# Smitta
Author: leevan

En undran bara: Om en katt haft herpes, klamydia eller kattsnuva kan h\*n smitta andra katter efter det att h\*n blivit frisk? Jag läste någonstans att det ligger latent i kroppen och kan bryta ut igen vid stress, stämmer detta?

## Comment 1
Author: lilo-nova

Jag har också hört att det ligger latent i kroppen! Min vet sa det! Detta handlade om kattsnuva! Som min katt fick när han flyttade hem till oss! Snuvan bröt ut då!

## Comment 2
Author: Lena

Smittan kan ligga latent. Men det är nog om det inte alls brutit ut som det är så. Hade kattsnuva bland mina katter för många år sedan. De hade inte vaccinerats mot kattsnuva - bara mot kattpest för jag trodde inte det behövdes när de var innekatter. En katt var latent smittbärare och en annan av katterna blev sjuk två gånger. Till slut fick jag behandla alla fyra katterna med antibiotika behandling under 4 veckor plus ögondroppar. Då försvann det. Sedan vaccinerades hela gänget. Antibiotikan tar de bakteriella följdinfektioner som snuva/influensan vållar och som är den stora faran med kattsnuva/influensan.

//Lena

## Comment 3
Author: leevan

Tror ni att man vågar ta hem en katt som haft något av ovanstående (men så klart fått behandling) till redan

befintliga katter i hemmet?

## Comment 4
Author: lilo-nova

Men är de vaccinerade dina katter???? Om de är det är det inga problem!

## Comment 5
Author: lilo-nova

Nu var det ju så att alla mina katter var inte vaccinerade, så stackars Zeke blev sjuk för han var inte vaccinerad! Idag är han efter en lång process & många turer till veten bra! Men nu verkar det som om han är OK"!

## Comment 6
Author: leevan

Jodå de är vaccinerade bägge två!!!

Från början var de tre men

jag fick lov att ta bort min ena katt veckan efter midsommarafton

pga sjukdom, och man blir lite rädd att behöva gå igenom detta igen eller att det ska smitta våra killar!

   Vill inte ha mer sorg eller sjukdomar igen!

Har nu kärat ner mig i en liten hemlösing som vid upphittandet var ca 3  veckor och hade igen klibbade ögon och nös så det stod härliga till...... Hon är nu ca 14 veckor och nyser fortfarande lite, hon har tagit prover och dom visade att det inte var klamydia eller herpes eller kattsnuva?!  Men hon har också fått vetremoxin?

Hon har hunnit få sin första vacc spruta nu..

Men som sagt man blir väldigt försiktig!

## Comment 7
Author: lilo-nova

Jag skulle inte tro att det skulle smittas nu! Men puttar lite för att se om det är någon annan som vet något mer!

## Comment 8
Author: Fagddu

Jag är inte heller helt säker på hur det fungerar, men jag vet att min hittekisse var sjuk när jag tog in honom, veterinären trodde att det var kattherpes (diagnos tälld på symptom inte på blodprov eller så). Iaf så rådde hon mig att hålla katterna separerade tills min andra katt fått sin vaccination förnyad och hittekatten fått sina tå första vaccinationssprutor och blivit färdigbehandlad med antibiotika. Vi följde hennes råd såklart och det var inga problem.

Sen ca 6 månader senare blev kissen sjuk, och all stress med olika blodprover och utredning av sjukdom, resor fram och tillbaka till veterinären (innan astma konstaterades) utlöste ett andra anfall av herpesinfektionen. Och veterinären sa just det att katten har viruset latent i kroppen och stressiga situationer kan utlösa en ny infektion. Under denna andra infektionsrunda blev min andra kisse smittad med samma "förkylning" trots vaccination, eftersom de tydligen bara skyddar till 80%. Men iaf, så vitt jag förstår så är denna typ av kattsnuva inte på något sätt dödlig för friska katter. Det är mest kattungar och äldre eller redan sjuka katter som kan avlida om det.

Detta är min erfarenhet och vad min veterinär sa. Diagnosen var som sagt symptomdeklarerad inte fastställd med blodprov eller vad man nu kan säga det säkrare med. Det jag har läst i böcker om kattens sjukdomar motsäger inte det min veterinär sagt.
