# Eldsjälar o kunskap.
Author: huskatt08

Är ny här på sajten och blir så varm i hjärtat när jag läser om alla er som verkligen brinner för alla hemlösa katter. Ni är Guld värda . Samt all den kunskap ni delar med er om katternas beetende, hur man handskas med skygga katter, deras rätt till liv (vilket tyvärr inte alla anser att de har) mat, tips på medel man kan använda för deras bästa...ja listan kan göras lång.

Jag har själv 2 tjejer, de är ca 1½ år båda. Smelly invandrad från Norge är hälften Norsk skogkatt/huskatt. En riktig dam \*L\* funderar o begrundar innan hon går till handling, och vill gärna o ofta kela.

Så Katja som jag har adopterat från ett katthem när hon var ca 8 mån, lite skygg men stursk \*S\* hon är helt tvärtemot Smelly...handlar först...tänker (kanske) till sen om det är nödvändigt \*S\*. Hon har växt otroligt den tiden jag haft henne, ligger alltid i sängen på mina ben och är alltid där jag är och en riktig gourme.

Tror det var till stor hjälp för henne att hon hade Smelly att ty sig till första tiden innan hon började lita på mig.

Känner nu att jag skulle vilja göra något för någon av dessa alla missar, så jag har anmält mig som jourhem, tänkte att det kunde vara bra att börja med någon lite yngre misse för det brukar ju gå lättare att introducera med de som redan finns i hemmet samt att jag inte vet hur mina "tjejer" reagerar.

Så nu väntar jag (vi) med spänning om  det kommer en liten ny familjemedlem snart.

## Comment 1
Author: Alexej

Jättevälkommen hit!

Åt vilket katthem ska du vara jourhem?

## Comment 2
Author: huskatt08

Tack!

Har anmält mig till Örebro...det närmaste mig som arbetar med jour/stödhem. Har även haft kontakt med en person på KKS, för jag såg på deras sida några katter som behövde nya hem och som fanns i Linköping (där jag bor) men dom hade fått permanenta hem, vilket ju var det bästa för dom.

Synd att de inte arbetar så här i stan med jour/stödhem, för behovet måste väl (tyvärr) finnas även här.

## Comment 3
Author: Alexej

Men Örebro är ett av de bästa katthem som finns:)

## Comment 4
Author: emjon

Välkommen hit! Vad roligt att du vill ställa upp som jourhem för behovet är jättestort och det är bra att vara det till ett katthem. Det är givande att vara jourhem och risken att man fäster sig fort vid kissen är stor. 

Blir kul att följa vad du får hem för troll till dig och dina kissar.

## Comment 5
Author: Debattia

Tror absolut  alla utsatta kissar skulle tacka om dom kunde prata  för att det finns såna som du, som öppnar ditt hem för att hjälpa dem.

## Comment 6
Author: huskatt08

Just det du Emjon nämner...att man fäster sig vid missen som  sen ska vidare till permanent hem är jag lite orolig för...om jag klarar, men får tänka att man då kan hjälpa ännu en misse.

Annars så blir det ju att man behåller alla...som min dotter sagt en gång....Du kommer att bli en gammal gumma med MASSOR av katter i hela huset..\*L\*  Kanske ligger något i det ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: emjon

#6 Ja du tänker helt rätt för det är ju så det helst skall vara men sedan beror det också på hur länge man får ha katten. En del går rakt in i hjärtat och innan man vet ordet av är man fast. Vet inte riktigt hur det går till![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 8
Author: essut50

Välkommen hit. Tack för att du vill vara jourhem åt Örebro katthem. Katthemmet är jätte bra, har två katter därifrån..

## Comment 9
Author: majvi

Det är visst 2 katter kvar som fortfarande går ute i Örebrotrakten av det gäng av katter som en äldre man lämnade efter sig då han dog.

## Comment 10
Author: huskatt08

Roligt att höra att Örebro är ett bra katthem.

Pratade med dom förra veckan och mycket riktigt så är /var det då 2 katter kvar ute men ingen av dessa är yngre och både jag och dom tror att det skulle passa mig bättre att börja med.

Får bara hoppas att dessa missar snart kommer in och får ta del av värmen o julskinkan.
