# Söker en kattunge!!
Author: [Borttaget]

Vet att det finns många små och stora kissemissar som behöver nya hem så därför hör jag efter här om någon av Er har en kattunge som vill flytta till mej?

Jag har en 8 månaders katttjej redan som jag nu bestämt ska få sällskap. Men jag är BARA intresserad av en kattunge.

Bor i Köping, Västmanland.

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

Här finns ju hur många som helst putt!

## Comment 2
Author: Alexej

Jättebra med en kattkompis! Lycka till!

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

hör med Kusten! Hon har kissebarn, som är lev.klara!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#5#

Men när jag sökte på Kusten så visar det sej att hon bor i Göteborg...

Jag bor i Västmanland, i mitten av Sverige. Kissen måste finnas i närheten av Köping.

Fler tips??

## Comment 5
Author: essut50

#6 Då kanske du ska besöka Katthemmet i Köping om du ska ha katten nära dig. Annars så brukar det ordna med transport om du vill ha en katt från annan håll i landet.

Västerås och Örebro har oxå ett katthem kom jag på..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Katthemmet i Köping ger jag inte mycket för. De har så underliga regler och eftersom jag ahr barn under 6 år så får jag inte köpa av dem.

Skruvat...

## Comment 7
Author: Hawknestgrove

Ja transport är ju den minst besvärliga biten. Ja just den där biten med småbarn brukar vara lite kinkig.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#9# Ja, jag kan förstå om det är en skrämd katt som varit med om en hel del, att den behöver ett lugnt hem. men annars betyder inte mindre barn ett sämre hem. Mina barn ääälskar vår kisse och är jättesnälla med den.

Det är ju upp till föräldrarna att visa hur man hanskas med djur.

## Comment 9
Author: Hawknestgrove

Visst.... Synd bara, att det alltid är så, att alla dras över en kam.

## Comment 10
Author: essut50

#8 Vissa katthem har den regeln har jag sett om barn under 6 år.

## Comment 11
Author: majvi

Jag har Gullan och Wille hos mig som söker nya hem. Fast de bor lite norr om  Uppsala och är c:a 4,5 månader.De har ett syskon som bor kvar hos kattmamman och den är väldigt tajt med sonen i familjen .Han går i lågstadiet.

## Comment 12
Author: Hawknestgrove

Det är ju inte långt! Majvi ska vi också försöka hjälpa!

## Comment 13
Author: essut50

#14 Transport brukar ju ordna sig ju...Från Uppsala till Köping är ju inte så långt med tåget.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Tack för att ni är hjälpsamma. Dock är det en kattunge jag vill ha. 12-14 veckor.

## Comment 15
Author: Hawknestgrove

KAjsa, en kisse på 4,5 månader är ju också en kattunge........OCh alla katter växer och bl ir stora......

## Comment 16
Author: essut50

#17 Håller med dig, kattungar är när dom är 4 månader oxå..

## Comment 17
Author: Alexej

Jag har en kattunge här på 4 månader. Han är verkligen kattunge, busig och galen. Ingen stor förändring mot när han var 3 månader eller 2 månader. Bara lite större men förtfarande knäpp:)

Tom babymagen finns kvar.

Men han ska stanna här:)

## Comment 18
Author: Hawknestgrove

Ja och Alexej är inte så lågt ifrån heller. Skara.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Men jag avgör väl ändå vad jag anser är kattunge för mej? eller?

Nåt som är SÅ trist med såna här Forum (som borde vara bra) är att det alltid finns folk som ska tala om för en vad som är rätt och fel.

Ger Er!

Dessutom är det lååångt från Ska atill Köping. Läs på lite...

Struntar i det här. Trodde man kunde få vettiga svar men ack så fel man har (och jag sa det själv!)

## Comment 20
Author: CatarinaJ

Kolla på Blocket? Där kanske finns? Sätt upp lappar i affaren ?

## Comment 21
Author: Alexej

Kajsa, det är du som får ger dig.

Jag förmedlar bara till folk i närheten som minst får göra ett hembesök först. Jag skrev om en av mina kattungar som är 4 månader-16 veckor. Ingen stor skillnad mot en unge på 12 veckor.

Majvi skrev om en unge på 4,5 månader som hon söker ett nytt hem för. Fast den har väl blivit en vecka äldre nu under tiden.

Vi räddar faktiskt katter här som annars inte skulle överleva ute. Då går man inte så mycket efter ålder, kön eller utseende. Och tjatet om att bara tex vilja ha en kattunge (inte äldre än 14 veckor) eller bara en svart katt osv är tröttsamt.

Vi är ingen lösgodisaffär här utan försöka hitta nya hem för annars dödsdömda katter.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

så otrooligt trevligt av er då  :\_/

## Comment 23
Author: kattassen

Jag låser denna tråd då jag tycker den verkar ha tappat fokus och att TS inte längre verkar intresserad av att hitta sin katt här.

Kattassen /Medarbetare
