nu verkar hon bli lite mer nyfiken på leksakerna ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") hon kissar rätt mycket vilket inte är så konstigt eftersom hon dricker och äter blötmat. Men... hon bajsar nästan inget alls. Imorse var där bara en liten liten lort och innan dess de andra dagarna inte mycket mer. Ändå äter hon bra, så hur kommer det sig att hon inte behöver bajsa mer? Något som har en idé?

I övrigt så saglar hon fortfarande iland, dock bara sett det två tre gånger och hon verkar inte tvätta sig heller. Tungspetsen har hon ute ur munnen fortfarande.

## Comment 172
Author: [Borttaget]

Praxis

Att sätta upp lappar på Ica är inget alternativ och eftersom jag ansvarar för Mimmis väl så skall jag oxå försöka att hitta ett hem till henne eftersom jag vet att Gaby litar helt på att jag ordnar så Mimmi kommer till ett bra hem. Jag är jättetacksam för att du kan ha Mimmi men du behöver inte ta ansvaret för att hitta ett hem till henne.

## Comment 173
Author: Fagddu

#171 Om hon tittat på leksaken så kanske tycker att du är liiiite mindre hotfull nu. Man får vara glad när det går framåt litegrann.

Det enda jag kan tänka mig är kanske att eftersom hon haft så svårt att äta under lång tid kanske det tar ett litet tag innan magen kommer igång igen?

Katter kan ju också ha förstoppning, men det är kanke lite drastiskt att anta det så här fort. :)

Lycka till med att få Mimmi tamare och keligare. Är så himla roligt att höra att det går framåt :)

## Comment 174
Author: kattmatten

Det låter som framsteg, tycker jag.

Magen kan ta ett tag eftersom hon ju magvägrade lite hos Haga.

Som alternativ till blötmaten kan du fukta torrfoder lite så hon får lite mer fibrer. Så länge hon dricker bra så är det ingen fara. Vätska håller magen i gång.

Jag ska syna min bekantskapskrets efter ett nytt hemförslag åt Mimmi. Kursaren hade gärna velat; det var sommarlovet som blev problemet. Hon bor hemma då i 9 veckor och mamma ville inte ha in en katt då. ![Rynkar på näsan](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Önskar min hankatt inte var så elak; då hade hon fått bo här.

## Comment 175
Author: Praxis

Nu har jag lyckats få en bild på Mimmi! Tyvärr är kvaliten lite sisådär eftersom det är taget med mobilkamera, men en söt modell är det iaf ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Fick ut Mimmi från badrummet och hon låg ett tag i mitt sovrum i ljus. Jag trodde hon skulle rusa in till sitt gömställe under badkaret igen men hon spran in i vardagsrummet som var halv upplyst och satte sig i bokhyllan. Hon är mycket lugnare nu, men vågar inte låta henne gå runt ensam i lägenheten när jag inte är här, ifall hon skulle få för sig att hoppa mot fönsterna igen. Hon har låtit mig sitta en halvmeter ifrån henne idag men väste när ja försökte klappa henne. Men lite framsteg är det iaf :)

## Comment 176
Author: Debattia

Här har hänt grejer sen jag sist var in och kollade. Vad bra det går framåt för lilla Mimmi. Tänk så mycket som är annorlunda mot vad hon är van och nu är hon ju ensamkatt också, hon har så mycket nytt omkring sig, inte minst värme, go mat och en stor djurvän.

Kattmatten ! Ett alternativ är också ifall hon känner någon som kan gå hem till henne ,mata och prata med Mimmi och låta henne vara hemma i sin trygga miljö,samtidigt har hon ju koll på lägenheten eller huset .

Är heller inte helt säkert att hankatten behöver vara så arg på henne,dom brukar ju vänja sig vid varandra efter ett tag,kanske bara ta det lite försiktigt i början. Kanske,kanske inte?

## Comment 177
Author: Vargtassen

Jätte söt bild på lilla Mimmi ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 178
Author: Simson

Fina lilla Mimmi vilka framsteg du gör! Det kommer att gå bra till slut! Nosgos!

## Comment 179
Author: Ankie

lilla gumman

## Comment 180
Author: snickan

Så vacker hon är lilla Mimmi, så vackra ögon

## Comment 181
Author: destiny

Hon är så jättesöt lilla Mimmi. Så roligt med framstegen hon gör.

## Comment 182
Author: Fagddu

Så söt hon ser ut! Så himla rädd liten kissa, men det kommer nog att lugna sig snart. Underbart att hon vill utforska lägenheten iaf. :)

Har magen gått till sig något?

## Comment 183
Author: anebit

En sån liten sötnos Mimmi ser ut att vara.

Skönt att hon är lugnare nu också.

Det är så underbart att veta att lilla Mimmi är inne i värmen och slipper frysa nere bland stenarna.

## Comment 184
Author: annebeate

Mimmi har gjort nya utflykter i lägenheten. Hon äter bra. Hon har också fått extra näringsvätska som vi köpte hos Haga när vi hämtade henne. En sak är säker hennes klor behöver klippas. Det tar emot när hon springer över golvet. Det kan göras när hon kommer till veterinären nästa gång.(jag står kostnaden för kloklippningen). 

Praxis kommer med en rapport om Mimmi under morgondagen. Mimmi är verkligen en kämpe.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 185
Author: [Borttaget]

Annebeate

Kloklippningen går på kontot. Kan ni planera in att lämna Mimmi på Haga nästa måndag så ringer jag dit och säger ifrån att ni kommer.

## Comment 186
Author: Gullimat

Hon verkar allt nyfiken, lilla kämpen Mimmi, som vågar se sig om i lägenheten, och samtidigt få lite motion.

Nu stundar en ny operation, som man hoppas skall gå lika bra, och att hon får åtgärdat allt det som är kvar att göra.

## Comment 187
Author: annebeate

Mimmi rör sig nu fritt i lägenheten och vi har satt för så hon inte kan gömma sig under badkaret. I dag har hon varit  lugn men gillar fortfarande inte att man klappar henne. Hon har varit nyfiken på lägenheten och hoppade upp en kort stund och la sig i soffan. Hon låg också med tassarna under sig och verkade avslappnad. Hon äter bra. Hon kissar också bra men har fortfarande väldigt lite eller ingen avföring. Vet någon vad detta kan bero på?  Hon äter både blötmat och uppblött torrfoder. Praxis skall försöka ta lite fler bilder på henne.

Mimmi hälsar till er alla.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 188
Author: Gullimat

Roligt att höra att hon får gå fritt i lägenheten. Att ligga i soffan, måste ha blivit en chock för henne med något så mjukt och skönt, som hon aldrig upplevt i hela sitt liv i stenarna.

Kanske ska man ringa och höra med veterinären varför hon har så lite avföring, med tanke på förstoppning.

Fortsatt lycka till, med lilla kämpen Mimmi, och hälsa henne och Praxis tillbaka

## Comment 189
Author: annebeate

Jag kommer att ringa Haga på måndag och förhöra  mig om det inte blivit bättre till dess. Jag var hos  min egen veterinär i Malmö i går och köpte särskilt näringsrik mat, för katter efter operation, allt för att Mimmi skall må bra. När jag tänker på Mimmi hoppas jag så att även hennes kamrater i hamnen, systern, Håkan och de andra även till slut skall ha lyckan att få komma in i värmen.

Varför skall det vara så svårt, varför skall inte de andra också  få njuta av värme, kärlek och omtanke?

## Comment 190
Author: kattmatten

Men vilka framsteg! Här går det undan. Det blir alldeles säkert en go katt av Mimmi.

Fast jag tror hon ska vara ensamkatt så att hon slipper konkurrera om maten. Här hos mina gamar hade hon inte haft en chans.

Jag tänker så det knakar på vem som skulle kunna ta en kisse.  
Träffar lite fler kursare på måndag så jag ska höra mig för

Nosgos lilla Mimmi

## Comment 191
Author: annebeate

I natt har Mimmi varit ute och legat i soffan igen. Hur vet jag det? Jo Praxis upptäckte en hel del katthår i soffan i morse  som inte fanns igår så Mimmi avslöjade sig genom katthåren.![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det är annat än att springa omkring på de  isiga stenarna i hamnen.

Senare i dag skall jag träffa Mimmi om hon nu inte tjurar och gömmer sig för mig.

## Comment 192
Author: [Borttaget]

Jag kan tänka mig att Mimmi myser riktigt i en mjuk varm soffa. Det är skönt att hon har kommit så långt nu.

## Comment 193
Author: Fagddu

Awwww, lilla mysiga Mimmi tjyvanvänder soffan. Vad glad jag blir att hon har det så bra :)

## Comment 194
Author: [Borttaget]

Lilla gulle-Mimmi såklart att hon smyger ut i soffan, vem skulle inte ha gjort det. Ljuvligt!

## Comment 195
Author: Gullimat

Hoppas att lilla kämpen Mimmi får stanna och tillfriskna hos dig Praxis efter nästa operation.

## Comment 196
Author: annebeate

I eftermiddags har jag träffat Mimmi. Jag tycker hon ser bättre ut i pälsen. När min man, mina döttrar och jag   drack kaffe låg hon intill och var helt lugn och studerade oss noga. Sedan gick hon och la sig i bokhyllan. Jag försökte att klappa henne men det gillade hon inte. Hon fräste åt mig och slog mot min hand. Försiktig som jag är hade jag en handske på handen.  Fortfarande har hon oftaste tungspetsen ute men det försvinner kanske efter nästa operation. Hon är väldigt söt och ser pigg  och vaken ut.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 197
Author: emjon

Härligt att Mimmi vill vara i närheten av er även om hon inte gillar att bli klappad för det kan ta lång tid.

Det känns så bra att hon slipper den hemska hamnen och de kalla stenarna och nu ligger i en mjuk soffa.

## Comment 198
Author: [Borttaget]

#175, hon är ju bara såååå söt!!!!  ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Hon ser nästan overklig ut med sina stora, vackra ögon, (overklig i positiv bemärkning).

Vilka framsteg på så kort tid, man blir gråtfärdig!!! Denna lilla plutta som vi inte trodde skulle klara sig.....

Tack för alla rapporter och för att ni tar så god hand om vackra Mimmi!

## Comment 199
Author: Engla

Vad fin Mimmi är! Svarta katter är bara så... snygga! ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 200
Author: Gullimat

Det är så roligt att höra att allt är bra med lilla kämpen Mimmi och att hon gör små framsteg varje dag. Bra att pälsen blivit bättre, men nu behöver hon ju inte längre bli blöt och tovig av vädret iallafall. Hoppas att hon kan tvätta sig sen efter nästa operation.

## Comment 201
Author: Debattia

Skönt läsa om Mimmis framsteg. Tycker det låter som det går med dunderfart för henne. Vad hade hon för fel i munnen förutom att hon har fått dragit ut tänder?

## Comment 202
Author: destiny

Så roligt att läsa om Mimmis framsteg. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 203
Author: [Borttaget]

\# 201

Hon har Forl i munnen och det kan ta lite tid att få rätt på.

## Comment 204
Author: MewTwo

Roligt att läsa om framstegen... det är inte alltid lätt att ta hand om en katt som Mimmi. Håll ut!

FORL kan vara olika kritiskt beroende på hur illa det är. Jag fick en FORLkatt för 12 år sedan och veterinären sa "Ta bort henne!" men hon är 14 år nu och mår hur bra som helst. Har man bara koll på att det inte liggr djupare infektioner i de dåliga tänderna, så kan det gå att leva med, även om vissa tänder måste bort.

Vill ni följa en solskenshistoria om en skyggis till kan jag tipsa om lilla Parvel [http://parvel.wordpress.com/](http://parvel.wordpress.com/)

TassKram

## Comment 205
Author: emjon

Forl är en hemsk sjukdom men kissen kan få ett bra liv ändå. Min ängla- Knodde blev av med alla sina tänder och slapp värk och infektioner. Den kissen hade en otrolig livsgnista trots allt och det är det man får titta på hur katten mår och om den får livskvalitet..

## Comment 206
Author: [Borttaget]

Annebeate

Det går fortfarande inte att komma in på din sida så jag kan inte skicka PM så jag skriver det här istället.

Kan Praxis ha Mimmi efter operationen eller jag skall ta hit henne.

## Comment 207
Author: Praxis

Crisse, jag kan ta Mimmi ett tag efter operationen också. Hon blir nog förvirrad av att byta hem så hon får gärna vara kvar här ett tag till. Hur länge behöver hon stanna hos veterinären den här gången?

## Comment 208
Author: Gullimat

En lättnadens suck![Obestämd](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") att höra att Mimmi får komma tillbaka till dig efter operationen, för det finns väl inget bra alternativ för tillfället. Hon är förmodligen känslig för smittor och har man flera katter är riskerna större för det, och det är ju många som har flera katter. Man vill att hon skall bli riktigt frisk först.

Tänker på henne och dom andra hamnkatterna varje dag

## Comment 209
Author: [Borttaget]

Praxis

Jag skall ringa Haga imorgon så hör jag då om hon kan bli hämtad nästa torsdag för då har dom 3 dagar på sig att operera henne.

## Comment 210
Author: emjon

Blir också väldigt glad över att Mimmi efter operationen får komma tillbaka till dig Praxis. Det betyder mycket att hon slipper flytta runt och hemma hos dig känner hon igen sig och det underlättar en hel del.

## Comment 211
Author: annebeate

Mimmi har nu gjort sig riktigt hemmastadd i soffan. Hon låg där i natt så det verkar ha blivit lite av en favoritplats. Hon fortsätter att äta bra och magen har blivit bättre. Nu väntar vi bara på att hon skall låta sig klappas.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 212
Author: Gullimat

Det låter bra att magen skött sig bättre. Och ett stort steg att hon föredrar lyxen i soffan framför att gömma sig. Hon förstår nog nu, att hon kommit till himmelriket och vågar tar för sig av det. Man blir bara så glad.![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 213
Author: anebit

Så glad jag blir över att läsa om Mimmis framsteg. Lilla gumman så varmt och skönt att sova i en soffa i stället för mellan hårda stenar ute i kylan.

## Comment 214
Author: [Borttaget]

Nu är det ordnat tid för Mimmi på Haga, hon kan lämnas på måndag och hämtas på torsdagen.

## Comment 215
Author: Hawknestgrove

Lilla Mimmi, så bra at det funkar för henne

## Comment 216
Author: huskatt08

Åh..hon blir nog en riktig soffpotatis med tiden ![Cool](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 217
Author: Vargtassen

Puttar för Mimmi och hoppas allt går bra ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 218
Author: Fagddu

Lilla Mimmi-gumsan som fått det så bra. Skönt att du kan ta tillbaka henne till dig efter operationen praxis. :)

## Comment 219
Author: Praxis

Mimmi har nu blivit portad från både badrummet och mitt sovrum. Så nu kan hon inte gömma sig under badkaret eller under sängen längre :) Jag hade täppt till under badkaret med filtar och kartong som jag tejpat men hon lyckades ta sig igenom två gånger så nu har jag stängt dörren helt enkelt. Det har gått väldigt bra faktiskt, hon gillar att ligga på ryggstödet i soffan och det gör hon även när jag sitter i den. Får dock inte klappa henne än men jag tog hennes vippleksak som har fjädrar i ena änden och kliade/strök henne på huvudet. Först morrade hon men efter en liten stund slöt hon ögonom och slappnade av. Nu ligger hon bakom mig och ser lite groggy ut ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hon måste vara trött, hon är ju aldrig riktigt avslappnad annars eftersom hon följer mig med blicken hela tiden. Var hos veterinären och köpte med specialfoder åt henne idag. Hon äter inget på dagarna fast hon är själv några timmar, men på natten äter hon som en liten gris![Tungan ute](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Igår åt hon en liten burk specialfoder med högt näringsinnehåll+ en portionspåse med mat på nolltid under natten. Hon har äntligen lärt sig vad ett fönster är också. Imorse när jag gick upp satt hon bakom gardinen och tittade ut genom ena fönstret. SÅ nu är nog fönsterhoppandet slut ![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 220
Author: Gullimat

Det är underbart vilket jobb du gör med att socialisera henne. Att hon är trött är väl inte konstigt när hon känner att hon måste titta på dig och lära, och så förstår hon nog snart att du bara vill henne väl. Hon passar säkert på att sova när du inte är hemma.![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 221
Author: kattmatten

Vad härligt att höra om Mimmis framsteg!

Hon blir alldeles säkert en gosig kamrat åt någon till slut.

## Comment 222
Author: Marga

Vad glad man blir av att läsa om lilla Mimmi!![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 223
Author: anebit

Så roligt att Mimmi nu kan sitta i fönstret och kolla på fåglarna.

Du gör ett kanonjobb med henne, det är så roligt att följa hennes framsteg.

## Comment 224
Author: Praxis

Nu ligger Mimmi på soffan och ser tv med mig och några av mina kompisar. Hon är lugn och fin och har tom låtit sig bli klappad lite försiktigt på ryggen![Tungan ute](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 225
Author: emjon

Vilket stort framsteg så duktiga ni är både du och Mimmi.

## Comment 226
Author: Vargtassen

Vilka framsteg Mimmi gör, hon verkar trivas jättebra hos dig Praxis ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 227
Author: huskatt08

Åh..kan bara tänka mig vilken härlig lyckokänsla det ,måste vara att få klappa mimmi ![Skrattande](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 228
Author: [Borttaget]

Glädjetråd är det här... underbart att Mimmi vågar :)

## Comment 229
Author: Gullimat

Man blir gladare och gladare för varje dag, när du skriver om hennes framsteg. Och lugnet hon visar bådar gott för Mimmis framtid.![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 230
Author: chrisse-77

![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 231
Author: kattassen

Men vad fint! Det går ju med stora steg framåt - härligt att höra. Praxis - du gör ett så bra jobb med Mimmi ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 232
Author: destiny

Helt otroligt! ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Här går det verkligen undan. ![Skrattande](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 233
Author: annebeate

På måndag skall Mimmi till veterinären.  Jag hoppas vi får in henne i transportburen! Hon behöver såväl operationen. Jag hoppas  då att även jag till slut  skall få klappa henne.![Tungan ute](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Hon är en riktigt duktig kattflicka eller hur.

Hoppas nu alla håller tummarna för henne och att inte besöket hos veterinären gör att vi tar ett steg tillbaka när det gäller hennes anpassning till ett liv borta från rusk och kyla.

## Comment 234
Author: [Borttaget]

Mimmi har verkligen gjort framsteg på kort tid!!  Det är så roligt att läsa om hennes framgångar! ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 235
Author: Mison

Man blir så varm i hjärtat av denna historia.

#234 hon kanske behöver en bumbis-bädd?? (fniss) jag har 2 färdiga här hemma, men det är med dom gamla filtarna som redan innehåller hund o katthår... har tjatat på min omgivning att sticka till ikea och inhandla kuddar och sponsra mig med så jag kan göra "nya" bäddar utan hår.....

## Comment 236
Author: Gullimat

Vi håller alla tummar och tassar, Kita och jag, att det skall gå bra för Lilla kämpen Mimmi hos veterinären.Skall hon opereras imorgon?

## Comment 237
Author: annebeate

Lilla Mimmi skall åka till veterinären i morgon och hämtas på torsdag. Håll tummarna för att hon vill som vi vill, hon skall  in i transportburen i morgon och det blir nog inte helt lätt. Mimmi är   nämligen en mycket bestämd kattflicka. ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hon har börjat tvätta sig och det är ett gott tecken. Hon behöver operationen för hon luktar inte helt gott från munnen. Min man och jag skall köra henne till veterinären i morgon lite innan 18.00 så många hållna tummar då skulle kännas fint.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 238
Author: emjon

Kanske kan locka med lite härlig kattmynta i buren om hon nu är svag för det. Självklart skall vi hålla både tummar och tassar för lilla Mimmi och det blir bra för henne när hon blir av med det onda i munnen.

Hoppas att allt går bra från infångning och hos veterinären.

## Comment 239
Author: Gullimat

Håller mina två och Kitas fyra.

## Comment 240
Author: kattmatten

Håller mina 2 och katternas 8 (blir det väl?)

Det vi brukar göra med vårt ilskna bi är att en håller buren med dörren upp mot taket. Får man tag på henne hjälper ju tyngdkraften till =)

Sen får man vara snabb som en reptil med dörren/lägga en kudde över. Som ni förstår är vi tacksamma att vaccination bara är en gång per år... ;)

Kela i andra sammanang har hon inget emot, det är bara burar som är hemska.

## Comment 241
Author: Simson

Gulliga lilla Mimmi vilka framsteg du gör! Det kommer att bli en riktigt härlig gosekatt till slut! Lycka till i morgon!

## Comment 242
Author: DesireEsmeralda

Vad söt hon är! ![Kyss](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Säger som de andra: lycka till imorgon! Och det verkar ha gått riktigt snabbt. Jag skäller på min lilla här hemma nu som är riktig snål med kelandet och ber henne ta efter modiga Mimmi...![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 243
Author: Gullimat

Lycka till Mimmi och hoppas att du inte blir alltför uppskrämd av veterinärbesöket idag. Du har ju tidigare boat där några dagar och dom är snälla på den kliniken.

## Comment 244
Author: kattassen

#237 Tack annebeate och Praxis för vad ni gör för Mimmi!! Vi håller alla tummar vi kan nu för att vet.besöket skall gå bra och Mimmi kommer att må ännu bättre.

## Comment 245
Author: Kamomill

Håller tummarna för att det går bra att få henne till veterinären idag! Vad roligt det är att läsa om hennes framsteg:D Heja Mimmi & Praxis!!!

## Comment 246
Author: Vargtassen

Hoppas det går bra för Mimmi idag, och att ni inte får allt för stora problem att få in henne i buren.

## Comment 247
Author: Jenna-Gun

Alltså denna tråd är bara så fin.

Ni är så underbara med Mimmi. Praxis jag är nästan avundsjuk på dej som får uppleva dessa framsteg hos Mimmi. Det måste vara en härlig känsla.

Håller tummarna för att det ska gå bra på Haga.

## Comment 248
Author: Praxis

Hej alla! Idag ska Mimmi till veterinären och hon verkar vara rätt så sur över det för hon har visat hemskt humör mot mig idag. Hon började dagen med att väsa åt mig när jag kom in i vardagsrummet imorse. Har dock lyckats ta några bilder på henne :) Hon är söt men ser rätt lömsk ut ibland ;)

## Comment 249
Author: Praxis

gröna ögon!

## Comment 250
Author: Praxis

gröna ögon!

## Comment 251
Author: Vargtassen

Hon ser lite full i sjutton ut, men så söt hon är ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 252
Author: annebeate

Det var en pärs! Lilla Mimmi finns nu på Haga.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") När maken och jag  kom till Praxis vid 17-tiden låg Mimmi på sin favoritplats- soffan- och studerade oss noga. Att gå in i transportburen var inget för Mimmi. Ni skulle ha sett henne, hon stack i väg  som en pil när vi försökte få tag i henne, hon hoppade några meter upp i luften och hamnade antingen på fönsterrutan eller på väggen. Till slut gjorde hon dock ett misstag sett ur hennes  synvinkel, hon sprang bort och la sig inne i bokhyllan och det skulle hon inte ha gjort. Genom att sätta transportburen alldeles kloss intill bokhyllan och putta lite försiktigt på henne så vips var hon inne i transportburen, säkert också till Mimmis förvåning.![Flört](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")Sedan påbörjades bilturen till Haga med Mimmi, from som ett lamm i buren.![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") På torsdag skall vi hämta henne på Haga  och då är hon förhoppningsvis redan inne i transportburen när vi kommer hoppas annebeate, en i kväll något trött kattfångare.

## Comment 253
Author: [Borttaget]

Så skönt att lilla gumman kom iväg, var allt lite orolig för hur ni skulle få in henne :) eloge till er!

## Comment 254
Author: kattassen

#252 Starkt jobbat annebeate! Det är tufft med kattjakter på det viset. Men det gäller att vara listig![Flört](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Hoppas det går bra hos veterinären!

## Comment 255
Author: Gullimat

Hon är lika söt som vanligt.

Hoppas ni hinner vila upp er till på torsdag, och kan fortsätta ta så väl hand om henne som hitills.

## Comment 256
Author: annebeate

Undrar just hur lilla Mimmi har det ute på Haga? ![Obestämd](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Jag har blivit så van att få den dagliga rapporten av Praxis  så nu ikväll känns det lite tomt.

## Comment 257
Author: Hawknestgrove

JA, annebeate, du gör ett jättejobb du med! Tack ni båda!

## Comment 258
Author: [Borttaget]

Vilken söt liten kicka hon är, man blir tårögd!

En slant sätts in till hennes vettevård.

## Comment 259
Author: emjon

Tänker också på hur det gick för Mimmi med operationen denna gång. Vi får hålla tummar och tassar för att allt gick bra och i morgon är det redan torsdag och ni får hämta hem henne igen.

## Comment 260
Author: annebeate

I morgon vid 18-tiden skall Mimmi hämtas. Vi får då besked om man behövt ta bort alla hennes tänder. Det är en hel del jag undrar över så i morgon kan jag lämna lite information. Sedan bär det av till Lund och Praxis igen, där får hon stanna ett tag. Ju mera tam Mimmi blir ju lättare bör det vara att finna ett hem till henne. Jag tror hon dessa dagar längtat efter soffan, hennes nya favoritplats ![Glad](http://www.hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 261
Author: Jenna-Gun

Lilla söta Mimmi.

## Comment 262
Author: huskatt08

Hoppas allt nu går bra med lilla mimmi så hon snart är hemma i sköna soffan.

## Comment 263
Author: [Borttaget]

Puttar för att allt går bra med urgulliga Mimmi.

## Comment 264
Author: Debattia

Hoppas allt gått bra och att Mimmi nu ligger på sin soffa igen.

## Comment 265
Author: Gullan402

Hur har det gått för Mimmi?  
  
Sen kanseke det vore dags med en ny tråd, denna börjar bli seg att ladda.

## Comment 266
Author: kattassen

Det var väl nu torsdagkväll som hon skulle hämtas? Lycka till och hoppas det gått bra allting!

## Comment 267
Author: DesireEsmeralda

Lycka till från oss med! Ser fram emot att höra hur det gått hos vetten. ![Glad](http://hittekatter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Sen håller jag med om att sidan tar tid på sig att laddas....

## Comment 268
Author: emjon

Här är en till som följer lilla Mimmi och hoppas att allt gått bra. Kanske bra med en ny tråd i samband med hemkomsten för Mimmi.

## Comment 269
Author: Mison

Med tanke på mitt dåliga internet, så, ja, tack för en ny tråd. Annebeate och Praxis, hör av er om Mimmi vill ha en Bumbis-bädd. Har nya ligger härhemma, dock med tvättade, fast med begagnade filtar som material. Hund och katthår finns redan.

## Comment 270
Author: [Borttaget]

Jag har gjort en ny tråd och den heter

[Mimmi och hamnkatterna](http://hittekatter.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=a8d969d9-e6f3-42f1-8e9b-2378751e56a9)

Någon kan kanske låsa denna nu.
